Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sa mai sper?


66 raspunsuri la acest subiect

#41
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 01 decembrie 2014 - 15:39

Selene, trebuie sa intelegi ca omul ala e ca un om bolnav psihic. Ii este afectata judecata iar renuntarea nu e deloc usoara.


Eumada vinul rosu e recomandat. :)

#42
ilovebabies

ilovebabies

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 01 decembrie 2014 - 17:29

Citind mai atent ......efectiv cand si cat bea?Un pahar de vin dupa masa,sau un sprit cu prietenii la intalniri,nu e alcoolism.Acu` la bautura depinde cum reactioneaza fiecare.Unii sunt cocosi,altii se poarta altii,altii adorm.....

Si sotul meu,dupa o zi de munca,cateodata,isi pune un deget de whisky sau un sprit .cand fumeaza o tigara,dupa masa.La fel cand e cu prietenii la petreceri sau pur si simplu intalniri in gasca....

Asta nu inseamna alcoolism......medicii recomanda un pahar de vin dupa masa....alb...

Daca bea singur pana nu mai stie de el....daca profita de orice ocaie su pur si simplu bea continuu cat e acasa.....cat bea cand e cu familia sau prietenii?ce be,cum bea?


an mai spus dar mai spun, daca ar bea cum bea sotul tau nu as mai fi postat... bea zilnic, cel putin 2L de bere sau o sticla de vin sau amandoua daca are o zi proasta rau, sau 1-2 pahare (de cola) de visinata, tuica sau mai stiu eu ce are de baut si bea repede, cu guri mari, nu ca si cum ar savura bautura.... nu bat campii, sunt om in toata firea, rational, corect, fac deosebirea intre alcoolism si baut ocazional! bea acasa pt ca e natura lui ca personalitate mai econom/zgarcit mai ales cu el insusi, si nici banii nu ne dau afara din casa (traim decent). cat bea in iesiri la neamuri/prieteni/oras? cat e de baut, cat de mult poate si cat de repede sa prinda el mai mult, rezista destul de mult la bautura.
eu nu imi doresc sa ma lamuriti daca e sau nu alcoolic, eu nu am dubii, imi doresc un sfat, o incurajare, cum sa procedez, ce sa fac sa il ajut,(nu vrea alcoolici anonimi ca el nu are o problema dupa parerea lui, nu vrea consiliere ca nu e nimic de consiliat, spune ca o sa se lase, ca poate). persoane care au trecut, trec prin asta cum au procedat, ce a functionat, cat au rezistat pana au spus stop cand au vazut ca nu functioneaza, cei care au reusit sa se lase au recidivat? dupa cat timp?

#43
ilovebabies

ilovebabies

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 01 decembrie 2014 - 17:54

ca intodeauna,este foarte facil sa oferi sfaturi si sa dai explicatii psihologice/medicale,etc,etc. asa se petrec lucrurile cu noi toti. nu e nimeni in papucii dvs,ca sa poata intelege exact.ne dam toti cu parerea,parerile difera,normal.desi spuneti ca nu reusiti sa va aduceti aminte,ceva s-a petrecut in viata sotului dvs si implicit a dvs,si acel ceva a antrenat comportamente de tip dependent.acest "ceva " este legat de faptul ca nu aveti copii ? ( scuzati-mi aceasta intrebare brutala ) . faptul ca sotul dvs nu bea in timpul programului de lucru si in timp ce conduce masina este un aspect pozitiv.desi , poate nu va pare asa , acum.sunt zile cand sotul dvs nu bea deloc ? sotul dvs nu bea ca sa socializeze,sau in contexte de socializare - merge cu colegii/prietenii si antrenandu-se cu acestia trage cate o bauta. pare ca sotul dvs bea solitar,mai mult acasa.ceea ce duce cu gandul spre un comportament de tip depresiv. poate ati citit , ca alcoolul da si o dependenta fizica,se petrec shimbari in neurochimia creierului......e foarte anevoios sa renunti la ceva despre care creierul "crede" ca are nevoie.nu stiu daca s-a instalat la sotul dvs dependenta fizica,pare ca nu ? personal cunosc fosti alcoolici care au renuntat definitiv (sau temporar) la alcool.ptr cei care nu au dezvoltat niciodata tulburari de tip dependent este foarte greu sa accepte si sa incerce sa inteleaga mecanismele acestor tulburari.

de sfaturi am nevoie :)
nu stiu cand s-a produs click-ul de trecere de la un pahar de vin seara la o sticla(acesta este un exemplu) chiar nu stiu, nu mai tin minte, posibil acum 2 ani, 2 ani jumate, am avut o perioada aglomerata si grea, si de atunci ca orice om au mai fost mici incidente pe care le-am depasit cu bine dar mie mi se par normale adica ma refer ca i se pot intampla oricui, gen o problema de sanatate, o reparatie costisitoare masina/casa. copii nu avem momentan, faptul ca nu avem ma afecteaza si pe mine nu doar pe el, stia de la inceputul relatiei ca e posibil sa nu avem ( am sopc) si totusi a ales sa continuam relatia. printre reprosurile si jignirile lui la adresa mea se afla si acest subiect si evident ca ma doare pt ca nu l-am mintit, nu l-am amagit si nici nu i-am ascuns faptul ca s-ar putea sa nu pot avea copii si a ales sa continuam relatia spunand ca nu e nici o problema, vom adopta. l-am rugat sa mearga cu mine la dr sa isi faca si el analize si a spus ca el e sigur ca e ok ca nu are nevoie sa arunce banii pe geam ca sa ii spuna cineva ce stie deja. lucid imi spune ca stresul e posibil sa il fi afectat si pe el, si ca da, va merge si el la analize etc ( refuz sa cred ca ar putea fi mai afectat ca mine de faptul ca nu am putut ramane inca insarcinata dar nici nu am insistat, nu am incercat cu adevarat, nu am facut inca o prioritate din asta nici eu nici el si din punctul meu de vedere nici nu va deveni o prioritate pana nu vom rezolva problema bauturii)
zilele cand nu bea e pt ca in seara dinainte ma rog de el plangand sa nu mai bea, ii spun ca il iubesc dar simt ca ne pierdem, la insistentele mele nu bea, sau bea pe ascuns ( gasesc mereu pahare ascunse te miri pe unde) imi dau seama ca bea pe ascuns doar pt ca depaseste limita si isi schimba comportamentul...
e posibil sa fie deprimat, nu contest, e posibil sa fiu si eu deprimata. ma rog de el sa imi spun ce are pe suflet, cum pot sa il ajut, ii spun ca sunt alaturi de el orice ar fi si incerc sa ii demonstrez.. cum pot sa il ajut daca se inchide in orgoliu si mandrie si se inneaca cu bautura?

Editat de ilovebabies, 01 decembrie 2014 - 18:04 .


#44
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 01 decembrie 2014 - 21:18

singura modalitate este sa discuti cu el. cand nu a baut. sa ii spui ce i-ai mai spus, si anume ca il iubesti dar simti ca relatia voastra se sfarseste, ca nu poti continua in ritmul acesta, ca trebuie sa aleaga intre tine si bautura. ca bautura e o dependenta, de-aia bea pe ascuns, ca il vei ajuta daca hotaraste sa se lase de alcool, dar daca nu se lasa vei pleca.

eu personal consider ca e de datoria mea ca partenera intr-o relatie sa imi ajut partenerul sa treaca peste asa ceva, indiferent ca e depresie, dependenta de droguri, de alcool samd. dar daca el nu da nici un semn ca ar vrea sa incerce asa ceva, atunci cu tot regretul, il iubesti, dar pe tine trebuie sa te iubesti mai mult.

in disperare de cauza eu le-as spune si parintilor sai, familiei (apropiati, nu la toata lumea), as organiza un fel de interventie.

rata de succes?

depinde de om si de psihicul omului. am un pacient care deja are crize de epilepsie din cauza alcoolului, imi tot vine in garzi cu plagi la cap si sta internat ca atujnci cand are criza epileptica evident cade. a venit o data plin din cap pana in picioare de sange, am crezut ca l-a scaldat cineva intr-o vana cu sange. sotika lui e sora unei asistente de la noi, are copil de vreo 14 ani, sufera familia, el e rusinat, nu spune nimic atunci cand ii spunem ca daca va coninua asa va muri.

am avut sapt trecuta un pacient de vreo 50 de ani, intr-o betie crunta  cazut si s-a lovit la cap, de atunci e cu retard. cand vad asemenea lucruri ma intreb de ce nu e alcoolul interzis ca si drogurile.

 

sunt altii care rezista, am avut pacienti care de 10-13 ani nu mai bausera alcool, erau ff mandri de asta si ar trebui sa fie.



#45
carlad

carlad

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 01 decembrie 2014 - 21:38

Ilovebabies, e de apreciat ca vrei sa il ajuti dar trebuie sa iti fie clar ca nu poti sa o faci singura. Din ce am citit exista intalniri de genul "alcoolicii anonimi" si pentru persoanele care au o relatie cu un alcoolic. Incearca acolo. Si totusi o sa iti povestesc din experienta mea. Sunt divortata iar fostul sot a baut de cand il stiu. La inceput nu exagerat de mult, in ultimii 4-5 ani in fiecare seara, cate o sticla de vin. Singur. Diferenta e ca savura asta. Normal ca dimineata era mai greu cu trezitul iar relatia noastra -si pe fondul altor probleme- s-a deteriorat complet. Episoadele de plans si implorat, pe care le descrii si tu, le cunosc foarte bine. Raspunsul lui era ca se poate lasa oricand dar nu vrea, ca ii place sa bea un vin seara. Si acum surpriza: de jumatate de an s-a lasat de bautura. Nu mai bea nici un strop. Mi-a spus ca se bucura ca de Revelion vrea sa bea un pahar si apoi la ocazii sau in weekend dar nu cum o facea inainte. Sunt curioasa. Din afara s-ar zice ca eu am fost motivul dar stiu ca si inainte sa ne cunoastem a avut astfel de perioade de excese. Eu am facut ce am crezut ca e mai bine sa-l opresc dar fara rezultat. Concluzia e ca singuri trebuie sa constientizeze ca au o problema si sa vrea sa o rezolve. 

Multa putere si intelepciune iti doresc.



#46
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 02 decembrie 2014 - 02:42

an mai spus dar mai spun, daca ar bea cum bea sotul tau nu as mai fi postat... bea zilnic, cel putin 2L de bere sau o sticla de vin sau amandoua daca are o zi proasta rau, sau 1-2 pahare (de cola) de visinata, tuica sau mai stiu eu ce are de baut si bea repede, cu guri mari, nu ca si cum ar savura bautura.... nu bat campii, sunt om in toata firea, rational, corect, fac deosebirea intre alcoolism si baut ocazional! bea acasa pt ca e natura lui ca personalitate mai econom/zgarcit mai ales cu el insusi, si nici banii nu ne dau afara din casa (traim decent). cat bea in iesiri la neamuri/prieteni/oras? cat e de baut, cat de mult poate si cat de repede sa prinda el mai mult, rezista destul de mult la bautura.
eu nu imi doresc sa ma lamuriti daca e sau nu alcoolic, eu nu am dubii, imi doresc un sfat, o incurajare, cum sa procedez, ce sa fac sa il ajut,(nu vrea alcoolici anonimi ca el nu are o problema dupa parerea lui, nu vrea consiliere ca nu e nimic de consiliat, spune ca o sa se lase, ca poate). persoane care au trecut, trec prin asta cum au procedat, ce a functionat, cat au rezistat pana au spus stop cand au vazut ca nu functioneaza, cei care au reusit sa se lase au recidivat? dupa cat timp?

 

E posibil sa nu fie alcoolist, ci doar dependent de bautura; asta e pasul intermediar intre un bautor la ocazii si alcoolist, deci tot spre alcoolism se indreapta. Referitor la ce poti tu sa faci sa-l ajuti, raspunsul e simplu: NU POTI! Nu poti ptr. ca el nu e pregatit sa admita ca are o problema. Si chiar daca ar fi constient ca are o problema, insa merge pe ideea "Cui fac rau?!" (sau de ce te deranjeaza, nu mai stiu exact expresia folosita de tine), tu nu poti face nimic. Schimbarea poate veni numai de la el, problema e la el si din pacate, solutia tot la el. Daca e doar dependent de bautura, e un pic mai usor, daca e alcoolic, e necesara interventie medicala, altfel poate intra in sevraj, depinde mult de stadiul de dependenta. Daca imi amintesc bine, ai zis ca nu rezista fara sa bea nici daca e bolnav. Ceea ce-mi spune mie (fara sa stiu foarte multe despre alcoolism) ca e nevoie de medic.

Iti doresc multa putere sa treci peste, indiferent ce decizie vei lua. Usor nu-ti va fi.  [flo2]



#47
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 02 decembrie 2014 - 14:00

persoane care au trecut, trec prin asta cum au procedat, ce a functionat, cat au rezistat pana au spus stop cand au vazut ca nu functioneaza, cei care au reusit sa se lase au recidivat? dupa cat timp?

 

In cazul meu, ce a functionat a fost cand unul dintre prietenii lui, medic, i-a spus-o verde in fata: "Ori te lasi de bautura, ori crapi". Nimic, nimic din ce am facut sau spus eu, sotia sau celelalte rude - da, toata familia stia de problema - nu a functionat.

 

De atunci, recidive nu au fost, dar pana atunci... Nu a fost vorba de violenta, ci de starea aceea de stres permanent, presarata cu episoade de periculozitate pentru persoana in cauza si pentru noi, membrii familiei. Plus rusinea, cumplit, o gramada de lume stia, vedea...

 

ilovebabies, alcoolicii sunt foarte inventivi, sa stii. Se pricep sa te convinga ca pot sa renunte singuri, cand, de fapt, recurg la tertipuri de nu stii de ce sunt mereu beti. In imprejurimile unde am copilarit eu, era ceva normal sa vezi sotii batute de soti betivi, soti betivi tarati acasa de sotii, ce-i culegeau din carciumi, copii plangand "tata, nu mai bea, hai acasa".

 

E EXCELENT, in situatia de fata, ca nu aveti copii.

 

Daca el nu recunoaste ca are o problema, n-ai ce-i face.



#48
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 02 decembrie 2014 - 14:10

Perioada dintre inceputul perioadei de alcoolism si finalul ei a durat undeva la 5 ani, poate mai mult, din amintirile mele. Inseamna aproximativ 1.825 de zile de stres.



#49
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 02 decembrie 2014 - 14:12

Nu stiu daca e vb de speranta aici, mai degraba de munca.....o munca pe care nu poti s-o duci singura pt ca e a draq de grea, epuizanta fizic si psihic....asta daca vrei s-o duci. Filmeaza-l, inregistreaza-l "in actiune", arata-i cand e treaz si daca nu constientizeaza raul pe care ti-l face, si-l face, il face relatiei...nu stiu, eu nu as sta....te-ai fi casatorit tu ca gandul ca va fi pe viata, dar sa duci o asa viata, nu e corect fata de tine. Nu ne-am nascut ca sa fim sacrificati ...ne-am nascut sa traim frumos atat noi cat si cei din jurul nostru. Viata e atat de scurta ... iar frumusetea ei depinde doar de noi. 



#50
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 02 decembrie 2014 - 14:34

 

Asta nu inseamna alcoolism......medicii recomanda un pahar de vin dupa masa....alb...

 

 

 

 Nu e chiar asa , doar ocazional . Uite ca doctori -cercetataori au ajuns la concluzia ca un pahar de vin echivaleaza cu 3 shots de vodca , iar bautul controlat , " doar dupa masa ,un pahar " este un ucigas tacut .




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -