Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sa mai sper?


66 raspunsuri la acest subiect

#31
ilovebabies

ilovebabies

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 10:31

cum si de cand a inceput sotul dvs sa bea ? in ce contexte bea si unde ? are un job care ii permite sa bea in timpul programului de lucru ? este o dependenta,si factorii care duc la ea sunt multi . se presupune ca se si mosteneste genetic , ca exista o predispozitie genetica ptr a dezvolta dependente. dati si un search pe google,sunt multe articole pe tema asta . unele extrem de utile.

http://www.dependenta.ro/alcoolism

sincer, nu stiu cand si cum.... pur simplu aici s-a ajuns de ceva vreme, suficient multa incat sa ma afecteze si sa ne afecteze relatia. la inceput cand am inceput relatia bea in cantitati normale, zic eu, o bere la un meci, la un mic, o sticla de vin in 4, un spritz la o petrecere samd cu timpul a ajuns sa bea in fiecare zi aproape ( cand nu bea, sunt insistentele mele la mijloc) si nu ma refer ca bea o bere ci mai multe sau nu doar un fel de bautura, unde? in general acasa, dar daca se poate cu orice ocazie, daca nu e ocazie o creeaza el, ca e obosit, nervos, foame,vesel bea "1pahar", (dar astea le-am spus deja in postarea initiala)nici nu trebuie sa il vad ca bea, se schimba total, stilul de a imi vorbi, comportamentul, atitudinea, starea de spirit etc
jobul nu ii permite sa bea, teoretic, lucreaza cu publicul si cu bani, si seara se intoarce cu masina, presupun si sper ca inca mai are un gram de minte incat sa nu isi puna jobul si viata lui si altora in pericol

#32
ilovebabies

ilovebabies

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 10:56

alcolismul este o boala, nu ca oricare alta insa, dar la fel ca oricare alta dependenta, care nu se trateaza daca nu recunosti ca ai o problema, ca nu o poti controla, ca te afecteaza serios pe tine si pe cei din jurul tau si daca nu vrei cu adevarat sa o depasesti si trebuie sa fi constient de toti acesti factori toata viata si sa tii cont de ei pentru a nu cadea din nou in patima alcoolului! cancerul, bolile de inima, diabetul etc nu se fac numai pt ca ai un stil de viata nesanatos, neortodox.., copii cu boli de inima, cancer, diabet etc nu prea au avut timp de o viata pline de excese. bunica mea nu a fumat in viata ei, femeie de la tara, aer curat, alimente "bio" a murit de cancer pulmonar, o colega (cu toate analizele facute inainte de sarcina) a avut o sarcina de nota 10, in schimb copilul are cateva probleme
astea sunt doar cazuri ce le cunosc personal, dar de vazut am vazut prea multe...

Editat de ilovebabies, 30 noiembrie 2014 - 11:01 .


#33
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 14:05

Nu, XIO, nu e o boala ca oricare alta. Eu sunt din tabara copiilor cu un parinte alcoolic si crede-ma ca, daca parintele ar fi avut schizofrenie sau dementa, nu as fi mers cu capul in pamant pe strada. Sunt doua boli care iti iau mintile, ca alcoolul. Diferenta este ca, de la bolnavii de alcool, ai alte asteptari decat de la un schizofrenic sau dement. Schizofrenicul sau dementul o sa fie intotdeauna "saracul, bietul, ce necaz, ce ghinion, sarmana sotie, sarmanii copii", pe cand un alcoolic va fi "porcu' si nesimtitu' care isi face de rusine familia".

 

POATE ca un medic ar putea afirma ce ai afirmat tu. Insa o victima, niciodata.


Editat de Selene_Bunny, 30 noiembrie 2014 - 14:08 .


#34
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 15:38

Xio, nu intotdeauna cancerul e o urmare a stilului de viata. 

 

 

stiu, am scris asta de nenumarate ori pe forum. :))



#35
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 15:43

Selene, pai tocmai despre asta este vorba. :)) nu conteaza ce asteptari ai tu sau ce consideri tu, conteaza care e realitatea. si realitatea este ca alcoolismul este o boala care il face pe om sa nu mai rationeze.



#36
erica.p

erica.p

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 01 decembrie 2014 - 01:28

ca intodeauna,este foarte facil sa oferi sfaturi si sa dai explicatii psihologice/medicale,etc,etc. asa se petrec lucrurile cu noi toti. nu e nimeni in papucii dvs,ca sa poata intelege exact.ne dam toti cu parerea,parerile difera,normal.desi spuneti ca nu reusiti sa va aduceti aminte,ceva s-a petrecut in viata sotului dvs si implicit a dvs,si acel ceva a antrenat comportamente de tip dependent.acest "ceva " este legat de faptul ca nu aveti copii ? ( scuzati-mi aceasta intrebare brutala ) . faptul ca sotul dvs nu bea in timpul programului de lucru si in timp ce conduce masina este un aspect pozitiv.desi , poate nu va pare asa , acum.sunt zile cand sotul dvs nu bea deloc ? sotul dvs nu bea ca sa socializeze,sau in contexte de socializare - merge cu colegii/prietenii si antrenandu-se cu acestia trage cate o bauta. pare ca sotul dvs bea solitar,mai mult acasa.ceea ce duce cu gandul spre un comportament de tip depresiv. poate ati citit , ca alcoolul da si o dependenta fizica,se petrec shimbari in neurochimia creierului......e foarte anevoios sa renunti la ceva despre care creierul  "crede" ca are nevoie.nu stiu daca s-a instalat la sotul dvs dependenta fizica,pare ca nu ?  personal cunosc  fosti alcoolici care au renuntat definitiv (sau temporar) la alcool.ptr cei care nu au dezvoltat niciodata tulburari de tip dependent este foarte greu sa accepte si sa incerce sa inteleaga mecanismele acestor tulburari.



#37
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 01 decembrie 2014 - 11:49

Selene, pai tocmai despre asta este vorba. :)) nu conteaza ce asteptari ai tu sau ce consideri tu, conteaza care e realitatea. si realitatea este ca alcoolismul este o boala care il face pe om sa nu mai rationeze.

 

Realitatea este ca, atunci cand esti victima si mai esti si minor(a) si mai si recurgi la gesturi disperate, crezand ca POATE se schimba ceva si omul ala SE TREZESTE LA REALITATE, parerea unui medic valoreaza mai putin decat o moneda gaurita.



#38
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 01 decembrie 2014 - 12:09

 faptul ca sotul dvs nu bea in timpul programului de lucru si in timp ce conduce masina este un aspect pozitiv

 

...si, din pacate, temporar. Toti alcoolicii pe care i-am cunoscut au ajuns, in final, sa bea si la servici.

Oameni profesionisti, apreciati...



#39
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 01 decembrie 2014 - 12:18

Citind mai atent ......efectiv cand si cat bea?Un pahar de vin dupa masa,sau un sprit cu prietenii la intalniri,nu e alcoolism.Acu` la bautura depinde cum reactioneaza fiecare.Unii sunt cocosi,altii se poarta altii,altii adorm.....

 

Si sotul meu,dupa o zi de munca,cateodata,isi pune un deget de whisky sau un sprit .cand fumeaza o tigara,dupa masa.La fel cand e cu prietenii la petreceri sau pur si simplu intalniri in gasca....

 

Asta nu inseamna alcoolism......medicii recomanda un pahar de vin dupa masa....alb...

 

Daca bea singur pana nu mai stie de el....daca profita de orice ocaie su pur si simplu bea continuu cat e acasa.....cat bea cand e cu familia sau prietenii?ce be,cum bea?



#40
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 01 decembrie 2014 - 12:36

Mda...intr adevar e greu de dat sfaturi in astfel de situatii.Totusi, din experienta mea personala (dupa 13 ani de relatie cu cineva care avea aceasta problema) iti spun ca nu are leac, si lucrurile vor degenera o data cu trecerea timpului.Daca as avea mintea de acum ,as renunta i mediat, nu as mai pierde timpul incercand sa rezolv o situatie care nu e a mea, nu depinde de mine si care imi macina linistea si nervii, indiferent de sentimentele care sunt la mijloc..




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -