Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Masuratori ecografice bune, dublu test prost


25 raspunsuri la acest subiect

#11
Criss75

Criss75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.880 mesaje

Postat 23 noiembrie 2014 - 15:02

eumada, unde ti se pare ca am exagerat?

Eu mai activez pe un forum asemanator si chiar unda din viitoarele mamici de acolo a trecut printr-o experienta asemanatoare. Ea e insarcinata acum in 22 saptamani si are 20 de ani (eu am aproape 40!!!). Ei i-a iesit un risc de 1:63. A fost speriata, socata, n-a mai asteptat sa ajunga la 16 saptamani sa faca amniocenteza ci a facut analiza de ADN fetal care a linistit-o in final. Dar a trecut prin emotii groaznice. Fetele de acolo au mai scris de cel putin 3 cazuri asemanatoare si care pana la urma s-au finalizat cu bebelusi sanatosi. Srtiu ca exista un risc minim de a pierde sarcina in cazul unei amniocenteze si acesta e unul din motivele pentru care nu ma grabesc si chiar daca ma simt oarecum vinovata fata de medicul meu, vreau sa cer si parerea altcuiva. Sper ca ziua de maine sa-mi aduca linistea de care am nevoie si eu si bebelusul meu.

Lavi, am vazut ca pe buletinul de analize de la Bioclinica apare doar translucenta nucala, PAPP-A si Free beta-HCG. Nu se pomeneste de osul nazal care stiu ca e si acesta foarte important in stabilirea gradului de risc.

La varsta apare asa: Maternal age at EDD: 40 years. Nu stiu cat conteaza cateva luni, dar eu inca nu am 40 de ani, abia in luna februarie voi implini 40.



#12
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 23 noiembrie 2014 - 15:47

Criss, mie la 37 de ani mi-a iesit probabilitatea de 1/4000 si ceva nu mai stiu. Eu eram hotarata sa fac amnio. Doctorul mi-a zis sa vedem dublul test, Eco bun si mai discutam. Pana la urma nu am facut.

Am doua prietene medici, amandoua au facut amnio, indiferent de rez dublu test. Au zis ca stiu prea multe, au vazut prea multe si nu isi pot asuma acest risc ...

 

Cum zice si Lavi, este numai decizia ta si a sotului, noi vorbim discutii, ca nu suntem in pielea voastra.



#13
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 23 noiembrie 2014 - 18:50

Criss, zice acolo Maternal age at Estimated Due Date. (asta inseamna data probabila a nasterii, care inteleg ca la tine va fi 40).

Dublul test asta o fi el statistic, dar daca e statistic nu inseamna ca e 0, s-a muncit mult la el ca sa reflecte cat mai bine realitatea. Iti da o estimare a realitatii, cu o anumita probabilitate. Probabilitate care poate sa se intample sau nu. Tu poti sa fii ala, 1 din 90 sau unul din ceilalti 89 din 90.

Amniocenteza se poate face si acum, la 12-13 saptamani, se face de fapt biopsie din placenta dar mai putini medici o fac pe asta.

Editat de lavi02, 23 noiembrie 2014 - 18:51 .


#14
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 23 noiembrie 2014 - 19:05

nu ma pricep pt ca nu am ajuns niciodata cu o sarcina atat de mult, dar din ce am auzit pe le fate pe aici, stiu ca se poate face si testul Panorama, care e non-invaziv



#15
Criss75

Criss75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.880 mesaje

Postat 23 noiembrie 2014 - 20:39

QiaoBing, m-am interesat si la Bioclinica se face aceasta analiza , ADN fetal se numeste si costa 2650 lei. Dar daca e sa iau o decizie, voi opta pentru amniocenteza care poate sa-mi ofere un rezultat 100% sigur.



#16
crisa77novr

crisa77novr
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 18:47

Buna seara,

Criss75, sunt si eu o mamica cu sarcina cu risc, am 37 de ani si tocmai am facut dublul test. riscul a iesit 1: 136 sindrom down. sunt f descurajata.

riscul de varsta a fost calculat la 1:174. translucenta nucala are valoarea de 2,3 in 13 saptamani si 2 zile. ecografa mi-a spus ca e o valoare inspre valoarea superioara, dar e in limite normale, sa nu imi fac griji, mai ales ca osul nazal e prezent. insa si analiza de sange mi-a iesit cam prost. adica valoare fre HCG este de 96ng/ml, considerata de softul ce calculeaza riscul ca fiind maricica.

Acum nu prea stiu ce sa fac. Joi am vizita la gineco cu toate rezultatele, o sa vad ce spune. intre timp am inceput sa ma gandesc sa fac testul de adn fetal indiferent ce spune ginecologul. Nu mai am liniste. Am gasit ca pretul e in jur de 3000 de lei, o sa fac un efort.

Sa ne tinem pumnii sa fie bine.



#17
Criss75

Criss75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.880 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 19:55

 

 

Buna seara,

Criss75, sunt si eu o mamica cu sarcina cu risc, am 37 de ani si tocmai am facut dublul test. riscul a iesit 1: 136 sindrom down. sunt f descurajata.

riscul de varsta a fost calculat la 1:174. translucenta nucala are valoarea de 2,3 in 13 saptamani si 2 zile. ecografa mi-a spus ca e o valoare inspre valoarea superioara, dar e in limite normale, sa nu imi fac griji, mai ales ca osul nazal e prezent. insa si analiza de sange mi-a iesit cam prost. adica valoare fre HCG este de 96ng/ml, considerata de softul ce calculeaza riscul ca fiind maricica.

Acum nu prea stiu ce sa fac. Joi am vizita la gineco cu toate rezultatele, o sa vad ce spune. intre timp am inceput sa ma gandesc sa fac testul de adn fetal indiferent ce spune ginecologul. Nu mai am liniste. Am gasit ca pretul e in jur de 3000 de lei, o sa fac un efort.

Sa ne tinem pumnii sa fie bine.

 

Crisa77, pe testul meu, valoarea free beta-HCG este de 40,55UI/l. Nu stiu ce inseamna, din ce am vazut pe alte siteuri, e in limite normale. In schimb riscul pentru varsta e mare, asa cum apare peste tot, 1:50. Per total riscul calculat e tot foarte mare, de 1:90. Ieri am repetat ecografia la un alt medic si nu pentru ca n-as avea incredere in medicul meu. Nici vorba de asa ceva, e un medic foarte bun, il cunosc de mult ani, sunt pacienta lui de 15 ani si am incredere totala in el. Dar pur si simplu mai vroiam o parere pentru linistea mea. Dr. m-a inteles, a fost foarte amabil, s-a uitat cu atentie, a facut masuratori vreo 30 minute si mi-a zis ca dupa parerea lui nu exista niciun motiv de panica si ca bebelusul se prezinta normal. A tinut totusi sa sublinieze ca amniocenteza e sfanta si doar ea poate confirma 100% ca bebe e bine si sanatos. Conform masuratorilor, bebe are 13 saptamani, deci corespunde cu masuratorile de saptamana trecuta.
Ecografie:
CRL 67.3 mm
Os nazal prezent
Duct venos normal fara regurgitare tricuspidiana
Translucenta nucala 1,5 mm
Diagnostic
Sarcina 13 sapt. in evolutie
Nodul fibromatos
Uter cicatriceal

Dr. a zis sa ma linistesc, sa nu-mi mai fac ganduri negre si daca eu decid ca vreau totusi sa fac amniocenteza, sa-mi asum si riscul de 1:100 de a pierde sarcina, mai ales ca am si un fibrom. (Nu stiu daca are vreo legatura, medicul meu nu mi-a zis ca din cauza fibromului as putea pierde sarcina.)
A fost usor surprins ca persoana care a completat fisa pentru dublu test nu a trecut prezenta osului nazal, ceea ce e foarte important si mi-a zis ca daca ar fi fost trecut si osul nazal cu siguranta altul ar fi fost rezultatul si riscul calculat ar fi iesit mai mic.

Iti doresc succes la eco, multa sanatate si sarcina usoara si un bebe sanatos.



#18
crisa77novr

crisa77novr
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 17:20

Buna seara,

revin cu vesti! Am facut testul de ADN fetal la centrul de genetica medicala Personal Genetics, iar rezultatul este negativ, bebeul meu e sanatos si e fetita !!!!!

Am scris aici pentru mamicile care trec acum prin ce am trecut eu, sa le spun sa aiba incredere ca cineva acolo sus are grija ca bebeii sa sa fie sanatosi.

Am trecut prin stari groaznice pana la venirea rezultatelor, dar macar acum ma linistesc si ma bucur de sarcina.

Va pup si urez tuturor mamicilor numai bine, vesti bune si sarcina usoara!



#19
ade273

ade273
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 27 decembrie 2014 - 13:46

Buna! Eu am avut un soc atunci cand am vazut ca la rezultatul dublului si triplului test am avut risc crescut de trisomie 21.Am 26 de ani, copilul este f ok dupa masuratorile ecografice, in schimb apare ceva crescut la hcg si inhibina A. Multa lume mi-a spus ca sunt date statisice si nu sunt concludente, inclusiv doctorita.Nu imi vine sa cred ca ar fi adevarate.Urmeasa sa fac 3D si ma rog la Dumnezeu sa fie totul bine.

Asa m-am saturat sa imi tot fac grij....

Voua vi se pare normal?



#20
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 30 decembrie 2014 - 07:41

Eu nici nu le am facut.am analizat bine optiunile si cum eram destul de batrana n am vrut.plus ca eu cu amenintare de avort cu sarcina decolata si cu dureri de nu puteam sa merg oricum l as fi pastrat.
Am mers pe eco am avut 4medici diferiti....am si piza evei la 16 saptamani ,efectiv cand am nascut semana....
Nu mi ar fi facut nimeni amnio insemna piierderea sarcinii.

Dar cum copila mea a vrut sa traiasca...dooctorii nu mi dadeau nici o sansa ,dar ea a vrut si gata.si am cel mai minunat copil...desteapta si iubitoare...


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -