Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare(4)


142 raspunsuri la acest subiect

#31
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 23 iulie 2005 - 07:08

Da, e multa ipocrizie in privinta asta.

#32
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 23 iulie 2005 - 13:18

Vorbim de abstinenta ca si cum ar fi ceva atat de usor [dint]...

Eu vad abstinenta ca un canon, nu in sensul de corvoada, pedeapsa, ci de mijloc de mantuire. Adica fac abstinenta cu gandul la frumusetea raiului, cu gandul ca ma abtin de la a manca ciocolata si bomboane, stiind ca mi se va da altceva mai bun, vesnic.
Sa zic ca e pacat sa nu-mi mai doresc copii, dar in schimbul acestui pacat eu am un canon, fac abstinenta (si da, cand vorbesc de abstinenta e numai totala, altfel e uite-o, nu-i!)

Deci, de ce ne mai invartim noi atata pe subiectul asta, nu vrei copii, na canon. [greutati]

Si apoi cat se poate face abstinenta? [:D]..
O perioada.. (depinde de fiecare), apoi iar faci un copil, vine greul, iar mai faci abstinenta catva timp pana uiti, si tot asa...

Abstinenta asta nu e ceva definitiv, pur si simplu prin asta vad eu o aranjare a vietii noastre, atat duhovnicesti cat si trupesti, cum nu se poate mai bine..
[dual]


PS. am vazut si ce se discuta pe la alte subiecte, In unul, sau in doi, mergem mai departe.., si numa despre abstinenta nu era vorba [:D] .. credeti ca suntem.. depasite? [:-)))]

#33
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 23 iulie 2005 - 17:43

Draga Adriana, pacatul este in inima, scopul faptei este mai important decat fapta in sine. Ceea ce pare virtute, poate fi pacat, iar ceea ce pare a fi fapta imorala, poate fi un gest virtuos. Depinde de ...

Cat timp nu vrei sa ai copii, nu se poate pune problema de canon. Canonul se da dupa ce te hotarasti sa nu mai pacatuiesti. In cazul de fata, daca esti impacat/a sa ai atatia copii cat iti da Dummezeu si cand ti-i da Dummezeu.

Daca nu vrei sa ai copii si practici abstinenta totala, pacatuiesti de 3 ori: o data ca nu vrei copii, a doua oara ca relatia sot-sotie are de suferit, se creaza o stare tensionata in familie, a treia pentru ca se deschide usa catre adulter. Nu stim cat de puternici suntem sa rezistam ispitei, mai bine ne ferim. Si unul din mijloacele oferite de biserica este legatura trupeasca in cadrul casatoriei. In cazul in care unul dintre soti propune abstinenta totala, celalalt accepta de dragul primului, dar cade in ispita, primul este vinovat ca l-a impins in pacat pe al doilea.

Mult mai cinstit, in cazul asta, este sa recurgi la alte metode, a calendarului sau altele.

#34
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 24 iulie 2005 - 01:23

Sa admitem ca fereala este pacat, pentru ca punem vointa nostra inaintea vointei lui Dumnezeu. Ar insemna ca si a te trata de infertilitate e pacat, ca tot te opui vointei lui Dumnezeu. Dar atunci cind ne imbolnavim si ne tratam, nu inseamna ca ne opunem vointei lui Dumnezeu ? Deci, mersul la doctor e pacat.
Dar nu cred ca problema se poate pune asa de uniform si radical. Sa zicem ca este datoria noastra sfinta sa ne ingrijim trupul (adica sa nu-l abuzam). Dar, daca esti bolnava si ramai gravida iar asta ti-ar pune viata in pericol, atunci cum este avortul ? Dar fereala unei asemenea femei ca sa nu ramina gravida, asta e tot pacat ? Vedeti, exista nuante.
Eu am incercat si calendarul si postul si ce mai vreti voi si n-au adus decit tensiuni in familie, plus o sarcina neplanificata (a treia) ca asta este, daca nu tea-i maritat cu un butuc sau cu un sfint, n-ai ce face. Si, sincer, citi barbati normali ati vazut voi care sa doarma cu tine in pat si sa puna sabia la mijloc ? Sint unii dar putini, nu poti propune o asemenea metoda la nivel de populatie, pur si simplu e nerealizabil. Si atunci cind om ajunge toti sa traim ca ingerii, o fi raiul pe pamint, dupa apocalipsa.
Cind vad oameni care n-au trecut in viata lor printr-o casatorie dind sfaturi despre abstinenta si procreere, am dubii. Ma rog, daca are duh e alta treaba...

#35
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 24 iulie 2005 - 01:49

--------------
Dar atunci cind ne imbolnavim si ne tratam, nu inseamna ca ne opunem vointei lui Dumnezeu ? Deci, mersul la doctor e pacat.
---------------
Nu. Boala poate fi consecinta unui mod de viata neglijent. Sau, daca e de la Dumnezeu, poti fi bolnav tocmai pentru a te stradui sa te vindeci. Poate o astfel de stradanie iti este de folos. Nestiute sunt caile Domnului.

#36
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 24 iulie 2005 - 07:09

De acord cu tine, Casandra. Deci toate intimplarile pacatoase sau inaltatoare prin care trecem, au un rost. Nu ca sa fac apologia pacatului dar acesta este un pai de care te agati ca sa te duci la fund sau sa te tragi la mal.


#37
mariuta

mariuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 24 iulie 2005 - 14:00

quote:
Originally posted by amuleta

Sa admitem ca fereala este pacat, pentru ca punem vointa nostra inaintea vointei lui Dumnezeu. Ar insemna ca si a te trata de infertilitate e pacat, ca tot te opui vointei lui Dumnezeu. Dar atunci cind ne imbolnavim si ne tratam, nu inseamna ca ne opunem vointei lui Dumnezeu ? Deci, mersul la doctor e pacat.


Nu mi se pare pacat sa tratezi o infectie care cauzeaza infertilitate sau curatarea trompelor si altele din acestea.
Dar inseminarea si FIV-ul sunt altceva.


#38
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 24 iulie 2005 - 23:32

Mariuta, te ispitesc cu o intrebare : de ce sint diferite ? Oare vin ele din nevoi diferite ale femeii ? Motivul e acelasi : dorinta de a primi si darui dragoste puiului tau. Unii pot spune ca poti infia, faci un bine si mai mare. da, asa este dar poti infia si daca-ti sint trompele infundate, nu ?
Daca vrei, mai mare pacat are femeia cu trompele infundate decit aia care s-a maritat fara sa stie cu un barbat steril. Pentru ca de multe ori infundarea asta este rezultatul unei infectii transmise sexual la adolescenta si tratata incomplet sau ignorata (sa nu stie mama) sau a unor complicatii de la avorturi. ma rog, sint multe situatii si departe de mine gindul de a baga toate femeile cu trompe infundate in aceeasi oala. Ma intereseaza doar cum stabilim grade si gradatii ale pacatului si daca avem dreptul si cunostintele sa o facem.

#39
mariuta

mariuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 25 iulie 2005 - 00:45

quote:
Originally posted by amuleta

Mariuta, te ispitesc cu o intrebare : de ce sint diferite ? Oare vin ele din nevoi diferite ale femeii ? Motivul e acelasi : dorinta de a primi si darui dragoste puiului tau. Unii pot spune ca poti infia, faci un bine si mai mare. da, asa este dar poti infia si daca-ti sint trompele infundate, nu ?
Daca vrei, mai mare pacat are femeia cu trompele infundate decit aia care s-a maritat fara sa stie cu un barbat steril. Pentru ca de multe ori infundarea asta este rezultatul unei infectii transmise sexual la adolescenta si tratata incomplet sau ignorata (sa nu stie mama) sau a unor complicatii de la avorturi. ma rog, sint multe situatii si departe de mine gindul de a baga toate femeile cu trompe infundate in aceeasi oala. Ma intereseaza doar cum stabilim grade si gradatii ale pacatului si daca avem dreptul si cunostintele sa o facem.



Amuleta, nu cred ca se pune problema a judeca pe cineva.
De principiu, mie mi se pare ca a forta artificial conceperea unui copil este, crestineste vorbind, oarecum echivalent cu metodele anticonceptionale. Adica omul incearca sa controleze un domeniu care nu-i apartine. Nu ma intereseaza cine si de ce s-a imbolnavit, sau care este mai pacatos.
A-ti trata sanatatea si a te incredinta Domnului fiind gata sa Ii accepti hotararile mi se pare mie ca este altceva decat a forta aparitia vietii, fie prin metode artificiale, fie chiar prin vanarea obsesiva a zilelor fertile. Alterarea relatiilor dintre soti, ajungand pana la adulter (al celui care se simte "folosit") e o dovada ca aceasta atitudine nu e poate cea mai buna. Se uita dragostea, revine numai obsesia procrearii, care duce la depresie si instrainare. Ceea ce m-a facut sa gandesc ca nu e, asa cum zic unii, numai in scopul nasterii de prunci sau pavaza pentru desfranare, relatia trupeasca dintre soti.
Se poate sa gresesc, bineinteles.

Nu stiu! De aceea am si intrebat.

#40
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 25 iulie 2005 - 02:47

------------
Daca vrei, mai mare pacat are femeia cu trompele infundate decit aia care s-a maritat fara sa stie cu un barbat steril.
------------
Dar ce pacat are femeia care s-a maritat cu un barbat steril, si fara sa stie?


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -