Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare(4)


142 raspunsuri la acest subiect

#21
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 19:35

Nu avem copilasi inca.Ni-ii dorim dar tot zicem ca nu inca din x motive foarte serioase(ni se par noua).
Adriana ,multumim de incurajari.

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

#22
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 19:39

Casandra[flo].
Asa incercam noi sa ne ducem crucea fara ajutorul Domnului.[:(]

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

#23
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 19:50

quote:
Originally posted by casandra

Fetelor, ne ascundem dupa deget.

E pacat sa nu vrei sa ai copii, indiferent de metoda pe care ai folosi-o. Nici macar abstinenta in cadrul casatoriei nu e chiar nevinovata. Caci sotii nu trebuie sa se lipseasca unul de altul, decat pentru a tine randuiala (post, rugaciune,...). Nici calendarul, caci asta inseamna ca iti planifici viata sexuala in asa fel incat sa nu procreezi. Te opui unuia din rosturile casatoriei. Si nu te increzi in Dumnezeu, ca iti va da atatia copii cat poti creste si educa. Iar femeia se mantuie prin nastere de prunci, atata timp cat ii indruma pe acestia catre o viata placuta lui Dumnezeu.

Stiu ca pacatuiesc. Nu am nici o umbra de indoiala.




Totusi,parintele Arsenie zicea ca ,atunci cand consideri ca nu mai poti sa nasti si sa cresti copii,sa practici abstinenta.Desi cum spui tu e mai logic.In orice caz,probabil ca in domeniul asta pacatuim cu totii [V]

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#24
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 20:03

Joanna, [flo]

De fapt, asa ne facem crucea.[bang]

#25
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 20:11

quote:
Originally posted by casandra

Fetelor, ne ascundem dupa deget.

E pacat sa nu vrei sa ai copii, indiferent de metoda pe care ai folosi-o. Nici macar abstinenta in cadrul casatoriei nu e chiar nevinovata. Caci sotii nu trebuie sa se lipseasca unul de altul, decat pentru a tine randuiala (post, rugaciune,...). Nici calendarul, caci asta inseamna ca iti planifici viata sexuala in asa fel incat sa nu procreezi. Te opui unuia din rosturile casatoriei. Si nu te increzi in Dumnezeu, ca iti va da atatia copii cat poti creste si educa. Iar femeia se mantuie prin nastere de prunci, atata timp cat ii indruma pe acestia catre o viata placuta lui Dumnezeu.



Nu stiu daca e pacat sa nu vrei sa ai copii, facand abstinenta.
Stiu ca e pacat sa nu vrei copii, avand relatii cu sotul, si ferindu-te.
Dar sa fi casatorit, si de acord cu sotul sa te infranezi ca sa nu ai copii, asta nu cred ca-i pacat. Adica ai 5 copii si nu mai vrei. Si in buna intelegere cu sotul, nu mai aveti relatii..
E ca si cum faci 100 de matani si nu faci 1000, ca stii ca nu poti.. si maine n-o sa le mai faci nici pe alea 100 daca insisti la mai multe.
Uite un cuvant al parintelui Cleopa:

"Dupa izgonirea lui Adam din rai, nasterea de copii devine, pe langa binecuvantare, si canon de ispasire a pacatelor parintilor. Nasterea de copii ajuta mult la mantuirea parintilor, cum spune Sfantul Pavel, ca femeia " se va mantui prin nastere de fii " ( I Timotei 2, 15 ). (..)
Pe cei care nu voiau sa aiba copii ii sfatuiau, cum spune si Sfantul Pavel, ca mai bine sa nu se casatoreasca sau sa traiasca in infranare ( curatenie ), cu invoirea ambilor soti, decat sa-si ucida copiii.
Pentru ca nasterea de copii (..)este mai intai o porunca dumnezeiasca, care contribuie foarte mult la mantuirea parintilor. Sotii care nu vor sa nasca copii, care avorteaza sau practica pacatul pazei, sunt certati de Dumnezeu cu boli de tot felul, cu necazuri in viata, cu grea mustrare de constiinta, iar dincolo cu osanda vesnica."

Asta cred ca ai vrut tu sa zici, dar la faza cu abstinenta in casatorie si vinovatia.. nu cred.

Iar ceea ce am spus in mesajul anterior, era cam ceea ce a spus gandacelu, intre doua pacate, alegi pe acela mai mic. Asta e foarte foarte discutabil(pentru ca poti generaliza si ajunge la niste monstruozitati) de aceea spun ca numai duhovnicul poate sa hotarasca, in functie de fiecare.
[pup]



#26
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 20:15

-------
Totusi,parintele Arsenie zicea ca ,atunci cand consideri ca nu mai poti sa nasti si sa cresti copii,sa practici abstinenta.
--------
Cand tu consideri, inseamna deja ca ai luat o decizie peste capul lui Dumnezeu. Treci peste "Faca-se voia ta". Unde este nadejdea?[:(]



#27
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 20:25

Adriana, inteleg ce spui.
Da, si ai dreptate, fiecare caz trebuie discutat cu duhovnicul.

Dar, totusi, cred ca e pacat sa nu vrei. Nu abstinenta e pacatul, ci cauza abstinentei, ca nu vrei sa ai copii. Ca nu Il lasi pe Dumnezeu sa hotarasca ce e mai bine pentru tine.

Si da, credinta este un risc.

#28
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 22:25

Cand hotaram ca nu (mai) vrem copii, calcam porunca lui Dumnezeu si repetam greseala lui Adam si a Evei, ne impotrivim, pentru a doua oara, planului Lui.

Lor le-a spus sa nu manance din mar. Si, pentru ca, totusi, au muscat, le-a poruncit sa se inmulteasca.

Pentru ca inainte de a calca porunca, Adam era in comuniune cu Dumnezeu, cunoasterea sa asupra lucrurilor/fapturilor era spirituala.
Sf Maxim Marturisitorul spune ca Adam urma sa vada fapturile cu ochii lui Dumnezeu, adica "sa primeasca cunostinta (fapturilor) ca dumnezeu, iar nu ca om, avand dupa har in chip intelept aceeasi cunostinta a lucrurilor ca Dumnezeu, datorita-prefacerii mintii si simtirii prin indumnezeire". Pacatul consta in a nu-L cunoaste pe Dumnezeu si a privi fapturile independent de El. Ochii spirituali s-au inchis si s-au deschis cei trupesti. Sf Atanasie comenteaza astfel: „S-au cunoscut pe ei goi nu atat de haine, ci ca s-au facut goi de vederea celor dumnezeiesti si si-au mutat cugetarea spre cele contrare".

Nu intamplator le-a dat porunca Dumnezeu sa se inmulteasca, pentru ca prin copii, repetand oarecum procesul creatiei, omul se poate reapropia de Dumnezeu si poate sa vada lumea cu alti ochi, mai dumnezeiesti. Nu ati observat ca dragostea pentru copii nostrii ne transforma?
Cum putem sti noi cand e de ajuns?

#29
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 22:49

Carti ortodoxe la http://www.romark.ro/ortodox

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#30
mariuta

mariuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 23 iulie 2005 - 00:30

Eu stiam ca daca nu mai vrei copii se cere abstinenta totala, nu numai in perioada fertila. Poate am inteles gresit, dar exista un curent care sustine ca unicul scop al relatiei trupesti dintre soti e nasterea de copii. Deci daca nu mai vrei, gata.

Am citit mai demult (la Evdokimov) ca nici numarul mare de copii nu e de dorit intr-o casnicie, daca distruge relatia dintre soti.
E important sa se poata mentine relatia de iubire, nu doar respectarea unor reguli de viata. Vorbea acolo de o discretie a duhovnicilor in aceasta privinta, spunea ca se lasa oarecum la latitudinea familiei sa decida.
Vedem de multe ori ca aparitia copilului distruge relatia dintre soti, dar poate ca nu e vorba de familii crestine.

Eu nu inteleg abstinenta ca o abtinere de la pofte, ci de la ceva foarte bun, dar care prin exces poate deveni pacat, desfranare.

Dar ce spuneti de stradania exagerata de a avea copii? E la fel cu fereala, mai buna, mai rea?

mariuta

ps multumesc celor care mi-au adresat raspunsuri


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -