Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare(4)


142 raspunsuri la acest subiect

#11
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 10:40

Gandacel,sper sa reusesc sa-mi cumpar cartea.Ideea e ca eu as fi cam pe la 80% convinsa,dar,recunosc in mod sincer,nu imi mai doresc copii,sau cel putin ,nu prea curand.Daca ar fi dupa mine,cred ca m-as descurca si fara [xinpat],cel putin o vreme,dar mai are si al meu sot ceva de zis in chestiunea asta.[:D]In domeniul acesta discutiile sunt destul de delicate.Eu nu am reusit sa vorbesc cu duhovnicul inca,dar vreau sa abordez problema cat de curand.

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#12
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 11:46

eu am o privire idealista despre casatoria crestina. prin a trai intr-o casatorie crestina inteleg in primul rand o unire spirituala (intre cei doi si cu Dumnezeu) si dragoste. dragoste nu inseamna evitarea sarcinilor, a nasterii. prin nici un fel de metode. mai mult sau mai putin "ortodoxe" :-), abstinenta inclusa. cand spun abstinenta ma refer la cea impusa din motivul evitarii de a concepe un copil. dragostea nu e doar un prilej de placere ci si de procreere. eh, asta e o privire idealista. si pe urma intervine realitatea :-)

va doresc casatorii fericite si armonioase!

#13
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 17:56

Dragelor, iata-ma-s la Bucuresti pt i zi, mama pleaca maine si am venit sa o vad.

Se simte mai bine, nu mai e decat f putin umflata, si mi-a promis ca ;a Bristol se duce la dr .





Acu...revenind la problema







la mine e chiar naslo, de fapt sotu meu rade de bisericeala mea, o considera falsa si babeasca etc, tot tacamul.





Pe de alta parte....citindu-l acu pe steinhardt si exemplele lui de mantuire parca problema se pune nitel altfel.





Adica...de ce sa resp[ect eu niste asa zise reguli numa pt ca spus parintele nustiucare(cu tot respctul) daca in interior nu simt deloc asa?



Cred ca asta inseamna fariseism.Sa faci ceva neconvins, si nici macar sa n-ai constiinta curata dupa aia.Ci dimpotriva, inima grea ca ti-ai mahnit sotul....





Gandac, mergi maine la predeal? cand eu sunt la Bucuresti?



[q][q]



Duminica sunt la Busteni, da maine nu.





Adita, cu riscul sa dati cu pietre, ce poate fi mai " Casa Domnului" decat o excurisie pe munte...daca doar odata mergi la Zarnesti.



Acolo, in Piatra \Craiului, sunt cele mai frumoase locuri!!!






Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#14
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 18:04

Dragele mele ce bine ca ati atacat[neand] subiectul cu pacatu'...
Unde imi dati voie sa ma ascund??,Anca,Irina, Adita, Adriana,[flo][asia].Sa sufar de pacatul ferelii[;)]..sau sa nu sufar...eu zic ca da si dau in cel al prezervativului[:I].Greu.Ma rog la Dumnezeu sa ma mai ingaduie asa ...poate voi da roade intr-o buna zi..[bang]
Eu va multumesc[flo] caci asa mi-am dat seama ca trebuie sa vorbesc cu preotul duhovnic..
Cartea parintelui Arsenie de care vorbiti o am acasa in Ro.si ajunge aici in doua saptamani.Daca o aveti in format electronic mi-a puteti da,va rog?si cartea de care vorbeste Gandacica a lui Daniel Cornea?
In ignoranta mea nici nu am retinut cum se numeste.
Si eu sunt deacord cu taierea pacatului din radacina.Nu-l fentam pe Dumnezeu(vorba Ancai)caci El stie toate(pacate..rele) dar tot El ne stie si nimicimea si nevoia de Mana Lui.
Mie imi vine mereu in minte..Doamne, atat pot eu acum ,dar Tu, cu puterea Ta, ma poti ajuta la mai bine, caci singura nu imi sunt de nici un ajutor...
Si va rog sa ma iertati ca n-am fost de nici un folos in mesajul asta si mai ales de nici o coerenta...
Doame ajuta si lumineaza,

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

#15
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 18:39

cartea e asta

v-o puteti comanda prin posta



nu pot scrie acu' din lipsa de timp



sabina:[mariaj][mariaj][mariaj][haibat][haibat][haibat] etc[:D]



Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)





mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!


ajutati-l pe mihaita!

#16
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 18:44

Ioanna,dar sotul tau ce zice?Al meu nu zice ca al Sabinei,dar nici nu considera "fereala" pacat.Iar eu am indoieli referitor la calendar,chiar nu pot sa accept ca e pacat.[zid]

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#17
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 18:56

Gandacica multumesc frumos!
Irina,la mine e mai rau decat la tine sau la Sabina.Stim amandoi ca e pacat si...si continuam...[bang][bang].Deci ....groaznici amindoi.
Dumnezeu cu mila!

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

#18
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 19:11

Ioanna,dar voi aveti copilasi,ca vad ca nu apar pe la semnatura?[:)]

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#19
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 19:17

Ah dragelor (joanna, irina), nu deznadajduiti..[pup].
Eu cred ca .. ascultarea aceasta.. o sa vina atunci cand o sa va simtiti impacate si linistite in voi, cand nu o veti mai considera o greutate prea mare de dus.. asa cred.. (si eu sunt dezlanata..[:p])

Problema e ca si lumea asta de afara ne rastoarna pe dinauntru, televizorul, reclamele, toate au conotatii secsuale[:D], este aproape imposibil sa nu-ti vina .. pofte din astea atunci cand le vezi..[B)]

Deci nu va invinovatiti.. prea mult [:D].

[pup]









#20
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 19:34

Fetelor, ne ascundem dupa deget.

E pacat sa nu vrei sa ai copii, indiferent de metoda pe care ai folosi-o. Nici macar abstinenta in cadrul casatoriei nu e chiar nevinovata. Caci sotii nu trebuie sa se lipseasca unul de altul, decat pentru a tine randuiala (post, rugaciune,...). Nici calendarul, caci asta inseamna ca iti planifici viata sexuala in asa fel incat sa nu procreezi. Te opui unuia din rosturile casatoriei. Si nu te increzi in Dumnezeu, ca iti va da atatia copii cat poti creste si educa. Iar femeia se mantuie prin nastere de prunci, atata timp cat ii indruma pe acestia catre o viata placuta lui Dumnezeu.

Stiu ca pacatuiesc. Nu am nici o umbra de indoiala.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -