Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare(4)


142 raspunsuri la acest subiect

#131
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 03:32

quote:
Originally posted by joanna
Cand vrem sa ne facem o rochie pentru un eveniment important suntem in stare sa o importam sau sa cautam o croitoreasa in coltul celalt de tara dar cand e vorba de duhovnic ne limitam la exemplele negative pe care le-am vazut.


uof uof, ma simt cu musca pe caciula, pentru ca uite cum am citit eu asta: cand avem nevoie de rochie, o cautam la capatul lumii, dar cand vine vorba de duhovnic, ne puturosim, nu mai vrem sa facem calatoria asta. voi aveti noroc ca traiti in zone unde exista comunitati romanesti puternice si, deci, mai multe biserici ortodoxe romanesti. stiu, stiu, ce zic eu acum suna ca o scuza, dar asta e realitatea! daca ai fi fost cu mine de Paste la biserica romaneasca, n-ai fi stiut cum sa iesi mai repede de la slujba, crede-ma. romanasii nostri mai aveau nitel si fumau in altar, ca in usa bisericii deja devenise banal sa o faca. sotul meu ,cica preotul avea fata de om bun, o fi fost, nu zic, dar ajutorul de preot cred ca venise direct de la scoala de securisti. imbracat in costum de ninja, cu cheile atarnate de curea zdranganind in timp ce cadelnita preotul, cu celularul la brau, etc, numa bun sa inspire incredere si sentimente religioase. si deci ce sa caut eu sa ma las pe mana lor numa pentru ca-s preoti? daca n-am nici cea mai mica incredere in ei!

deci, despre exemple negative, daca exista, asta este, are Dumnezeu grija de fiecare, dupa fapta si rasplata. nu noi suntem vinovati ca le vedem, ci personajele negative sunt de vina, ca gresesc.

vine Gandacu acu si iar ma cearta ca imi inventez circumstante atenuante :))


#132
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 04:09

quote:
Originally posted by gandacelu
dedicatie speciala pentru cataghe: guess who?![;)]
Aham... mersi.P.S. Si, da, citesc in continuare subiectul, daca era "proba de microfon"[:D]_______________________________In God we trust, all others bring data.

#133
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 06:23

----------------
se poate mantuire fara ajutorul preotilor?
-----------------
Doar in Hristos te poti tamadui de patimi. El i-a redat firii omenesti puterea de a primi in ea harul dumnezeiesc necreat. Hristos ia asupra Lui urmarile pacatului pentru a le nimici mai intai in propria Sa persoana. Dupa cum in Adam firea omeneasca a primit stricaciunea prin neascultare, tot asa in Hristos ea si-a recapatat sanatatea, caci s-a facut ascultatoare lui Dumnezeu si Tatal, necunoscand pacatul. Singur Dumnezeu putea sa lecuiasc de rele neamul omenesc. Lucrarea Lui tamaduitoare nu s-a indreptat numai asupra firii omenesti recapitulate in El, ci asupra fiecarui om care vine la El, il face pe fiecare om partas in mod personal la vindecarea intregii firi pe care El a infaptuit-o, plecandu-Se cu iubire spre fiecare, dand ingrijirea cuvenita fiecarei boli, daruind fiecarui om harul Sau, dupa nevoile sale si pe masura dorintei omului de a dobandi ajutorul Lui. Cuviosul loan Carpatiul spune: "Marele Doctor este aproape de cei ce se ostenesc".
In persoana Sa, Hristos a vindecat firea omeneasca si i-a redat pentru totdeauna adevarata si deplina sanatate. Persoanele umane nu se pot folosi insa de binefacerile aduse de Hristos firii omenesti recapitulate in El decat daca se unesc cu El.
Iar aceasta unire se poate realiza numai in Biserica, care este trupul divino-uman al lui Hristos, si numai prin lucrarea Sfantului Duh.
In mod fundamental, in Sfintele Taine noi suntem pusi in legatura fiintiala cu Hristos, prin lucrarea Sfantului Duh chemat de preotii Bisericii si prin mijlocirea formelor vazute care constituie ritualul acestor sfinte slujbe; numai ca membri ai Bisericii putem fi incorporati în El, devenind prin Sfintele Taine madulare ale trupului Lui si partasi ai lui Hristos , Mantuitorul si indumnezeitorul firii noastre.

(sursa: Terapeutica bolilor spirituale, Larchet; citate aproximative)


#134
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 06:29

-----------
cica preotul avea fata de om bun, o fi fost, nu zic, dar ajutorul de preot cred ca venise direct de la scoala de securisti
------------
Tu de preot ai nevoie, nu de ajutorul lui. Si de curaj.[;)]
Eu cred ca ai avut parte de o ispita. Nu te lasa ispitita. Insista.

#135
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 06:48

quote:
Originally posted by casandra

-----------
cica preotul avea fata de om bun, o fi fost, nu zic, dar ajutorul de preot cred ca venise direct de la scoala de securisti
------------
Tu de preot ai nevoie, nu de ajutorul lui. Si de curaj.[;)]
Eu cred ca ai avut parte de o ispita. Nu te lasa ispitita. Insista.



ai dreptate, numai ca eu m-am gandit daca are asemenea ajutor, cine stie cum o fi si preotul...de fapt, eu chiar nu stiu care e treaba cu preotii din diaspora...or fi ramasi de pe vremea lui ceasca, sunt numiti dupa revolutie, ce e cu ei, habar nu am. si am niste retineri sa le acord incredere ca am auzit niste povesti de ma ia groaza...dar, poate pana la urma o sa-mi depasesc frustrarea sa folosesc engleza si in credinta mea de suflet si o sa merg la o biserica ortodoxa americana, ce sa mai zic? si daca exclud romana si din asta, e clar ca mai raman cu romana de forum, exclusiv, ceea ce e cam nashpa, ca tot incerc sa ma las de viciul asta. :))

#136
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 06:57

p.s. Casandra, am inceput sa citesc si eu cartea, imi face tare bine, iti multumesc mult pentru dar. [pup]

#137
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 10:09

quote:
Originally posted by conchita

Gandacutzu dragutu, sa te intreb ceva: tu ce crezi, se poate mantuire fara ajutorul preotilor?


nu!

uite unde era protestanta mica!



nu se poate, uite ce spune Hristos: cui veti ierta pacatele, iertate vor fi, iar cui vor fi tinute, tinute vor fi



si



nimic necurat nu va intra in Imparatia Cerurilor



apoi a fost Pogorarea Sf. Duh in chip de limbi de foc peste Apostoli, si ei au dat asta mai departe prin punerea mainilor(citeste Evanghelia, te rog eu:)



tragand linie si socotind, rezulta ca nu te poti mantui (intra in Imparatia Cerurilor) decat curat fiind, si curat esti numai daca te "speli" prin Sfanta Spovedanie (si bineinteles, SF. Impartasanie: Cel ce mananca Trupul Meu si bea Sangele Meu, intru Mine ramane si Eu intru el)



citatele sunt din memorie


cat despre povestea cu noaptea de Paste, ma faci sa-mi schimb parerea despre matali: uite cine cauta "conformismul" domne si se oripileaza daca lucrurile nu stau "drepte"!



serios vorbind, este vina ta ca vii din an in Pasti la Biserica



uite cum cred ca s-a intamplat:

sunt convinsa ca, de obieci, e cu totul alta atmosfera acolo, dar de Pasti vine toata lumea (chiar si conchita, bre!:)) mai ales in strainatate, unde lumea se aduna nu doar pentru Biserica, ci sa mai se "socializeze" cu cei de un neam



iti spun din experienta mea ca noapte de Paste in Canada a fost EXTREM de diferita fata de slujbele de fiecare duminica, tocmai pentru ca Biserica s-a umplut de tot felul de oameni care nu aveau nici in clin nici in maneca cu mersul la Biserica

acuma, eu am zis: lasa, bine ca au venit si asa! dar nu trebuie sa ne smintim asa repede, bre conchito!

fac pariu ca daca te duci maine, gasesti cu totul alta atmosfera...



tu stii ca exista diavolul? tu stii ca face orice ca sa ne abata de la a face binele si de la a ne schimba viata? tu stii ca exista ispite, "strambe" pe care ni le baga tot timpul si trebuie sa avem discernamant, sa ne dam seama de unde vin?



la tine a fost un caz clasic: ai gasit, in sfarsit, Biserica pe care o cautai, si poc! te-ai smintit instantaneu



parca voiai sa nu mergi, ca daca ai fi vrut, te-ai fi incapatanat sa mergi in continuare...



Curaj! Eu am biruit lumea!



eu personal, in canada am mers o vreme la romani si apoi am descoperit Biserica Greaca, unde mi-a placut mult mai mult si am continuat sa merg acolo (desi slujba era in greaca si in franceza[bang])

culmea a fost ca dupa cateva saptamani a venit acolo un preot nou, care a inceput sa vorbeasca cu toti "enoriasii", si cand a auzit ca suntem romani, unde nu ne trezim ca ne ia in brate si ne zice pe limba noastra: "Doamne ajuta!"[bis]



desi slujea in greaca si franceza, iti dai seama!



parerea mea e ca si in Florida sunt Biserici, si ca trebuie sa cauti pana iti gasesti locul... cu curaj si dorinta, nu in dorul lelii si-al smintelii



lasa plaja de duminica dimineata, k?![:D]



repet: in afara preotilor si a Bisericii nu pot zice ca nu exista mantuire (ca nu stim caile Domnului), ci ca ne riscam (rau de tot) mantuirea (cum spune Pr. Rafail Noica)



citeste mai mult din parintii romani pe pe www.nistea.com



Doamne ajuta!



si un pup[pup]



Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)





mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!


ajutati-l pe mihaita!

#138
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 10:16

inca ceva: fetele, imi iertati tonul, stiu ca gresesc foarte mult fiind asa de dura si ca va pot supara, chiar sminti (imi pare chiar rau de faza cu masoneria, prefer sa nu discutam deloc chestia asta, pentru ca nu stim noi ce si cum si ajungem sa ne invrajbim in aceeasi credinta fiind, de se bucura diavolul bre!) - dar trebuie sa stim sa nu luam totul de-a gata, sa avem discernamant, sa stim profetiile (faptul ca anticristul va veni din biserica, va fi incoronat ca "sef al tututror bisericilor") si ca nu stim daca ori ba nu traim acele vremi din urma...



va pupi



Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)





mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!


ajutati-l pe mihaita!

#139
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 12:30

pe ultimul link dat de tine, gandacelu am citit despre duhovnic si ucenic
"Deci, in lumea aceasta exista oameni pe care Domnul Hristos i-a randuit sa fie iertatori de pacate. Pentru a primi cineva iertarea pacatelor trebuie sa mearga la oamenii lui Dumnezeu, hotarati pentru iertarea pacatelor. Iar ca sa poata primi iertarea pacatelor, in conditiile in care merg la duhovnic, trebuie sa-si marturiseasca pacatele, sa se marturiseasca in primul rand pe ei insisi ca pacatosi, sa-si recunoasca partea de vina, in aceasta facand o dovada ca recunosc ca au gresit inaintea lui Dumnezeu si ca sunt vinovati inaintea lui Dumnezeu si ca doresc sa fie iertati de pacatele pe care le-au facut. Preotul care primeste marturisiri de pacate si care are puterea iertarii pacatelor se numeste preot duhovnic; se numeste duhovnic, spre deosebire de preotul care nu este duhovnic si care n-are aceasta calitate de a asculta spovedanii si de a da iertare de pacate. Duhovnicia nu se da o data cu hirotonia, ci se da printr-o randuiala numita hirotesia de duhovnic. Preotul primeste puterea iertarii pacatelor si primeste calitatea de ascultator de marturisiri. Acesta este duhovnicul din punctul de vedere al dreptului bisericesc si din punctul de vedere al situatiei lui fata de cei care nu au aceastã situatie, chiar preoti fiind."

eu nici macar chestia asta n-am stiut-o. credeam ca toti preotii au calitatea de a asculta spovedanii si prin el sa primesti iertarea pacatelor.

"Sa fii ucenic inseamna sa te lasi indrumat si modelat. Asta-i situatia de ucenic: sa te pleci cu mintea, sa nu stii tu mai multe decat cel care te indrumeaza. Sa faci ceea ce a zis Domnul Hristos: sa mergi pe urmele Lui, sa-l urmezi pe cel care te indrumeaza. [...] Parintele Arsenie Boca zicea ca noi avem mintea care discuta cu Dumnezeu, in loc sa se supuna fara discutie. O astfel de minte avea Sfantul Apostol Petru la Cina cea de Taina, cand a zis: "Doamne, Tu sa-mi speli mie picioarele?" Si a auzit de la Domnul Hristos: "Ceea ce fac Eu acum tu nu intelegi, dar mai tarziu vei intelege" (In. 13, 6-7). S-a impotrivit mai departe si atunci a zis Domnul Hristos:"#132;Daca nu te voi spala, nu ai parte cu Mine" (In. 13, 8). De unde intelegem ca ucenicia este plecare de minte. Daca nu te pleci cu mintea, daca stii tu mai bine, daca ai tu opinii care te scot de sub ascultarea fata de duhovnic, in cazul acesta sau duhovnicul nu-i duhovnic, sau ucenicul nu-i ucenic. Sau amandoua."

ma intreb de unde stii, cum stii ca ne-plecarea ta de minte e pentru ca tu nu esti ucenic-ucenic sau dohovnicul nu e duhovnic (sau amandoua)? ma gandesc ca fiind ucenic si incepator trebuie sa fie foarte greu sa-ti dai seama cand e vorba doar de ispite sau cand ai intradevar motive sa te indoiesti ca duhovnivul e duhovnic.

stiu, ar trebui sa incep prin a avea un duhovnic! si apoi doar daca e cazul sa-mi pun intrebari de genul asta. dar ... totusi?


#140
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 13:25

duhovnicul nu e duhovnic atunci cand (cred eu) e eretic



cred ca este singurul lucru care te poate indreptati sa il parasesti



in rest, oricare alte pacate nu il "despodobesc" de harul preotiei (eu asa stiam)

adica si un duhovnic "pacatos" are puterea de a ierta pacatele



ca si duhovnicul e om, deci pacatos, deci nu de pacatele omenesti trebuie sa ne smintim (sau, daca ne smintim, sa cautam pur si simplu alt duhovnic)

trebuie sa ne "smintim" atunci cand acesta te pune sa faci lucruri care te indeparteaza de credinta, sau cand afirma lucruri impotriva dogmelor si canoanelor



aici insa chestiunea e tare subtila, aveand in vedere problema ecumenismului atat de discutata...



Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)





mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!


ajutati-l pe mihaita!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -