Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare(4)


142 raspunsuri la acest subiect

#121
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 29 iulie 2005 - 20:26

Da Ana,si e minunat ......Citeste grila de programe si potriveste orele cu ale tale.Sau poate tu deja asculti radio trinitas??[:D]Acum??(Imi curge Iasul prin vene cu acest radio.)

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

#122
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 29 iulie 2005 - 20:30

Incearca aici:
http://www.trinitas.ro/

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

#123
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 00:39

quote:
Originally posted by adriana
quote:
stii ce e comic?oare ei gandesc despe noi la fel?!!!
E un indemn la smerenie?[batcap]..Adriana, mamica lui [cavaler]Codrin si a[8**]Olgutei
asa nesimtita ma crezi?![8D]nu frate, ma gandeam, ei ce-or zice: a, habotnica aia, fariseica aia (si cate si mai cate pe care noi nu ni le vedem dar le vad "prietenii", deh![:D])
Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)

mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!
ajutati-l pe mihaita!

#124
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 00:42

quote:
Originally posted by conchita
quote:
Originally posted by clCredinta ar trebui sa insemne in primul rand iubire si toleranta. Poti fi prieten adevarat si cu un evreu si cu un protestant si cu un musulman si cu un ateu, nu? Conteaza sufletul lor, ce fel de oameni sunt. Nu cred ca trebuie pus un semn egal intre prietenie adevarata si credinta. Nu va suparati pe mine, nu am vrut sa va tulbur, ci doar sa va spun ce gandesc.Claudia
Claudia, eu ma indoiesc temeinic de ce zici tu aici, de aceea am cerut ajutorul fetelor in problema, deci nu te supara pe preotul Gandacelului, supara-te pe mine :)) Casandra, cum ti s-a intamplat tie cu bulgaroaica (sa afli mai tarziu ca e ortodoxa), mi s-a intamplat si mie, numai ca era vorba de atei sau de carcotasi ai crestinismului:)) sunt asa de furioasa pe mine, voi vad ca stati calme, vorbiti frumos totusi despre ratarile astea in relatiile cu oamenii, mie imi vine sa zic numa de dulce si chiar zic. NU mi s-a intamplat pana acum ca un crestin adevarat sa intre cu bocancii in sufletul meu in halul in care au facut-o prietenii atei (inclusiv aia care inca nu stiu ca sunt atei, desi se dau crestini), de nu m-as mai fi imprietenit cu ei! nu s-a intamplat pur si simplu. poa' sa vina politicianul lui peste si sa predice despre frumusetea sufletului ateu, nu mai cred nimic, is vorbe de claca. ce suflet e ala in afara lui Dumnezeu, cand nici macar primitiva frica de consecinte daca faptuiesti raul- nu functioneaza?!
de unde se vede ca preotul duhovnic stie el ce stie din moment ce spovedeste atata lume (mult mai mult decat un psiholog;)[bis]
Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)

mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!
ajutati-l pe mihaita!

#125
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 00:45

quote:
Originally posted by conchita
quote:
Originally posted by joannaAna,tu asculti liturghia de la radio trinitas?
nu, nu stiu de radio trinitas. se poate asculta de pe net? e in limba romana? [flo]
auleu nu! ca cica radio trinitas e cam... hm... mason(am ascultat o zi si mi-a ajuns, de fapt nu o zi, ci cateva ore)vezi aici cu increderedar te scoli matali la 1 noaptea sa prinzi Liturghia?! sau care e diferenta de fus, ca furam cofusare, mai stii?![:-)))]
Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)

mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!
ajutati-l pe mihaita!

#126
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 01:14

dedicatie speciala pentru cataghe: guess who?![;)]



cine are timp, sa navigheze!!![marinar]



Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)





mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!


ajutati-l pe mihaita!

#127
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 01:17

Ups....deci radio trinitas =mason so...Mitropolia Moldovei masonerie..Doamne iarta-ma,pentru pacatul de a scrie aceste cuvinte.
Dar cata acuratete Anca...cata acuratete..doar doua ore si a fost calificat...'cam mason'
Iarta-ma Anca....e prea mult...[xx(]
Doamne ajuta si lumineaza!

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

#128
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 01:30

quote:
Originally posted by joanna
Ups....deci radio trinitas =mason so...Mitropolia Moldovei masonerie..Doamne iarta-ma,pentru pacatul de a scrie aceste cuvinte.Dar cata acuratete Anca...cata acuratete..doar doua ore si a fost calificat...'cam mason'Iarta-ma Anca....e prea mult...[xx(]Doamne ajuta si lumineaza!JoannaCredinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei. Parintele Arsenie Boca
uite cine s-a smintit![flo]pai nu eu am pus eticheta![:-)))]hai sa nu mai intram in amanunte... prin tara se stiu mai bine treburile astea...imi pare rau daca am suparat pe cinevaparca nu imi vine a scrie, ca imi cad degetele, daaaaaaaaaaaaar... Inaltul Daniel se pare ca e ceva stiut...gata ma duc la nani!
Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)

mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!
ajutati-l pe mihaita!

#129
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 01:36

sa intram acum in probleme ca "ecumenismul" sau "antihristul" sau "apocalipsa"?!



fiti intelepti ca serpii si blanzi ca porumbeii...



Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)





mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!


ajutati-l pe mihaita!

#130
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 03:12

oricum nu pot sa intru sa ascult, nu merge pur si simplu :(( ce e cu masoneria? cine e mason?!

Gandacutzu dragutu, sa te intreb ceva: tu ce crezi, se poate mantuire fara ajutorul preotilor? stii de ce te intreb? accentul asta exclusiv pe importanta preotilor in mantuire imi suna tare catolic (in "buna" traditie ca preotii sunt chiar si deasupra ingerilor in ierarhie) si-mi aminteste inca o data de ce fuse Dante exilat si banat cu Divina lui Comedie cu tot. pana la urma, Iisus insusi a zis sa te rogi cuminte in camaruta ta, ascuns si nestiut de oameni. stiu ca e important sa ai un duhovnic, dar nu cred ca i se refuza cuiva mantuirea ca nu are unul, nu?

no, ca mi-am mai adus aminte sa va intreb ceva: stiti cumva ce cauta monstrii aia pe vechile catedrale catolice? nu stiu cuvantul in romana, e vorba despre gargoyles.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -