Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare(4)


142 raspunsuri la acest subiect

#1
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 21 iulie 2005 - 16:37

Dragele mele dragi,cu dragoste sa continuam .
Un cuvint bun de la Ioan Hrisostom:
"Postiti? Aratati-mi-o prin fapte. Cum? De vedeti pe sarac aveti mila de el; un dusman, impacati-va cu el; un prieten inconjurat de un nume bun, nu-l invidiati; o femeie frumoasa, intoarceti capul. Nu numai gura si stomacul sa posteasca, ci si ochii si urechile si picioarele si mainile voastre si toate madularele trupului vostru. Mainile voastre sa posteasca, ramanand curate de hrapire si de lacomie; picioarele, nealergand la privelisti urate si in calea pacatosilor. Ochii, neprivind cu ispitire frumusetile straine... Gura trebuie sa posteasca de sudalme si de alte vorbiri rusinoase”.

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

#2
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 21 iulie 2005 - 18:02

Gandacel a scris:
deci problema nu se pune atat a avea sau nu relatii (fie sau nu post) ci a te opri de la a face copii sau a-i avorta
ca e post si e atractie intre soti, asta nu e o problema asa de mare! let it be love!

.............

Totusi parintele Arsenie pune si problema copiilor conceputi in posturi,precum ca nu e tocmai bine.Oricum,eu am citit de mult cartea,nu imi mai amintesc foarte bine ce scrie pe acolo si nici nu o mai am,ca am imprumutat-o cuiva si nu mi-a mai adus-o inapoi.Dar tocmai am scos alta din biblioteca: "Tinerii,familia si copiii nascuti in lanturi".Ma apuc acum sa o citesc,ca sa discut in cunostinta de cauza.
Iti urez spovedanie cu folos!Ar trebui sa ma spovedesc si eu,ca a trecut taaaree mult timp de cand nu am facut-o.Si resimt.
Aditape unde esti?Cand mai mergi la Radu Voda?Eu vreau sa ma duc la Maslu maine(aviz amatorilor :de la 17 la 19.30).Am vazut in program ca se fac si ore de cateheza,dar n-am retinut exact cand.

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#3
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 21 iulie 2005 - 23:04

http://saraca.1plan...._sf_arsenie.htm

Vedeti linkul,e foarte interesant,despre diverse situatii in care se poate citi cate un psalm.De exemplu:
Ps.4 (4) Pentru ca Dumnezeu sa tamaduiasca pe oamenii cei simtitori, ce se imbolnavesc de deprimare din pricina purtarii oamenilor cu inima impietrita.

Ps.10 (11) Pentru perechile cu inima impietrita care se cearta si divorteaza (cand barbatul sau femeia impietrita la inima isi chinuiesc sotia sau barbatul simtitor).

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#4
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 21 iulie 2005 - 23:32

Irina, saptamana asta nu merg la Radu Voda, ca maine plecam la munte. mergem pe la Zarnesti,stiti cumva prin zona vreo manastire, vreo biserica pe care sa mi-o recomandati?

mamica de trei copilasi [mamica]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[copil], Elena (21 mai 2003)[zana]si Antim (27 sept. 2001)[cavaler]

#5
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 21 iulie 2005 - 23:37

quote:
Originally posted by irina.c.
http://saraca.1plan....senie.htmVedeti linkul,e foarte interesant,despre diverse situatii in care se poate citi cate un psalm.De exemplu:Ps.4 (4) Pentru ca Dumnezeu sa tamaduiasca pe oamenii cei simtitori, ce se imbolnavesc de deprimare din pricina purtarii oamenilor cu inima impietrita.Ps.10 (11) Pentru perechile cu inima impietrita care se cearta si divorteaza (cand barbatul sau femeia impietrita la inima isi chinuiesc sotia sau barbatul simtitor).Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/
daca nu ma insel, in fiecare psaltire scrie acest lucru, la sfarsit, nu?
quote:
Totusi parintele Arsenie pune si problema copiilor conceputi in posturi,precum ca nu e tocmai bine.
da, asa e, eu am generalizat putin, in sensul ca, dintre doua "rele", il faci pe cel mai mic, daca tot nu esti la inaltimea duhovniceasca de a nu face nici unulde ce spun asta (am mai multe motive, iata unul)pentru ca avem tendinta fariseica sa ne ascundem dupa deget, sa bagam la gramada o serie de "pacate", de genul: in Evanghelie spune ca e mai pacat sa poftesti in inima ta o femeie decat sa te culci cu ea, de unde unii au tras concluzia ca daca tot o poftesc pe femeie, mai bine sa se culce:)) (desi sensul era cu totul altul, acela de a te purifica nu doar la nivel exterior)asa ma gandesc ca putem avea tendinta de a spune: ei, daca tot nu pot sa o tin pe asta cu postul, ia sa nu o tin nici pe asta cu anticonceptionalele, etcimi aduc aminte de un cuvant al unui parinte care m-a socat pe atunci, dar pe care abia acum il inteleg: un copil conceput de doi tineri care nu sunt cununati nu e atat de "pacat" (subtext: pe cat de pacat e sa-l omori)in fine, sunt nuante si nuante[hippi]
Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)

mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!
ajutati-l pe mihaita!

#6
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 21 iulie 2005 - 23:42

quote:
Originally posted by adita

mergem pe la Zarnesti


poate facem o intalneala! noi mergem la predeal, sabina e la busteni, iar star (parca) e din brasov... ce ziceti?[berica]



Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)





mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!


ajutati-l pe mihaita!

#7
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 00:03

Mey,toate stati pe sub brazi saptamana asta?Numai eu respir praf de Bucuresti si ma ciocnesc cu jandarmi inarmati pe la metroi?[bang]Abia astept sa plecam si noi...Va urez petrecere placuta si odihna din plin.
Gandacel,in Psaltirea mea parca n-am vazut,chiar o sa ma uit.Referitor la ce ai spus,ma intreb daca nu ar fi si asta o cale,adica sa o luam treptat- daca nu postim tot postul,macar sa tinem miercuri si vineri,daca tot ne pazim de copii,macar sa evitam metodele avortive,si sa mergem dintr-un rau mare intr-unul tot mai mic,pana ajungem sa facem doar bine?Desi exista riscul sa nu mai ajungi la bine,ci sa ramai intepenit in pacate "mici" ,mangaindu-te cu gandul ca decat deloc,e bine si asa,ajungand sa regresezi duhoniceste,in loc sa progresezi.Nu mai stiu cine a zis ca in domeniul duhovnicesc,ori progresezi,ori regresezi,nu exista stagnare.Sau mai bine zis,orice stagnare e un pas inapoi.

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#8
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 09:36

quote:
Originally posted by irina.c.

daca tot ne pazim de copii,macar sa evitam metodele avortive


eu una am incercat asa si am luat-o pe [neand] de la duhovnic rau de tot



ideea cred ca e "nu poti fi putin insarcinata", nu Il poti fenta pe Dzeu[alcool]



daca o sa citesti cartea lui Daniel Cornea, vei vedea si de ce (pe mine m-a lamurit, e singura care mi-a raspuns la toate intrebarile prin exemple biblice)



adica NU si NU![bang]

pacatul trebuie taiat de la radacina



de asta spun ca incalcarea postului e cel mai mic dintre pacate...



Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)





mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!


ajutati-l pe mihaita!

#9
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 09:41

ps: stiu ce inseamna "metoda avortiva", dar poate cei care ne citesc nu stiu: numai prezervativul si diafragma nu duc la avort, in rest toate celelalte metode (sterilet, anticonceptionale, etc) sunt avortive, pentru cine nu stia[soc]



Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)





mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!


ajutati-l pe mihaita!

#10
star33

star33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 10:14

quote:
Originally posted by gandacelu

ps: stiu ce inseamna "metoda avortiva", dar poate cei care ne citesc nu stiu: numai prezervativul si diafragma nu duc la avort, in rest toate celelalte metode (sterilet, anticonceptionale, etc) sunt avortive, pentru cine nu stia[soc]


Da, iubitele, nu numai ca steriletul si anticonceptionalele sunt avortive, dar Pr. Arsenie vorbeste si de pacatul "ferelii", la care intra si folosirea prezervativului, nu credeti ? Asa ca viata de om casatorit inseamna sa iti fie frica sa te apropii unul de altul. Bine ca nu sunt casatorita (inca). [jamaica]

Sigur, prezervativul e mai putin pacat decat anticonceptionalele...

Ar fi fost mult mai bine daca medicina asta nu progresa atat de mult, cel putin nu ne mai bateam capul cu ce sa folosim si ce nu.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -