Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ghiocei de martie 2014 - Cap 40


1108 raspunsuri la acest subiect

#1091
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 14:10

O singura data i-am dat nurofen. Nu plange, nu maraie... doar se trezeste si vrea tzitzi, nu deschide ochii, doar gurita si asteapta sanul. Suge si adoarme. Dupa o ora iar asa. Dar sunt si nopti cand dupa ce suge, pleaca prin pat  la plimbare.... si o iau in brate, o plimb prin casa, o legan....   adoarme pe umar, iar cand o pun jos, iar se trezeste. Repet procedura, in timp ce moooor de somn. Pana adoarme bine, o pun in pat si vreau si eu sa dorm, dar nu mai pot adormi. Poate un pic motai si eu. Apoi iar se trezeste Nadia. 

asa a facut si al meu intr-o seara si acum ii dau homeopatice si aseara am reusit sa dormim normal ...



#1092
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 14:12

Andra ,am vorbit cu ei si au zis ca e de la calcar ,o sa vedem dupa ...dar deja ma uit dupa alta marca ....am incercat sa ii dau pasat  cu furculita si refuza ....ii place fin ,fin 



#1093
viooo

viooo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 14:20

Mulțumesc fetelor pentru sugestii, cam așa mă gândisem si eu, sa vedem cum o sa fie

#1094
viooo

viooo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 14:25

Arry, eu Zic sa mergi cu V la doctor din nou. E mai bine sa fii liniștită ca totul e ok. Raguseala poate sa fie semn de laringita care poate fi foarte scary la copii așa mici zi evoluează Si foarte rapid.
Sanatate multa va doresc si sa veniți repede cu vești bune :*

#1095
Stefiana

Stefiana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 923 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 14:43

Arrya, imi pare asa rau de voi... Sanatate multa!



#1096
suzieq

suzieq

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.768 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 15:20

Suzie, tu il duci pe cel mare la gradinita?

CUm te descurci cu amandoi? Diferenta de varsta e mai mica intre ai tai ............ cred ca e tare greu sa te intelegi cu ei [fri]

 

Gina, nu l-am dus desi e inscris...pana de curand a fost cu lichid in spate la timpan, iar acum nu stiu daca sa-l mai duc daca ne-am hotarat sa ne mutam. Cat stau la TM am o tanti care se ocupa de Vlad de la 9-14, iar dupa amiaza sotul, Ma descurc relativ ok cu ei, dar acasa ma incurc nebunul de jos. Acum sunt la ai mei, ma mai duc pe la socrii...cresc ei cumva.

Din primavara gradi scrie pe el.



#1097
viooo

viooo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 15:43

Doamne suzie, ce mizerabil vecinul ăla
Sper să isi găsească nașul :0

#1098
mes_mes

mes_mes

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 860 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 16:01

Fetelor, disper, nu știu ce sa mai fac sa bea lichide, are mulți muci . Îmi vine sa plâng. :( de la 8 pana acum a băut în 3 ture un total de 80ml lichide. Iar ultimul supt a fost la 6. Moooor. Cum sta copilul asta cu nici 100? Ca sa nu mai zic ca nu manabca nimic, dar măcar sa bea, cum fac?! Din biberon trage, dar rămâne fără aer, trage iar, iara fără aer după care renunță, deci nu apuca sa bea decât vreo 30. Și apoi nu mai accepta. Apoi trec la pahar, de unde vrea 20 și varsa 30.

Din sân nu reușește deloc, doar noaptea am văzut ca poate, nu știu de ce, ziua când vede ca respira greu, da drumul la sân.

Oare e cazul sa ma îngrijorez? Rezista cu asa puține lichide? Cât minim sa bea? Sa știut cât sa insist.

Și mai e și răgușit. E de îngrijorat?

Marți l-a văzut dr, rinofaringita, tratament doar aerosoli cu ser și NaCl de 5.85, tantum, Colargol, apa de mare.

Sa ma duc iar la dr?
Îlaspir și cu batista și cu gura, la 5 min după iară se aud muci în nas, nu îmi vine nici sa îl aspir de zeci de ori pe zi

Arrya,

I a avut si ea muci, inca mai are dar din ce in ce mai putin.
In zilele de inceput ale racelii nici ea nu prea manca. Tzitzi voia, dar mai dificil caci nu prea respira cu tb. De fornait si acum fornaie desi nu prea mai am ce scoate din nas si ieri de ex era ragusita.
Eu nici nu m-am mai dus cu ea la dr. Prima data cand a racit am fost ca facuse un picut de febra intr-o seara. Mi-a zis s-o las in treaba ei dar sa-i scot cat pot de bine mucii mai ales inainte de culcare sa nu faca otita. N-a facut! Semnele indicate de pediatra pt otita ar fi ca se trezeste din somn/nu poate dormi ca o deranjeaza ceva si atunci ar fi necesar sa mergem la un consult. Nu a fost cazul.
Despre lichide habar n-am ce sa iti zic, I tot bea de la tzizti insa habar nu am cat. Apa ii dau dar rar ca nus de ce nu imi aduc aminte. Mi se pare ca e sufi daca suge, desi poate nu e. Dar nu am vazut sa sufere si sa aiba semne de deshidratare.
De mancat, a mancat si ea mai putin cat au fost primele zile de raceala, si voia aproape numai tzitzi. Altceva nu
Si am lasat-o asa, ca n-aveam altceva ce sa-i fac.
Aici daca n-are febra, nu-ti recomanda decat ser fiziologic si sa-i scoti mucii, nimic altceva. Deocamdata la noi a fost suficient. I este ok, mananca doarme, se agita chiar daca are muci.Eu ii scot cat pot si eu de des, de multe ori stranuta si ea si-i mai elimina asa. Acum incerc si eu sa nu fac exces cu aparatul ala de scos mucii (am si eu la fel ca al tau, nu batista de pus la aspirator).
Poate V e asa cum e in general si tie ti se pare ca e din cauza mucilor? Nu stiu ce sa zic. Daca te linisteste, mai fa un control la dr sa vezi daca chiar e cazul sa te nelinistesti din cauza mucilor. Poate nu e de la raceala si atunci macar cauti explicatiile in alta parte.
Sanatate multa si un [pup]

#1099
suzieq

suzieq

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.768 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 16:23

Fetelor, disper, nu știu ce sa mai fac sa bea lichide, are mulți muci . Îmi vine sa plâng. :( de la 8 pana acum a băut în 3 ture un total de 80ml lichide. Iar ultimul supt a fost la 6. Moooor. Cum sta copilul asta cu nici 100? Ca sa nu mai zic ca nu manabca nimic, dar măcar sa bea, cum fac?! Din biberon trage, dar rămâne fără aer, trage iar, iara fără aer după care renunță, deci nu apuca sa bea decât vreo 30. Și apoi nu mai accepta. Apoi trec la pahar, de unde vrea 20 și varsa 30.

Din sân nu reușește deloc, doar noaptea am văzut ca poate, nu știu de ce, ziua când vede ca respira greu, da drumul la sân.

Oare e cazul sa ma îngrijorez? Rezista cu asa puține lichide? Cât minim sa bea? Sa știut cât sa insist.

Și mai e și răgușit. E de îngrijorat?

Marți l-a văzut dr, rinofaringita, tratament doar aerosoli cu ser și NaCl de 5.85, tantum, Colargol, apa de mare.

Sa ma duc iar la dr?
Îlaspir și cu batista și cu gura, la 5 min după iară se aud muci în nas, nu îmi vine nici sa îl aspir de zeci de ori pe zi

 

Arrya, ser sau NaCl e cam acelasi lucru, tu practic ii faci aerosoli cu ser doar.



#1100
new_life

new_life

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.819 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 16:54

am reparut si eu...sunt abia la pagina 101.

new, de unde? si cu cat? si prin ce il trimit?
eu ulei de masline folosesc il grezzo. imi place la gust, e tulbure, se vede ca nefiltrat si e din italia. mi se pare cel mai ok dintre cele care sunt prin supermarketuri.dar e si mai scump...

35 euro/5L cu transport inclus. E o pagina pe fb "ulei de masline".


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -