Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Religia nu mai este obligatorie in scoala


31 raspunsuri la acest subiect

#11
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 09:54

Tala, nu i-am contestat meritul.

Dar cred ca i se acorda o importanta exagerata.

Doar atat.

Daca ar fi precum zici, ingrozitor ce se intampla acolo, traumatizant, l-as fi felicitat daca s-ar fi interzis ora de religie definitiv, intelegi? Asta ar fi fost o victorie impotriva unui abuz, care scapa generatii intregi de efectele ingrozitoare.

Dar omul nu cu asta s-a luptat...ci cu un principiu, pentru ca statutul orei de religie, desi era cunoscut de catre toti, a ramas timp indelungat incert si fara noima.

Principiul a fost corect, lupta dreapta...si inutila dupa mine, fiind oprita fix la debutul ei.

Cei care socotesc ca tine orele de religie ingrozitoare si abuzive n-au castigat nimic din lupta lui, religia se va face in continuare, doar s-a schimbat modelul de cerere. O sa scrie "vreau sa fac religie" in loc de "nu vreu sa fac religie".

Constitutional-corect.

Efecte? Zero barat.

 

N-am glumit...il astept pe domnul respectiv, ca si pe doamna profesoara care facea greva foamei pentru drepturile profesorilor si acum tace malc in scaunul de deputat, sa inceapa cruciada (in care vor fi, categoric, cu multi sustinatori in spate) impotriva adevaratelor abuzuri din invatamantul romanesc. As fi vrut sa mai enumar cateva...dar zau ca nu stiu cu ce sa incep. Ca toate-s importante.



#12
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 11:07

Fata mea a invatat la ora de religie ca omul este mai presus decat orice vietuitoare.  [batcap]  [batcap]  Si vezi acum chin pe mine sa-i explic ca toate vietuitoarele sunt importante si ca trebuie sa avem mila si compasiune fata de ele. Ca sa nu mai zic ca a inceput sa-mi planga acasa ca-i va fi dor de mine cand ma voi duce in cer. Degeaba ii explic ca n-am de gand sa mor prea curand. Mi-a zis ca toti oamenii mor candva si ca ei ii va fi tare dor de mine. De ce nu-i invata lucruri vesele? ii sperie cu moartea in loc sa-i invete sa-si ajute aproapele. Am facut deja cerere sa-mi retrag copilul de la religie. Pentru mine e binevenita schimbarea legii cu religie optional nu obligatoriu.



#13
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 11:27

mie imi convine si mai mult......vreau ca al meu copil sa invete cand va fi in stare sa discearna.cine vrea religie sa mearga la biserica.

trecem peste faptul ca religia a fost intotdeauna o metoda de manipulare a maselor.o metoda de a tine in frau popoarele....sa amintesc inchizitia?

sau acel manual in care un copil era lovit de masina drept pedeapsa de la dumnezeu?bey,ma lasi?


Editat de eumada, 14 noiembrie 2014 - 11:28 .


#14
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 11:35

Absolut de acord. Cine vrea religie, sunt mii de biserici de tot soiul.



#15
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 11:43

Parerea mea dintotdeauna e ca introducerea religiei in scoala nu a folosit nimanui , adica da , celor care au ridicat un salariu .Eu sunt pentru practicarea religiei in familie si biserica .Eventual cei care vor pot ,pe baza unei cereri sa o faca ca un optional .

 

Pe  de alta parte nu rezonez (!!!) cu sensibilitatea exagerata a unor parinti care le citesc copiilor seara Capra cu trei iezi  si alte povesti la fel de rascolitoare descinse parca din propaganda ISIS ,. Cand lupul ii sfarteca pe iezi si le pune capetele in fereastra  , scufita mancata de lup , vanatorul care ii taie burta , sunt oare mai soft decat a spune ca omul este in  top of the food chain.

Ca asta suntem la urma urmei , daca ne e foame sacrificam animale nu oameni , si atat in Biblie cat si in Teoria evolutionista omul este stapanul lucrurilor , un stapan bun si iubitor.


Editat de missdarcey, 14 noiembrie 2014 - 11:45 .


#16
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 14:24

 in Teoria evolutionista omul este stapanul lucrurilor , un stapan bun si iubitor.

Nu e asa. Omul nu e stapanul nimanui. Omul e cel mai bine adaptat la ceea ce are el de facut ca om. Pasarile- la ce au ele de facut. La fel pestii, crocodilii etc., unde oamenii sunt vaz albina.

Bacteriile au existat cu mult inainte de oameni. Si vor exista mult dupa ce specia Homo Sapiens Sapiens va disparea. Sunt mult mai adaptabile. Eu votez cu bacteriile. 



#17
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 15:17

Mie mi-ar placea un optional cu Istoria Religiilor, De unde au aparut? Cand? In ce context? Cine le-a promovat? Cum? Ce sustin fiecare din ele? Cum au evoluat? Ce s-a schimbat? Ce nu s-a schimbat?

E uimitor sa constati ca lucrurile esentiale sunt identice, iar diferentele apar doar la detalii... Pana atunci, un mare PAS.

Si eu am ramas traumatizata dupa cateva ore de religie in scoala generala, de spaima Iadului. (Nu eram chiar un copil cuminte... [:I] )



#18
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 16:11

Omul nu e stapanul nimanui dar are inteligenta si asta spune multe .Eu nu votez cu bacteriile . [:-@] .

 

Exact cum spune si Blackcat.. ,trebuie introdusa o materie despre umanism , norme de conduita, educatie personala , sociala si pentru sanatate . Nu putem sa-i invatam pe copii numai matematica si limba romana , trebuie sa invete sa-si valorizeze propria persoana si relatiile cu ceilalti  , sa aiba o perspectiva asupra ideilor si credintelor de-a lungul timpului si cum ne raportam la acestea.

 

Eu nu as reduce religia numai la inchizitie si prostire a maselor . sa nu uitam importaanta culturala si progresul umanitatii care a venit tot prin carturarii religiosi .

La 1220 exista Universitatea Sorbona fondata de biserica catolica iar pe langa studiile religiose ,facultatile de medicina , drept si arta erau cele mai importanta .

 

La universitatile Oxford si Cambridge  colegiile arata exact ca niste manastiri vechi din Romania .

 

religia nu inseamna numai manipulare , depinde de optiunea celui care o practica.



#19
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 16:24

Da, clar, Divinitatea mi se pare importanta de-a lungul vietii cuiva, si mi se pare ca un studiu larg al Religiei ca esenta a OMULUI poate semana toleranta, deschidere si interes pentru ceea ce e altfel. Chiar si daca o persoana alege sa respinga divinitatea, trebuie s-o faca in deplina cunostinta de cauza. Nu religia in sine e cauza manipularii, ci oamenii care o folosesc ca pe o unealta... Poate chiar si asta i-ar putea invata un studiu extins al religiilor lumii. 



#20
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 22:19

Rufus, tot acel profesor sa faca ceva pt abuzuri mai grave din invatamant? el a facut ceva, sa mai faca si altii care doar dau din gura.

Mie mi se pare important ce a reusit pt ca acum macar parintii isi vor pune intrebarea daca sa-si lase copilul la aceasta ora sau nu. si nu vor mai fi priviti (copilul si parintii) ca niste paria daca aleg sa nu frecventeze aceste ore (pt ca restul au aflat ca nu e o dovada de eretism, ci exercitarea unui drept)




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -