Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copilul meu este mai bun decat al tau! ... competitie, parinti "ridicoli" (sic!)

dezbatere educatie

162 raspunsuri la acest subiect

#161
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 19 noiembrie 2014 - 21:38

Il inscrii la un sport ales de el.

Eu am avut situatia asta cu al doilea baiat . Primul face inot si este la un nivel foarte bun deci si al doilea vazand concursuri, etc a ales inot. L-am dus vreo 3 luni dupa care am vazut ca nu mai e asa de incantat si vorbind cu el am inteles ca desi mie imi convine sa-i duc odata pe amandoi(bine aproximativ ca timpii inauntru erau altii dar vorbim de un drum) inotul nu e exact pentru el . Mi-a spus ca ii e "cam frig " cand iese din piscina -in conditiile in care A. tremura vizibil mult mai mult decat asta mic , ca e apa "cam ciudata" si altele asa "cam" neclare:) Ma rog in final a spus ca vrea atletism cu prietenul lui Z. L-am dus un an (de fapt mai mult tatal prietenului l-a carat ca mie chiar mi-a fost grea schimbarea ca ore desi am acceptat_o) dupa care ghici? Anul asta a vrut taekwodo . Iar schimbat programe, vad ca deocamdata suntem OK , ne place dar nu zic niciodata hop pana nu trec parleazul .


E important ca noi parintii sa simtzim cand ceva nu-i place ca o toana de moment sau nu ii place, ca nu i se potriveste.

Ca si tine, daca tot imi fac veacul pe la patinoar, am pus-o si pe fica-mea in patinaj ...imi era la fel de usor, stateam o zi cu ei pe acolo si ii bifam pe amandoi. Ajunsa la un nivel mai performant, a inceput sa faca balet ... a inceput sa scratzaie, nu a mai trecut de nivelul X, l-a repetat de doua ori ...pe bani fireste. Apoi am renuntzat ...ea nu mai vroia si nu mai avea rost sa insist.

Acum face gimnastica ...ii place teribil, toata ziua prin casa face roata, sta in maini...nu are talent, dar asta este adevarul meu. Nu o vad vreodata in competitii, de aceea nu o imping, nu o critic ...e ok, e o miscare care ii place ei.

#162
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 19 noiembrie 2014 - 23:32

 deci nici ca-mi pasa.

pai si cati ani o sa tot schimbati, intreb eu asa. ca eu una nu m-as simti samantha, dau din nas si iaca, alt program, alt sport, alta locatie, alt echipament, alt orar, alta mancare de peste.

 

Cat rezistam:)

Eu 5 ani la o activitate suplimentara la care nu prea il trage inima sa mearga nu-l duc clar. Mi se par bani aruncati. Pe cand daca schimba in fiecare an ,  am o singura problem cu echipamentul si ar mai fi una ce inca nu a aparut insa pentru ca e prea mic(7 ani) nu va inainta  dar atat timp cat el se simte bine eu personal am mai spus,  nu am faze cu : "Copilul meu este mai bun decat al tau! ..." asa ca in titlul topicului [:)]

Ceea ce ma intereseaza este sa faca un sport corect , adica cu antrenor de 3 ori pe saptamana .



#163
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 19 noiembrie 2014 - 23:36

pai din 17 pagini, inca nu am vazut pe nimeni care chiar sa vina sa spuna ca "al meu e mai cu motz" :D

 

doar ca black parca simtea nevoia sa raspunda "ba al meu" :D... ceea ce mi s-a parut amuzant  [flo2] si foarte in linie cu ce citeam prin prima postare





Etichetat si cu dezbatere, educatie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -