Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copilul meu este mai bun decat al tau! ... competitie, parinti "ridicoli" (sic!)

dezbatere educatie

162 raspunsuri la acest subiect

#151
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 21:13

Cam asta e la mine dilema. Ca daca te apuci din toate si nu duci nimic mai departe ... mai bine ma lasi pe mine la munca nu pe coclauri la cursurile pe care le-ai vrut tu, si tu te joci cu cainele acasa. In acelasi timp ... vad ca ii place cand ii iese din ce in ce mai bine cate ceva, sau deseneaza din ce in ce mai deosebit (adica invata diverse tehnici si profa e cool, le lasa multa libertate si le da staturi) dar ... sunt zile d-alea in care ploua si ploua si ploua si-l aud .., mamiii ... nu am chef azi, ca uite, ploua afara.
Bey ma leshi, asta e motiv? In Belgia ploua 9 luni pe an acu ce facem, clocim tot timpul asta ?
Si nici prea dura in ... ai vrut acu mergi nu vreau sa fiu pentru ca tot ce a vrut e de termen lung si daca merge asa un an, la anu nu mai vrea ca l-am fortat ... si tot el pierde. Da pe mana mea ca nu mi-am tinut caii acasa :)


Da, da, da ...asa si eu cu hockeyul. Face de 5 ani. Cand ia cate o pauza lunga, peste vara mai ales, toamna parca nu s-ar mai scula dimineatza ...eu il intreb inainte, dar asa, manipulant: Vezi ca platesc hockey-ul pentru iarna, da ?
Dupa ce l-am platit, nu exista "renuntzam" ...din mai multe motive - bani pierduti si principiul ca daca te apuci de ceva, termini chiar daca nu iti place.
In general, cam dupa 3 sapt intra in ritm si nu mai protesteaza, se scoala singur la 5:00 AM ...
Conventia de anul asta a fost ca daca vrea sa joace mai putin, nu il mai bag in liga de primavara ...eu sper ca pana atunci sa isi schimbe parerea ...doar ce-o sa facem primavara ? Stam acasa la TV ?

#152
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 21:41

poate are mai mult de-aface cu responsabilitatea unui parinte decat comptetititvitatea,

 

nu spun ca un parinte treb sa-si forteze copilul sa faca  ce vrea el, dar sa-i ofere o paleta de optiuni conform aptitudinilor lui si a cerintei societatii.

 

aici sunt manuale revizuite annual in care spune de fiecare job in parte ce studii sunt neccesare, cat cistiga min si maxim, care este rata de angajare...si sunt si centre speccializate.

eu vad asta ca un team work : parinte, copil, societate. nu poti lasa doar copilul singur la o virsta imatura in fatza unei decizii atit de importante.

 

poate sunt si un pic subiectiva prin prisma unor exemple din familie dar sunt sigura ca sunt multe cazuri asemanatoare, cand copiii s-au pregatit 4 ani de meditatii sa dea la o facultate care si-au dorit-o, apoi sa se rezgandeasca doar cu citeva luni inainte. a dat la o alta facultate "curs din ala la distanta' in parallel o alta facultate in oras...si dupa ce le-a terminat pe amindoua...nu vrea sa profeseze nimic in leg cu studiile care le ausi continua cu un job mediocre. [smulgpar]

sau alta situatie cand au facut 2 facultati sa realizeze ca nu-i place niciuna si sa inceapa pe a 3-a.

 

toate aceste decizii fiind luate fara absolut nicci o impingere din partea parintiilor, dar parintii au dat banii ani si ani de zile au facut sacrifice extraordinare, ca sa vada acum ca nu culeg nici un amarit de rod.

eu cred ca e f frustrant pt un parinte.



#153
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 21:52

La noi e chiar pe dos, banuiesc ca are legatura cu varsta, in timp se mai poate pierde din entuziasm (sau se pot delimita mai clar preferintele si inclinatiile).

 

Pana acum a fost extrem de dezamagit cand nu a putut continua o activitate (in general, din cele extra curriculare). Bucuria cea mare de anul asta a fost ca au reinceput aikido. Pt instrument (tobe) profesorul ne-a recomandat sa nu ne grabim sa-i luam acasa, mai stam putin sa vedem daca isi manifesta preocuparea pt a studia serios, sau ramane doar la stadiul de distractie. Deocamdata (face de 1an si jumatate) e super incantat, nu stim insa daca va ramane la fel atunci cand va avea si de repetat sau de invatat mai riguros.


Editat de Adriana mica, 19 noiembrie 2014 - 07:25 .


#154
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 21:55

William de citiva ani imi spune cca vrea ssa se faca jucator de football American...deja de la 7 ani se visa jucator de football si cu nevasta cheerleader. [fri]

scuze dar la asa ceva eu una nu-mi dau copilul (plus ca e fragil ca , constructie) si i-am si spus.eu la asa sport nu il dau si nicci nu ii hranesc visele cca se va intimpla vreodata.

asa ca I-am spus frumos sa aleaga alt sport.

a trecut de perioadele Jackie chan...and a fost la karate si dupa 1 an nu a mai vrut...asa ca eu nu-l oblig sa-l duc in lacrimi la un sport care nu-I place.

asa ca face basketball si e fericit.

 

vroia si fotbla European, dar s-a razgindit cand a vazut ca treb sa joace pe ploaie, soare (peste 40'...ceea ce si mie mi se pare aberrant).

 

desigur ccum vede la tv tot felul de sporturi lui toate ii plac...au fost ani cand vrut sa se faca nascar driver sau bull rider [batcap] ...

 

cit despre meserii, la fiecare meserie intreaba "dar cit pot sa cistig?"...oricum dentist nu se va face (uffff...si ce nevoie as fi avut!) si nici medic(la serialul ala cu dr. royal pains-el zice ca e serialul unde people cut other people si e oripilat de idee) 

deci sunt meserii pt care iti treb inclinatie, dedicatie...si la care parintii prea putin isi pot adduce aportul.



#155
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 21:56

am uitat sa spun de instrumente musicale...nu ar face nici sa-l tai....



#156
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 19 noiembrie 2014 - 00:48

nu mai stiu unde am citit recent clele mai proaste job-uri in present, care nu sunt platite bine si nu sutn de viitor:

stewardeza

reporter la ziar si radio

pompier

paznic

taxi conducator

bucatar



#157
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 19 noiembrie 2014 - 09:28

Bucatar ? De ce ? Ca oamenii mereu vor manca :-)

 

 

 

Buflea da, e foarte corect cum pui tu problema.

Pana la urma e vorba si de responsabilizarea odorului. Ca daca isi doreste ceva mult, accepta conditiile, n-are decat sa munceasca.



#158
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 19 noiembrie 2014 - 13:14

Conventia de anul asta a fost ca daca vrea sa joace mai putin, nu il mai bag in liga de primavara ...eu sper ca pana atunci sa isi schimbe parerea ...doar ce-o sa facem primavara ? Stam acasa la TV ?

 

Il inscrii la un sport ales de el.

 

Eu am avut situatia asta cu al doilea baiat . Primul face inot si este la un nivel foarte bun deci si al doilea vazand concursuri, etc a ales inot. L-am dus vreo 3 luni dupa care am vazut ca nu mai e asa de incantat si vorbind  cu el am inteles ca desi mie imi convine sa-i duc odata pe amandoi(bine aproximativ ca timpii  inauntru erau altii dar vorbim de un drum) inotul nu e exact pentru el . Mi-a spus ca ii e "cam frig " cand iese din piscina -in conditiile in care A. tremura vizibil  mult mai mult decat asta mic , ca e apa "cam ciudata" si altele asa "cam" neclare:)  Ma rog in final a spus ca vrea atletism cu prietenul lui Z. L-am dus un an (de fapt mai mult tatal prietenului l-a carat ca mie chiar mi-a fost grea schimbarea ca ore  desi am acceptat_o) dupa care ghici? Anul asta a vrut taekwodo  . Iar schimbat programe, vad ca deocamdata suntem OK , ne place dar nu zic niciodata hop pana nu trec parleazul .



#159
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 19 noiembrie 2014 - 17:23

In situatia asta suntem noi acum: a facut 3 ani de aikido, un an de baschet si acum s-ar putea sa vrea inot. Nu stie si nu intelege ce vreau de la el. El săracul ar vrea cursuri de chitara si o sa fac un efort sa il duc, si financiar si logistic, dar are nevoie de activitate fizica pentru ca atunci cand ia pauza se ingrasa ingrijorator. Nu vreau sa-l pun la dieta, dar nu vreau sa renunte nici la sport pentru ca are potential sa devina gras bine.
De fiecare data am ajuns in situatia in care l-am pus pe el sa decida daca merge mai departe, după o perioada in care s-a dus la sport dar se vedea ca ar fi preferat sa piarda vremea efectiv. Eu nu mai stiu cum sa-l iau si ce sa ii mai spun.

#160
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 19 noiembrie 2014 - 18:51

pai si cati ani o sa tot schimbati, intreb eu asa. ca eu una nu m-as simti samantha, dau din nas si iaca, alt program, alt sport, alta locatie, alt echipament, alt orar, alta mancare de peste.

 

si noi am incercat si am cochetat cu pian, tobe, ne-am lamurit rapid ca e de munca, nici eu nu au chef sa munceasca nici noi chef sa stam cu gura pe ei. e  mai usor pentru toata lumea, am stabilit un program, anumite activitati, se munceste la activitatile acelea cat sunt acolo, si nu in plus pe langa acasa si e si suportabil organizatoric.

 

avem orar pe perete fiecare, toata lumea stie la ce sa se astepte, se vede clar ca au si timp de joaca si nu se mai plang ca nu se joaca (ca se plangeau ca ei nu se joaca. pai nu-i vina mea daca in timpul liber ai stat sa te uiti la GI Joe in loc sa te joci sau daca te-ai intins o ora la un set de exercitii de 15 min)

 

nu va mai place, ghinion, stam acasa si facem lectii toata ziua. eu abia astept. (androix, sugestie de motivatie, vezi eu le am foaste bine cu motivatia "pozitiva" :D)

 

cand o sa fiti mari si la casa voastra, stati cat vrei cu fundul de canapea la tv pana va curge saliva prin coltul gurii (trademark dl aqai) si cu borcanul de peanut butter/ nutella in brate toata ziua ca o faceti pe constiinta/sanatatea si in general viata voastra.





Etichetat si cu dezbatere, educatie

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -