Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copilul meu este mai bun decat al tau! ... competitie, parinti "ridicoli" (sic!)

dezbatere educatie

162 raspunsuri la acest subiect

#141
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 18:16

Fii-mea are gandire de inginer, dar e de-o lene, de ma doare pe mine. Trebuie sa o imping de la spate continuu, ceea ce e foarte obositor, pt mine. Am incercat cu recompense; a mers, dar nu pe termen lung. Am incercat cu pedepse, dar cand am ridicat pedeapsa, si-a reluat vechea meteahna de a lenevi.

Oricate visuri as avea pt un asemenea copil, trebe sa inteleg ca nu se va lasa impinsa de la spate pt prea multa vreme, asa ca ii si spun continuu ca fara invatatura nu va ajunge nicaieri, si va trai in lipsuri, fiindca salariul castigat nu-i va acoperi nici minimum existentei. Doar timpul ne va arata noua, mamelor cu copii de scoala primara, ce se va alege de copiii nostri si munca noastra cu ei. 



#142
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 18:24

letitia :) jumatatea mea si bunicii copiiilor mei ar fi fericiti sa auda asa ceva de la copiii nostri

 

da cica eu ii stric, cu educatia mea hippy :) adicatelea nu vreau sa-i fac programatori cum zice tac-su :)

 

edit: btw, cum te-i descuract cu pianul? l-ai lasat pe sotul tau sa-si faca damblaua? ca eu ma mai harai cu dl aqai pe motive de activitati ...

Da, l-am lasat ca era foarte determined! Insa nu pierdeam nici o ocazie sa scot in evidenta ca pur si simplu activitatea asta nu e de fiu-meu. Barbata-meu o lasa pe a mea in general, dar nu cind vine vorba de visele lui. Dupa 4 ani a cedat in sfirsit [:)] . Am si acuma pianul, am pus poze si bibelouri pe el! Cam la asta foloseste in ultima vreme.



#143
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 18:30

Letitia, si acum cum ai rezolvat pianul pentru baiat? Invata domnul in locul pruncului? Daca tot e visul lui ... si-l poate indeplini oricand atata timp cat poate misca degetele :).

 

Al meu prunc vruse pian, are pian, invata bine pian dar ... cand e mai mult de munca ... si pe masura ce "cresti" cate un pic devine mai complexa partitura ... atunci e mai marait. Ba n-are chef, ba prefera sa citeasca, ba vrea sa lucreze mate, ba si-a adus un studiu acasa.

Si atunci nu stiu cum sa fac sa-i imbarbatez ca orice talent ai, trebuie sa-l muncesti cu drag ca sa-l cresti si sa se duca inapoi la pian cu placere. Nu vreau sa-i iau placerea muzicii, mai ales ca pentru el muzica e o placere, dar vreau sa inteleaga si ca trebuie mai multa consecventa. Ca daca te apleci macar jumatate de zi pe pian, pe o limba straina, pe o arta, pe un sport ... pe orice alegi ... ai mai degraba rezultate pe termen lung in a stapani acea tema decat daca o faci pe sarite.

Si aici simt eu ca e limita intre a -i aminti ca tot ce face, face pentru el, la dorinta lui si pentru a-si cultiva talentul ... nu din obligatie.

Obligatorii sunt scoala, igiena, politetea. Si limba romana :).

Cum faci aici ? Cand face ceva ce vrea ... dar da de greu si parca nu mai e chiar joaca pe care si-o imagina? Cum nu te ia flama cand te gandesti la artificiile pe care le faci tu sa-l duci colo, colo si colo si maria sa pruncu zice ... nu am chef aziiii.....



#144
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 18:37

 

Cum faci aici ? Cand face ceva ce vrea ... dar da de greu si parca nu mai e chiar joaca pe care si-o imagina? Cum nu te ia flama cand te gandesti la artificiile pe care le faci tu sa-l duci colo, colo si colo si maria sa pruncu zice ... nu am chef aziiii.....

 

 

daca ar fi numai dupa mine, m-ar induiosa sa lasam balta cu unele lucruri. batalia adica, artele martiale :D. mi se pare ca astea se pot invata bine la o varsta mai mare. dl sot al meu e strict: ai vrut, noi ne-am dat peste cap, acu' te tii de treaba.

 

solutia de mijloc e ca se mai intampla a luam cate o pauza si apoi o luam de la capat. mai momim, premiem, mituim, dupa caz.

 

mie imi e teama sa nu cultiv asa, un simt al renuntarii. ma atrage, vreau, ma apuc, vad ca e de munca, ma las. mi se pare periculos.



#145
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 18:49


mie imi e teama sa nu cultiv asa, un simt al renuntarii. ma atrage, vreau, ma apuc, vad ca e de munca, ma las. mi se pare periculos.

Cam asta e la mine dilema. Ca daca te apuci din toate si nu duci nimic mai departe ... mai bine ma lasi pe mine la munca nu pe coclauri la cursurile pe care le-ai vrut tu, si tu te joci cu cainele acasa. In acelasi timp ... vad ca ii place cand ii iese din ce in ce mai bine cate ceva, sau deseneaza din ce in ce mai deosebit (adica invata diverse tehnici si profa e cool, le lasa multa libertate si le da staturi) dar ... sunt zile d-alea in care ploua si ploua si ploua si-l aud .., mamiii ... nu am chef azi, ca uite, ploua afara.

Bey ma leshi, asta e motiv? In Belgia ploua 9 luni pe an acu ce facem, clocim tot timpul asta ?

Si nici prea dura in ... ai vrut acu mergi nu vreau sa fiu pentru ca tot ce a vrut e de termen lung si daca merge asa un an, la anu nu mai vrea ca l-am fortat ... si tot el pierde. Da pe mana mea  ca nu mi-am tinut caii acasa :)



#146
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 19:36

 dl sot al meu e strict: ai vrut, noi ne-am dat peste cap, acu' te tii de treaba.

 

solutia de mijloc e ca se mai intampla a luam cate o pauza si apoi o luam de la capat. mai momim, premiem, mituim, dupa caz.

 

 

 

Si eu la fel spun, ai insistat ani la rand, n ai decat, munceste ca o faci pt tine, nu pt mine. 

asta cu pauza nu prea merge la unele chestii, din pacate.

Dar da, eu insist ca alegerea o data facuta, e facuta. Mai ales ca pt mine personal pentru a-i asigura toate artificiile, sunt un real efort deci nu concep lalaiala.

Ca tot ziceti de pian :-) cand am cumparat obiectul muncii am cerut garantii ca va lucra, altfel suspendam activitatea fara drept de apel. Are norocul sau ghinionul de un prof nazist, asa ca munceste ca nu are de ales. 3 ani de zile am auzit ca ea vrea sa cante la instrument adevarat (chitara i se pare ceva usor) asa ca acum e treaba ei sa munceasca.



#147
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 19:41

la noi pauza la arte martiale o saptamana, doua nu-i un capat de lume, cum zisei, eu tot timpul sa ajunga black belts.

 

la inot e mai problema, acum deja suntem in saptamana 2 de pauza din cauza de raceala, sambata are concurs, va fi sanatos sa mearga dar cred ca lipsa i se va vedea . sunt curioasa cum va merge. 

 

chineza iar, e cu pauza numai pe motiv de boala. si asa acasa nu avem cum sa-i ajutam, daca mai lipsesc si de la ore, apai n-am facut nimic.



#148
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 19:46

Succes la inot  [il]  si multa sanatate !!!



#149
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 20:11

multumim! si voua, succes cu pianul, vointa si perseverenta!


Editat de Aqai, 18 noiembrie 2014 - 20:13 .


#150
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 21:03

Letitia, si acum cum ai rezolvat pianul pentru baiat? Invata domnul in locul pruncului? Daca tot e visul lui ... si-l poate indeplini oricand atata timp cat poate misca degetele :).

Al meu prunc vruse pian, are pian, invata bine pian dar ... cand e mai mult de munca ... si pe masura ce "cresti" cate un pic devine mai complexa partitura ... atunci e mai marait. Ba n-are chef, ba prefera sa citeasca, ba vrea sa lucreze mate, ba si-a adus un studiu acasa.
Si atunci nu stiu cum sa fac sa-i imbarbatez ca orice talent ai, trebuie sa-l muncesti cu drag ca sa-l cresti si sa se duca inapoi la pian cu placere. Nu vreau sa-i iau placerea muzicii, mai ales ca pentru el muzica e o placere, dar vreau sa inteleaga si ca trebuie mai multa consecventa. Ca daca te apleci macar jumatate de zi pe pian, pe o limba straina, pe o arta, pe un sport ... pe orice alegi ... ai mai degraba rezultate pe termen lung in a stapani acea tema decat daca o faci pe sarite.
Si aici simt eu ca e limita intre a -i aminti ca tot ce face, face pentru el, la dorinta lui si pentru a-si cultiva talentul ... nu din obligatie.
Obligatorii sunt scoala, igiena, politetea. Si limba romana :).
Cum faci aici ? Cand face ceva ce vrea ... dar da de greu si parca nu mai e chiar joaca pe care si-o imagina? Cum nu te ia flama cand te gandesti la artificiile pe care le faci tu sa-l duci colo, colo si colo si maria sa pruncu zice ... nu am chef aziiii.....

Pai un parinte relaxat, l-ar lasa dupa cum simte copilul ...simte azi pian, pian sa fie ...simte maine sport, maidan sa fie, simte poimaine bataie, karate sa faca ...nu simte nimic, sa nu faca nimic.

Cum insisti putin, cica devii competitiv, agresiv, Tiger Mom, abuzator ...

Eu cred ca toata lumea isi impinge la un moment dat copiii de la spate, sau ma rog, majoritatea ...inclusiv aia care spun ca mvai, munca e nobila si nerusinoasa si se traieste bine si "cu carca".

Conceptul de Tiger Mom a devenit unul " abuzator" dar numai dus la extrem este asa ...in principiu, inseamna disciplina, o mentalitate pe care asiaticii o cultiva de mici copiilor lor si care da niste rezultate foarte bune, chiar si printre cei mai putzin inzestrati.
In lumea mea, in care conceptul asta de "sa fie copilul fericit" este inteles diferit de fiecare, comunitatile asiatice au cea mai mare rata de educatie superioara, si de succes la obtinerea unui job, desi nu sunt celebrii prin inteligentza.
In mentalitatea asiatica, nu exista "good job" daca treaba nu e buna, nu exista rewards pentru toata lumea, asa cum se practica pe aici pana la 10 ani, cel putin.



Etichetat si cu dezbatere, educatie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -