Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copilul meu este mai bun decat al tau! ... competitie, parinti "ridicoli" (sic!)

dezbatere educatie

162 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 20:40

Ati cunoscut mame sau tati mult prea ocupati de performanta copiilor si care ii forteaza sa exceleze? Uneori sunt parinti obositori! Si devin chiar iritanti in momentul in care se mai si lauda!

 

Cu ce e mai buna mama care isi forteaza copilul sa exceleze la matematica fata de cea care isi obliga fetita de 7 ani sa participe la castinguri de moda?

 

Cand copilul vine acasa cu rezultatele de la teza intrebati cat au luat ceilalti copii? Si daca au luat mai mult ii faceti observatie? Il motivati sa ii depaseasca pe acestia la urmatoarea teza?

 

Trebuie sa va spun ca sunt genul de tata care pune presiune pe copil sa faca performanta. Nu stiu daca este prea multa sau prea putina. Ii controlez temele, ii dau teme suplimentare uneori in cantitati mari. Il incurajez sa fie in competitie cu colegii de scoala si sa incerce sa fie mereu primul.

 

Voi ce parere aveti? In ce categorie de parinte va incadrati? Unde este limita intre motivare si presiune, intre un parinte implicat si unul ridicol?

 



#2
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 23:23

Eu imi imping copiii, au teme suplimentare, ii intreb de note dar nu compar. Ma intereseaza cum sunt ei nu cum sunt ceilalti. Dar pe mine nu ma ajuta sistemul. Nu stiu la altii cum e dar scoala franceza e infiorator de necompetitiva si bazata pe medie, drept care par ridicola prin comparatie cu alte mame. Eu si rusoaica evident:)
In schimb pt sistemul romanesc sunt indolenta banuiesc, nu le dau cate 50 de ex , nu au competitii ,nu fac pregatire, in vacanta sunt relativ relaxati etc

#3
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 08:32

Trebuie sa va spun ca sunt genul de tata care pune presiune pe copil sa faca performanta. Nu stiu daca este prea multa sau prea putina. Ii controlez temele, ii dau teme suplimentare uneori in cantitati mari. Il incurajez sa fie in competitie cu colegii de scoala si sa incerce sa fie mereu primul.

?

Dar din moment ce nu traiti in Romania unde este incurajata clar competitia, cum poti tu sa il compari cu "ceilalti copii" practic si realist vorbind? De unde stiti calificativele celorlalti?

Iar in afara solii ma indoiesc ca isi cara cineva copiii la concursuri si concursulete de matematica de exemplu deci nici de acolo nu poti afla presupun valoarea celorlalti.

 

Mai devreme de gimnaziu mi se pare foarte greu sa tragi concluzii de genul asta  . Doar banuieli poti avea in functie de calificativele propriului copil insa nu si ale celorlalti. Adica, daca are peste tot 100% e OK, poti spune ca e cel mai bun sau ma rog, este printre cei mai buni . Dar daca iti vine si cu 80, 85, 93...% la unele teste de sfarsit de capitol de exemplu  de unde stii tu ce au ceilalti?

 

Personal nu ii intreb de ceilalti pentru ca la clase mici este irelevant iar la clase mari inutil.

Si da, si eu am intalnit mame de genul asta dar evit cat pot discutiile pe tema asta si in General evit discutiile cu ele:)


Editat de mamica11, 13 noiembrie 2014 - 09:21 .


#4
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 08:48

Nu stiu ce fel de parinte sunt,insa ma straduiesc sa fiu unul cat mai bun,de aceea in ce priveste scoala am cateva principii pe care le-am aplicat tuturor copiilor mei.

 

1.Nu ma intereseaza ce fac ceilalti si ce note/calificative au luat.Vorbeste-mi despre tine si greselile tale ,sa vedem cum putem face sa nu le repeti.

 

2.Ajuta-ma sa te ajut ,sa stiu ce nu stii ,sa te invat sa inveti.

 

3.Nu ma intereseaza punctajul unui concurs de matematica sau romana,vreau sa stiu doar daca ai progresat comparativ cu data trecuta si daca poti sa te adaptezi atmosferei de examen .

 

4.Vei avea un timp de invatare,un timp  de distractie ,un timp  pt sport.

 

5.Nu ma preocupa medaliile sportive,ma intereseaza sa te misti,sa te distrezi,sa inveti fair-play-ul ,sa inveti sa faci parte dintr-o echipa,sa apartii unui club.

 

6.Fa ce-ti place dar fa-o cat poti de bine.

 

Cam astea ar fi regulile pe care le-am aplicat pana acum .

In rest teme suplimentare nu au decat daca este necesar sa insistam asupra unor notiuni sau daca ne pregatim pt vreun concurs sau daca la teste/teme au dat dovada de indolenta nu de nestiinta.

 

 



#5
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 10:20

Dar din moment ce nu traiti in Romania unde este incurajata clar competitia, cum poti tu sa il compari cu "ceilalti copii" practic si realist vorbind? De unde stiti calificativele celorlalti?

 

Chiar daca nu suntem in Romania, copilul meu merge la scoala :) Si il incurajez sa fie primul la invatatura sau macar primul la o serie de materii pe care el le considera subiectele sale preferate. Dar ai ridicat o problema interesanta: eu imi cresc copilul in spirit romanesc, cu dragoste de romani si Romania DAR cu o deschidere "internationala". Il incurajez sa incerce sa obtina o bursa de studiu (prin rezultate) la o universitate de prestigiu din Europa sau USA. In aceste conditii competitia nu mai este la nivel local de scoala ci la nivel international.

 

Iar in afara solii ma indoiesc ca isi cara cineva copiii la concursuri si concursulete de matematica de exemplu deci nici de acolo nu poti afla presupun valoarea celorlalti.

 

 

Te indoiesti dar se face! De exemplu la scoala unde merge baiatul meu vin cam de 3 ori pe an invitatii la concursuri de matematica nationale organizate in mod semi-privat. Daca doresti sa particip trebuie sa-ti platesti o taxa!



#6
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 10:27

Nu stiu ce fel de parinte sunt,insa ma straduiesc sa fiu unul cat mai bun,de aceea in ce priveste scoala am cateva principii pe care le-am aplicat tuturor copiilor mei.

 

1.Nu ma intereseaza ce fac ceilalti si ce note/calificative au luat.Vorbeste-mi despre tine si greselile tale ,sa vedem cum putem face sa nu le repeti.

 

2.Ajuta-ma sa te ajut ,sa stiu ce nu stii ,sa te invat sa inveti.

 

3.Nu ma intereseaza punctajul unui concurs de matematica sau romana,vreau sa stiu doar daca ai progresat comparativ cu data trecuta si daca poti sa te adaptezi atmosferei de examen .

 

4.Vei avea un timp de invatare,un timp  de distractie ,un timp  pt sport.

 

5.Nu ma preocupa medaliile sportive,ma intereseaza sa te misti,sa te distrezi,sa inveti fair-play-ul ,sa inveti sa faci parte dintr-o echipa,sa apartii unui club.

 

6.Fa ce-ti place dar fa-o cat poti de bine.

 

Cam astea ar fi regulile pe care le-am aplicat pana acum .

In rest teme suplimentare nu au decat daca este necesar sa insistam asupra unor notiuni sau daca ne pregatim pt vreun concurs sau daca la teste/teme au dat dovada de indolenta nu de nestiinta.

 

Ma regasesc in aproape toate principiile enuntate mai sus! Dar implementarea lor este discutabila. De exemplu: ai progresat fata de data trecuta este important si cu cat:)

 

Cel mai important (desi poate pe o sa surprinda unii cititori) mi se pare principiul 6! Cred sincer ca trebuie sa incurajam copilul sa faca ce ii place cel mai mult, sa o faca cu pasiune si asa vine si performanta.  Baiatului meu nu ii place chimia! Chimia este in general o materie importanta daca doresti sa urmezi o cariera medicala. In momentul in care a spus ca nu isi doreste sa invete chimia (in sistemul scolar in care este are optiunea de la 14 ani sa nu mai studieze unele materii) am spus ca il sustin chiar daca am stiut ca ar putea sa inchida o usa catre medicina.



#7
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 10:35

Chiar daca nu suntem in Romania, copilul meu merge la scoala :) Si il incurajez sa fie primul la invatatura sau macar primul la o serie de materii pe care el le considera subiectele sale preferate. Dar ai ridicat o problema interesanta: eu imi cresc copilul in spirit romanesc, cu dragoste de romani si Romania DAR cu o deschidere "internationala". Il incurajez sa incerce sa obtina o bursa de studiu (prin rezultate) la o universitate de prestigiu din Europa sau USA. In aceste conditii competitia nu mai este la nivel local de scoala ci la nivel international.

 

 

Nici bursa asta nu are legatura cu colegii de clasa, scuze.

Poate bine sa fie el "primul in clasa" (desi repet, eu personal cred ca voi parintii nu puteti aprecia corect nici macar asta) si sa nu iti ia bursa .

 

De fapt problema pe care eu nu o inteleg este de ce un 95%  are mai multa valoare pentru voi daca este "primul in clasa " si mai putina valoare daca este al saptelea in clasa? La universitate va avea valoare in sine . Adica un copil cu 95 % are sanse sa fie selectat la scoala X . Ce va intereseaza daca si Gigel colegul de banca va fi si el selectat?

Pe mine ma intereseaza de exemplu ca al meu sa atinga acest 95% necesar si atat. E destul de greu si doar asta oricum, ar fi culmea sa-mi bat capul acum si cu Gigel.

 

 

 la scoala unde merge baiatul meu vin cam de 3 ori pe an invitatii la concursuri de matematica nationale organizate in mod semi-privat. Daca doresti sa particip trebuie sa-ti platesti o taxa!

 

Si merg si colegii copilului tau din clasa si tu stii apoi si notele lor deci poti face comparatie?

Mi-e greu sa cred. Eu la toate concursurile de genul asta am avut un numar privat cu care intram si vedeam doar rewzultatele propriului copil. se afiseaza undeva pe usa la voi?:)

Nu au chiar nici o legatura cu competitia in clasa.


Editat de mamica11, 13 noiembrie 2014 - 11:04 .


#8
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 10:51

Admin, tu stii ca in tarile astea in care ne invartim noi burse dau si anumite colegii particulare inca de la gimnaziu , nu? Asta da, este cu adevarat o confirmare a nivelului copilului intermediara spre drumul lui spre universitate.

Copilul ce a luat bursa de studiu gimnaziu sau liceu  fara plata sau cu 50 % la o scoala particulara cu valori intre 10.000  euro pe an si..... ..da, pot spune ca in comparatie cu ceilalti colegi este sus . Si chiar colegiul respectiv de aceea si da aceste burse pentru ca la statisticile de trecere spre universitate astia sunt copii ce sigur le ridica stacheta. De aceea pierd bani 3-6 ani pe locul respectiv. In perspectiva ii recastiga cu varf si indesat pentru ca ii urca in topuri.

Nu concursurile semiplatite de catre parinti  insa au importanta aici sau notele de la scoala primara ci examenul dur dat de ei spre selectarea a doi copii de exemplu pentru cele doua locuri gratuite intre toate celelalte  platite gras de catre  parinti.

daca mergeti la scoala particulara si aveti colegi cu bursa, cu ei da merita comparatia si stresul in plus probabil. Asta ar fi de inteles. [:)]


Editat de mamica11, 13 noiembrie 2014 - 12:34 .


#9
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 11:14

Ma regasesc in aproape toate principiile enuntate mai sus! Dar implementarea lor este discutabila. De exemplu: ai progresat fata de data trecuta este important si cu cat:)

 

Pentru mine ,nu. [flo2]

 

Pe mine nu ma surprinde accentul pus pe pct 6 deoarece si pt mine acela este capital,fiindca  misiunea mea ca parinte are 2 teluri sa-i invat sa fie oameni si sa-i invat sa-si gaseasca drumul pe care mergand vor fi fericiti.



#10
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 12:47

 

 

Si la nivelul clasei , nu stiu daca exista competitie dar studentii stiu clar pe ce treapta se afla .

 

Vorbim de 5, 6, 7 ani de exemplu? Nu, nu cred ca ei stiu clar pe ce treapta se afla.





Etichetat si cu dezbatere, educatie

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -