Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bulgarasi de Februarie 2015 (7)


296 raspunsuri la acest subiect

#11
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 18:12

Kytana - la noi e basm. Cel putin asa cred... nu am auzit inca pe nimeni sa fi avut probleme ca nu avea scaunel si tinea copilul in brate sau in marsupiu.
Btw, chiar voiam sa te intreb daca nu mai schimbam casuta... [pup]

Nu stiu daca intrebarea legata de punctulete era pentru mamici sau pentru toate...dar m-a determinat sa verific. Nu am nimic de genul.
Awww, ce poveste draguta! [pup]

Carmen - spor la renovari! E bine ca bebe e activ si creste! Cel mai bun semn.

Andreea - foarte bine procedezi!
Este foarte buna varianta cu 3 in 1 dar la noi preturile incepeau de la 700-800 lei la astfel de modele si buzunarul nostru ar fi fost gaurit.
Eu pentru lenjerie am luat material. Bunica-mea a fost croitoreasa de lux in vremurile bune si desi are o varsta (82 ani) ii merge mana ca in tinerete. Tot ce lucreaza e de calitate. Sa le cumpar gata facute era si scump si aiurea. Deocamdata am luat materiale pentru 2 seturi... ca am gasit doar doua modele diferite care sa imi placa.

Legat de activitatea puiului... hmmm... al meu doarme cam mereu. Numai cand ma asez eu sa ma odihnesc misca a revolutie. Cel mai activ e seara dupa 11, noaptea dupa 2 si dimineata. In timpul zilei mai misca alene dar in rest ma lasa in pace.
Cat platesti nasterea la privat?
Eu am trecut de la Elevit la Natalvit. E mai ieftin :)). De cand am schimbat bebe si-a marit indicele de crestere. Nu stiu daca e de la el sau de la tumora dar... zic si eu :)).

Alina - la noi toate magazinele de copii au astfel de placute. Preturile difera desi produsele sunt aceleasi. Noi am cautat unde era mai ieftin, logic :).

Soparlica - eu l-am luat din magazin (caruciorul). E prezent in toate magazinele de copii. La noi nu se aduc modele prea complicate sau prea scumpe fiindca economia judetului e cam la pamant si suntem cam morti (asta ca sa il injur pe Ponta cu cresterea lui economica cu tot... baga-l-as putin in origine). Ma scuzati! :">
 



#12
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 18:56

Miha, asa este. 3 in 1 e mai scump, dar cum noi chiar avem nevoie de scoicuta, e mai avantajos 3 in 1 , decat daca le-am lua separat.
Nasterea costa 12mii lei. Mi-am dorit rezerva single pt bebe, in special pt ca este iarna si mi-ar fi fost frica de eventualii virusi adusi de vizitatorii celeilalte mamici. In plus, sunt incluse multe analize si teste pt bebe si am zis ca el merita orice efort. Plus ca intra si un abonament de pediatrie pe un an. Daca tot am asteptat cu primil copil pana la 33 ai mei si 35 ai barbatului, am zis sa-i oferim un start bun. Sa speram ca serviciile nu ne vor dezamagi.

#13
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 20:10

Iuli multumim pentru casuta noua. Sa fie plina de vesti bune.

 

Andreea, noi la scaun am avut baza isofix intr-o masina (a sotului), care e masina de familie pe care o folosim si la drumuri lungi, etc. In masina mea am fixat intotdeauna scaunul in centuri. Ideea e ca nu e mare problema, toate scaunele se fixeaza si cu centura de siguranta din cate stiu eu, si fixarea e usoara (nu se compara cu scaunul de masina care e un intreg procedeu).

 

Si bebe meu se misca intr-una, din ce am inteles si citit, bebe se poate misca si in somn, asa ca ma gandesc ca doar nu o sta treaz bebe tot timpul ;).

 

Pup fetele, ma duc sa culc minunea mica :). Noapte buna.



#14
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 10:24

Bună dimineața !

Vă las o cafeluta !
Eu astept sa intru la eco , dar ca in spital .... am de asteptat . Am emotii de moooor ..... Sper să fie bine .
Revin .....

#15
eyna

eyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 10:40

Buna dimineata!

Gabi sper ca sa primesti doar vesti bune!

Dupa ce am tot citit ce va mai cumparati pt bebe m-am hotarat ca ar fi cazul sa merg si eu macar sa verific piata sa vad ce produse au ca sa imi fac o idee despre ce as vrea si ce preturi au sa stiu cu cat ma pregatesc [:)] 

In rest pe la toaleta mai des, noaptea insomnii , usoare dureri de burta si spate dar nimic iesit din comun. Am fost la dr la control si echo si a spus ca totul e in ordine doar  circulatia sangelui in placenta in partea stanga e o problema si trebuie sa iau aspenter pana la 36 de saptamani.La urmatoarea vizita ne masoara si schimba tratamentul in functie de rezultatul analizelor pe care le fac la 28 de saptamani.

Sa aveti un weekend frumos pe cat se poate cu vremea asta posomorata [flo2] 



#16
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 11:02

Gabita, iti tin pumnii! Doamne ajuta sa fie bine micutele! Te asteptam cu vestile! Imbratisari calduroase!



#17
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 12:38

Buna fetelor!

Gabi bafta si te asteptam cu vesti super bune! [ruga]

 

Miha ce pofta mi-ai facut sa-i injur si eu nitel (de fapt nitel mai mult [soricel] ), dar mi-am dat seama ca nici macar atata efort nu merita specimenele astea.

 

Eu ma confrunt cu aciditate stomacala de vreo saptamana. Am senzatia ca nu mananc nimic si imediat ce termin de mancat "soriceii" din stomac cer alta portie. Am incercat sa beau lapte, sa evit fructele si legumele care au aciditate crescuta, dar aceeasi stare o am si daca mananc numai paine prajita. Ma gandeam sa-mi iau un probiotic de la farmacie (iaurtul nu a avut efect) si sa incerc si asa sau, in ultima instanta, sa renunt pentru cateva zile la Magne B6 sa vad efectul. Nu de alta, dar nici macar timp sa infulec atata n-as avea si apoi m-as face cat China in ritmul asta.

 

O zi frumoasa!



#18
AlinaEA

AlinaEA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 18:12

Buna seara, dragelor. Ce mai faceti?

 

Gabita, ce ai facut la eco? Asteptam vesti.

 

Soparlica, ceaiuri ai incercat? Eu ma linistesc cu un ceai de ghimbir, dar nu stiu daca toata lumea il suporta.

Azi, piticul meu a fost foarte linistit. Am fost pe jos in partea cealalta a orasului si mi-a luat noul buletin, am facut sarmalute de post, chitelute de cartofi la cuptor si un chec de post. Si se pare ca Stefanut al meu m-a lasat sa imi termin treaba si acum s-a pus pe joaca. Tresare burtica cand in stanga cand in dreapta. E chiar amuzant.

Va urez de pe acum weekend placut si calduros si burtici linistite. Maine nu stiu daca am timp sa va vizitez. Vreau sa mai fac ceva cumparaturi pentru bebe. Va pup.



#19
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 18:38

Vai AlinaEA ce harnicuta ai fost tu azi :)!

 

Cum ai facut sarmalutele, cu varza sau cu frunza de vita? Eu vreau sa fac sapatamana viitoare niste sarmalute, am musafiri si sotul a promis un "festin romanesc". Asa ca tre sa ma gandesc ce e mai traditional si mai traditional romanesc. Si ma gandeam ca daca fac sarmale normale, sa fac si cateva de post ca mie tare imi plac si cred ca nu am mai mancat de cel putin 9 ani.

 

Aaaa, si cum faci tu chiftelutele de cartofi, ca eu caut o reteta buna de ceva timp si de fiecare data parca nu imi ies. Ies asa tari si parca nu sunt pufoase inauntru. Le pui si branza?

 

Eu azi am avut mama-day, adica am stat acasa cu pitica. Am fost amandoua la cumparaturi, A fost tare amuzant ca i-am luat si ei in supermarket un cosulet mic pe care sa il impinga si tot punea chestii in el (evident chestii de care nu aveam nevoie). Asa ca etapa de cumparaturi a durat muuuuuult. Am ajuns acasa, si burtica a fost agitata tare tare, asa ca mai mult pe canapea am lenevit. Piti inca doarme, tre sa ma duc sa o scol ca daca nu o scol acum nu o sa mai doarma la noapte :). 

 

Pe mine ma intreaba toata lumea cand nasc, arat de parca mai am vreo cateva saptamani. Cand le spun ca sunt abia in saptamana 29 se rusineaza toti. Si eu mai ales. O sa fac niste poze in weekendul asta si o sa pun pe drive sa vedeti.

 

Gabita te asteptam cu vesti.

 

Pup fetele si burticile



#20
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 19:37

Andreea - 12 mii lei? :| Dumnezeule mare.

 
Eyna - Doamne ajuta sa fie totul bine!
 
Soparlica - eu deja sunt in panica la capitolul politic.
Magne B-ul da pofta de mancare? De la ala sa-mi fie mie foame permanent?
 
Alina - ce pofta mi-ai facut. Trebuie sa fac si eu niste sarmalute de post ca de acum inainte o sa tot mancam. 
Un weekend frumos si tie! Sa ne spui ce cumparaturi ai facut!
 
Carmen - ce frumos! De-abia astept sa vad si eu cum e cu un pui acasa si la cumparaturi!
 
Noi am cazut de comun acord sa ne mutam dupa nastere la ai mei. Am pregatit deja camera. Mai avem detalii micute de aranjat. Sunt tare fericita!
De-abia astept sa vina Black Friday sa cumpar si ce a mai ramas.

 

Miniaturi atasate

  • IMG_3669.JPG
  • IMG_3665.JPG

Editat de miha05, 14 noiembrie 2014 - 19:39 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -