Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bulgarasi de Februarie 2015 (7)


296 raspunsuri la acest subiect

#1
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 20:35

bulgarasi%20feb%2015%20mare.jpg

Suntem un grupulet   [invazie] de 25  [gravi] burticute nerabdatoare sa-si cunoasca bulgarasii in 2015. Vii si tu alaturi de noi?

[ping1]

 

[majoreta] Burticutele lunii Faurar   [majoreta]

 

 

[gravi] Carmen_K      - UM 26.04.2014 | DPN - 02.02.2015 cu   [am]

 

[gravi] Cris0801        UM 30.04.2014 | DPN - 04.02.2015 cu   [am]

 

[gravi] Gabriela33    UM 02.05.2014 | DPN - 05.02.2015 cu  [fetita]& [fetita]

 

[gravi] Diella             - UM 01.05.2014 | DPN - 05.02.2015 cu   [fetita][baietel]

 

[gravi] Cclaudinne    UM 27.04.2014 | DPN - 07.02.2015 cu   [am]

 

[gravi] Kytana           - UM 03.05.2014 | DPN - 07.02.2015 cu   [am]

 

[gravi] Andreea2014 - UM 05.05.2014 | DPN - 09.02.2015 cu  [baietel] Stefan

 

[gravi] Eileana          UM 06.05.2014 | DPN - 10.02.2015 cu   [baietel]

 

[gravi] AlinaEA         - UM xx.xx.2014 | DPN - 10.02.2015 cu   [am]

 

[gravi] miha05           - UM 07.05.2014 | DPN - 11.02.2015 cu   [baietel]

 

[gravi] Floryma         UM 14.05.2014 | DPN - 14.02.2015 cu   [fetita]

 

[gravi] Ramo37         - UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu   [am]

 

[gravi] Simplyana_m - UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu   [fetita]

 

[gravi] Alynutza85    UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu   [fetita]

 

[gravi] Oana9689     UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu  [fetita] Mara

 

[gravi] Eyna              - UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu   [am]

 

[gravi] NicoNicolle   UM 16.05.2014 | DPN - 20.02.2015 cu   [baietel]

 

[gravi] Adwyna         UM 25.05.2014 | DPN - 20.02.2015 cu   [am]

 

[gravi] Soparlica       - UM 23.02.2014 | DPN - 21.02.2015 cu   [am]

 

[gravi] NadiaD          - UM 20.02.2014 | DPN - 24.02.2015 cu   [am]

 

[gravi] Helen29         UM 25.05.2014 | DPN - 19.02.2015 cu   [am]

 

[gravi] Adelina207    UM 21.05.2014 | DPN - 25.02.2015 cu  [baietel] Theo Matei

 

[gravi] Lory2014       UM 23.05.2014 | DPN - 25.02.2015 cu   [am]

 

[gravi] Maddo          UM xx.05.2014 | DPN - xx.02.2015 cu   [am]

 

[gravi] Mazarel         UM xx.05.2014 | DPN - xx.02.2015 cu   [am]

 

 

 

[barza1]

 

 

[*] Odiseea bulgarasilor   [*]

 

Cap.1Cap.2Cap.3Cap.4Cap.5, Cap.6

[flor]

 

[floare2 ]Suntem alaturi sufleteste si ne rugam pentru Susse si ddiana. Imbratisari multe si calde si sa va auzim cat mai repede cu vesti bune!   [ruga]

 

Linkuri rapide:

 

Lista DPN | Rugaciuni | Dezbateri private | Cum se citeste o ecografie|Albume

 

[flo]   [flo2]   [flo]

 

[ruga]

Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei

 

Doamne, cel care ai zis oamenilor:

"Cresteti si va inmultiti si stapaniti

pamantul", binecuvantand nasterea
de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla
inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l
sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.
Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor
cerului si infrumusetezi
crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil
care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu parasi robii Tai si ocroteste prin Harul Tau
pruncii nostri si binecuvanteaza nasterea lui
dupa multimea
milostivirii Tale. Doamne, fii cu noi si da-ne
izbanda dupa Sfanta Voia Ta.


Amin.

[ruga]

 

Zodiac corespunzator:

Varsator 20 Ianuarie - 18 Februarie sau Pesti 19 Februarie - 19 Martie

varsator11.jpg pesti11.jpg

[flu]


Editat de Kytana, 13 noiembrie 2014 - 08:32 .


#2
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 20:54

Burticutele mele dragi,

 

Va salut pe fiecare in parte si va pupic burticile. In primul rand ma rog ca acest capitol sa fie aducator doar de vesti bune si f bune legate de bulgarasii din burticute.

 

Ma tot tin sa va intreb, voua v-au aparut niste punctulete albe pe mameloane? Cum am incetat sa il alaptez pe pingu mic mi-au aparut si parca s-au si crapat, ca sa nu mai zic ca pe margini s-a luat pielea, sunt de un roz mai deschis. Oare pt ca am intrerupt alaptatul si s-a reinnoit pielea?

 

Buuun... acum sa va scriu si ceva frumos.

 

Sedeam eu in pat, langa pingu mic si ma asezasem strategic cu fata in sus si picioarele un pic ridicate, ca tare ma mai necajea al meu spate beteag. Ochii mi se inchideau, pe semne ca Mos Ene isi facea datoria cu succes, nu ca in alte nopti in care pleca si uita sa mai vina sa puna praf magic si pe pleoapele mele grele. Din instinct, mana dreapta imi aluneca pe abdomen si incepe sa se miste mecanic in cercuri concentrice.

Mintea deja era plecata in lumea viselor, cand mana se opreste brusc si un gand este trimis de materia cenusie, care fie vorba intre noi, in ultimul timp a plecat cu sorcova. Timpuriu, asa-i? 

"Domne', ce-i cu osul 'cesta din stomac?" intreaba dl Creier.

"Hmm, s-o fi incordat vreun muschi" tot el isi raspunde. Da'...parca e prea tare sa fie os.

Ce sa faca el, decat sa ii transmita mainii amortite sa apese ca pe sonerie. "Țâr, țâr!" 

Cand, ce sa vezi, osul disparu' brusc. Asta facu ca Dl Materie Cenusie sa trimita speriat un semnal de alarma pentru a ma trezi din somn. "Mai, fata, ia vezi tu, ce-i asta?"

Pana sa ma dumiresc eu ce vrea de la mine, simt un sut de toata frumusetea in acelasi loc, care ramase infipt pret de 30 de secunde: usor oval, clar infipt cu putere, locul bine ales.

Asa adormii eu aseara, mangaind piciorul fiie-mii care din cand in cand raspundea dand din labutele-i mici la mangaierile mele.

 

Cam ruginite skill-urile mele, dar intelegeti voi.

 

Legat de lista de spital, eu am avut o valiza din care am folosit .... 1/8? Va zic pt bebe ce mi s-a cerut si ce am dus: scutece, haine doar la iesire acolo l-au infasat, crema de fundic (Bepanthene) si servetele umede. 

Pt mine: camasa de noapte, absorbante facute din vata si tifon (mult mai okay decat orice always, mai ales cand e riscul mare de infectie nici nu se recomanda absorbante cu gel), tampoane de san, sutien de alaptat, papuci si sosete, hartie igienica, pieptan/elastic de par, ceva de scris/citit, bani marunti, incarcator telefon + telefon.

 

Despre bani... Am dat anestezistului 200, mai ales pt ca nu vroia sa imi faca anestezie decat totala, o intreaga poveste... mainii 2 de la operatie - nimic, neonatolog 100, asistente 5/10 lei, tipei care mi-a facut clisma 10 lei. La reanimare nu am avut bani la mine, eram goala pusca sub cearceaf, deci nu am dat niciun ban. Dna dr. nu a vrut sa primeasca bani, nu mi-a luat niciodata in cele 9 luni de sarcina, i-am dus eu la vreo 3 sapt de la nastere ceva simbolic, care nu a costat mai mult de 200 RON in tot. 

 

Daca aveti intrebari, le astept cu drag.

 

O noapte linistita va doresc! 



#3
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 22:43

Multumim pt casuta! :* Poti trece si la mine carucior roz te rog?

#4
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 08:32

Alynutza, mais biensur! Ce mai e prin Paris? Cum e vremea? Il me manque de parler un peu en francais, tu sais? :P

 

Neata burticute, cum dormirati? Eu de la 5 sunt treaza, piticul nu a dormit prea bine si clar ca nici eu nu am putut dormi. 

 

Va las cu un ceai de soc si menta si un zambet cald!

 

[pup]


Editat de Kytana, 13 noiembrie 2014 - 08:32 .


#5
AlinaEA

AlinaEA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 08:57

Neata burtici! Nu stiu ce ziceti voi, dar desi afara e o zi ploioasa si urata, eu am un chef nebun de munca. Mi-a plecat al meu sot de dimineata la training pret de vreo doua zile (deci mami da chef cu bebe!) asa ca m-am apucat sa fac curat prin dormitor si baie. Acu sunt la munca si astept clientii.

 

Kytana, tare frumoasa povestea ta. Eu luni i-am simtit labuta (cred ca despre asta era vorba, daca nu o fi fost altceva) si acum vad ca a inceput distractia, cand pe stanga, cand pe dreapta! Dar ma bucura nespus sa stiu ca e acolo si ca e bine. O sa te rog sa treci si la mine 17.02.2014 DPN  si numele Mihai Stfean. Multumesc si pup burtica.

 

Cat despre sani, eu cred ca se reface pielea, dar cel mai bine ar fi sa suni medicul si sa intrebi. Eu nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi, eventual foloseste putin Atoderm daca ai. E foarte bun, dar cel mai bine intreaba medicul daca poti.

 

La capitolul bani, am tot zis, la noi se cere cam 1500 daca e cezariana si acum am mai auzit 1000-1200 la nastere normala. O sa vad atunci. De felul meu, nu prea dau bani, dar sa vedem cum se comporta. O sa iau oricum la mine, mai ales marunti pentru asistente.

 

Restul, ce mai faceti?

 

Burtici cuminti, zi frumoasa sa aveti!



#6
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 10:48

Buna dimineata burtici!

Mais Iuli on peut toujours parler en français si tu veux!Il fait beau aujourd'hui en Paris,c'est agréable ! Je t'attend me faire une petite visite ! :*

Alina spor la treaba si multi clienti azi! Sa mearga treaba !!! Pupici

Eu am dormit f prost azi noapte,de la 3 nu prea am mai putut dormi,.ba imi amortea mana stanga,ba ma durea spatele,ba stomacul ca am mancat usturoi. Bine ca au trecut toate odata cu venirea diminetii.
Sunt f derutata cu aspenterul ce sa fac. Am intrebat 4 medici, unul zice sa-l opresc,unul ca sa-l iau pana la 35 sapt si 2 inca nu mi-au raspuns. Chiar nu stiu ce sa fac...
Marti merg la consultatia de 7 luni,abia astept sa vad ce mai face Celine.
Voi ce mai faceti? Ce noutati mai aveti?
Pupam toate burticile! :*

#7
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 10:49

Buna dimineata burticute frumoase,

 

Carmen, iti multumesc pentru sfaturi, sunt binevenite  [flo2]  Voi scoica cum ati fixat-o in masina, cu centura de siguranta sau ati cumparat baza pt sistem isofix? Scoica nu o sa luam decat una, de fapt luam carucior 3 in 1. Scaune auto vom lua cate unul pt fiecare masina din aceleasi motive pe care le-ai mentionat si tu. Dar cum spui si tu, pana la scaunele mai e cale lunga  [:)]

 

Kytana, multumim frumos pentru casuta cea noua si primitoare  [flo2] . Ce moment special ai avut tu cu domnisoara pingu'  [:)]  Inteleg bine ce ai simtit, la fel simt si eu cu Stefanut. Sunt deja topita dupa copilul asta, nici nu vreau sa stiu cum voi fi cand il voi vedea si il voi simti lipit de mine pentru prima oara. Cred ca o sa lesin. Incep deja sa ma gandesc mult in viitor, la momentul in care se va face mai mare si va veni sa-mi dea un pupic. Cred ca o sa simt cel mai mare gol in stomac simtit vreodata.

Eu am avut mari probleme cu somnul timp de vreo 3-4 saptamani. Dormeam maxim 3-4 ore pe noapte. Dar odata cu mini-vacanta mi-am mai reglat un pic somnul. Azi noapte n-am dormit prea bine caci barbatul mi-a fost plecat. E foarte ciudat ce mi se intampla. Desi calatoresc foarte mult si dorm singura prin hoteluri fara niciun fel de probleme, acasa cand raman singura peste noapte nu dorm bine. Cred ca m-am obisnuit ca barbatul sa fie in fiecare noapte acasa. Acum de cateva luni si-a schimbat job-ul si a inceput sa calatoreasca si el, mai putin ce e drept, dar cand pleaca si raman singura nu-i prea bine.

 

Apropos de miscarile bebeilor din burtica...si ai vostri sunt la fel de activi ca al meu? Stefan nu sta locului neam. Eu nu stiu cand doarme. Tot timpul este in miscare. Uneori nu ma pot concentra la birou din cauza meciurilor din burtica. Nu intotdeauna loveste burtica, dar il simt agitat mereu, parca se joaca tot timpul. Saracul cordon, nu vreau sa ma gandesc prin ce chinuri trece  [:-)))]  Chiar si noaptea, in 90% din momentele in care ma trezesc, el este "prezent la datorie". Oare cand mai doarme si el? V-am zis ca mai nou cand ii este fomica loveste puternic cu piciorusele pana primeste papa bun? Apoi se linisteste  [il]

 

Relativ la bani, am scapat de stres mergand la privat. O sa platim oficial cu factura si asta este. Sper ca nu se mai asteapta cineva la ceva ca nici nu ma gandesc. Intotdeauna mi-a displacut situatia in care a trebuit sa intind un plic sau un banut in buzunarul vreunei asistente. De asta am si fugit cat de mult am putut de stat in ultimii ani, desi cand ma gandesc cam ce sume se duc lunar intr-acolo fara a beneficia de ceva, ma ia ameteala cea mai ametita  [alcool]  Asta este. Inca mai sper ca intr-o zi se va putea si in Ro sa optezi catre ce sector sa directionezi contributiile: stat cu un pachet mai bogat de servicii (dar in conditiile pe care le stim cu totii) sau privat cu un pachet mai mic de servicii dar unde e altceva.

 

Voi cum mai stati cu vitaminele prenatale? Le mai luati? Ce mai luati? Eu am ales sa continui cu elevitul desi nu sunt happy cu ele, dar daca bebe e bine, asta este le iau. Si iau zilnic. Si ma cantaresc zilnic. Si ma sperii. Si imi trece gandindu-ma ca poate lui bebe ii e bine cu ele. Dar ma necajesc un pic cand imi vad soldurile, coapsele si picioarele rotunjite... Dar ce nu facem noi pentru ca sufletele mult-dorite sa fie bine?

 

Va pup burtici dragi! Sa auzim cat mai multe vesti bune in noua casuta!



#8
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 11:12

Alinutza eu stiu ca aspenterul se ia max pana la 28 sapt , dc se ia si dupa 28 sapt ii poate face nu stiu ce rau la inimioara lui bb.

#9
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 11:23

Dragele mele,

Buna gasit in casuta noua!

 

Kytana am exact aceleasi "simptome" ale sanilor ca si tine inca de la inceputul sarcinii. Ba mai mult, simt ca mi se jupoaie uneori. Ii cremuiesc cu Apidermin si isi revin cateva zile, dupa care...de la capat. Ce-i drept nu folosesc crema zilnic.

Ce mi-a placut "povestioara" ta. Eu n-am cum sa reactionez astfel pentru ca nici n-apuc sa ma gandesc cumva ca si sunt luata in primire.

Doar ca (si imi place la nebunie sa spun asa!) bebe se sperie de tati. Credeti sau nu sotul meu nu l-a simtit niciodata pana acum. De cate ori ii spun sa puna mana ca se misca inceteaza instant sa se mai miste cand imi atinge burtica si isi reia activitatea cand si-o retrage.

Poti sa pui si la mine baietelul pe prima pagina.

 

Miha un carucior cum ai luat tu vrem si noi. Am vazut ca aici in Bucuresti se gaseste astfel de model doar on-line, iar noi am vrea sa-l vedem inainte de a-l comanda. Tu l-ai vazut pe undeva inainte?

Scoica mi se pare utila nu doar pentru masina. O pot folosi si cand merg in vizite sa nu-l tin pe bebe in brate sau cand am de robotit prin casa si-l vreau aproape de mine.

In plus...colegele mele deja imi deplang lipsa asa ca le-am spus ca daca ma platesc bine il iau pe bebe si vin la munca sa le scot din impas.

 

Andreea roaga-te sa fie activ acum bebe si linistit dupa ca-i mai bine pentru voi.

Eu vitamine nu iau si n-am luat niciodata in sarcina, dar nu se stie in urmatoarea perioada ce va mai fi.

 

Fetelor eu m-am analizat mai bine si mi-am dat seama ca noua (mie si sotului) ne umbla numai gargauni in cap. Adica...in loc sa pregatim pentru bebe ne-am luat coltar (canapeaua i-am dat-o mamei si pe a ei am dus-o la garsoniera ca asa ne-am inteles cu noua chiriasa), ne canalizam sa facem o masuta de cafea care sa transforma printr-un mecanism in masa de sufragerie, vreau un pat de 125x200 pentru dormitorul lui bebe. Deci...clar am luat-o razna [:-)))]

 

Zi buna si usoara sa aveti!



#10
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 15:49

Inainte de a va scrie mai mult, am vazut asta despre alaptare si m-am gandit ca v-ar placea. Apoi pap, ma plimb cu piticul si raspund si fac update pe prima pagina. Pupicei!

 

Urgenta mare, a venit angorjarea, copilasul nu suge, sanii sunt ca de piatra, laptele nu curge, ce putem face mamici?!
Desi timpul pare nesfarsit, angorjarea sanilor este o ‚stare’ temporara care se instaleaza în primele zile dupa nastere si care afecteaza majoritatea proaspetelor mame. Fiind insotita de durere si tumefactia gladelor mamare, pot scapa atentiei mici amanunte conducand la complicatii precum, blocarea canalelor de lapte si la mastita.Citeste aici http://www.attct.ro/...a-laptelui.html si urmeaza cativa pasi pentru alinare:
- alapteaza frecvent
- se recomanda masajul sanului si dus cald
- scoaterea (mulgerea) laptelui se face cu blandete 
- se aplica comprese cu foi de varza
- pentru confort, se recomanada o bustiera sau un sutien lejer
- hidratare din plin si rabdare




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -