Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Alcoolul si adolescentii: ce trebuie sa stie parintii

alcool adolescenti abuz de alcool

27 raspunsuri la acest subiect

#21
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 16:17

Nu e vorba de interzis sau de tentatie , daca eu nu beau in prezenta ei ce tentatie sa aiba sau ce sa-i interzic. Si la 18 ani cred si eu ca trebiuie sa aiba paharul de sampanie la fec cu parintii .

Pai tentatiile nu apar numai in familie. Din contra, as putea spune! 



#22
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 17:24

Eu sunt printre cei care prefera sa permita copilului un oarecare contact cu unele lucruri intr-un cadru controlat, mai degraba decat sa ii impun abstinenta, in conditiile in care stiu absolut sigur ca nu o pot controla in permanenta. Cred ca deciziile bune se iau in cunostinta de cauza, vreau sa stie care este parerea mea legata de consumul de alcool (sunt antialcoolica) dar nu mi se pare drept sa-i interzic un consum moderat. Cred ca pe la 15-16 ani poate bea o bere fara probleme. O bere. Una. Sau UN pahar cu vin. Dar moderatia vine tocmai daca tentatia fructului oprit nu e prezenta. 

Mie nu mi s-a impus sa nu consum alcool. Mi s-a interzis sa merg la scoala bauta. Asta da. A fost o perioada (clasele a 11-a si a 12-a si primii trei ani de facultate) cand frecventam terasele. Apoi gata, pe la 24 de ani am terminat-o definitiv cu bautura. Dar cred ca daca mi-ar fi fost impusa abstinenta nu as fi acceptat. Cred ca ai mei au procedat corect permitandu-mi sa consum alcool cu moderatie, asa ca voi face si eu la fel cu fie-mea.

Acum ceva vreme am cerut sfaturile celor de pe forum legate de problema alcoolului la adolescenti. Au fost mai multe pareri ca aceasta, in care cel care a raspuns a fost creditat de parinti cu incredere si i s-au trasat doar limitele importante, urmand ca limitele uzuale sa si le traseze singur. De fapt, nu-i vorba numai de alcool...

Si, experimentand simplu, singuri au decis ca ce nu-i bun nu-i bun si gata cu asta.

Ei bine, dincolo de stima pentru acesti oameni, eu spun sincer ca NU am curajul sa trasez limite asa largi, in ideea ca ai mei copiii isi vor regla comportamentul prin propriul exemplu.

Pentru ca...daca nu o fac?

Alcoolul nu este un subiect cu care sa risti in cazul copiilor. Parerea mea, desigur.



#23
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 17:31

.

Intotdeauna cind a cerut sa guste i-am specificat( ceea ne ne-a spus noua profesorul de fizica printr-a 10 a si care s-a imprimat pentru eternitate in creierul meu) ;"o gura de alcool,1 milion de neuroni distrusi,iar neuronul e singura celula ce nu se mai regenreaza" [il]

aoleu, oare eu mai am neuroni?



#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 17:37

aoleu, oare eu mai am neuroni?

Pai asta-i valabil doar la copii si adolescenti [:-)))] [:-)))] [:-)))] adultii nu intra aici!!!



#25
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 17 noiembrie 2014 - 00:35

eu am crescut in cassa cu alcohol la discretie, dar nu am avut parinti betivi. in scchimb la bunici , aveam de la 7 ani paharul meu...si imi punea tataie si zahar in vin...doar sa beau...dar nu am devenit alcoholic. cand m-am facut mai mare invatasem sa refuz si beam cite un pahar de vin 2-3 ori pe an. nu am suportat mirosul si nu am baut niciodata tuica...wiskey...liquoir (zau daca stiu cum sa scrie!!!)...sau alte bauturi.

 

 

noi in casa acum consumam alcohol , cate un pahar de vin la o friptura, iar sotul bea cite o sticcla mica, mica de bere la 2-3 zille sau cite un martini, tequila...wiskey...asa de un deget intr-un pahar mic mic. noi nu ne ferim de William, stie ca e bautura pt adulti, ...stie ca treb sa aiba grija de neuroni daca vrea sa ii foloseasca.

 

eu nu voi incuraja absolut niciodata consumul, nu ii voi cumpara alcohol sau tigari ever din banii mei, sau sa ii pun vreodata pahar  in fatza...pana sa zic la 30 de ani.

 

la fel voi tine cont mai tirziu, la ccine se va duce, daca parintii ofera tinerilor invitati alcohol...pe acolo sa nu mai calce.



#26
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 20 noiembrie 2014 - 11:14

 
eu nu voi incuraja absolut niciodata consumul, nu ii voi cumpara alcohol sau tigari ever din banii mei, sau sa ii pun vreodata pahar  in fatza...pana sa zic la 30 de ani.
 
la fel voi tine cont mai tirziu, la ccine se va duce, daca parintii ofera tinerilor invitati alcohol...pe acolo sa nu mai calce.


Nu vei reusi. Nimeni nu iti va spune tie inainte ce li se va oferi copiilor la 16, 17, 18 ani nu mai spun de 30 :)
Singurul ce va decide atunci daca va bea sau nu va fi copilul in functie de obiceiurile si de parerile dobandite deja.

#27
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 20 noiembrie 2014 - 15:13

eu cred ca daca se face mare tam tam cand e vorba de alcool copilul sau adolescentul va deveni curios.

aveam un coleg care a studiat in usa, l-a vizitat un prieten de-al lui, prieten care avea vreo 19 ani.cand a aflat ca  are voie sa cumpere alcool la discretie zici ca era un copil intr-un magazin de jucarii. asta in timp ce ceilalti se uitau ciudat la el, ca deh, nu era mare lucru.

 

cand ceva e interzis e mai intrigant.

 

 

Michelle, asta cu tigarile si alcoolul interzise pana la 30 de ani imi aduce aminte de o vecina de-a mea mai mare cu vreo 2 ani decat mine. parintii i-au interzis sa aiba prieten pana cand termina facultatea. noi eram in clasa a 6-a a 7-.a si ne jucam in fata blocului cu baietii de liceu iar ei nu ii dadeau voie ca deh, erau baieti afara.

Parintii megafericiti ca fata lor e cuminte, o lasau doar la bunici unde statea afara cu prietenele. una peste alta colega care mai dormea la ea era si ea bisexuala si faceau sex, la bunici a facut si sex in 3, iar cand i-am facut eu cunostinta cu un prieten cand ea terminase liceul a fost nevoie de munca de convingere si din partea mamei mele sa o lase sa iasa cu el.

 

Nu va imbatati cu apa rece. :))



#28
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 20 noiembrie 2014 - 17:28

eu cred ca daca se face mare tam tam cand e vorba de alcool copilul sau adolescentul va deveni curios.

aveam un coleg care a studiat in usa, l-a vizitat un prieten de-al lui, prieten care avea vreo 19 ani.cand a aflat ca  are voie sa cumpere alcool la discretie zici ca era un copil intr-un magazin de jucarii. asta in timp ce ceilalti se uitau ciudat la el, ca deh, nu era mare lucru.

 

cand ceva e interzis e mai intrigant.

 

 

Michelle, asta cu tigarile si alcoolul interzise pana la 30 de ani imi aduce aminte de o vecina de-a mea mai mare cu vreo 2 ani decat mine. parintii i-au interzis sa aiba prieten pana cand termina facultatea. noi eram in clasa a 6-a a 7-.a si ne jucam in fata blocului cu baietii de liceu iar ei nu ii dadeau voie ca deh, erau baieti afara.

Parintii megafericiti ca fata lor e cuminte, o lasau doar la bunici unde statea afara cu prietenele. una peste alta colega care mai dormea la ea era si ea bisexuala si faceau sex, la bunici a facut si sex in 3, iar cand i-am facut eu cunostinta cu un prieten cand ea terminase liceul a fost nevoie de munca de convingere si din partea mamei mele sa o lase sa iasa cu el.

 

Nu va imbatati cu apa rece. :))

s-a inteles gresit...nu ca ii voi interzicce...face ce vrea cand e mare, dar nu il voi incuraja si nu-I voi cumpara eu tigari si bautura...





Etichetat si cu alcool, adolescenti, abuz de alcool

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -