Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Bobocei de Octombrie 2014 - Capitolul 1 :)

bobocei octombrie bebelus 2014 nou nascut mamici

214 raspunsuri la acest subiect

#41
Ale2

Ale2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 20:42

Felicitari Mytzyus pt bebelina bucalata !! La multe lunite sanatoase !! A mea la o luna luase 1700 grame si a 7 cm , noi suntem disperata dupa titi :)) ! De asta am fost si așa suparata ieri , ca ei ii place asa mult la titi , se alinta cu ea , o iubeste inainte sa o apuce ca mica disperata aveam momentul nostru perfect , si ieri cand o vedeam cum urla fara sa o pot calma cu titica imi venea sa mor !

#42
Elynko

Elynko

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 21:13

Panda, crema pt sani lansinoh e f buna. Eu nu am avut probl deloc, dar m am mult timp de 3 saptamani cat am stat in maternitate la fiecare 2-3 ore. Acum totul e ok. Buricul i a căzut in ziua 5. Mi l au dat frumusel cu toate datele lui intr un borcanel.

eu nu il las mult in balansoar ca nu sta f comod, sta cam incovoiat ( inca e micuțel). Ii place ca vibrează, se linisteste , se uita la jucarele,,,dar nu i este comoda poziția si incepe sa scanceasca.

in rest, noi suntem cuminței, papam, ne jucam ,fc nanița . Plângem cand ne este f somn, fomita si la baie. Cred ca nu l mai supara burtica, infacolul i a fc bine.



#43
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 09:59

La multe lunite inainte bebe Clara!!! Si apoi la multi ani frumosi si sanatosi alaturi de mami si tati!!!



#44
Bobocelu

Bobocelu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 12:35

Auziti fetelor si ai vostri au inceput ziua sa nu mai doarma? Al meu dormea cam 3,4 reprize si ziua cam de 2,3 ore, dar de vreo sapt adoarme f greu ziua si daca il pun in landou se trezesdte in 10,15 min, nu doarme decat in brate sau pe pernuta pe picioare...si maxim o repriza afara si una in casa pana seara pe la 11...in rest ochii mari pe tavan, plans, titi, baita, scimbat de scutece....
Numai ca mi se pare ca doarme putine ore in 24 pt un bb asa de mic, cam 5 ziua si inca vreo 7,9 de seara pana dimineata...nu e putin cam 14 ore din 24?

Cu ranile de sani eu am tras greu la inceput, sunt super compresele Multi mam si lanolina pura de la.orice firma ...si acum imi mai face rani cateodata, eu mai folosesc si protectii de silicon din cabd in cand pana ma vindec....mai foloseste cineva protectii?

#45
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 13:19

si al meu doarme foarte putin ziua,sa zicem ca se trezeste la 8 , mai atipeste pana la 11 vreo cateva minute (10) apoi la amiaza hai jumatate de ora daca e in casa, daca ne plimbam prinde o ora (uneori chiar 3), dupa amiaza, pe la 5 ne chinuim sa adormim putin, si de abia spre seara doarme sa se sature; dar e un program haotic rau ziua, am incercat sa-l mai las sa planga putin, uneori adoarme singur, alteori nu rezist mult deloc si incerc sa il adorm in brate, apoi daca il pun in pat sau patut e cu ochii la tavan, la fel plans, titi,colici,...mai asteptam sa mai crestem si poate ne invatam ca macar la amiaza trebuie sa dormim 3 ore bune...



#46
Ellennas

Ellennas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 13:30

Si al meu Bobocelu si Anda e in aceeasi situatie!Doarme foarte putin ziua,daca il scot la plimbare doarme si 3 ore insa in casa e cu ochii pe pereti toata ziua,adoarme spre seara pana la baita la 9 si apoi adoarme pe la 12. Cred ca e normal sa isi reduca orele de somn.

#47
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 13:33

asa e, bebicii cresc, sunt tot mai curiosi si activi, e normal sa doarma mai putin ziua :))) multe mamici se plang ca nu dorm puiutii dar saracii cat pot sa doarma si ei cand lumea din jur e din ce in ce mai interesanta si la mami in brate e cel mai bine? ! :))))))



#48
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 14:44

Fetelor, eu tot auzeam de bebelusi cumiiiiinti, care nu fac altceva decat sa doarma si sa manance, incat credeam ca Teo e un specimen mai rar, pt ca este exact cum spuneti voi. Acum m-am mai linistit. :))

 

Ale, iti tin pumnii sa se rezolve repede problema cu mastita. Ti-a spus care ar fi cauza pt dermatita atopica? Ti-a spus sa eviti anumite alimente?

 

Anda, ce diferenta intre prima poza cu Sebi si cea de ieri... Nici nu ne dam seama ce repede trece timpul.


Editat de GeoM80, 13 noiembrie 2014 - 14:48 .


#49
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 15:00

daaa, uneori am impresia ca am venit acasa cu un bebe si cineva mi l-a schimbat :)))) dar sunt convinsa ca asa sunt toti bebicii, niste minuni mici si scumpele!!!! si ma bucur ca i-am facut poze inca din prima zi din maternitate :) o sa aiba de-a pozeeeee



#50
Bobocelu

Bobocelu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 16:14

Deci nu numai al meu doarme putin ziua...:)))....m-am mai linistit...afara daca nu ploua si iesim doarme si al meu cat il tin...
Eu ma ingrijorasem cu dormitul asta putin ziua, ca atunci cabd nu doarme are mom in care plange tare desi e schimbat, papat si bagat in seama...



Etichetat si cu bobocei, octombrie, bebelus, 2014, nou nascut, mamici

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -