Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 1 voturi

Bobocei de Octombrie 2014 - Capitolul 1 :)

bobocei octombrie bebelus 2014 nou nascut mamici

214 raspunsuri la acest subiect

Anda08

Anda08

Membru senior

• Administrators
  • 4.764 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 14:47

oof of of Geo :( rau imi pare ca va luptati cu colicile, si noi mai avem, inca, n-am scapat... si la fel ca tine ma apuca plansul  la propriu, uneori nu stiu cum sa o mai scot la capat....cand da sa adoarma BRUSC se trezeste si iar o luam de la capat...dar o sa treaca si astea, am incredere si sper ca problemele se vor rezolva, bebicii vor scapa de colici si maicile de griji si oboseala asta crunta

• 0

panda7

panda7

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 15:33

Salutare voua, mamici cu experienta mai multa ca a mea :d

Bebelina mea s-a nascut in 1 noiembrie...si inca de la primul alaptat am mari probleme cu sanii. Rani...dar mai rau ca astea, canale infundate si din cauza asta mi s-a recomandat mult masaj si muls dupa fiecare masa. Asa ca sanii mei produc tot mai mult laptic si intr-un timp scurt devin tari si durerosi :( Va urmaresc de mult postarile si din ce am citit nu a scris niciuna dintre voi ca ar avea probleme de genul. Totusi..vreun sfat pt mine daca a mai treut cineva pe aici? :d

si...pe la cate zile a picat buricul micutilor vostri? ca noi avem 12 zile si incapatanatul e tot acolo...

• 0

Anda08

Anda08

Membru senior

• Administrators
  • 4.764 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 15:39

panda, si eu la inceput ma mulgeam si la fel sanii erau foarte tari si durerosi pana papa bebe, dar in cateva zile si-au revenit, si sanii produc lapte doar cat cere bebe (dar nu m-am mai muls) sper sa fie bine :)

buricutul a cazut parca in ziua 6 ...

• 0

GeoM80

GeoM80

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 15:51

Panda, nu am trecut printr o astfel de experienta, deci nu stiu ce sa ti zic, dar iti recomand cu incredere sa te inscrii pe grupul Alapteaza de pe facebook si sa ceri parerea fetelor de acolo. Mie mi-au dat sfaturi pertinente.

• 0

GeoM80

GeoM80

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 15:53

Anda, sa dea Domnul sa scapam repede de aceasta perioada grea. :)

• 0

Ellennas

Ellennas

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 17:55

Anda ce mult s-a schimbat bebe Sebi!!! E un scumpic.Am observat ca toti bebelusii se schimba,eu daca ma uit la prima poza cu bebe al meu nici nu imi vine sa cred ca e el bebelusul meu!
Nici noi nu am scapat de colici,azi nu a dormit decat o ora si jumatate,in rest a plans si s-a agitat!

Panda,nu trebuie sa te mai mulgi ca nu faci altceva decat sa stimulezi si mai mult lactatia.Pt rani la sani foloseste Garmastan.In ceea ce priveste buricul,daca nu s-a cicartizat zona,ar trebui sa mergi la dr pt ca e posibil sa aiba granulom si in aceasta situatie trebuie tratat cu nitrat de argint,dc zona din jur e cicatrizata dar inca nu i-a cazut buricul,nu te panica...va cadea cat de curand.
  • 0

Ale2

Ale2

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 19:29

Mai , mai ce bebelusi frumosi si bucalati avem noi mămicile de Octombrie , sa fie toți sanatosi !! Fetelor eu de ieri ma confrunt cu o temperatura destul de mare 38 chiar 39 , asta doar in zona sânilor care pur si simplu imi ard , dat nu sunt tari si durerosi , si mai vin la pachet si ameteala si stările gripale , dar asta doar cand puneam termometrul la subrat , pe frunte sau in gura nu aveam , tare ciudat ! Bebe ieri cand o puneam la san tipa îngrozitor , nu vroia titica , dar ii era fomica , cred ca era prea cald laptele , a trebuit sa ma mulg sa i dau sa pape din bibe , adică tati i- a dat ca eu eram disperata nu puteam sa o alin la titi si nici sa o adorm in bratele mele pt ca urla ! Așa a fost toată noapte si azi la fel , scădea febra doar dupa nurofen , azi am fost la control la 6 sapt totul e ok dar doctorul zice ca ar putea fi un inceput de mastita si tre sa iau antibiotic si paracetamol , am fost si la pediatrie la fel bebe e f bine cu o ușoară dermatita atopica si la fel mi a zis mie sa iau antibiotic si paracetamol ! Sper sa treacă si sa fim ok si sa ne bucurăm de titi !! Pt dermatita mi a recomandat trixera
  • 0

Anda08

Anda08

Membru senior

• Administrators
  • 4.764 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 19:55

ale, asa e, se pare ca e un inceput de mastita, sper sa iti treaca repede si sa papati cu pofta :)

apropo de poze :)))) ma uitam cum am fost cu cateva zile inainte de nastere si apoi cu bebe la cateva zile....imi vine sa plang...ce repede trece timpul...

Miniaturi atasate

• before & after.jpg

• 0

mytzyus

mytzyus

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 20:29

Panda, si eu am trecut prin aceleasi probleme, am rezistat sa o alaptez 5 zile, iar apoi a inceput sa imi curga sange din mameloane o data cu laptele. Atunci am renuntat la alaptat si am inceput sa ma mulg pt ca imi explodau sanii si sa ii pot da cu biberonul bebelinei si la dus imi faceam masaj sub apa fierbinte. inainte de fiecare muls ma dadeam cu lanolina de la Lansinoh si dupa cu garmastan. Am stat doar cu sanii goi, zi si noapte si cand imi curgeau sanii intindeam picaturile pe mameloane pt ca laptele e un f bun cicatrizant. Dupa 2 zile de pauza de la alaptat am reinceput cu acelasi tratament, lanolina inainte de alaptat si garmastan dupa. lactatia s-a reglat in cateva zile si mi se mai intaresc  sanii abia dupa 4-5 ore de la alaptat. de asemenea iti recomand sa masezi usor cu 2 degete sanul la care alaptezi pt desfundarea canalelor. pe youtube cred ca poti gasi filmulete cu metodele de masaj.

Buricul mandrei mele a cazut dupa 10 ziledeci probabil nu mai ai mult de asteptat nici tu. 

Azi a implinit si bebe Clara o luna si am sarbatorit cu o vizita la pediatru. A crescut 3 cm si de la iesirea din maternitate a luat 1242 de grame, cu 342 de grame peste limita normala..deh..ne cam place la titi :)) Funduletul e tot mai bine si cum am ami spus, nu ma mai satur sa ma uit la el! aseara am pupat-o in fund la propriu dupa baita, cand ii faceam masaj :)) si tati tot spera ca o sa imi faca freza cu vreun vanticel sau un caca mic, dar m-a crutat :)) a fost multumita de masaj se pare. Ei ii place mult in apa, nu ii convine cand o scot sau cand o dau cu gelul de dus, atunci maraie un pic dar ii trece repede. Dormitul pe burtica a devenit rutina, cel putin noaptea doar asa adoarme, daca o pun pe spate sau pe o parte maraie pana o intorc pe burtica si adoarme in timp ce ma joc in parul ei. ii place mult sa ii fac masaj usor la cap iar pe mine ma relaxeaza enorm. 

Geo, eu o tin 2-3 ore in el, uneori si adoarme si o las acolo. nu mi se pare ca ar sta rau in balansoar. cred ca sta chiar ma bine decat la mine in brate sau pe picioare. cand e treaza chiar prefera sa stea in balansoar ca e cu ochii pe jucarele si a inceput sa se agate de ele deja, sa guste paturicile si tricourile mele, tot ce prinde. in landou nu prea mai vrea sa stea, foarte rar mai adoarme de buna voie acolo iar daca o adorm in brate si o pun in landou se trezeste si plange sa o iau iar in brate..so..prefer balansoarul :))

Cum ati zis si voi, plin de bebei bucalati pe aici si asa imi place sa ma uit la ei! pe a mea am zapacit-o cu atata pupat dar nu ma pot abtine..banuiesc ca nici voi :))

• 0

Ale2

Ale2

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 20:33

Anda așa si eu sunt așa nostalgică uneori cand ma gândesc la burtica mea frumoasa , si la ziua cand am ținut - o pe bebe pt prima oară in brate ! Chiar trece foarte repede timpul !
  • 0

Etichetat si cu bobocei, octombrie, bebelus, 2014, nou nascut, mamici

Intrebari Panica

• JimmysGirl
    - Ieri, 11:03

• Sunt gravidă

Diana Elena Ciofu
    - nov 28 2020 22:12

• Sunt gravidă

Diana Elena Ciofu
    - nov 28 2020 22:12

• Durere de spate

adeeeee
    - nov 28 2020 18:12

• Cind

rusuiana
    - nov 28 2020 18:05

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Internată

AryaRose
    - Astăzi, 00:21

• Sarcina toxica

Emasmom
    - Astăzi, 00:15