Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ponta Presedinte !

ponta

88 raspunsuri la acest subiect

#11
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 11:00

Ca sa nu mai zic ca Base premier nu ma deranjeaza in nici un fel... Blaga da. Base nu.

Dar nu cred...



#12
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 11:01

Sa stii, Deceneus, ca si eu m-am gandit la asta. Sa-l votez pe Ponta ca sa scap de el.

Din nefericire el va avea acces la serviciile de informatii ale Romaniei. Cealalta persoana cu acces va fi prim-ministrul.

E prea multa putere stransa intr-un singur pol.

 

 

Mie nu imi place Ecaterina Andronescu, o consider un soi de cancer al educatiei romanesti. Am dorit cu toata fiinta mea ca ea sa dispara de la Senat si din functia de Presedinte al Comisiei pentru educatie.

Mi-am dorit atat de mult chestia asta (mai ales din cauza legii aleia cu sudenti fara bac) incat la europarlamentare am votat-o cu cea mai mare pofta. Numai sa o vad plecata din Romania.

 

Ce am rezolvat? Am fost trasa in piept. Androneasca a renuntat la mandatul de europerlamentar si eu am ramas cu ea pe cap.

 

De aceea te intreb: esti sigur ca, undeva, pe parcurs nu vei fi tras in piept? Esti sigur ca socotealoa ta cu Iohannis premier va tine? Esti sigur ca Antonescu nu-l va sapa?



#13
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 11:15

Sa stii, Deceneus, ca si eu m-am gandit la asta. Sa-l votez pe Ponta ca sa scap de el.

...

De aceea te intreb: esti sigur ca, undeva, pe parcurs nu vei fi tras in piept? Esti sigur ca socotealoa ta cu Iohannis premier va tine? Esti sigur ca Antonescu nu-l va sapa?

Nu sunt sigur de nimic!

Sunt multe necunoscute, multe situatii inexplicabile, si multe scenarii posibile.

 

Nu sunt sigur nici de faptul ca Johannis candideaza din convingere si nu o face datorita faptului ca ar avea "sabia lui Damocles" a justitie deasupra capului.

 

Nu mi se pare in regula sa candidezi la prezidentiale cand exista un dosar pe rol.

Probabil cineva i-a oferit alternativa sa candideze si sa scape de acuzatie, sau sa fie condamant si sa piarda si primaria Sibiului.

Poate fi si varianta ca daca va castiga alegerile justitia sa-i dea o decizie de condamnare, el sa demisioneze din motive de moralitate si alegerile sa se reia.

 

Orice este posibil.

 

In ce priveste serviciile secrete, ele ii dau presedintelui doar informatiile care vor ele. Basescu a spus ca nu a primit informatii despre fratele lui.

Nimeni nu controleaza servciile, nici comisia parlamentara, nici presedintele.

Situatia este tocmai invers, toti sunt la mana lor.

 

Doar nu ai impresia ca politica din Romania este rezultatul democratiei!

Cetatenii ofera doar legitimitatea.

Trebuie sa recunosc ca @lucialu are dreptate.


Editat de Deceneus, 10 noiembrie 2014 - 11:41 .


#14
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 11:37

:))) Viviana, mie nu mi- a iesit la vot nimic din ceea ce am calculat, niciodata. Macar din superstitie si tot am motive sa stau acasa :)))

Deceneus, imi cer scuze. Esti tu! Nu te- ai schimbat, pfiu!  [pk]

 

ps: aduca ce vrei sa spui? ca e grav dc tre sa imi dai mie dreptate? [:-)))] [viki]


Editat de lucialu, 10 noiembrie 2014 - 11:40 .


#15
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 11:44

Grav e putin spus.

Nu e grav ca trebuie sa-ti dau dreptate, e grava situatia! [:)]



#16
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 12:12

Eu recunosc ca nu m-am gandit sa votez Ponta ca sa scap de el.

Si nicidecum ca sa ramana Johannis liber pentru un post executiv.

Deceneus, dupa cum singur recunosti, nimic nu-i sigur...asa ca nu prea as da vrabia din mana. Noi stim cu totii ca politica se face pentru azi (si poate maine), nicidecum pentru ani de zile. Deci nu ma risc.

Pe de alta parte, postura de sef al statului este cea recomandata pentru Johannis, dupa parerea mea, si nu cea de sef al executivului, unde iti trebuie mult aplomb, discurs, mobilitate, etc...e clar ca unul ca Basescu ar fi mai apreciat in postul ala. Cu Basescu m-am convins...nu-l mai vreau. Dar poate apare altul, bine intentionat?

Daca o sa iasa Ponta, hai sa ne potolim, ne intoarcem la partidul-stat, lasam ciocul mic si ne vedem de treaba in comunism, cum stim noi mai bine, ca doar asta am facut cea mai mare parte a vietii noastre. Si poate or mai pune copiii nostri de-o revolutie...ca noi n-am stiut ce sa facem cu aia de-am avut-o.



#17
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 12:16

Eu am explicat poate mai evaziv de ce nu-l votez pe Johannis si aceeasi explicatie e valabila de ce-l votez pe Ponta.

Nu din simpatie, dimpotriva mi-e antipatic.

 

Consider ca presedintele iese din jocul politic, pentru ca prin constitutie este un presedinte "spectator", sau "notar" cum doriti.

Cu votul meu nu vreau sa-l scot pe Johannis din joc si sa-l trimit pe o "linie moarta".

 

Prefer un Johannis lider de partid ca sa aiba posibilitatea sa faca o noua alianta cu alte partide, sa faca o noua majoritate parlamentara si sa ajunga premier. Ca premier are sanse sa influnteze politica mult mai mult decat din postura de presedinte.

 

Daca Johannis ajune presedintele Romaniei sansa de a face acest lucru  i se va oferi lui Blaga sau Basescu, ceea ce dupa mine ar fi catastrofal.

 

Daca va pasa de Romania votati Ponta!, ca sa-l eliminati din functia de premier si de presedinte PSD.

 

Votati rational!

Votul afectiv dauneaza grav Romaniei!

[:)]

 

 Mie mi se pare o incercare de intoxicare , quid pro quo , sa votam ceva pentru a elimina altceva . Uitati ca mai sunt si persoane care au principii . La alegerile cand a fost duelul Iliescu -Vadim  desi eram in sectia de votare nu am votat .

Mi se par cam complicate argumentele tale desi sunt prezentate simplu , un fel de cal troian pentru cei indecisi.Silogismele de acest gen vor indeparta si mai mult Romania de o democratie  sanatoasa si un sistem lipsit de jocuri politice si coruptie.



#18
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 12:19

[:-)))]

Da, si eu m-am gandit la asta. Insa m-am gandit ca posibil scenariu - din pacate dezastruos pentru Romania.

 

M-am gandit ca vine Ponta la putere - si economia va fi pusa pe butuci, taxele se vor mari (deja a scapat Tariceanu porumbelul ca taxa unica va fi de 16% ca de... au de platit caldura, tenisi si pensii) companiile vor face tot posibilul sa aiba tot mai putin profit ... si va urma dezastrul care va fi in ziua in care pensionarii vor plange dupa Boc.

 

Pentru ca da, Boc, le-a taiat pensiile insa cu Ponta la conducere, statul nu va mai avea bani de pensie... in timp ce Antena3 va urla ca Basescu e de vine, Hrebenciuc va fura restul de padure din Moldova iar Voiculescu va da lectii la TV... si da.... inevitabilul se va prooduce, vor veni minerii sa bata guvernul, Ponta va fi suspendat si vom scapa de el ,,,, insa, cu votul de duminica care il va face Presedinte pe acest mincinos - infinit mai greu si mai dureros pentru Romania [zirea]



#19
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 12:27

omg , screenwriters va faceti [:-)))]



#20
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 13:02

 Mie mi se pare o incercare de intoxicare , quid pro quo , sa votam ceva pentru a elimina altceva . Uitati ca mai sunt si persoane care au principii . La alegerile cand a fost duelul Iliescu -Vadim  desi eram in sectia de votare nu am votat .

Mi se par cam complicate argumentele tale desi sunt prezentate simplu , un fel de cal troian pentru cei indecisi.Silogismele de acest gen vor indeparta si mai mult Romania de o democratie  sanatoasa si un sistem lipsit de jocuri politice si coruptie.

Intoxicarile recurg la informatii false.

Manipularile apeleaza la afectiune.

Eu am apelat la argumente logice.

 

Cand a fost sa aleg intre Iliescu si Vadim am votat cu Vadim din urmatoarele considerente.

- PSDR-ul era sustinut la guvernare de PRM si AUR, dar nu i-au luat oficial in guvern ca sa poata poza in cei toleranti, desi Iliescu a adus minerii nu Vadim.

Am vrut sa fie impreuna la putere ca sa nu mai poata spune ca nu au nici o legatura unii cu ceilalti.

- Vadim incepea sa creasca alarmant in sondaje.

Atunci am considerat ca daca ajunge Vadim presedinte, tot nu va putea face nimic pentru ca funtia nu-i ofera parghii, si o sa se spulbere niste mituri: al "justitarului" si al separarii de PSD. Un Vadim presedinte ar fi provocat o dezamagire a sustinatorilor lui.

 

Atunci am votat cu "raul cel mai mare" pe termen scurt, pentru un "bine pe termen lung".


Editat de Deceneus, 10 noiembrie 2014 - 13:18 .




Etichetat si cu ponta

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -