Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calatorie minor in UK


19 raspunsuri la acest subiect

#1
roxana c.

roxana c.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.501 mesaje

Postat 09 noiembrie 2014 - 23:21

Nu stiu daca am ales bine locul unde sa deschid subiectul, initial am vrut sa scriu la subiectul fetelor din UK dar ultimul raspuns acolo e de acum cateva luni si eu am nevoie de raspunsuri cat mai rapid. 

 

E vorba de fiica mea care va implini 18 ani  vara viitoare si vrea sa plece sa petreaca Anul Nou , eventual si Craciunul, acolo, in UK, la niste prieteni. 

M-am interesat si sunt doar 3 companii care accepta minori neinsotiti, dar ...costa aproape cat biletul ( chiar mai mult, depinde de perioada). Am gasit o cunostinta care pleaca si as putea s-o trimit cu ea ( sa plece si sa se intoarca) , sa dau declaratie la notar ca sunt de acord sa iasa din tara cu acea persoana. 

 

Nu stiu  ce probleme pot aparea, daca ea va pleca cu o persoana, dar acolo va sta in alta parte, nu cu respectiva persoana( la distanta de vreo 30 km). Nu stiu de la ce varsta este considerata acolo majora ( am inteles ca de la 16 ani???) . In fine...nu stiu mai nimic de legislatia de acolo, nu stiu ce sa fac si am nevoie sa ma hotarasc cat mai repede .

 

 

 



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 noiembrie 2014 - 23:35

Eu stiam ca trebuie insotitor pina la 16 ani...

 

Eu cred ca poate circula singura ,cu procura corespunzatoare de la parinti,ca sunt de acord sa paraseasca Romania.

 

edit:procura e doar pentru a parasi Romania,nu intereseaza pe nimeni cu cine a plecat si unde sta de fapt,adica pe englezi in niciun caz


Editat de andacos, 09 noiembrie 2014 - 23:36 .


#3
roxana c.

roxana c.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.501 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 00:01

Ptr cetatenii romani trebuie insotitor pana la 18 ani, ptr restul pana la 16....



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 01:42

Roxana, eu am trimis copilul de citeva ori in romania doar cu insotitor de bord. Copilul avea 10 ani. De unde ai scos asta cu 16 ani? Copilul meu e cetatean britanic.

Despre intrebarea ta, odata ajunsa in uk, nu intereseaza pe nimeni cu cine petrece fiica ta revelionul. Aici nu se cer procuri nici la intrarea nici la iesirea din tara. Asta e o timpenie pur romaneasca. In uk esti major incepind de la 18 ani, insa eu m-as ingrijora mai mult de cum iese din Romania, decit de alte chestii.



#5
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 08:43

Si eu imi trimit copila in tara singura la anul, de la 12 ani poate merge singura (zboara cu Swiss); insotitor poti sa iei insa pana la 14 sau 16 ani (pana la 12 e obligatoriu, dupa e optional). Deci nu cred ca e cazul de insotitor la aproape 18 ani.
Fiicei tale ii va trebui sigur hartia de la voi facuta la notar pt iesirea din Romania.

#6
roxana c.

roxana c.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.501 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 08:44

Un minor poate iesi singur din tara doar cu o procura facuta la notar prin care noi, parintii, suntem de acord sa paraseasca tara fara noi. Aceasta procura poate fi facuta ca imputernicire pentru o alta persoana (majora la randul ei, care sa aibe cazierul la iesirea din tara) sau pot face procura  prin care imi dau consimtamantul sa plece printr-o companie de transport ( Blue air-ul de exemplu accepta minori neinsotiti contra unei taxe de 60 eur /sens). Asta e valabila doar ptr cetatenii romani (minori). 

 

Am intrebat daca ar putea exista vreo problema la intrarea in UK ptr ca persoana cu care as vrea sa plece imi spunea ca in aeroport , la intrare in UK persoanele cu copii sunt tinute mai mult ptr formalitatile care se fac acolo si banuieste ca da declaratii sau...ceva de genul si nu vrea sa aiba probleme ( mi se pare normal, nici eu nu m-as lega la cap fara sa ma doara). 



#7
roxana c.

roxana c.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.501 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 08:48

Si mie mi se pare aiurea faza cu insotitor de bord, dar...traim in Romania si nu mai ma mira nimic, pe formularul de la Blue air exista rubrica speciala ptr minor neinsotit, cetatean roman. 



#8
neti_neti

neti_neti
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 10:18

Baiatul meu cel mare a calatorit de la Bucuresti la Stuttgart cu Blue Air. Am platit insotitor de bord (nu-mi amintesc exact suma, dar nu era modica). 

In procura notariala pe care am dat-o in calitate de parinti a trebuit sa specificam si datele de identificare ale persoanei care il va astepta la aeroport. La sosire, insotitorul a verificat datele mentionate in procura cu buletinul prietenei noastre.



#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 13:35

Un minor poate iesi singur din tara doar cu o procura facuta la notar prin care noi, parintii, suntem de acord sa paraseasca tara fara noi. Aceasta procura poate fi facuta ca imputernicire pentru o alta persoana (majora la randul ei, care sa aibe cazierul la iesirea din tara) sau pot face procura  prin care imi dau consimtamantul sa plece printr-o companie de transport ( Blue air-ul de exemplu accepta minori neinsotiti contra unei taxe de 60 eur /sens). Asta e valabila doar ptr cetatenii romani (minori). 

 

Am intrebat daca ar putea exista vreo problema la intrarea in UK ptr ca persoana cu care as vrea sa plece imi spunea ca in aeroport , la intrare in UK persoanele cu copii sunt tinute mai mult ptr formalitatile care se fac acolo si banuieste ca da declaratii sau...ceva de genul si nu vrea sa aiba probleme ( mi se pare normal, nici eu nu m-as lega la cap fara sa ma doara). 

Vreau sa precizez ca eu cind am trimis copilul singur, nu am facut procura, ci doar am completat un formular la aeroport pe care l-am semnat si am spus cine o sa-l astepte in Romania. Deci n-am fost la notar sau nu mai stiu pe unde.

 

Nu-i adevarat, nu te tine nimeni la aeroport in uk. Sa arate amondoua pasapoartele si cu asta basta. La iesire la fel.

 

De curind 2 minore (de 15 ani) neisotite de nici un adult, au zburrat spre turcia (iar apoi spre Irak) ca sa se marite cu luptatori ISIS. Nimeni nici macar n-a clipit cind au trecut prin control, de aia zic, stai linistita. Probleme s-ar putea sa aiba in Romania, nu aici.



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 13:54

Scuzati d eof topic:

 

Letitia s-au intors,ca am citit ca vor sa se intoarca ,ca nu e ce si-au imaginat ele [batcap] [batcap] si mai sunt si gravide pe deasupra!!!!!


 

De curind 2 minore (de 15 ani) neisotite de nici un adult, au zburrat spre turcia (iar apoi spre Irak) ca sa se marite cu luptatori ISIS. Nimeni nici macar n-a clipit cind au trecut prin control, de aia zic, stai linistita. Probleme s-ar putea sa aiba in Romania, nu aici.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -