Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Ce gatim astazi -cap.94


963 raspunsuri la acest subiect

#1
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 09 noiembrie 2014 - 17:46

Hai ca mi-am permis eu sa deschid un subiect nou,poate il inchide vreun moderator pe celalalt.

 

Eu fac gulas,pentru doua zile,astazi cu galuste de cartofi(kartoffelklöße),iar miine cu paste late.

Habar n-am ce sa gatesc saptamina ce vine...asa ca haideti cu meniurile!!! [:)]


Editat de andacos, 09 noiembrie 2014 - 17:47 .


#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 09 noiembrie 2014 - 17:49

Uuuups...am trecut direct la capitolul 94,de fapt mare greseala n-am facut ca precedentul capitol(92)a fost cit doua capitole de lung!!!! [:p]


Editat de andacos, 09 noiembrie 2014 - 17:49 .


#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 09 noiembrie 2014 - 17:51

Aaaa...si am mai facut(pentru a doua oara saptamina asta) o prajitura cu mere,dupa o reteta data de crista! [pup]

 

Buna si usoara ,pentru nepriceputi ca mine in ale prajiturilor . [:D] [yami]



#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 09 noiembrie 2014 - 18:36

Multumiri pentru noul capitol  [flo2]

 

Em am facut supa de chimen cu crutoane, torosh - varza acra si costite, pireu cu gratarel.

Saptamana care vine voi face si eu bab-gulash - varianta de gulash cu fasole boabe.



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 09 noiembrie 2014 - 19:04

Cum e bab gulas?



#6
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 09 noiembrie 2014 - 19:15

Hai ca mi-am permis eu sa deschid un subiect nou,poate il inchide vreun moderator pe celalalt.

 

Eu fac gulas,pentru doua zile,astazi cu galuste de cartofi(kartoffelklöße),iar miine cu paste late.

Habar n-am ce sa gatesc saptamina ce vine...asa ca haideti cu meniurile!!! [:)]

Dana da-mi si mie reteta te rog. Si pt galuste. Multumesc.

Fac osupa de dovleac pt saptamina viitoare si o friptura cu pulpe dezosate la cuptor. Poate fac si un pilaf la ele.



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 09 noiembrie 2014 - 19:29

Letitia,galustele le cumpar(praf si le fac eu apoi)n-am avut rabdare sa gogalesc s avad cum s efac home made si nici vreo nemtoaica care sa-mi spuna.Vecina mea le cumpara si ea...insa am s-o intreb d ecuriozitate sa vad cum s efac.

 

Gulasul eu il fac dupa ...mai multe retete,insa am reusit sa descoper combinatia care este foarte buna-pentru noi bineinteles. [:)]

 

Carne de gulas-eu fac doar din vita(la noi exista carne de gulas la macelarie ,deci s anu ma intrebi ce parte a animalului este ca nu stiu,banuiesc ca este pulpa ca nu are grasime,insa nu stiu s apsun),ceapa,catei d eusturoi.

 

Intr-o reteta am gasit ca ceapa -ca si cantitate adica ,sa fie "cit e gramada de carne,atit sa fie si gramada de ceapa"-eu astazi la 2 kg de carne am pus cred ca vreun kil d eceapa.

 

Carnea se prajeste in ulei incins(ideal este sa se prajeasca in tigaie separat,sa se rumeneasca frumos sa se inchida porii,eu nu am timp si rabdare asa ca pun direct la prajit toata cantitatea de carnea),apoi se pune boia iute de ardei peste si un pic de sare...se prajeste pina incepe sa se lipeasca de fundul tigaii/cratitei/oalei.

 

Adaug apoi ceapa si usturoiul(eu ma pus cam trei sferturi de capatina,si ceapa si usturoiul se taie grosier)si se amesteca pina se omogenizeaza tot.

 

Adaug bulion de rosii(destul de multicel,cred ca intre 80-200g la cantitatea de care am spus anterior de carne).amestec bine si adaug vin rosu si supa de legume/vita/pui...ce ai in casa ca nu afecteaza gustul.

 

Lasi s adea intr-un clocot,potrivesti d esare,piper ,eventual mai iutesti(eu am pus fulgi de chili spre final)si apoi dai araguzul incet,aocperi cu capac si lasi s afiarba domol vreo 2 ore...

 

E o reteta din mai multe retete,insa e foarte buna si gustoasa,sper sa-ti placa daca te incumeti s-o faci.

 

Gulasul se poate face si din amestec porc-vita si din curcan(eu n-am incercat inca)...ins anoua cel mai mult ne place doar din vita.



#8
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 09 noiembrie 2014 - 19:36

Salata verde cu ceapa si ridichi.

Salata de fasole boabe.

Piure de carfofi

Pirjoale moldovenesti

Crema de zahar ars

Prajitura despteapta

 

Asta pentru am am avut musafiri la prinz, caci in mod normal nu fac 2 salate si nici 2 deserturi la o masa de duminica.

 

Pe diseara am sa frig niste cirnaciori si am orez mexican facut ieri.

 

Ar fi trebuit sa-mi pun in borcan pentru iarna "oseille" (nu stiu cum se spune in romana), o planta cu gust arcisor pe care o fac sos la peste.



#9
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 09 noiembrie 2014 - 19:45

Tot eu, voiam sa-i scriu Dianei (dianama) : poti sa scrii [flo2] reteta ta de "ficăței cu pipote în sos (rețetă de la soacra)" ca sa o pastrez pentru cind am mai multi pui taiati proaspat.

Merci. [flo2]



#10
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 09 noiembrie 2014 - 20:52

E simpla simpla MiK. Doar ca sotu le adora ca le manca foarte mult în copilărie.
Le speli ,ficăței și pipote le scurgi bine le prăjești binișor apoi arunci un pahar de vin și mult usturoi le lași așa 5 minute apoi adaugi bulion cu apa cu foi de dafin cimbru sare piper. ...
Noi le făceam în cuptor. ..le las cam 40 min în cuptor. Deasupra fac mamaliga. ..umplu farfuriile de mămăliguță apoi fac o gaura și bag acolo ficăței.
Simplu ...dar e una din preferatele sotului meu.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -