Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reactia diasporei romane

diaspora

44 raspunsuri la acest subiect

#11
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 15:04

Da, adevarul este ca si eu m-am auto-consultat si in primul tur nu am mers la vot, fix din acelasi motiv. Nu mi se parea corect sa votez pentru cineva care va guverna intr-o tara din care am plecat. Mai ales ca nici nu ma pusesem la curent cu culorile candidatilor, cu trecutul lor glorios, cu programa lor cincinala, nu stiam mai nimic despre ei si - de ce sa mint - nici nu m-am agitat sa aflu.

Dar problema se pune altfel, cred eu. Daca cei plecati vor sa se intoarca intr-o buna zi, sau daca vor sa isi protejeze anumite interese din tara, daca nu au cetatenia tarii in care au imigrat, sau daca li se pare ca unul dintre candidati ar putea periclita imaginea tarii de origine in lume, in UE, in aliante prost facute, atunci parerea mea e ca 10 zile sunt destul cat sa se puna la curent cu planurile celor doi, si ar cam trebui sa iasa sa-si spuna parerea. Si in orice tara am fi, Romania este un pion pe harta politica, economica a lumii, deci daca putem schimba ceva atata timp cat avem dreptul de vot, de ce sa nu incercam sa o facem?

Asa ca la al doilea tur, merg. Nu sunt insa de acord cu sintagma 'voteaza pentru cei din tara'. Eu votez pentru mine, nicidecum pentru rudele mele sau pentru amici. Fiecare voteaza pentru el insusi, si ceilalti din jur, daca au drept de vot, sa mearga sa si-l exercite, nu sa ma instruiasca pe mine cu cine anume sa votez. (spun asta pentru ca, de exemplu, eu si mama mea vom vota diferit pe 16 Noiembrie, si ar fi fost ceva sa votez "pentru" ea).

 

Pe asta se si bazeaza anumite discursuri instigatoare de genul "nu mai vrem lectii din afara", pe o anume raca intre cei plecati si cei ramasi, desi din pacate numarul celor plecati tot creste, si alesii nu fac nimic sa-l opreasca. 



#12
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 15:21

Exista cel putin un om care considera ca diaspora nu ar trebui sa aiba niciun drept de a hotari cine sa il conduca pe el, in tara.

 

"Ati plecat? Votati pentru tara in care sunteti, nu pentru Romania".

 

A se consemna ca NU este punctul meu de vedere.

 

Cred ca va iesi Ponta.

Si eu sunt de aceasi parere!

 

Nu am contact cu viata politica romaneasca,nu cunosc politicienii atcuali...cum mamai gaii sa ma duc eu s avotez????

 

Cred ca voteaza cei ce cocheteaza cu ideea reintoarcerii sua care se cred  patrioti(fara a s elua personal ca nu s evrea a fi o jignire).

 

Nu pot cu votul meu sa condamn Romania ,pe timp de 5 ani.


Editat de andacos, 06 noiembrie 2014 - 15:51 .


#13
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 15:23

ziki,ce intelegi tu prin "votez pentru mine"?Cum aduca votezi pentru tine?Ce "beneficii"ai tu ,de votezi pentru tine?

 

Eu clar votez pentru tara(daca as face-o)iar tara implica locuitorii ei,cei ce traiesc acolo zi de zi...deci votez pentru locuitorii ei,nu pentru mine.



#14
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 15:37

Inca am cetatenie romana, deci prin lege am dreptul sa votez. Inca sunt afectata de legile, impozitele si guvernantii romani. Deci ... DA votez. Atata timp cat din impozitele si taxele pe care inca le platesc pentru ce mai am in tara se incarca bugetul Romaniei ... da, voi vota. Ca le place sau nu celor din tara .. nu e problema mea, e a lor.

Pentru ca traiesc aici, si pentru ca platesc taxe si aici unde mi-am gasit un loc, votez la alegerile locale. Si mi se pare normal. Votez pentru reprezentantii locali ai orasului pe care il alimentez sanatos la sectiunea taxe si impozite. Si pentru ca sunt cetatean al acestui oras, sunt obligata sa votez la alegerile locale. Obligata, nu rugata, in Belgia votul este obligatoriu, daca nu ... mai alimentezi bugetul cu o amenda buna.



#15
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 15:43

Adica votez pentru ce cred eu ca ii trebuie tarii ca presedinte, nu in functie de cum cred altii. Din ce argumente am dat mai sus, votez pentru directia in care vreau eu sa mearga Romania in urmatorii 5, poate 10 ani.

Dar nu pot vota pentru oameni din anturajul meu. Adica nu pot vota pentru bunici, pentru ca as alege, poate gresit. Daca as vota pentru ce o intereseaza pe mama mea, de care vorbeam mai sus, as vota contra-candidatul celui pe care o sa pun stampila. Daca votez pentru copiii mei, atunci nu ma duc si astept sa am cetatenia tarii in care stau si voi vota in functie de ce mi se va prezenta ca optiuni la vremea respectiva.

Si tot asa. Votez pentru mine, adica dupa capul meu, dupa interesele pe care le vad eu importante in programa celui pe care o sa pun stampila, votez pentru cum vad eu ca va fi Romania in aia 5 ani cat il va tine pe ales votul meu.

O sa schimbam intrebarea "eu cu cine votez?" in "eu pentru ce votez?" - hac!



#16
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 15:44

Mie mi se pare normal sa voteze toti romanii din diaspora, indiferent ca sunt plecati de 5,10 20 de ani, sau ca se vor intoarce sau nu. Sunt cetateni romani si au dreptul sa-si exprime votul.

Tare mi-ar placea sa fie si la noi votul obligatoriu! Cu optiunea "nu ma reprezinta nimeni" bineinteles, ca sa nu incalcam dreptul nimanui, dar sa-si exprime fiecare parerea. Ccred ca lucrurile ar sta cu totul altfel!



#17
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 15:50

Adica votez pentru ce cred eu ca ii trebuie tarii ca presedinte, nu in functie de cum cred altii. Din ce argumente am dat mai sus, votez pentru directia in care vreau eu sa mearga Romania in urmatorii 5, poate 10 ani.

Dar nu pot vota pentru oameni din anturajul meu. Adica nu pot vota pentru bunici, pentru ca as alege, poate gresit. Daca as vota pentru ce o intereseaza pe mama mea, de care vorbeam mai sus, as vota contra-candidatul celui pe care o sa pun stampila. Daca votez pentru copiii mei, atunci nu ma duc si astept sa am cetatenia tarii in care stau si voi vota in functie de ce mi se va prezenta ca optiuni la vremea respectiva.

Si tot asa. Votez pentru mine, adica dupa capul meu, dupa interesele pe care le vad eu importante in programa celui pe care o sa pun stampila, votez pentru cum vad eu ca va fi Romania in aia 5 ani cat il va tine pe ales votul meu.

O sa schimbam intrebarea "eu cu cine votez?" in "eu pentru ce votez?" - hac!

Am inteles ce vrei sa spui!



#18
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 15:52

Mie mi se pare normal si firesc sa voteze oricine vrea sa ia o decizie in privinta unei tari pentru care are drept de vot. Nu conteaza motivele, fiecare si le stie pe ale lui.

Optiunea "nu ma reprezinta nici unul dintre candidati" este anularea votului. Absenteismul este egal cu "nu ma intereseaza alegerile astea, si nici cum vor arata cei 5 ani care urmeaza".

Ambele sunt in regula, reprezinta o opinie. Si pe oamenii politici ar trebui sa-i intereseze si aceste exprimari - absenta de la vot si votul nul. Si ele spun ceva. Din pacate ii intereseaza doar cate voturi strange partidul lor, sau omul pus inainte.

Doar ca absenta de la vot nu da dreptul cetateanului sa mai critice starea natiunii, pe cand votul nul da dreptul la... 5 ani de bombaneli.



#19
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 19:54

ziki, eu gandesc asa cum ai gandit tu initial. si nu-mi prea iese altcumva

 

daca e sa ma gandesc la perspectiva reintoarcerii, pai nu mi se aduna. sincer, nu cred sa ma reintorc. ar fi o trauma prea mare sa mai fac o rupere de viatza mea. dar daca totusi m-as reintoarce, cred ca ar fi firesc sa o iau de la capat in aceleasi conditii ca in canada, adicatelea fara influenta, caci nimic nu mi se mai datoreaza odata ce am plecat. 

 

daca ma gandesc la a-i ajuta pe cei de acasa prin votul meu, mi-e teama ca ajut o batrana care nu vrea sa treaca strada, cand vad ce mare diferenta intre primii 2 candidati.

 

dar ma gandesc, ma gandesc si incerc sa nu iau decizia cea usoara.


Editat de Aqai, 06 noiembrie 2014 - 20:00 .


#20
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 20:11

Eu una nu cred ca votul din diaspora e o condamnare pentru cei din Romania. Ok, daca nu stii cu cine sa votezi si nu te intereseaza e bine sa fii cinstit cu tine insuti si sa faci un pas in spate, pana la urma votul e o chestiune de responsabilitate nu o joaca. Eu cand votez o fac in cunostinta de cauza, dupa criteriile pe care eu le consider valide si este dreptul meu sa o fac. Plecand din Romania nu am devenit apatrid, sau cetatean al altei tari. Sunt cetatean roman si asa voi ramane iar presedintele, vor cei din tara sau nu, ma reprezinta si pe mine.





Etichetat si cu diaspora

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -