Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dovleci si dovlecei

dovlecel dovleac

26 raspunsuri la acest subiect

#21
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 02 noiembrie 2014 - 23:42

Editat

Editat de Fleurdelise, 02 noiembrie 2014 - 23:47 .


#22
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 02 noiembrie 2014 - 23:51


Eu pap seminte! Coapte cu un pic de sare. Sunt bogate in fier.

Editat de Fleurdelise, 02 noiembrie 2014 - 23:54 .


#23
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 03 noiembrie 2014 - 09:09

Diarom  pentru reteta de crema de zahar ars cu dovleac ( tot despre cel portocaliu e vorba ) m-am inspirat de pe bloguri americanesti.

 

Reteta de snitele a soacrei mele din dovleac ( cel portocaliu ): notata cu o steluta in cartea de bucate, asa le nota pe cele incercate si care ii placeau

 

1 kg de dovleac ( cel portocaliu )

2 oua

60 gr unt

pesmet, sare si alte condimente la alegere

 

Curatati coaja si partea cu semintele. Taiati pulpa dovleacului in felii de grosime si dimensiuni cit se poate de egale dar nu mai groase de 1 cm Le puneti intr-un castron si le sarati ( nota mea: cum se face si cu feliile de vinata ). Dupa 1 ora le spalam si le lasam sa se scurga. Le uscam cu un servetel.

Batem ouale, trecem feliile de dovleac prin oul batut, prin pesmet si apoi le prajim  in unt pina cind devin aurii pe ambele parti.

Se servesc calde.

 Condimentele ( in care poate intra praf de nucsoara, salvie tocata marunt, piper sau ce mai vrea fiecare ) se pun ori in oul batut ori in pesmet.

 

Ea prajea in unt caci la Milano si imprejurimi snitelele din carne se prajesc traditional in unt sau in unt amestecat cu ulei dar tu poti sa folosesti ce grasime vrei. Sigur merg si in cuptor.



#24
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 03 noiembrie 2014 - 14:12

Marox, poti sa ne dai retetele de tarta si, mai ales, de cake?

 Tarta cu dovleac

 

200 g de dovleac (pulpa), 250 g smintina, 2 oua, 250 g zahar, un aluat de tarta (pâte brisée) - Dovleacul e taiat bucatele si se pune pe foc, cu  apa cit sa-l acopere, si 100 g zahar. Se tine pe foc pina cind se evapora apa si se caramelizeaza un pic. Dupa ce se raceste, se mixeaza pina se transforma in piure fin. Separat se face crema - se amesteca zaharul ramas, cu smintina si ouale. Apoi se adauga piureul si se pudreaza cu scortisoara, dupa gust. Se amesteca totul si se pune peste aluatul de tarta. Dupa ce se scoate de la cuptor, cind e calda tarta, se poate presara zahar cristal pe deasupra.

 

Cake de dovlecel si brinza de capra

200 g brinza de capra (tip Saint Maur), 1 dovlecel, 150 g faina, 1 plic drojdie (praf de copt), 3 oua, 3 cl ulei de floarea soarelui, 12.5 cl lapte cald, 100 g cascaval ras.

Se taie bucatele dovlecelul si se prajeste in tigaie pina se inmoaie. Dupa ce se raceste, se amesteca cu celelalte ingrediente si se pune la cuptor. Eu pun mai multa faina, ca sa se simta cit mai putin gustul dovlecelului.



#25
Diarom

Diarom

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 03 noiembrie 2014 - 17:15

Multumesc pentru retete  [flo2] 

Am luat o raceala si dulce nici n-am chef azi si nici nu-i bun la raceala mea dar dovleacul schintzel si cake-ul de dovlecel si branza(n-am de capra dar bag o bulgareasca) sigur le fac azi pentru ca par simple si bune. 

Shitzelul am sa incerc sa-l fac la cuptor ca sa fie mai putina grasime si doar de curiozitate o sa prajesc o felie sa vad diferenta.

Pun poze daca reusesc sa le fac azi.

 

PS: Acum am citit despre branza de capra Saint Maur. Pare delicioasa , dar n-am incotro si pun bulgareasca pentru ca n-am cum iesi din casa cateva zile.



#26
Diarom

Diarom

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 03 noiembrie 2014 - 17:24

Ceva de genul cake-ului de dovlecel am facut dar cu cream cheese de gen philadephia sa zicem un pachet. 3 dovlecei rasi si scursi de zeama, 1 morcovel ras, 3 oua, marar, condimente(sare, piper, pudra de usturoi, pudra de ceapa), unt si pesmet. Toate amestecate, mai putin pesmetul.

Ungem tava cu unt , asezam un strat de pesmet, apoi compozitia de mai sus si la final un strat de pesmet stropit cu unt.

 

Probabil exista reteta asta pe undeva, dar mie mi-a venit ideea dupa ce, intr-o zi cand aveam musafir, am samas in pana de timp si in loc de chiftelute am trantit compotitia in tava la cuptor. A iesit super buna. A placut la toata lumea. 



#27
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 03 noiembrie 2014 - 18:08

Cred ca merge si cu brinza telemea (feta).





Etichetat si cu dovlecel, dovleac

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -