Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clubul "babelor" FIV-oase, capitolul 106


223 raspunsuri la acest subiect

#211
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 20:06

adica n-a aparut inca "Singur acasa" pe nicaieri? hmmm, ciudat.

eu, in fiecare an, de 1 decembrie fac bradul, iar pe la sf. valentin il desfac, ca-s lenesa. evident ca n-am brad natural, ca am acelasi pisoi ca si pana acum, adica tot mananca bradul, chiar daca-i artificial (deci nu s-a desteptat), insa anul asta voi lua un brad in ghiveci pe care-l voi pune pe terasa din spate, sa-i arat si puradelului cum e, de fapt, Cracinul cu miros de brad. Doar ca pe mine ma doare inima sa tin in casa brad taiat....



#212
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 29 noiembrie 2014 - 10:08

neata  [:)]

 

va urez un fericit la multi ani tuturor ce se sarbatoresc maine! o zi frumoasa!  [flo2] 



#213
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 29 noiembrie 2014 - 11:36

Buna!

Exact asa faceam si noi cand eram copii, puneam bradul pe 24 dec, aveam voie sa manacam in seara aia numai fursecuri cu lapte, la baza bradului, cu picioarele sub noi (nu ca la masa, unde se sta corect si drept) si cantam toti 4 colinde. Aveam voie sa ne culcam la 11 in seara aia, insa nu ne uitam la tv, spuneam povesti despre Craciun, ne jucam diverse jocuri... A tinum saraca mama de traditia asta, pana, cand noi copii, la liceu - ne tot dadeam ochii peste cap  [flirty]

Apoi cand eram in Ro, la casa mea, puneam bradul pe 20 si il tineam pana pe la jum lui ian, cand reuseam sa il conving pe sot, ca e ok... putem sa il dam jos.

 

Acum, in Franta, daca nu il faci pe 1 dec, daca nu decorezi cu toate luminile pe care le ai in dotare, toate prizele pline de diverse stechere de ghirlanda, nu esti un bun cetatean. 


Editat de gabyv, 29 noiembrie 2014 - 11:37 .


#214
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 29 noiembrie 2014 - 11:42

Ah si sa nu va mai zic de Mos Craciun... banuiesc ca in Ro, mai sunt oameni carora le place sa pastreze enigma pt copii. 

Aici iti zice de la grupa mica la gradinita, ca mosul nu exista, ca parintii fac cadouri si au activitate de facut lista personalizata pt cerut jucarii.

In plus, cum sunt multe religii pe aici, care nu au Mos, nu se fac serbari, nu se cheama Mosul, nu se vorbeste despre asa ceva... ca e religie si nu ai voie sa te pui prea in evidenta...

Cand am facut o practica la gradi,  am vazut copilasi care plangeau ca ei nu au brad acasa, ca nu cred in asta, ca e religie pagana.... Ma si intreb, nu poti trece peste asta, numai asa, ca sunt brazi prin toate magazinele? 



#215
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 29 noiembrie 2014 - 14:24

Daca ne depanam amintiri,pe la 1dec scriam scrisoare la mosu,si-n 24 faceam bradul...cand terminam incepeam sa colindam vecini,bunici,ce prindeam aproape...si seara bagam sarma dupa sarma,tragand cu ochiul sub brad.Daca seara nu ajungea vreun prieten de familie sau vecin imbracat in mos,dimineata ne asteptau cadourile sub brad,dar n-aveam voie sa desfacem pana nu papam cozonac uns cu unt si o cana de lapte,era o nebunie.Cam toate praji sau cozonaci erau cu nuca si cam atat a ramas din traditie sa gatesc de Craciun dulciurile cu nuca.Sunt bolnava daca nu am macar o crenguta de brad natural pe langa cei artificiali si daca nu ma colinda copii,aici colinda doar baieti,dar usa mea e deschisa oricui,deci mai avem si fetite curajoase.Si Mos Craciun exista,chiar daca pana pe la 7ani,ca dupa se trezesc pruncii la realitate...macar ei sa mai viseze...mai indraznim si noi uneori.Pupici babute si un we fain



#216
floreamaria

floreamaria

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.705 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 09:47

 LA MULTI ANI ANDREELOR SI ANDREILOR, Mame, Bebei, Tătici, viitoare Mămici, viitori Tătici si viitori Bebici!  Si un La Multi Ani special unui viitor tătic AndrewD!



#217
Oana0701

Oana0701
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 13:43

La Multi Ani celor care astazi isi serbeaza ziua numelui! 

 

Multumesc pentru incurajari dar nu mai sunt atat de sigura ca o sa fie cu ochisori. Inca nu au venit uratii dar testul de sarcina pe care l-am facut a iesit negativ. Pe 9 decembrie am programare la dr. Cucu la Medicover. As merge sa fac un BHCG dar va trebui sa astept pana  marti ca maine au inchis. Incep sa ma ingrijorez si am numai ganduri negre datorate lipsei menstruatiei. A mai avut cineva dereglari la cateva luni de la ET? Eu la ultimul ET am luat doar tratamentul de sustinere (acid folic, femibion, magne B6 si Utrogestan). In lunile ce au urmat dupa ET nu am avut nici o durere, nici o intarziere. Iar luna asta am simtit usoare intepaturi in uter. Niciodata nu am mai avut 4 zile de intarziere. Dar testul de sarcina este negativ si asta ma confuzeaza rau de tot. Incerc sa ma amagesc cu ideea ca avand ovulatia tarziu, valorile hormonului nu au crescut suficient pentru a fi detectate de testul de sarcina din farmacie... 

 

O dupa-amaiza placuta! 



#218
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 14:26

Buna babute,oana pt intarziere,pot fii multi factori,o ovulatie tarzie,un virus,o raceala,o dereglare hormo...dar nu-ti pierde speranta.carla cluj,a avut o bhg pozitiva dupa un pipicheck negativ,era dupa un fiv,dar pastreaza optimismul.La multi ani ANDREILOR SI ANDREELOR,SI BEBEILOR CU NUMELE ASTA



#219
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 17:58

Maine 1dec,pe langa "desteaptate romane" un calduros LA MULTI ANI pt mami qiao,bucurie,sanatate si visul cel mai frumos sa-i devina realitate [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] [flor] .Si mami am slabit 1,5kg.Pupici babute



#220
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 22:23

La multi ani! Andree, Andrei si Qiao, La multi ani, Romanie!

[RO]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -