Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Oct. 2014 (Bobocei de Octombrie 2014) - 15

mamici gravida sarcina nastere octombrie 2014 bebe

206 raspunsuri la acest subiect

#61
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 29 octombrie 2014 - 18:04

Salutari, mamici
Si noi am iesit la plimbare azi. O ora am stat in parc si bebe doarme asa de bine dupa ce da cu nasul de aer!!!
La recomandarea nasei am inceput sa ii fac masaj si dimineata, nu doar seara dupa baita si lui bebe ii place asa de mult! Il asez si pe burtica si ii fac masaj pe spate. Am ramas surprinsi cat de bine isi tine capul. Ai vostri bebici au inceput sa dea semne ca vederea s-a imbunatatit? Azi am observat ca se uita cu atentie la maimutoii de la carusel. Abia astept sa tinteasca bine cu privirea, sa imi raspunda la zambet, sa ma pupaceasca si el!!!! Mama zice ca sa nu imi doresc atat de mult sa creasca ptr ca acum e cel mai frumos, dar nu ma pot abtine. Deja visez la ziua cand va veni cu prima floricica,la primul te iubesc,mami, etc. Abia acum pot sa visez la astfel de lucruri ptr ca usor usor incep sa il cunosc, sa il simt si ma pot relaxa si eu.

#62
Elynko

Elynko

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 29 octombrie 2014 - 18:54

Buna mamici si bebelusi,

azi am fost la pediatru cu problema "caca"- mi a spus foarte clar ca nu e nici o problema daca bebe face caca o data pe saptamana, fiind alăptați exclusiv. Deci, m am linistit si nu mai stau sa i pun la doua zile supozitor. Pentru bebelusii care sug la Bibi, sa nu treacă mai mult de 48 de ore si atunci se pune jum de supozitor.

 

in rest, am iesit la aer mai multisor azi, am f nanita, o zi calma , fara plansete, urlete, colici,,,doar papat, nanita si ochisori pe pereti. 

Urmeaza baita mai tarziu.

 

Va pupam si sa aveti o seara usoara!!!



#63
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 29 octombrie 2014 - 19:04

oof emysa, mie deja mi se pare ca timpul trece prea repede, creste prea repede desi are doar o luna si un pic, il vad cum creste sub ochii mei, diferentele sunt tot mai mari de la o zi la alta!

Da, la noi vederea e mult mai buna, ne fixeaza cu uimire mereu si ne urmareste, isi ridica fortos capusorul si are tot mai multa putere :)a))

 

Noi luni avem programarea de 6 saptamani, sper sa fie totul ok

 

Elynko, asa e, ma bucur ca mi-a mai confirmat cineva tot ce am citit - al meu a facut ultima data duminica seara, sa vedem cat mai tine...oricum din toate produsele care le-am incercat ptr colici Alinan Happy Drink  il ajuta, in sensul ca scoate vantulete multe dupa ce il ia, de la restul nu prea...



#64
Ale2

Ale2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 29 octombrie 2014 - 20:12

Asa si mie , nici nu imi vine sa cred ca sambata se fac 4 saptamani de cand a venit pe lume minunea mea , uneori as vrea sa pun pauza sa se opreasca timpul in loc , sa fie mereu asa mica , dependenta de mine , sa fie doar a mea si a lu tati sa fim noi doi ai ei si ea doar a noastra ! Cred ca toate etapele si varstele copiilor nostri sunt minunate si speciale , dar ca acum nu o sa mai fie niciodata , o sa creasca si nu o sa se mai raporteze doar la noi , o sa plece la gradinita , scoala , facultate si pana sa ne demeticim bine o sa stea in alta casa cu familia lor ! Asa ca vreau sa ma bucur acum de fiecare clipa si sa nu ratez si primul te iubesc mama poate sa mai astepta , mi l doresc si eu normal , dar acum imi topeste inima doar simplu fapt ca o tin in brate si imi zambeste strengareste !

#65
Ale2

Ale2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 29 octombrie 2014 - 20:13

Asa si mie , nici nu imi vine sa cred ca sambata se fac 4 saptamani de cand a venit pe lume minunea mea , uneori as vrea sa pun pauza sa se opreasca timpul in loc , sa fie mereu asa mica , dependenta de mine , sa fie doar a mea si a lu tati sa fim noi doi ai ei si ea doar a noastra ! Cred ca toate etapele si varstele copiilor nostri sunt minunate si speciale , dar ca acum nu o sa mai fie niciodata , o sa creasca si nu o sa se mai raporteze doar la noi , o sa plece la gradinita , scoala , facultate si pana sa ne demeticim bine o sa stea in alta casa cu familia lor ! Asa ca vreau sa ma bucur acum de fiecare clipa si sa nu ratez si primul te iubesc mama poate sa mai astepta , mi l doresc si eu normal , dar acum imi topeste inima doar simplu fapt ca o tin in brate si imi zambeste strengareste !

#66
Ale2

Ale2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 29 octombrie 2014 - 20:46

Scuzati- mi greselile , dar am scris de pe telefon si e mai greu sa vad ce am scris , sper ca intelegeti ce am vrut sa scriu ! Va pup fetelor sa aveti o seara placuta si o noapte usoara fara prea multe treziri

#67
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 30 octombrie 2014 - 08:03

Neata mamici si bebei.

 

si bebica mea a inceput sa isi tina binisor caputul si tare mandra sunt de ea cand o vad. :))  cu privirea nu stiu ce sa zic, parca nu ne tinteste inca.

 

Referitor la picaturile pt colici, am incercat in zadar Infacol, Espumisan si Sab Simplex. Mytzyus si Deeutza, Infacolul din Anglia de cine e produs, cum l-ati procurat si cat costa?

 

Sunt cam ingrijorata ca bebica mea vomita aproape dupa fiecare masa. Vomita mult. Eu pun totul pe seama faptului ca mananca repede si nu reuseste sa dea aerul afara. O sa vorbesc si cu doctorul. Se mai confrunta cineva cu aceasta problema?



#68
Ellennas

Ellennas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 30 octombrie 2014 - 09:41

Buna dimineata! Si eu am acelasi sentiment, ca bebelusii nostri cresc foarte repede, se schimba in fiecare zi si desi sunt nerabdatoare sa ii vad evolutia, l-as dori mai mult timp asa mic si dependent de mine! Astazi Alexutzul nostru face 3 saptamani si ma uit la el... parca e alt copil fata de cum l-am scos din maternitate! :) Desi doarme foarte bine in patut, il iau langa mine in pat pt ca mi-e dor de el si vreau sa il am cat mai aproape!
Atasez poza cu comoara noasta!

#69
Ellennas

Ellennas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 30 octombrie 2014 - 09:42

IMG_20141030_091638.jpg

#70
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 30 octombrie 2014 - 09:49

e o dulceata Ellennas :))))

 

si al meu vomita cand manca des, de exemplu o data pe ora si cu pofta. De atunci il las o marja de macar 2 ore intre mese, si e ok, nu a mai vomitat si nici nu ii e foame





Etichetat si cu mamici, gravida, sarcina, nastere, octombrie, 2014, bebe

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -