Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Oct. 2014 (Bobocei de Octombrie 2014) - 15

mamici gravida sarcina nastere octombrie 2014 bebe

206 raspunsuri la acest subiect

#51
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 18:29

silvia, de obicei e satul si nu vrea suzeta, rar o accepta

roxana, poate n-ar strica sa mergi la un control sa vezi...fiecare organism e diferit...eu nu am simtit nevoia de a urina cand mi s-a rupt apa, pur si simplu s-a scurs...

intr-un final a mancat la 2,a adormit in brate la 3 si l-am pus in patut, pana la 6 fara 10, a papat si acum e la somnic, sper sa tina bucuria...bat in lemn...

Nu il obisnuiesc sa doarma in brate (nici nu vreau) si nici in pat cu mine, si de obicei mai are perioade cand sta in patut si nu zice nimic, doar acolo doarme



#52
Elynko

Elynko

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 28 octombrie 2014 - 00:31

Hop si noi la orizont,

va salutam pe toți si toate:)

 

noi oi crestem, suntem cumintei( cred ca m am inselat cu colicii), papam, dormim, Ieșim afara la plimbarica, facem pipi mult si caca deloc( tot cu supozitorul). Am sunat la pediatrie , mi au spus sa mananc mai multe fructe si sa nu ma sperii,ca daca alăptez exclusiv se poate sa iasă si o data pe saptamana. Eu mananc, nu exagerat si le mananc crude , nu compot. Mar in fiecare zi, imi fac suc de portocale dimineata, struguri, prune,kiwi. Dar tot nu iese . Miercuri am programare la dr si vin cu mai multe detalii. 

 

Anda- eu i am tăiat unghiutele. de cum am ajuns acasa.. Cand face nani i le tai, ca sa nu i mai lun manusele. 

Iar cu decalogarea , mi au spus ca nu trebuie umblat la putulica. Medicii din Olanda, nu recomanda sa se intervină la putulica baiat pana la varsta de 4 ani, spalat si atat. O sa întreb si eu aici sa vad ce trebuie sa fac, dar din ce stiu e cam la fel. 

 

Pupicei:)

 

Miniaturi atasate

  • image.jpg


#53
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 28 octombrie 2014 - 06:01

Neata fetelor!

Ecografia de sold se face in special la fetite pt depistarea displazieide sold. La varsta asta se poste corecta usor prin masaj. Eu am avut displazie de sold la nastere deci sunt pusa in tema bine :))

Noi suntem relativ ok, ba dormim duse ba avem crize de colici. Aaeara a fost cea mai urata :( in care bebe urla de durere, nu mai era doar plans. Din fericire a trecut si pe la ora 1 dupa ce a papat iar a adormit la titi si acolo am lasat-o. Bebe doarme cu noi in pat si e mult mai simplu, nu mai face nici tati abdomene la fiecare scancet si nici eu ture la patut.

Pentru colici, ca si deeutza, folosesc infacol din uk. La noi a dat rezultate din primele ore de folosire, aseara a fost un episod exceptional. Bebe doarme noaptea intre 3 si 4 ore, depinde cat mananca pana o ia somnul.
Acum ne confruntam si cu o minunata iritatie la fundulet, cu tot cu pampers premium care si bepanthene. Azi avem consultul de 2 sapt si sper sa imi recomande neonatoloaga o crema minune ca mor cand o vad cu bubitele alea la fundulet. In rest, bebe se amuza tare pe seama mea cand o schimb, nu exista zi sa nu faca pipi sau caca inainte sa apuc sa ii pun scutec nou, de cele mai multe ori direct in prosop cand o iau in brate de la baie sa o duc in camera. Deja m-am obisnuit sa ii schimb 2-3 randuri de haine..mie la fel..ne distram :)) ce pot sa zic?
O zi minunata, fetelor!

#54
Ale2

Ale2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 28 octombrie 2014 - 08:14

Buna fetelor , imi pare tare rau pt bebeii chinuiti de colici , sper sa treaca cat mai repede ! Si bebe a mea azi noapte nu prea a vrut sa doarma bine , de la 3 la vreo 4.30 a stat la titi si s- a uitat pe pereti si apoi ne- am trezit iar pe la 7 si acum suntem la titi . Si eu o tin pe ea cu noi in pat sau uneori in cosulet si bineinteles cosuletul langa mine in pat pt ca este foarte mancacioasa si regurgitam destul de des , uneori ma sperie ingrozitor e ca o fantana arteziana scoate si pe gurita si pe nasuc si mi - ar fi frica sa o las singura in patut sa nu o vad eu bine mereu ! Mytzyus si eu m- am confruntat acum cateva zile cu o iritatie la fundulet si la noi a functionat foarte bine sa o las cat mai mult fara pampers si cum ziceai si tu a facut intr o ora pipi si caca de 3 ori pe mine :)) si fara folosit deloc servertele umede doar spalat cu apa sau sters cu pad uri demachiante inmoiate in apa calda +bephanten si a trecut totul intr o zi , sper sa va treaca repede ! Va pup

#55
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 28 octombrie 2014 - 08:47

buna dimineata mamici, burtici si bebici, normal!

stiu ca nu am mai dat nici un semn de viata de multisor dar va citesc zilnic... m-am simtit un pic ciudat sa scriu, mai ales cand citeam cu ce probleme va confruntati voi cu bebeii... ma gandeam sa nu mi-o luati in nume de rau, sa ziceti ca voi sunteti epuizate si nu mai stiti ce sa faceti si io vin sa ma laud... faza e ca noi deocamdata suntem ok, avem ceva colici dar nu facem probleme noaptea, trage cate un tipat cand se trezeste de zici ca acum a cazut din pat, eu o "conectez" imediat la san si totu-i bine si frumos! diminetile sunt cele mai linistite, ne trezim la 5 cand tre sa plece tati la serv, el isi face cafeaua, incalzeste laptic ptr mami si bebita sta cu ochii pe pereti si face tot felul de mutrisoare pana terminam... apoi schimbam pampersul, ii dau sa pape, timp in care tati pleaca si o trezesc pe cea mare sa o pregatesc de scoala!in timpul asta piticania doarme ca un ingeras... dupa ce pleaca sora-sa la scoala, eu imi fac un ibric de ceai, mai rontai un biscuite, o gogoasa, ce gasesc, iar pe la 8 si-un pic avem iar masa de lapte ptr piticuta, timp in care mai stau si pe net... dupa asta dormim amandoua (ea vreo 2-3 ore, eu doar una dar buna!)...cand ne trezim iar, ne spalam, cremuim, schimbam si asteptam sa vina Bia de la scoala... la pranz mai apuc un somnic de vreo jumate de ora cu amandoua (ele dorm mai mult dar eu nu reusesc), iar serile in general sunt un picut mai agitate, dar dupa ce isi termina Bia temele mai sta ea cu sora-sa, adora sa-i cante, sa-i vorbeasca si sa ii faca poze, iar in timpul acesta eu am timp sa pregatesc de mancare, sa fac un dus rapid sau ce treburi mai am... seara pe la 9-9:30 in general ne bagam in pat, si dupa ce e schimbata in pijamale si hranita pica de zici ca am pus-o la munci grele toata ziua! acum, de vreo 2-3 zile se pare ca ne deranjeaza si pe noi colicile, asa ca mai sunt treziri scurte si intre cele obisnuite, se mai screme, se mai strange, dar asta e, mami oricum e disponibila si alta treaba nu am decat sa stau de ea!... de azi-dimineata am inceput sa-i dau Gripe Baby Water si sper sa-si faca efectul, sa nu o mai chinuie burtica, la cea mare a fsot singurul care a avut efect...

cam asta e cu noi, acum ma bag la un somnic langa ea, ma bucur ca avem si caldura in calorifer, e asa bine in casa, zilele trecute ma cam suparasem ca era destul de rece si nu aveam timp sa ne facem rutina, trebuia sa ne schimbam/spalam repede-repede, cand dormea o infofoleam... acum e super!



#56
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 28 octombrie 2014 - 09:06

neatza (vorba vine ca de trezit suntem de mult cu ochii pe sus :) )

shmily, ma bucur ca surioara are grija de bebe si ii place compania ei :) sper sa nu o tina mult colicile (btw...intra si povesteste-ne cat de des vrei, noi ne bucuram ca sunteti bine asa ca laudati-va!!!!)

 

de scaunul bebelusilor tot am citit si rascitit : "Un bebelus alaptat exclusiv poate sa faca caca de 5 ori pe zi sau o data la 5-7 chiar si 10 zile fara sa fie constipat (caca are consistenta normala). De multe ori copilasii trec prin schimbari si de la un program de defecare foarte frecvent ajung sa nu mai faca nimic zile in sir. Cauza? Laptele matern e atat de bine echilbrat nutritiv si energetic incat este asimilat 100% de corpul copilasului si nu mai raman “reziduri”. Este perfect normal sa nu faca treaba mare zile la rand daca atunci cand face consistenta este normala!" asa ca nu cred ca trebuie sa imi mai fac griji. de papat papam doat titi, nu mai stim ce e ala biberon nici macar ptr sughit de cateva zile,,,,nu stiu ce-o sa fac cand vom merge la control peste o saptamana, drum de 2.5 ore, asteptat la consultatii, drum iar inapoi...o sa imi fie un pic greu cu alaptatul in masina dar o sa pregatesc laptic si cred ca decongelez o punguta diua sa am cu mine in caz de urgenta....

 

azi se anunta iar o zi a colicilor, au inceput pe la 3 si ne-au tinut o ora,s-a mai calmat spre final cu suzeta cand nu o scapa, si acum s-a mai linistit putin dar a cam tipat de durere si era rooosu ca racul saracutul...

 

va pup si sa aveti o zi fara colici :)



#57
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 28 octombrie 2014 - 13:07

Pagina 6 nu pot sa o citesc, imi tot da eroare. buburuza mea iar a avut o repriza de colici pe la 5 dimineata, de data asta si cu plans, nu doar cu agitatie si parturi. S-a linistit cand am pus-o pe burtica, asa ca am stat si am pazit-o. Doarme atat de bine pe burta! Cum o pun nu mai zice nimic. Dar acum ce sa fac, nu o sa am cum sa stau sa ma uit la ea nonstop. Abia astept sa creasca sa o pot culca pe burtica! Pe Amalia pe la 3 luni si ceva am aculcat-o si de atunci a dormit toata noaptea. Acum am citit ca de pe la 6 luni ar fi mai sigur. Ea atunci isi muta foarte bine caputul de pe o parte pe alta. Vad ca si Ingrid si-l muta, dar nu are stabilitatea unui bebe de 3 luni



#58
Ellennas

Ellennas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 28 octombrie 2014 - 13:52

Buna ziua mamici, bebici si burtici! Si noi suntem bine, fara colici deocamdata, desi uneori se cam screme cand face caca si mai trage si parturi, sper sa fie doar atat! Noi dormim foarte bine, se trezeste de 2-3 ori noaptea iar ziua doarme tot asa in reprize! Azi o sa vina comanda pt centrul de activitati si carusel ca sa aiba si el activitate cand nu doarme, cred ca s-a saturat sa se uite pe pereti si la mine :)

Despre radiografia asta pt displazie de sold... si noi am primit recomandare de la neonatolog sa o facem la 4-6 saptamani. O sa o facem ca sa nu avem dubii. Lui i-a mai scris ca ar avea tal valga,care se rezolva tot cu masaj.

Va pup, sa aveti o zi frumoasa!

#59
Ellennas

Ellennas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 28 octombrie 2014 - 13:53

Tal valg... Scuze, am scris gresit

#60
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 29 octombrie 2014 - 10:17

buna mamici, burtici si bebici, noi trecem printr-un puseu de crestere si de ieri suntem morocanosi, mancam ba mult ba putin, plangem si cand mancam si cand nu, si ca de obicei mos ene nu a trecut pe la noi de la 7 dimineata decat foarte putin. pe la amiaza mai facem o plimbarica poate adormim putintel.....





Etichetat si cu mamici, gravida, sarcina, nastere, octombrie, 2014, bebe

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -