Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Oct. 2014 (Bobocei de Octombrie 2014) - 15

mamici gravida sarcina nastere octombrie 2014 bebe

206 raspunsuri la acest subiect

#41
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 12:42

Hey, ce bine va sta!  [:)]



#42
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 14:45

multumim :)))

 

a papat dar a dormit fix jumatate de ora........... cand ma apucam mai bine sa lucrez ceva.....stop cadru....nu stiu cum sa il adorm....



#43
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 15:23

Daca ii bagi suzeta nu adoarme iar? Din ce am citit dar si din practica, stiu ca bine este sa adoarma copilul in patut, nu in brate. Daca adorme in brate si apoi il pui in pat, cum se va trezi putin, nu va mai adormi decat daca il iei iar in brate. Pe cand invers, daca adoarme in patut, va reusi sa adoarma singur la loc. Asa a fost si la Ama. Initial am tot tinut-o cu mine in pat pe zi, si numai asa voia, de-abia la 2 luni m-am hotarat sa nu o mai las sa doarma decat in patut. A fost greu cateva zile, dar am reusit. in felul asta se odihnea si ea mai bine ca nu avea somnul fragmentat, ma odihneam si eu. La ea insa nu am avut experienta colicilor, care se pare ca pot complica destul de mult lucrurile..



#44
Roxana2014

Roxana2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 15:30

Buna mamicutelor!  [flo]  Eu sun o viitoare mamica de noiembrie, dar va citesc in fiecare zi si va admir pentru cat sunteti de unite. Pentru ca aveti deja experienta nasterii, apelez si eu la voi cu niste intrebari. Eu am 37 de saptamani si pe 10 noi am programata cezariana, dar aseara mi-a fost putin rau... a fost prim aseara  cand am transpirat si m-am schimbat de 3 ori, am mers de foarte multe ori la baie, iar de dimineata m-a tinut "treaba mica" ocupata cam 10-15'. Nici nu am consumat foarte multe lichide ieri... Mi-e teama sa nu fie semn ca s-a rupt apa. Cred ca asta o sa fie mereu teama mea, pentru ca o sa nasc in Buc si fac 3 ore pe drum. Va pup



#45
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 15:34

Bine v-am regasit, dragi mamici!

 

Daca ati sti de cate ori m-am apucat sa va scriu si nu am reusit sa duc treaba la bun sfarsit. Pitica mea m-a epuizat complet. De 3 saptamani trece ptrintr-un puseu de crestere si efectiv nu mai am timp de nimic. Ziua cand prinde cateva zeci de minute de somn nu stiu ce sa fac mai repede: sa dorm, sa mananc, sa bag la spalat, sa, sa , sa... Noroc cu mama, care ma mai ajuta.

si noi trecem prin perioada colicilor. Am incercatInfacol, Sab Simplex si Espumisan si nimic.

in plus, ne-am ales si cu o otita, pare-se luata din spital, si cu o iritatie pe fata de vreo saptamana, care abia acum pare ca incepe sa dispara.

Pe 25 am facut deja o luna si pana in sapt a sasea trebuie sa-i facem ecografia de sold. Pediatra mi a spus ca la cum arata fetita n ar fi nevoie, dar ma gandesc ca e bine sa o facem. Voi i-o faceti piticilor vostri?

sper ca de acum incolonsa imi fac mai mult timp de vorbit cu voi, pt ca efectiv imi lipsiti. De multe ori ma gandesc la voi, dar pitica mea are alte planuri cu mine.

 

va pup!



#46
Bobocelu

Bobocelu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 15:55

Ce ecografie de sold? Nu am auzit nimic despre ea...ia sa ma interesez...

la mine a mers un pic ameliorat colicile cu bonnisan combinat cu espumisan

#47
deeutza2012

deeutza2012

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 15:56

Fetelor vă pup și bine v-am regăsit , felicitări proaspetelor mămici și pupici la bebei. Reușesc să intru și eu un pic intre 2 scancituri :) , bebelina mea e bine , papaciosă numai ca si noi ne confruntam cu colicile , eu ii dau Infacol varianta englezeasca si chiar ii face destul de bine dar dr neonatolog m-a sfatuit ca ziua sa nu ii dau si din cauza asta este maraita . Astazi împlinește fix 3 saptamani , ii place f mult afară si in masina la plimbare , cacuta face după fiecare masă aproape uneori face chiar din nou după ce o schimb . Noi am fost saptamana trecută la controlul de 2 săptămâni si a luat in greutate 550 g de la ieșirea din spital , dr a spus ca este foarte bine , o alăptez lavsan exclusiv si papă cam la 2h jumate -3 ore , noaptea câteodată chiar mai mult înspre 4 h .
Noi i-am făcut deja eco de sold si este foarte bine nu are nimic , urmează sa facem joi si ecografia la inimioarea . Eu una v-as sfatui sa le faceti ca sa înlăturați orice dubiu si in caz ca Doamne ferește este ceva se poate remedia mult mai eficace și rapid acum .
In rest nu prea mai am timp sa fac nimic , bebelina îmi ocupa tot timpul ,deabea apuc sa mananc sa bag la spălat sa mai fac cate un duș plus ca băiețelul cel mare are si el nevoie de atenția mea, cu operatia m-am recuperat cat de cat dar inca mai resimt durere câteodată .

Vă pup si va doresc o zi frumoasă si scuze ca am scris asa haotic , sper sa înțelegeți ceva , sunt si un pic cheauna de somn și ametita :) ! Vă pup pe toate burtici care au mai rămas , bebei si mamicuțe ! Încerc sa pun si o poza in curând !

#48
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 16:31

Deeutza, unde i ai facut eco de sold?



#49
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 16:47

Fetelor, bine ati revenit printre noi! imi pare rau ca si voi aveti probleme cu colicii! Desi citisem ca doar 20-30% dintre bebei fac colici, parca in grupul asta suntem cam multe cu probleme.. Spuneti-ne si noua despre ecografiile astea, ca eu una nu stiu de ele.. Chiar a gandisem ca i-as face la inimioara una dar nu stiam ca se obisnuieste asta dupa nastere, iar la sold nici nu mi-ar fi trecut prin cap. Daca ne-ati putea da mai multe detalii v-am fi recunoscatoare!



#50
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 17:05

Silvia, nu stiu nici eu de ce este importanta eco de sold. Mi-a fost insa recomandata de dr neonatolog, ca procedura uzuala.





Etichetat si cu mamici, gravida, sarcina, nastere, octombrie, 2014, bebe

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -