Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Baiat 12 ani-comportament normal?


11 raspunsuri la acest subiect

#1
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 20:25

Buna seara tuturor.Am 2 baieti pe care ii cresc singura.Cel mare are 12 ani si doresc sa va intreb cat de normale sunt comportamentele lui si cat e doar teribilismul varstei?

 

 

Profesorii spun ca are o minte brici dar are probleme cu disciplina.

-injura impreuna cu alti 2 colegi,nu stiu de ce se inhaiteaza cu ei

-cand a adus laptele si cornul,a luat un corn si l-a pus in zona intima,ceva de genul"ia uitati puta mea"

-obsesia de a nu se ingrasa

 

Am fost chemata la scoala si anul trecut pentru vorbit in ore,ignorarea dirigintei,a fost propus pentru scaderea notei la purtare dar am colaborat cu diriginta si s-a indreptat sau asa am crezut.Nu stiu cat de normal e ce face si nu stiu cum sa- fac sa inteleaga sa nu mai stea cu acei 2 colegi pentru ca nu sunt exemple bune.



#2
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.028 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 08:04

Comportament normal este, am intalnit suficienti baieti care fac asa. Problema este cum sa-l corectezi, mai ales ca are numai 12 ani.

 

Prima solutie ar fi SPORTUL. Face sport? De preferat cu antrenor (baschet, handbal). Am asistat la cateva antrenamente de baschet la fii-miu si, crede-ma, m-am bucurat sa-l vad pe antrenor cum ii pune la punct. Multi baieti au nevoie de o autoritate de genul asta, ii mai aduce cu picioarele pe pamant.

Si artele martiale il ajuta sa se concentreze. Inotul le consuma energia. Ce mai, la varsta asta trebuie sa faca un sport, cu antrenor de preferinta, mai ales in cazul tau, daca lipseste autoritatea parentala.

 

Si ai grija la baiatul mic, de multe ori tind sa copie atitudinea fratelui mai mare.

 

Numai bine,

Ioana



#3
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 09:24

Da, este din pacate cat se poate de normal. Toti trec prin fazele astea, exemple pe care sa le vada baiatul tau si sa le repete, ba sa si pluseze, sunt cu duiumul in jurul lui. Totul este tinerea acestor manifestari in anumite limite rezonabile.

Solutia este un control al acestor situatii de catre tine, in colaborare cu scoala, din pacate stiu ca aici ar ajuta si o mana de barbat.

De asemenea, este important, cum a zis si Ioana, sa aiba o ocupatie care sa-i umple timpul (si sa-l scoata din anturaj), sportul e perfect, dar poate si alte activitati (la Palatul copiilor, de ex. sau in oricare alta parte- arta, limbi straine, dansuri, muzica, prim-ajutor, etc). La sport sau alte activitati exista profesor, asta e mai dedicat in general. E posibil sa refuze copilul, dar negociaza cu el, daca vrea sa-i faci si alte pofte.

Noi am sesizat ca clasa a 7-a este apogeul, adica momentul cel mai nefericit pentru adolescent, dupa care, in caz ca trece cu bine, urmeaza o curba descendenta si poti incepe sa comunici mai facil. Deci va indreptati catre momentul ala.

Oricum...e greu ca parinte.



#4
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 09:55

Activitatile extra sunt o idee foarte buna . Mie totusi mi se pare cam mult si injurat si gesturi si obsesii la 12 ani. Nu stiu exact ce inseamna normalul acolo la scoala la el dar cred ca a fost lasat sa ajunga cam departe fara sanctiuni  si de aceea e foarte greu acum  de schimbat. 

Eu am baiat de 11 ani foarte nazdravan dar asa ceva ar duce urgent la pedepse . Adica fara comp si fara tv in primul rand (mobil nu are)si discutii intre timp stranse cu scoala in functie de asta si-ar recapata accesul. Prietenii nu ii poti controla daca doar cu cei doi  umbla si probabil asa s-a ajuns deja dar ii poti inca limita orele libere marind timpul petercut impreuna sau cu activitatile Extra. adica sa-l 'rupi " de ei pe ocolite. In schimb, probabil daca vorbesti si cu mamele celor doi sigur ai putea avea surpriza ca si ele sa-l considere pe al tau cap deci nu fii foarte sigura ca doar anturajul este de vina.



#5
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 10:10

Adevarul este ca anturajul nu inseamna numai un grup rau famat cu tot felul de specimene, ci si un grup care impartaseste aceleasi "idealuri" si accepta manifestarile celor apropiati.

Cu alte cuvinte, anturajul nu-i musai sa fie "rau" si tot adevarul este ca fiecare are rolul sau in pastrarea unitatii anturajului.

Dar ne dau frisoane anturajele proaste, cum e si normal...



#6
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 11:20

Of,mi-a mai venit inima la loc citind ce ati scris.Sport facea break dance si acum asteptam sa muta profu orele ca nu poate merge de la 2 cand termina scoala.Daca nu,il duc din noiembrie la inot.Ii place sportul foarte mult,are si calitati in acest sens.

 

Normal ca  e pedepsit acum si tin legatura cu diriginta.Culmea,cand e pedepsit,parca comunicam mai bine adica vine si imi cere ajutorul la engleza sau germana,imi povesteste din clasa,nu mai e parca asa morocanos,mananca mai bine.De aceea am si hotarat ca,dupa pedeapsa,sa-i las tableta doar in weekend,ca parca nu ma mai inteleg cu el daca sta zilnic pe ea.

 

Cu cei 2 din clasa nu se vede in afara scolii,nu prea ii place sa iasa afara,doar daca mergem undeva sau cand are sport.Fratele lui are 11 ani, e laudat la scoala,chiar mi-a zis diriginta ca sunt atat de diferiti.I-am crescut la fel dar se pare ca mai conteaza si firea.Chiar ieri mi-a spus"mama,stiu ca tu m-ai educat bine dar ce sa fac daca asta e caracterul meu?"

 

Rufus,spuneai de clasa a-7,daca trece cu bine...pai la ce sa ma mai astept??Poate puteti sa-mi recomandati niste carti despre pubertatea baietilor,sa stiu ce e normal  si cum sa ma descurc.



#7
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 11:23

Si legat de injuraturi,am vorbit  de multe ori cu el despre asta,stie ca nu e frumos,nu injura acasa dar la scoala da.Cum pot sa-l determin sa nu mai injure?



#8
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 14:12

Mi-a sarit in ochi ce ai scris: ca atunci cand e pedepsit coopereaza mai mult. Eu de aici inteleg ca are nevoie de disciplina. Nu-i o regula ca un tata in casa sa insemne disciplina, toti copiii au nevoie de asa ceva, caci inteleg ca daca esti tu ca parinte puternica si actionezi in astfel de situatii, o vei face si daca s-ar afla in pericol (n-am nascocit eu asta, am citit de prin carti).

Am si eu un baiat de 8 ani acum, dar vad cum se apropie de astfel de teribilisme. Este f important anturajul si cred si atitudinea noastra. Sper sa gasesc intelepciunea sa pot comunica eficient cu copiii mei si sa nu ajung sa ma folosesc de pedepse si repercusiuni pt ca la un moment dat acestea se epuizeaza ...



#9
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 15:41


Rufus,spuneai de clasa a-7,daca trece cu bine...pai la ce sa ma mai astept??Poate puteti sa-mi recomandati niste carti despre pubertatea baietilor,sa stiu ce e normal  si cum sa ma descurc.

 

 

Ei, nu te gandi ca o sa vina uraganul. [:)]

La varsta aia nu prea mai aude nimic in afara de ce-i convine si de la cine-i convine.

Asa ca e normal sa inceapa sa scartaie relatiile copii-parinti.

Pe mine cartile despre adolescenti nu numai ca m-au bagat mai tare in ceata, dar m-au facut sa ma abat de la lucruri care in trecut functionau, dar cei din carti le contraziceau. Am zis sa aplic si eu...s-a potrivit ca nuca in perete.

Sau n-am stiut eu cum sa fac.



#10
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.028 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 18:07

Carti? Am citit si eu. Chiar ma gandeam, oare cand am trecut de la Copilul de la 0 la 3 ani, Copilul de la 3 la 6 ani, la Cum sa fii o mama mai buna pentru fiul tau. [:)]

In principiu, sunt de accord cu ce scrie acolo, peste tot se vorbeste de rabdare, rabdare, rabdare. Sunt o multime de carti in domeniu, vezi la marile librarii, poti incerca, de ce nu.


Editat de ioana, 24 octombrie 2014 - 18:07 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -