Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sunteti pro sau contra ca tatal sa asiste la momentul nasterii?


34 raspunsuri la acest subiect

#21
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 15:14

si relatiile sexuale nu sunt tot un act primitiv , la fel ca nasterea. [batcap]


Editat de missdarcey, 23 octombrie 2014 - 15:33 .


#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 15:19

si relatiile sexuale nu sunt tot un act primitiv , la fel ca nasterea. [batcap]

missdarcy,eu nu am spus ca nasterea e primitiva,ci ca eu m-as fi simtit asa.



#23
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 15:22

Eu sunt pentru. La noi situatia a fost ajutata si de faptul ca nasteam primul copil intr-un loc in care nu aveam nici o legatura de sange si foarte putini prieteni. Eram eu si el si bebelina care era pe drum. Si aveam si o gramada de binevoitori care ne cainau ca nu o sa ne descurcam. Asa ca am lucrat impreuna sa reusim. Am mers impreuna la cursuri, am invatat prim ajutor si ce trebuie sa faci in diverse situatii, am cautat spitalul am stabilit care e cea mai rapida ruta (nu ca ar fi fost necesar travaliul a durat 36 ore). De acolo si pana la "Would you like to be present in the birthing suite?" a fost doar un pas. Asa ca atunci cand medicul a pus intrebarea el era hotarat deja. Nu s-a miscat de acolo nici sa mearga sa manance, nu a lesinat nici macar cand nasterea naturala s-a transformat in cezariana, si nici efecte asupra vietii conjugale post partum nu au fost. Pe noi experienta ne-a legat, si la al doilea copil prezenta lui mi-a salvat viata el fiind cel care a realizat ca am hemoragie.



#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 15:24

hey , cum poti tu sa te simti primitiva [:)] . Pai si cand ne doare burta sau avem diaree , ce facem , spunem sotilor sa plece de acasa.

In niciun caz nu facem...cu ei d emina! [:-)))] [:-)))]



#25
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 15:49

Eu am mai scris, am nascut de ambele dati cu sotul langa mine. Prima data, cand a vazut acul de la epidurala, era sa lesine (el a zis ca i s-a facut rau ca era obosit si ca ii era foame [batcap] ), dar a fost mandru sa isi primeasca primul in brate flacaul - am nascut prin cezariana de urgenta. Inainte, glumea ca ma "parcheaza" la spital si el se refugiaza la pub, iar in drum spre spital, la 4 si ceva dimineata, radea ca i-am facut-o, mi s-a rupt apa la o ora cand toate crasmele sunt inchise si nu are unde sa evadeze. Dar nici prin cap nu i-a trecut sa se eschiveze si sa plece de langa mine, si mi-a marturisit dupa aceea ca ii era tare frica pentru mine cand a auzit ca e nevoie de operatie, dar nu s-ar fi dat dus de acolo nici cu forta. Iar dupa aceea recomanda tuturor viitorilor tatici sa nu lipseasca de la nasterea copiilor lor.

 

A doua nastere a fost naturala, si tot asa, cu el de manuta m-am prezentat la spital, si intr-adevar mi-a prins tare bine. La prima nu am avut de fapt dureri, ca mi s-a pus relativ repede epidurala, asa ca in afara de faptul ca a fost nevoie de operatie prea "shocking" nu a fost pentru el, dar acum, a doua oara chiar am avut nevoie de prezenta lui. Travaliul a mers foarte repede, nu s-a mai ajuns la epidurala, ca nu a mai fost timp, aveam contractii foarte puternice, dilatatie de la 2 la 10 intr-o ora, simteam ca nu mai sunt in control al propriului corp, asa ca faptul ca era langa mine, o prezenta cunoscuta, o persoana apropiata (nici noi nu avem familie aici, in oras) m-a ajutat mult. M-a ajutat sa ma concentrez pe respiratie, pe impins, nu s-a uitat prea mult la ce se intampla "jos" dar la fel, a fost incantat sa verifice primul "it's definitely a girl!", a taiat el cordonul, si cam la jumatate de ora de la nastere am ramas doar noi cu fetita in camera pentru vreo 2 ore, moasa si doctorita au plecat, si ne-am putut bucura amandoi de minunea pe care am creat-o.

 

Probleme "dupa" nu au fost deloc, dupa prima nastere a fost mai mult speriat de ideea de "taietura", de operatie,  dupa a doua... nici un fel de probleme. De nici un fel [:)] [flo2]


Editat de DarkBendis, 23 octombrie 2014 - 16:21 .


#26
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 15:54

Ramin la parerea ca si parerea sotului trebuie respectata.

 

daca el spune nu dintr-un motiv sau altul...ar trebui ca nu sa ramina,fara insistente nici partea sotiei ,nici a cadrelor medicale.

 

 

Hai mai, ca nu-i trage nimeni cu funia inauntru [:)] Sigur ca daca nu vrea, nu vrea si gata.

Era vorba de sotie, intr-un moment nu tocmai usor, care vrea (care vrea, desigur) sa vada in fata un chip drag, cunoscut...s-o tina de mana, nu sa se uite-n p....si sa faca poze.

Mai ales ca, daca lesina, omul e printre medici, totusi [:-)))]



#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 16:01

Hai mai, ca nu-i trage nimeni cu funia inauntru [:)] Sigur ca daca nu vrea, nu vrea si gata.

Era vorba de sotie, intr-un moment nu tocmai usor, care vrea (care vrea, desigur) sa vada in fata un chip drag, cunoscut...s-o tina de mana, nu sa se uite-n p....si sa faca poze.

Mai ales ca, daca lesina, omul e printre medici, totusi [:-)))]

Cum te-ai exprimat in emsajula la(cu musai...)nu prea dadea alternativa...insa cu mesajula sta ,sunt perfect de acord! [:)]



#28
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 16:47

Cum te-ai exprimat in emsajula la(cu musai...)nu prea dadea alternativa..

 

Inseamna ca nu stii cum vorbeste ardeleanul... [:)]

Mai, acum serios, daca sotia mea mi-ar cere asta, nu vad cum as putea s-o refuz. Chiar daca v-am zis cinstit ca eram cu piciorul pe scara (spre iesire) numai cand am auzit, fara sa vad. Daca nici asta nu pot face pentru ea...

De aia am zis ca-i musai.

Fiecare face cum vrea.

Deci eu sunt PRO ca tatal sa asiste la nastere. Probabil pentru ca la mine n-o sa mai fie cazul [:)] 



#29
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 14:58

Dar in natura, cu copiii anteriori foindu-se pe langa voi, ati naste? Sau in casa, tot asa, cu ei pe acolo? Sau in cada, cu copiii la marginea cazii?

 

Am tot vazut astfel de filmulete.



#30
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 octombrie 2014 - 10:45



.. da' personal mi se pare revoltator si in gluma ca mie sa-mi iasa ochii din cap in maternitate, iar tatalui copilului, in carciuma.

.

.Nu as vrea sa insist prea mult ,insa exact asta e ceea ce eu nu ...nu stiu exact cuvintul potrivit,dar am sa spun ...accept,acest gen de abordare...daca eu ma chinui,tu sa fii in circiumi.

 

Nu ca as fi de acord cu statul in circiumi(majoritatea stau pe holurile spitaleleor in asteptarea momentului)...insa cu sau fara el linga tine,TU te chinui ca asta e mersul naturii si al lucrurilor.Asa a lasat natura asta,pina la inversarea rolurilor.

 

pot intelege ca ti-ai dori partenerul linga tine ca-ti asigura tie un confort(indiferent de natura lui)insa sa vrei partenerul linga tine ca pe o razbunare...nu pot concepe.

 

Selene,subiectul ala "e fumat" cum se spune,chiar si la subforumul asta e un subiect cu nasterea acasa(sau in cada,sau pe malul riului,in direct,cu familia de la mic la mare,de la tata la buncii etc [batcap] ),Pentru mine e un maare NO,NO,NO!!!!!!


Editat de andacos, 25 octombrie 2014 - 10:48 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -