Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Facebook si Apple deconteaza congelarea ovulelor propriilor angajate

congelare de ovulere fertilizare facebook apple cariera feminism sarcina serviciu fertilitate

40 raspunsuri la acest subiect

#31
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 13:40

Povestea la un alt subiect CorinaDani parca ceva despre o ruda (cumnat, poate...?) care nu mai stia decat munca. Am in jur o gramada de oameni in aceeasi situatie. Oameni care in goana dupa bani au uitat pentru ce trebuie sa ii castige de fapt! 

Pai sigur ca exista si asemenea specimene,asta nu insemana ca ...viata e ce se petrece in afara jobului!

 

Cred ca asemenea mentalitati (viata in afara jobului)duc la asemenea comportamente.



#32
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 13:43

Cred ca goana unora dupa bani,banul care ne guverneaza pina la dominatie ,viata...duce la asemenea afirmatii...orice ar fi intii e viata(cu nevoile ei primare)si abia apoi jobul.

 

Pentru mine,nu poti pune banul-jobul adica,deasupra vietii.



#33
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 13:45

Eu cred ca de multe ori alergand dupa bani calcam pe "cadavrele" celor care ne iubesc cel mai mult.

Sunt dedicata meseriei mele, pe care o fac cu deosebita placere, si, cred eu, bine. Dar nu mai traiesc in ea! Si pentru asta trebuie sa-i multumesc fetitei mele. 



#34
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 13:49

Povestea la un alt subiect CorinaDani parca ceva despre o ruda (cumnat, poate...?) care nu mai stia decat munca. Am in jur o gramada de oameni in aceeasi situatie. Oameni care in goana dupa bani au uitat pentru ce trebuie sa ii castige de fapt! 

 

exact. despre el povesteam. la el se adauga o situatie in familie de nici nu va puteti imagina, mai ceva ca in telenovele. cert este ca isi gaseste refugiul in munca, pentru ca acasa nu are nici-o bucurie, sa zici ca vine cu drag, ca abia asteapta sa-si vada familia. dimpotriva. cauta sa stea cat mai mult timp in afara casei si de aceea nu refuza nici-o oferta de lucru suplimentar sau in week-end. intr-o vreme isi gasise refugiul in bautura, pana cand a aflat ca are pancreatita si ca nu mai are voie sa puna gura pe alcool daca vrea sa apuce pensia...



#35
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 13:50

Eu cred ca de multe ori alergand dupa bani calcam pe "cadavrele" celor care ne iubesc cel mai mult.

Ooo..cu siguranta!

 

Eu sunt total dezinteresata material(a nu se citi inconstienta ,da?)asa ca de aici reactia mea la afirmatia cu viata e in afara jobului.Nu voi fi niciodata sclavul banului,deci nici al jobului. [flirty]


Editat de andacos, 20 octombrie 2014 - 13:52 .


#36
LadyArtemis

LadyArtemis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 13:59

Una peste alta eu stiu atata: jobul este felul in care iti asiguri financiar viata. Viata este, deci, ceea ce se petrece in afara jobului. 

Cunosc personal persoane care isi iubesc job-urile, le practica din pasiune, din placere si pentru ei nu sunt doar mijloace de a-si asigura financiar viata. Pentru ei, job-urile lor fac parte din viata lor, ba chiar le dau un sens vietii, un sentiment de implinire si mandrie. Eu am avut astfel de profesori, cativa cei drept, care isi iubeau meseria si se vedea asta in fiecare zi. Ei sunt o sursa de inspiratie pentru mine si astazi; si am mai cunoscut si in alte domenii, persoane pasionate de job-urile lor. Este o zicala: "Gasesti-ti o meserie pe care sa o iubesti si nu vei mai lucra niciodata." :)

 

La subiect, initiativa celor de la Facebook si Apple mi se pare interesanta, folositoare si bine-venita pentru cei ce se concentreaza mult pe cariera si dezvoltare profesionala si amana sau nu sunt siguri daca vor copii. Nu mi se pare deloc o idee rea dezvoltarea profesionala, mai ales daca ai o pasiune si dedicatie pentru domeniul ales. Si desigur ca si banii ajuta.  Mai bine sa amani copiii pana ai o situatie materiala stabila si pana te consideri pregatit/a pentru aceasta noua etapa in viata; iar daca iti mai si practici job-ul din pasiune, asta va fi un exemplu si pentru copiii tai; mai bine asa decat sa ai copii si sa nu iti permiti una-alta, ba chiar sa te duci cu frustrare si suparare la lucru si ei sa vada asta in fiecare zi...Iar pana la urma, copiii isi vor lua zborul din cuib, oricat ai vrea sa amani ca parinte...Si atunci ramai cu partnerul de viata si job-ul, sau asa ar trebui cel putin, si de aceea ambele ar trebui sa te faca sa te simti bine, implinit/a.



#37
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 14:12

eu nu cred ca celor de la FB si Apple le-a venit peste noapte ideea cu acest beneficiu oferit salariatelor.

or fi facut ceva studii/sondaje de opinie, sa evalueze parerile salariatelor legate de maternitate, cariera, cand si daca isi doresc sa devina mame.

interesant ar fi sa aflam daca oferta este valabila pentru toate angajatele, incepand de la cea mai mica pozitie in companie pana la CEO ?

iarasi, nu cred ca toate salariatele lor vor fi "obligate", ci doar ca vor avea aceasta posibilitate, sa aleaga, in cadrul pachetului salarial.

in felul acesta este redusa "presiunea" pe care o resimt femeile la inceput de cariera, isi pot vedea linistite de ascensiune, stiind ca oricand exista posibilitatea de a-si folosi ovulele, daca intre timp inainteaza in varsta sau din motive medicale nu mai pot avea copii pe cale naturala. poate or fi fost cateva (sau mai multe) cazuri de salariate care au intrerupt sarcina sau au acumulat frustrari, amanand momentul cand vor deveni mame, pentru a-si continua cariera. si cand s-au realizat dpdv profesional si au decis sa devina mame, n-au mai putut, avand probleme de fertilitate sau altele. poate cateva or fi dat si companiile in judecata pe tema asta, tot ce-i posibil. america e tara tuturor posibilitatilor.

 

teoretic si la rece vorbind, ce-as face eu intr-o situatie similara ? daca nu as avea copil iar cariera mea ar avea perspective extraordinare, poate ca m-ar tenta oferta, pentru ca nu se stie niciodata in stresul si poluarea in care traim, cand te loveste infertilitatea sau vreun cancer pacatos, de nu mai poti avea copii pe cale naturala. si atunci m-as pupa in oglinda ca am avut inspiratia sa fac acest lucru, avand astfel posibilitatea de a avea totusi copilul "meu", candva, chiar daca il poarta o mama-surogat.

daca as avea unul sau mai multi copii, nu m-ar interesa aceasta optiune.



#38
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 15:21

Asa, e tare interesant pana unde ajunge omu'. 

Noi nu traim in Star Trek. Ma indoiesc ca nepotii ori stranepotii o vor face. Ca vom putea sa inventam utere artificiale, poate. Sunt benefice? Ma indoiesc. Noi nu stim sa traim in armonie cu pamantul asta pe care il locuim. De acord sa ajuti acolo unde se poate, pe cineva in nevoie. Dar cand deja confunzi confortul cu nevoia si el incalca nevoile unei viitoare fiinte umane, sa nu te miri de ceea ce ai semanat. 

Parca in psihanaliza se face caz si de odiseea celor 9 luni prin care trece un pui de om. De nastere sa. Nu?

De ce ignoram ceea ce cunoastem?

Avem nevoie de afectiune, o afectiune pe care trebuie sa o traiesti fara ca sa ii arzi etapele. Fiecare etapa din viata unui om are cerintele ei pt a mai pune o caramida la ziderea lui. Daca totul este in regula, fara drame, de ce sa nu traiesti firesc? De ce sa nu ii oferi sansa copilului tau  la o existenta fireasca? Fiecare lucru are sensul sau. Si nu inseamna ca dc nu esti acum in pozitia care iti permite sa vezi acest fapt, ca el nu exista si ca maine nu ti se va revela, dc ai rabdare, traieste- l, lasa- l sa te implineasca.

Eu nu cred ca vor fi multe femei care vor lua aceasta " oferta" in calcul. Nu asa, nepresate... precum nu sunt multe care se intorc la munca imediat dupa nastere, benevol, totalmente impacate si nestranse cu usa. De fapt, multe care isi fac planuri, fel de fel, pana ajung sa isi tina copiii in brate, isi schimba la 180 de grade viziunile. Viata asta noua chiar e un miracol. Ne schimba precum nici nu gandim. [:)]



#39
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 16:02

Mie mai pacat mi s-ar parea sa fac ceva impotriva inimii si dorintei mele.. doar pentru a indeplini niste norme [:)] Sunt convinsa ca a avea un copil / copii e ceva minunat, dar nu imi doresc asta (de pe la 8-9 ani pana pe la 25 chiar m-a ingrozit ideea). Asa cum e si a zbura pe luna, a salva vieti ca medic, a canta in fata a 80.000 de oameni etc.. Dar nu toti ne dorim aceleasi lucruri. Si nu e pacat [:)]


Oooo ...la 25 de ani eu fugeam rău ..
ma uitam la copii ..."vai ce frumoși sunt".Și atat!
Am avut baiatu destul de târziu
..După mine .
Cred ca mai bine la 25 ...dar la 25 eu vroiam altceva , nici vorba copii.
Copilul solicita mult și facă vrei și cariera ..e cam grea imparteala.
Depinde Cum simți. ...
Dar rămân la ideea ca mai bine il aveam la 25.
Nu îmi place ideea celor de Apple și fb. ...Spunea ceva Corina de prestații eficiente la locul de .inca fără stresu ceasului biologic. ..eu rezonez cu ăsta.

#40
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 17:03

Experiența prietenei mele. Care ar fi fost fericita sa poată acoperi costurile prin asigurare.

http://www.xojane.co...i-froze-my-eggs



Etichetat si cu congelare de ovulere, fertilizare, facebook, apple, cariera, feminism, sarcina, serviciu, fertilitate

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -