Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Ceaiuri anticolici pentru bebelusi – recomandari de produse romanesti

colici anticolici ceai anticolici

5 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 10:50

Ceaiurile anticolici

 

Intrebarea daca bebelusul trebuie sau nu sa bea ceai in primele luni de viata le framanta inca pe multe mamici. Teoretic, daca bebelsusul este alaptat exclusiv, nu are nevoie de alte lichide in afara de laptele matern, in primele 6 luni de viata, conform recomandarilor medicilor pediatri. Practic insa, atunci cand colicile devin chinuitoare, ceaiul poate fi o solutie care sa rezolve problema. Inainte de a-l administra este insa necesara consultarea medicului si nu trebuie scapat din vedere ca ceaiul se administreaza la bebelusi in scop terapeutic si nu pentru a calma setea.

 

Iata mai jos o selectie de ceaiuri romanesti anticolici concepute special pentru bebelui si pentru copiii mici.

 

ceai-anticolici-4.jpg



#2
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 03 noiembrie 2014 - 13:08

Nu. Ceaiul anticolici sa il bea mama care alapteaza, nu bebelusul.

 

Pentru colici - care sunt de fapt un semn ca sistemul digestiv al bebelusului nu e complet maturizat inca, - aici (in Scotia) se recomanda cateva picaturi de Infacol sau Gripe Water, plus masaj la burtica - cu mentiunea ca la unii bebelusi functioneaza, la unii nu. In nici un caz ceai, ba chiar dimpotriva, li se recomanda SA NU SE DEA asa ceva bebelusilor (deoarece saboteaza alaptarea, dar si punerea in greutate - asta indiferent de felul in care e hranit bebele). Stomacelul bebelusului nou-nascut e la nastere de marimea unei alune, sau nuci mai mici, alea "cateva guri" de ceiut de cateva ori pe zi il umplu cu apa chioara, fara proprietati nutritive - iar bebele nu primeste ceea ce are nevoie:laptele

 

Cat despre medicii pediatri in Romania, sorry, sunt atat de multi care recomanda ceai "din prima", "pentru colici" preventiv, sau doar "ca asa se da", sau "baby drink" (praf plin de chimicale, dar caruia i se face reclama direct in maternitati). si bineinteles lapte praf la fel, de multe ori completare direct din maternitate, apoi ba ca bebe pune prea putin in greutate, ba prea mult, sigur laptele nu e bun, ca e fie prea gras, fie prea slab... si da colici, ca mama clar a mancat ceva ce nu trebuie (adica nu doar supa, carne fiarta, leguime fierte si compot ) . Eu una as prefera sa ma sfatuiesc cu o consiliera in alaptare, deja exista cam in toate orasele mari si care sunt mereu dormice sa ajute, de obicei gratuit.



#3
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 22:07

Si noi am folosit Gripe Water pentru colici dar nu a prins.. Bonnisan a mers cel mai bine in cazul nostru. Cat despre ceai. am inceput cu alinan si inca mai bem alinan dar nu neaparat pentru colivi ci pentru ca ne place.



#4
corinadoru

corinadoru
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 21 noiembrie 2014 - 10:20

La noi a functionat cu Baby Care Delicious Drink, am luat si eu uneori, fiindca alaptez si i-am dat si micutului. Sunt niste pliculete si merg puse si in lapte. L-a linistit complet si sunt multumita [inbaita]



#5
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 21 noiembrie 2014 - 13:41

Eu am baut zilnic doi litri de ceai de chimen, anason si fenicul. Este bun atat pentru stimularea lactatiei mamei, cat si pentru calmarea colicilor bebelusului.

Subscriu la ceea ce a spus DarkBendis, ceaiul anticolici trebuie luat de mama, nu de bebelus!



#6
cosmi_na2007

cosmi_na2007
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 20 ianuarie 2015 - 12:59

        Am o fetita de 2 luni si 3 saptamani si o alaptez exclusiv la san.De la 3 saptamani are colici dar daca o asezam pe burtica nu mai plange.De sarbatori am mancat tot ce mi-am dorit si atunci a facut um pic mai urat (plangea seara cam de la 11 la 12)dar cum am renuntat sa manac dulciuri si mancaruri grase nu mai avem probleme prea mari. Am incercat Bonisan dar nu am vazut nici o diferenta, iar ceai am baut de chimen, musetel, fenicul.

       Eu cred ca cel mai important este o alimentatie sanatoasa a mamei care alapteaza si rabdare cu cel mic.Neonatolugul mi-a spus clar ca ceaiul il bea mama in nici un caz bebelusul.

       Exista un pai care se baga la bebe in fundulet si ies gazele mai usor , l-am gasit ca si sonda pt bebelusi.





Etichetat si cu colici, anticolici, ceai anticolici

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -