Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Felicitaaaaaari Teardrops! Felicitaaaaaari Mon! Aspirante optimiste! (852)

776 raspunsuri la acest subiect

ella_84

ella_84

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 09:28

Eu prezenta, am venit dupa miros de cafelutza.

Teo, eu zic ca nu e nimic grav. O sa vezi ca o sa se rezolve repede problemele. Un control la endocrinolog ai facut? sriu ca dezechilibrele hormonale pot da dureri foarte mari de cap.

Va pup fete dragi, ma asteapta o zi lunga.

O zi frumoasa!

• 0

mariaceleste

mariaceleste

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 10:31

Buna ,dragele mele
Vin si eu la cafeluta .Nu stiu cat de compatibila e cu tratamentele care le fac dar eu ziua o incep cu o cana de cafea .
Dupa stimulari si alte tratamente organismul meu a luat-o razna.m-am ingrasat muult sunt tot ametita si mi-au aparut varice.Medicul a spus ca e din cauza tratamentelor hormonale repetatebsi in doze mari.
Acum va intreb si pevoi dragele mele daca stiti vre-o metoda de revenire la normal.Ma gandesc ca pe viitor sa mai incerc dar trebuie sa.mi echilibrez cumva organismul inainte.
Va pup pe toate.
  • 0

susse

susse

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 97 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 11:45

Prezent si eu la noul capitol! 

Teo (si nu numai) zici foarte bine cum ca trebuie sa ne relaxam, sa ne linistim si sa incercam sa ne gandim mai putin, sa nu mai numaram zile, sa gasim semne in orice scurgere, durere sau simptom. As vrea si eu tare mult sa gasesc un mod sa ignor zilele si sa iau lucrurile asa cum sunt. Incerc....

Am si realizat ca luna ce a trecut am fost asa dezumflata la Z1 pentru ca am bebelit atat de mult,si linsititi, si in vacanta... si ma tot intrebam, ma tot gandeam ce nu o fi mers, ce nu e cum trebuie ,si ce se poate schimba. 

Insa e totul pana la urma o loterie, se intampla sau nu, e un proces care vine doar natural. Si noi nu putem face mai mult decat sa facem ce tine de noi, sa fim linistite si mai ales sanatoase. Cum zciea cineva, va veni si momentul cand vom avea bebeii mult doriti.

Sunteti toate intr-adevar speciale, si ajuta foooarte mult sa gasesti aici un gand bun, un vis frumos., sa simti cum cineva te intelege fara a da un teanc de explicatii. 

Va pup pe toate  [flo]  [flo]  [flo]

• 1

Teardrops

Teardrops

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 692 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 14:06

Hello Dears  [flo2]  [flo2]  [flo2]

Teo  [flo2]  așa trebuie să fii! OPTIMISTĂ! Vei vedea că totul este și va fi bine  [:)]

Silvi  [flo2]  mulțumim! Doamne ajută! Asemeni.

Anam  [flo2]  bine ai revenit! Părerea mea este să te gândești la adopție după ce epuizezi toate variantele posibile de a face un copil. Atunci când minim 3 medici îți vor spune că nu mai sunt șanse. Ai descoperit trombofilia destul de târziu din punctul meu de vedere. Nu-i normal să tai să pierzi 5 sarcini! Faptul că abia acum ai reușit să descoperi problema, crede-mă: totul va fi mult mai ușor de acum încolo. Nu te lăsa doborâtă când mai ai câteva clipe până la finish ( [bib] ). Soțul are vreo problemă? Bănuiesc că nu din moment ce ai rămas de 5 ori însărcinată. Dacă ai ajuns la Albu e foarte bine. Este unul din medicii aceia buni (singura mea nemulțumire a fost că era prea aglomerat și nu mai făcea față când am mers la el). Mult succes!

mariaceleste  [flo2] varicele nu sunt semne de tratamente hormonale puternice. Sunt semne că circulația e proastă. Deci ceva probleme la circulație/sânge. Nu vreau să te sperii dar cam toate persoanele pe care le știu cu varice suferă de trombofilie.

Fetelor, am mai spus și repet: nu luați în brațe (imediat ce descoperiți ceva la o analiză) ideea de adopție. Credeți că este ușor să adopți? NU. Este foarte greu în România. Și ca să adopți ai nevoie de bani pentru șpăgi sau de influențe. Mai întâi se fac cursuri de asistent maternal. Apoi vi se dau copii în plasament. Apoi trebuie să fiți declarați apți pentru a adopta. Pentru asta se dau tot felul de testări. Dacă vi se dă un copil în plasament care nu poate fi declarat „adoptabil” și peste 2 ani vin părinții și spun că îl vor înapoi, credeți-mă suferința va fi muuuult mai mare decât să stai să lupți și să aștepți să se epuizeze toate șansele de a avea un copil pe cale naturală. Nu sunt împotriva adopției. Eu însămi îmi doresc să adopt un copil. Dar legile din România deocamdată nu-mi permit să adopt un copil de maxim 6 luni. Sper ca în următorii 10 ani să se rezolve ceva în privința adopției să-mi pot realiza încă un vis. 

• 0

corina.ion

corina.ion

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.168 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 14:32

MariaCeleste dar ai incercat si stimularea cu clomifen citrate? Eu am raspuns mult mai bine la el, cu toate ca e foarte ieftin in comparatie cu altele, decat la Menopur. Am avut folicul de 22mm in ziua ovulatiei dupa 5 zile de tratament 1cps/zi, iar cu menopur am facut 9 zile injectabil si a ajuns la 17mm in ziua inseminarii. Nici efectele secundare nu sunt asa pronuntate la el. Eu m-am umflat la fata foarte rau, transpiram, as fi mancat si pietre si aveam insomnii de la Menopur. Cu clomifen nu am avut nimic nici nu simteam ca fac stimulare.

Iti inteleg trairile, stiu cum este sa faci tratamente peste tratamente, sa-ti faci sperante luna de luna si sa ramai la fel de dezamagita. Capul sus, trebuie sa fi tare.

• 0

corina.ion

corina.ion

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.168 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 14:41

Teardrops si noi ne-am interesat cum e cu adoptia in Romania dar preferam sa se asumam riscul si sa incercam. Daca toata lumea ar fugi de birocratie sau ar renunta doar pentru ca este greu sute de mii de copilasi si-ar trai viata pana la 3-4 ani intr-un patut de 50X70 fara sa simta vreodata ce inseamna sa fie iubit, sa fie tinut in brate si alintat, fara sa simta ca apartine de cineva pe lumea asta. Gandeste-te ca ei nu au nicio vina si nu vor decat o sansa la dragoste, o sansa de a avea o familie, de a iubi si de a fi iubit. Cred ca si ei merita o sansa atata timp cat le-o putem da. Nu este vina lor ca s-au nascut intr-o familie care nu-I doresc pe moment dar se vor razgandi pe parcurs. As fi de accord si sa-l iau pentru o perioada de timp, atata timp cat le pot oferi o viata mai buna si putina dragoste pe care, cel mai probabil, nu voi avea carui alt copil sa o dau. Stiu ca vom suferi daca ni-l vor lua dar cel putin voi fi impacata ca perioada aia nu a trait intr-un patu uitat de lume.

Ai fost vreodata intr-un orfelinat?

Ti-as sugera sa incerci sa petreci o zi intr-unul. E o experienta minunata sa vezi ca, desi soarta a fost impotriva lor inca de la nastere, inca isi mai pastreaza zambetul pe buze, inca mai privesc viata in roz si ca dupa 10-12 ani de stat acolo inca isi mai pastreaza speranta ca va veni cineva sa-I ia acasa.

Editat de corina.ion, 17 octombrie 2014 - 14:43 .

• 2

josephinedxc

josephinedxc

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 15:37

Teardrops: FELICITARIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]

• 1

Teardrops

Teardrops

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 692 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 16:08

Jose  [flo2]  mulțumesc

• 0

albinutateo

albinutateo

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 322 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 17:58

Buna fetelor. [flo2]

Ella nu am facut analize hormonale pentru ca durerea mea de cap e pe fond nervos. Nu mi-a trecut deloc de o saptamana. Sper sa imi treaca sub tratament. Daca nu, o sa mai investighez. [pup] [pup]

Silvi ai dreptate. Important e sa fim sanatoase. Eu iti tin pumnii sa iti dea ok pentru bebe. [pup] [pup]

Anam nu trebuie sa renunti. Capul sus. Noi suntem aici si te sustinem. Sunt sigura ca nu e totul pierdut. [pup] [pup]

Susse eu cred ca Dumnezeu are lucrurile intr-o ordine a lui. Nimic nu e intamplator si sunt sigura ca la momentul potrivit se va intampla. Exact cand nu ne asteptam, nu numaram zile, nu analizam fiecare simptom, senzatie, etc Dar o sa se intample. [pup] [pup]

Tear multumesc de incurajare. [pup]

O seara linistita fetelor. [pup] [pup]

• 0

Teardrops

Teardrops

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 692 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 18:21

teo  [flo2] păi nu de-asta suntem aici? 

• 1

Intrebari Panica

• Valoare beta hcg la 6 saptamani!

DanaTDI
    - Astăzi, 13:54

• Pete maro in 31 săptămâni

bugica
    - Ieri, 13:32

• Sexul bebelușului

adriana_teoo
    - Ieri, 00:07

• Colonoscopie in sarcina

RobertaMD
    - nov 25 2021 14:37

• Prima sarcina - multe intrebari

NicoletaBog
    - nov 24 2021 13:28

Grupuri

• Mamici de Iulie 2022 (Trandafirasi de Iulie)

Anda08
    - nov 09 2021 09:56

• Mamici de Iunie 2022 (Capsunele de Iunie)

Anda08
    - sep 27 2021 15:42

• Mamici de Mai 2022 (Ciresele de 2022)

Anda08
    - aug 20 2021 11:58

• Mamici de Aprilie 2022 (Buburuze de 2022)

Anda08
    - iul 16 2021 13:49

• Mamici de martie 2022 (Ghiocei de Martie)

Anda08
    - iun 21 2021 11:37

Bloguri

• Bebe nu vrea să vina îi place la mami în burtică

A2021
    - Astăzi, 13:40

A2021
    - Astăzi, 13:38

A2021
    - Astăzi, 13:38