Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Felicitaaaaaari Teardrops! Felicitaaaaaari Mon! Aspirante optimiste! (852)


776 raspunsuri la acest subiect

#1
ingeras2007

ingeras2007

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.234 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 09:45

Cap  847 , 848 849 , 850 , 851

CAPITOLUL 852

LISTA ASPIRANTELOR OPTIMISTE

[fluturas] Arrya  mamica fericita         [baietel]  [31 ani,sub administrare AC de la 17 ani pana la 30 cu pauza de 6 luni la 3 ani.Istoric medical:enchondroma ce urmeaza a fi operata si nevralgia Arnold.TTC:din mai 2013]
[fluturas] iarina_r  mamica fericita         [baietel]  [varsta 34 ani,mamica de fetita Eva in cer 38 sapt,mthfr c677t heterozigot,factorul XIII-V34L heterozigot,tiroidita Hashimoto si nodul tiroidian] 

[fluturas] Didi81 mamica fericita         [baietel] [31 de ani, o fetita de 5 ani. O sarcina oprita in evolutie in august 2012 la 7s (dupa ce auzise inimioara la 6s),endometrioza,un singur ovar,tratament cu diphereline,MTHFR C677T heterozigot, Factor XIII heterozigot, PAI-1 heterozigot]

[fluturas] bubuali mamica fericita         [fetita] [3 sov in 2012 la 12,7 si 5 sapt,fara copii,trombofilie-mthfr hetero,antitrombinaIII si proteina c scazute-tratament aspenter,acid folic si la o viitoare sarcina clexane,varsta 28 ani],

[fluturas] raisa28 [32 ani si nu am ramas niciodata insarcinata ,am luat 5 ani pastile anticonceptionale iar de 7 ani incerc fara nici un rezultat.Am lipsa de progesteron(arefam200) si uter mic,trompe permeabile ,iar cu ovarele nu am nici o problema,analizele sotului sunt ok]
[fluturas] maryella77 [36 ani,hsg bun,histeroscopie ok,dozari hormonale in parametrii,spermograma buna,ttc aprox 4 ani]
[fluturas] Floren [multiple fibroame embolizate, sarcina oprita din evolutie la 7 saptamani si mai multe avorturi menstruale (doua dovedite cu beta hcg)PAI1 - heterozigot, MTHFR C667T si MTHFR A1298C - ambele heterozigote]
[fluturas] daena  mamica fericita         [fetita] [28 ani,sindromul ovarelor polichistice SOP-aproape 3 ani de incercari,spermograma ok,tratament metformin 2000mg,vit d,acid folic,duphaston,seleniu]

[fluturas] CRYSSAaa mamica fericita  [am] [30 ani , mami de baietel iubit - sarcina neprogramata dar dorita din care a rezultat o minune mica (in 16.06.2012 am devenit mamica). Acum ne dorim sa dublam iubirea, am inceput proiectul "fratioara" in iunie 2013]

[fluturas] caresse  mamica fericita         [fetita] [34 ani, mami de Andrei (7 ani) , de ingeras Elena (22s- 19.05.2012) si de ingeras Bobita (9s-10.01.2013-arefam, aspenter si femibion1) Nicio mutatie detectata]

[fluturas] corina.ion [24 ani, 2 ani de incercari nereusite, sotul OAZS severa; o sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani- iulie 2013 ; IAS1-februarie 2014 Biogenesis -sov 5 saptamani-martie 2014]

[fluturas] mariell [29 ani,TTC mai 2012,PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Fibrinogen 455 G>A heterozigot, 3 sarcini pierdute la 5 sapt,a treia cu Clexane]
[fluturas] marja91 [30 ani,avort spontan la 7 sapt in septembrie 2012(prima sarcina),TTC ian 2013, de atunci nu am mai avut nicio sarcina, hipotiroidism - tratament Lthyroxin 1zi/75gr, 1zi/100gr, Taxofit Folsaure 1/zi, Vitamina D Dekristol 20000IE 1tab/sapt, iulie 2014 histeroscopie + laparoscopie cu eliminare sept apoi 3 luni pauza cu tratament Estradiol + Cyclo Progynova ]

[fluturas] silviaT mamica fericita         [fetita]

[fluturas] lady_c mamica fericita         [baietel]

[fluturas] danutza1978 [35 ani,fara copii;in 2007 sarcina dar urmata de avort din motive medicale,niciodata acc,PAP bun]
[fluturas] Camcris  mamica fericita         [baietel]

[fluturas] Elynko  mamica fericita         [baietel][35 ani, nu am fost insarcinata niciodata, nu am luat anticonceptionale, incerc de peste 5 ani sa raman insarcinata, histerosalpingografie 2 ok, trompe permeabile, histerosonografie 1 polip, spermograma 2 - rezultat azoospermie, motilitate redusa, anomalii. fiv-icsi 1 nereusit.]

[fluturas] Mony1 graviduta         [gravi] [30 ani, de un an incercam sa facem un bebe, CM aprox 30 zile, nu am luat niciodata anticonceptionale]

[fluturas] Silvi8 [31 ani, mamica de printesa de 5 ani, ne dorim bb2. Prima sarcina a venit foarte repede si fara mult efort. Cand ne-am hotarat sa facem inca un copil am crezut ca o sa fie la fel de simplu, dar testul Papanicolau a iesit cu ceva modificari, aveam si o rana pe col si dupa investigatii s-a depistat HPV - la genotipare au iesit 10 genotipuri - au urmat diverse investigatii si tratamente timp de 2 ani. In august 2013 rezultatul biopsiei a fost bun, a urmat inca un tratament si din Decembrie avem unda verde de la dr pentru bb2. Il asteptam cu drag cat mai curand.]
[fluturas] laviniaR [33 ani, sarcina oprita din evolutie la 5 săptămâni în 2004. A 2 a luna de încercări. Folosesc Clearblue Fertility Monitor. Acid folic și 30 mg vitamina B6 zilnic.]
[fluturas] Floric [Sunt in meseria de mama de aproape 5 ani. Prima sarcina a fost cu risc de avort si implicit tratament pana in luna a 7. "Posed" 3 fibromase care s-au oprit din crestere, dupa nastere. Gandesc numai in termeni de 'cum sa fac sa ii fac lui Rares o surioara' (pentru ca asta e comanda).]

[fluturas] Alysolita  mamica fericita         [baietel]

[fluturas] Doina 88 [25 de ani,nici o sarcina,nici un avort.La 19 ani m-am operat de un chist de 12 cm.In urma cu 3 luni mi s-a descoperit inca un chist de 6,5 cm,de data aceasta pe ovarul drept.Ovarul stang e curat de la operatie.Nu mai apar chisturi pe el.Am scapat si de cel de-al doilea chist prin tratament.]

[fluturas] Gazela

[fluturas] Teodora74 [ 40ani, mami de 2 pui frumoşi Ioana de 16 ani și Paul de 18 ani, mămică de îngeraș Maria - 30 săptămâni. Posibile probleme de trombofilie, urmează investigații.]

[fluturas] Teardrops graviduta         [gravi]

 

 

 

LISTA ANALIZE PRECONCEPTIE:

1. SPERMOGRAMA si SPERMOCULTURA - primele analize care se cer, avand in vedere ca analizele facute de femei sunt mai invazive

ANALIZE DE SANGE

ANALIZELE HORMONALE
a) ZIUA 3 DE CM - pentru depistarea dereglarilor hormonale majore: Estradiol, FSH, LH, Prolactina, TSH, Tostesteronul
b) ZIUA 14 - pentru a vedea daca se produce ovulatia: FSH, LH, Estradiol
c) ZIUA 21 - pentru a vedea daca sarcina poate fi sustinuta si pentru a confirma daca ovulatia s-a produs - Progesteron
IMPORTANT!!!
1. Analizele din zilele 14 si 21 sunt exemple pentru un ciclu regulat de 28 de zile. Pentru corectitudinea rezultatelor faceti analizele din ziua 14 in ziua ovulatiei voastre (aceasta difera de la luna la luna si de la femeie la femeie) iar analiza din ziua 21 se face dupa 7 zile implinite de la ovulatie.
2. Inainte de recoltare pentru prolactina asigurati-va ca nu sunteti stresata, obosita, sub influienta unor emotii puternice si minim 24 ore abstinenta de la sex deoarece orgasmul influienteaza sinteza acesteia.

HEMATOLOGIE - HEMOLEUCOGRAMA COMPLETA, VSH, GRUP SANGUIN ABO, Rh

BIOCHIMIE - Calciu total, calciu ionic, magneziu, sideremie, glicemie, cholesterol, triglyceride, TGO (ASAT), TGP (ALAT), uree, acid uric, creatinina serica, bilirubina indirecta, bilirubina directa, bilirubina totala, (importante pt sustinerea sarcinii), vit. B12, folat seric (acid folic), homocisteina (depinde formarea placentei).SUMAR DE URINA, UROCULTURA.

IMUNOLOGIE - CMV IgM SI IgG, TOXOPLASMA IgM si IgG, RUBELLA IgG si IgM, HERPES1 SI 2 IgG si IgM = TORCH
LYSTERIA, Ag HBe, Ag HBs, V.D.R.L., HIV, CHLAMIDIA TRACHOMATIS (nu se manifesta dar produce infertilitate ffff important de investigat), ureoplasma , microplasma

COAGULARE - ANTICOAGULANT LUPIC, ANTITROMBINA III, FIBRINOGEN, PROTEINA S, PROTEINA C, APTT, PT, TIMP DE SANGERARE, TIMP DE COAGULARE

AUTOIMUNITATE - AC ANTI+FOSFOLIPIDICI, CELULE LUPICE, AC ANTI-CARDIOLIPINICI

-Analizele de coagulare se pot face la Spitalul fundeni la Dna Dr Uscatescu +gratuit
-Analizele de biochimie se pot da de medicul de familie - gratuit
-HSG se face in spital cu trimitere de la medicul de familie si adeverinta de asigurat sau la privat in jur de 500 ron
-analizele imunologice nu sunt suportate de casa de asigurari se suporta de buzunar

ALTE INVESTIGATII - SECRETIE VAGINALA, PAPANICOLAU, ECOGRAFIE TRANSVAGINALA, COLPOSCOPIE, PROFIL TROMBOFILIE


VERIFICAREA TROMPELOR SI A UTERULUI
A) HISTEROSALPINGOGRAFIA
Aceasta combina histerografia (examen radiologic al uterului) cu salpingografia (examen radiologic al trompelor).
Evalueaza forma si structura uterului, permeabilitatea trompelor.
Este indicata in tulburari menstruale, menstruatie abundenta, metroragie, menoragie, dureri menstruale sau daca, chiar daca aveti ovulatie si sotul are o spermograma buna, nu ati ramas insarcinata.

ORICE PROBLEMA S-AR DESCOPERI LA HSG SE REZOLVA DOAR PRIN
B) LAPAROSCOPIE
Instilatiile pentru desfundarea trompelor sunt pierdere de timp.
Avand in vedere ca in general HSG este dureroasa este indicat sa solicitati administrarea unui calmant. In mod obisnuit durerea nu persista dupa terminarea procedurii.


Inainte de a posta, cititi cu atentie REGULAMENTUL forumului
Precizare importanta:


Daca doriti sa modificati, sa corectati sau sa completati ceea ce ati postat deja, apelati cu incredere la Editeaza subiect [(dati click pe imaginea cu o foaie si un creion care e situata sus, in chenarul unde a aparut postarea).

Cum sa ai ticker la semnatura:

- intri pe adresa http://lilypie.com/t...to_conceive.php -Step 1 alegi background-ul dorit
- apesi pe steluta cu nr 2
- Step 2 alegi marker-ul preferat
- apesi pe steluta cu nr 3
- Step 3 completezi datele cerute
- dupa ce ai completat apesi pe butonul "Create ticker"- copiezi adresa din josul paginii, de acolo de unde scrie Image URL
- te intorci pe , unde intri la profil personal (in stanga sus), apoi Editeaza Profil, si apoi ai jos la Optiuni profil ai rubrica de semnatura
- in chenarul de la Semnatura introduci adresa copiata de la Image URL
- acum dai Vizualizeaza pentru a verifica daca e totul in regula
- daca da, atunci apesi Trimite
Acum ai ticker.

[help]Cum sa ai la semnatura 
Scrii gravi intre paranteze patrate [].

[help] Cont Comun : ingeras2007
pentru parola trimite PM.


CUM SE SCHIMBA UN CAPITOL - indicatii pretioase
1. Te loghezi cu userl comun
2. Deschizi ultimul capitol de la aspirante la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta
3. Dai click dreapta pe Iconul 'Editeaza respuns' si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai 'Subiect nou' buton care e sus in dreapta paginii sau jos in stanga
5. De la cealalta pagina copiezi titlul si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine
6. Cu butonul "reply with quote" (foita cu sageata verde de deasupra mesajului) se ia textul de la mesajul cu listuta din cap de la subiectul vechi si se copiaza in primul mesaj din capitolul nou,se scot tag-urile [ quote ] de la inceput si de la sfarsit ca sa apara textul scris normal nu ca si cand ar fi citat.
7. Dai Creeaza subiect nou
8. Copiezi linkul noului capitol(il gasesti la topicul general Asteptand un ingeras
9. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou.(scrii [ url="" ]nr. capitolului vechi[ /url ] fara pauze intre [] am scris asa ca sa se vada formula, iar intre "" se pune link-ul primei pagini de la cap. pe care il schimbam).
10. Te loghezi inapoi cu userul tau
Si gata !!! Capitolul nou este facut

Guideline to hCG levels during pregnancy:
hCG levels in weeks from LMP (gestational age)* :
saptamana valoare
3: 5 - 50
4: 3 - 426
5: 19 - 7,340
6: 1,080 - 56,500
7-8: 7,650 - 229,000
9-12: 25,700 - 288,000
13-16: 13,300 - 254,000
17-24: 4,060 - 165,400
25-40: 3,640 - 117,000
Analize:
Analize pentru Sindromul antifosfolipidic (SAFL) + Trombofilie

  • APCR (rezistenta la proteina C activata)
  • INR
  • APTT(activated partial thromboplastin time)
  • homocisteina
  • anticoagulant lupic (LUPUS ANTICOAGULANT)
  • anticorpi anticardiolipinici IgG
  • anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM
  • antitrombina III
  • proteina C
  • proteina S

Biologie moleculara (analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):

  • Mutatia Factorului V Leiden obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR,
  • Mutatia protrombinica (Factorului II) ,
  • Mutatiile genei MTHFR (mutatii C677T; A1298C) obs: daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul,
  • Mutatia genei PAI-1 (polimorfism 675 4G/5G) - Risc Trombofilie
  • Mutatia Factorului XIII (G102T) - Risc Trombofilie

 

* RECOMANDARI: Laboratorul Synevo - pachetele numite:

 

obs: analizele de biologie moleculara nu sunt compensate de stat si se platesc integral

 

Alte analize necesare pt sustinerea unei sarcini:

Analize imunologice

  • Imunoglobulina G (IgG)- daca iese in afara limitelor normale, se recomanda efectuarea:
  • Imunoelectroforezei
  • Imunofenotipare limfocitara - profil autoimun (limfocite B, T si NK) - in Romania analiza se poate efectua:- In Bucuresti: Institutul Victor Babes, Splaiul Unirii (321.50 RON), Spitalul Clinic de Urgenta Militar Central Carol Davila, str. Mircea Vulcanescu nr.88 sector 1 (tot contra cost), Clinica Academica (Pitar Mos, Aviatorilor) 700 RON - in Iasi, Laborator anal medicale Str. V. Conta nr. 2-4 (Ambulator integrat, Imunologie), ac apartine de SPITALUL CLINIC JUDETEAN DE URGENTA - Sf. SpiridonCertificat acreditare laborator
  • ATPO
  • Anticorpi antispermatici (ambii soti)
  • Factor antinuclear (FAN)/ Anticopri antinucleari (ANA)
  • Anticorpi antiADN (44ron la Babes)

Biologie moleculara si hematologie (analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):

  • Tipaj HLA-DQ (pentru ambii soti) informatii
  • Factorul Rh (ambii soti)

Analize genetice (nu sunt influentate de tratamente, raman neschimbate de-a lungul vietii)

  • Cariotipul genetic (pentru ambii soti)
  • Microdeletiile cromozomului Y (pentru soltul cu oligo/azoospermie)

 

Cariotip Institutul Parhon: 250 RON / pers Genetic Lab 350 ron / pers Synevo 800 ron / pers Cytogenomic 800 ron/pers Tel: (004) 021.233.13.54-55-56 Fax: (004) 021.233.13.57 Email: cytogenomic@cytogenomic.ro Victor Babes - nu avem informatii inca
Imunofenotipare limfocitara pret 321,5 RON, Imunoglobulina G, A si M 102 RON (se deconteaza CASMB), Autoanticorpi (ANA, AMA, ASMA) 82 RON la Institutul Victor Babes, Splaiul Independentei 99-101, camera 46, intre 9-10.00, durata cca 1 saptamana; Tel 021/319.27.32/33 int 215 laborator de imuno-patologie http://www.ivb.ro/v2...1-imuno-analize

http://www.farmaciil...ventis-I336.pdf
http://www.ghidulpac...asa/pagina8.php
http://forum.desprec...eply_ID=6452757
Analiza anti Factor Xa (Anti FXa) se face la 2-4 ore de la administrarea subcutanata a Clexane-ului. Valorile acestei analize trebuie sa fie:
- profilactic (preventiv): 0.05-0.5
- terapeutic (de ex, la persoanele care au avut tromboze venoase profunde, etc): 0.5-1
Daca rezultatele sunt in afara limitelor mentionate, doza de Clexane trebuie modificata
Deoarece dr Uscatescu recomanda efectuarea injectiilor in intervalul 20-22, iar recoltarea se face dimineata, la Fundeni se tine cont de acest fapt.

[ruga] AJUTA-NE DOAMNE!         [ruga]

 



#2
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 10:05

sa fie un capitol plin de vesti bune!



#3
ella_84

ella_84

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 10:33

Salutare dragelor.

Am zis sa fac capitolul nou ca de cateva zile ma tineam sa il fac, dar apareau diverse si nu apucam.

Avem si titlu nou, sa ne traiasca si sa se mareasca!

Sa avem si acest capitol macar 2-3 gravidutze noi si numai vesti bune.

Va pup pe toate, sunt pe fuga.

Silvi  [hia] , nu gasesc emoticonul care faci cu ochiul  [soricel] .



#4
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 10:40

ella, multumim pentru capitolul nou. luna asta e a ta, asa ca trebuie sa fii si tu in titlu, stii ca asa am vorbit. [;)]



#5
doina88

doina88

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 238 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 12:01

Floren...imi pare tare rau.Am citit si m-am intristat.
Teodora imi pare rau si pt visul tau.De cate ori citesc mi se face frica.Eu sunt cu greturile sora si mai nou si ameteli.Totull de la duphaston.Multumim de casuta noua

#6
doina88

doina88

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 238 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 12:01

Floren...imi pare tare rau.Am citit si m-am intristat.
Teodora imi pare rau si pt visul tau.De cate ori citesc mi se face frica.Eu sunt cu greturile sora si mai nou si ameteli.Totull de la duphaston.Multumim de casuta noua

#7
Gazela

Gazela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 406 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 18:29

Buna seara fetelor,

 

Ella multumim de noul capitol, sa ne ajute Dumnezeu sa fie unul cu multe liniute duble!!!

Asa ca hai prindeti cate o barzuca fiecare

[barza1] [barza1] [barza1] [barza1] [barza1] [barza1] [barza1] [barza1] [barza1] [barza1] [barza1] [barza1] [barza1] [barza1] [barza1] [barza1] [barza1] [barza1] [barza1] [barza1]

 

Va pup [pup] [pup] [pup] [pup] [pup]



#8
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 18:54

gazeluta, ce de berze! pastreaza si pentru tine una. multumim!



#9
Gazela

Gazela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 406 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 18:57

Silvi am tinut si eu una, maaare si grasa....o mai ingras putin pana de Craciun [:)]



#10
albinutateo

albinutateo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 322 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 20:01

Buna seara fetele mele dragi. [flo2]

 

Silvi iti multumesc pentru grija, Din pacate nu sunt bine. Inca ma doare capul si ma supara inimioara. Am 6 zile de cand patesc asta. Azi am facut tot posibilul sa gasesc un medic neurolog la care sa merg la o consultatie.. asa ca maine vedem ce si cum. Sper sa nu fie nimic iremediabil. Oricum de acum faptul e consumat.  [pup]

 

Capitol nou.. sa fie cu noroc dragele mele.. si sa umplem casuta de bulinute. [pup]

 

La mine menstruatia a trecut dar inca stam pe loc. Imi doresc sa ma linistesc, sa trec de consultul neurologic, si apoi voi decide urmatorul pas. Le voi lua cu calm... pe rand si in ordinea prioritatilor. Concluzia mea e ca pentru nimic pe lumea asta nu se merita sa suferim, sa ne enervam sau sa plangem. Viata e atat de scurta... trebuie sa o traim cu zambetul pe buze, sa ne bucuram mai intai de ceea ce avem si apoi va veni si ceea ce ne dorim. M-am gandit de multe ori ca poate inversunarea asta a mea de a ramane insarcinata poate ca de fapt e o piedica... Sunt stresata in fiecare luna... oare e.. oare nu e... Si in multe luni s-a intamplat cate ceva care m-a tinut pe loc. Exact ce mentiona Maryella in postarea ei. Acum sunt dea dreptul inspaimantata de durerea de cap declansata de o stare de nervi... Eu sufar oricum de migrene dar niciodata nu m-a durut capul o saptamana zi si noapte. Deci starile negative nu aduc nimic bun.. ci din contra.. ne pot lua si ceea ce avem deja. Sa ne bucuram de ceea ce avem. Sunt sigura ca toate avem soti si familii minunate... si sunt sigura ca atunci cand ne vom linisti va veni si bebe. Stiu ca e greu sa nu speram in fiecare luna.. si la fel de greu sa nu fim dezamagite daca vine ziua 1... dar trebuie sa fim puternice si sa fim fericite... sa luam lucrurile asa cum vin... sa avem credinta. Eu cred ca Dumnezeu ne iubeste si ne e alaturi in fiecare zi.

 

O seara linistita si plina de iubire. Va pup. [pup] [pup]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -