Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Mamici de Iunie 2015 (Capsunele de Iunie 2015)

sarcina iunie 2015 gravida

1329 raspunsuri la acest subiect

#11
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 18:35

Enkidu, bine ai venit! Se pare ca si tu ai avut incercari grele. Hai ca asta va fi topicul norocos pentru toate si in iunie ne vom bucura impreuna! Tu cand ai DPN-ul? (data probabila a nasterii). Nici eu nu sunt foarte tanara, implinesc 35. Tu ti-ai facut mutatiile trombofilice? Poate din cauza asta ai pierdut sarcinile. Eu am 2 mutatii si sunt pe anticoagulant, clexane.

Miaw, eu nu mai fac beta, acum bebe are nevoie de fericirea si linistea mea. Vreau sa am incredere ca va fi bine de data asta, asa ca astept cuminte eco. Eu voi merge la eco saptamana viitoare joi sa vad samburelul. Progesteronul l-am recoltat doar azi, valoarea era >60, asa mi-au scris de la laborator. Nu-mi fac probleme ca tot timpul am stat bine cu progesternul.
Miaw, tu ai facut punctia odata cu mine, deci avem acelasi DNP=21 iunie

#12
olimp

olimp

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.273 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 19:14

carla fi optimista , trebuie sa fie bine !...te stiu si de garvidute cu trombo , de la fiv..caci si eu am istoricul stufos cu inseminari si trombo..si sarcini pierdute ..

 

va fi bine [flo2] [flo2] [flo2]



#13
Enkidu39

Enkidu39
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 19:27

Da mi/au facut analizele de trombofilie, si lupus, si factorul de coagulare sange, etc. Tot absolut. Mentionez ca locuiesc cu sotul in Germania si aici astia au niste protocoale foarte interesante, cam diferite de ale noastre de acasa. Ce nu imi dadusera de la bun inceput in cazurile anterioare fusese Progesteronul! Pe motivul ca ,,nu au considerat necesar,, si ca ,,boi oferim progesteron gravidelor in sarcina doar dupa 3 cazuri consecutive de pierderi oprite in evolutie,, probabil mi/au fost sabotate sarcinile fara intentie. La analiza legata de factorul de coagulare al sangelui mi/au iesit nivele in standard dar apropiate de limita de jos, ca urmare doctorita hematolog mi/a recomandat sa iau cel mai mic dozaj posibil de Hyperin (am aflat ca e un medicament care se prescrie celor bolnavi de inima cu preinfarcte la activ)...in orice caz medicul de aici a considerat ca nu e cazul de Hzperin si mi/a prescris zilnic o pastila de 100 mg Aspirina. Asta pe langa Femibion si Progesteron. 

Credeti ca e posibil sa se linisteasca simptomele de sarcina dupa saptamana nr 8 si totusi evolutia bebelului sa fie ok? 



#14
miaw

miaw

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 19:27

Ce frumos e aici ! In sfarsit la mamici! Eu nici nu ma gandisem atat de departe ,pana la nastere ,dar asa este carla ,avem aceeasi dpn.
In ce priveste istoria noastra:am 37 ani,casatorita de 4 si tot atatia ani de incercari. Am pierdut timp pretios tot insistand prin tratamente sa se imbunatateasca situatia sotului dar nimic. Am facut un fiv in mai 2014 la Acibadem soldat cu sarcina biochimica iar acum am fac Fet cu blasto congelati. Transferul a fost pe 01 oct ,zi de sarbatoare,Acoperamantul Maicii Domnului.
Sunt pe clexane si eu ,mutatia este h1299 r2 heterozigota.

#15
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 19:50

Olimp, ma bucur mult ca ai reusit, sper sa-ti urmez si eu :*
Miaw, stai ca am gresit. De fapt noi avem aceeasi zi de transfer, nu aceeasi data a puctiei, tu ai facut cu congelati si blasto, iar eu cu embrio de z3. Deci tu practic ar trebui sa ai DPN-ul cu 2 zile inaintea mea, nu? Deci 19 iunie :)

#16
miaw

miaw

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 20:32

Cumn calculati dpn si varsta sarcinii ?

#17
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 14 octombrie 2014 - 06:53

Miaw uite aici iti calculezi tu: http://ivf.ca/fet5dayduedate.php

Introduci data transferului, ca aici calculeaza exact pt FET cu blasto  [flo2] 

Mai gasesti si alte info acolo.



#18
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 14 octombrie 2014 - 07:11

Eu am patit o chestie ciudata la ambele sarcini: dupa ce a inceput secretia de HCG, nu m-au mai durut asa tare sanii, doar putin ii mai simt. Inainte ma dureau tare si chiar am fost extrem de dezamagita cand am simtit ca s-au relaxat, credeam ca e semn clar ca nu am reusit  [batcap]

Si in afara de faptul ca simt foarte putin sanii si burtica, nu am nici un alt simptom. 

La sarcina trecuta greturile au aparut abia prin saptamana 7...



#19
miaw

miaw

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 14 octombrie 2014 - 11:37

Nici pe mine nu ma dor,doar o senzatie f vaga de tensiune. La tine s-au relaxat sanii probabil cand au iesit din organism hormonii de la stimulare si declansare,parca sunt necesare cam 10 zile sa se elimine complet.

#20
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 14 octombrie 2014 - 13:21

Azi cand am fost la food court in mall sa mamanc, mi s-a facut greata de la mirosul de mancare. Oare sa apara asa devreme greturile, sau e doar indusa greata asta?


Editat de carla_cluj, 14 octombrie 2014 - 13:28 .




Etichetat si cu sarcina, iunie, 2015, gravida

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Astăzi, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -