Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Oct. 2014 (Bobocei de Octombrie 2014) - 14

mamici gravida sarcina nastere octombrie bobocei bebelusi

200 raspunsuri la acest subiect

#41
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 12 octombrie 2014 - 19:11

hop si eu, din nou in asteptare!

azi m-am simtit ok, asa ca am facut un pic de ordine prin casa, o salata de cruditati, din care am si mancat destul, mi-am facut suc de sfecla rosie cu mandarine, apoi am stat si am tricotat (ii fac bebelinei o rochita alba, tricotata) si ptr a ma relaxa am ascultat colinde... de aceea m-a apucat si cheful de bucatareala, asa ca m-am apucat de facut gogosi... acum m-am asezat sa ma mai odihnesc (fac pauze dese de odihna) si mai tricotez un pic... faza interesanta e ca de pe la pranz incoace, simt nevoie mai des de a merge la toaleta (ar putea fi si din cauza ca azi am baut mai multa apa, ptr ca ieri m-a "certat" d-na dr ca aveam buzele uscate) si dupa ce merg la toaleta, pe servetel ramane un pic de mucus de culoarea sangelui... parca si contractii au mai fost ceva, numai ca nu pot fi sigura de ele, nu sunt dureroase, asa ca nu pot baga mana-n foc daca sunt contractii sau miscari ale bebelinei... normal, maine la 10 tre sa fiu la control, dar stau si ma intreb daca "rezist" pana maine la 10... sper ca da, ca nu as vrea s-o chem pe dr de acasa, maine e de garda si ar fi treaba mai simpla...



#42
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 05:06

buna dimineata! 

inca sunt acasa, vad ca au incetat contractiile, azi-noapte chiar am dormit bine, "ca lemnul" cum imi place mie sa zic, adica m-am pus pe perna seara si m-am trezit dimineata, noaptea a trecut fara sa-mi dau seama! 

tati a plecat acum un pic la serv, am hotarat ca nu ducem maimutica la scoala azi iar la 10 vine si tati si mergem la dr, sa vedem daca ma interneaza sau mai astept... 

mucusul acela cu sange inca e prezent, nu curge nimic, doar este cate putin pe servetel atunci cand merg la baie...



#43
Kmy11

Kmy11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 08:42

Buna dimineata,

 

Mult succes Shmily, iti tinem pumnii sa fie bine bebelina, sa ai un travaliu linistit!

 

Mytzyus oare ce o face? Asteptam vesti cu nerabdare...

 

Mary felicitari! Ai avut cel mai frumos cadou din lume de ziua ta! La multi ani! [deziuata]

 

Felicitari si pentru Deeutza!! Foarte bine ca e mancacioasa printesica. Daca ea e bine cu siguranta si tu te vei reface mai rapid. [deziuata]

 

Anda, la cursul de alaptat ne-a spus ca daca atasarea la san nu se face bine, atunci copilasul trage mult aer pe langa.
De aici problema cu colicii. Incearca sa vezi, poate asta e problema. Zic si eu teoretic...practic nu am experienta :)
Am gasit pe youtube tot felul de cursuri https://www.youtube....h?v=edH14E48UWY

 

Andreutza, papusica ta e deja fotomodel! :) Foarte frumoase pozele!

 

Noi suntem tot 2 in 1 si sper sa mai stam asa o saptamana, poate chiar mai mult (DPN 26-30 oct). Voi merge din nou la control zilele astea. In rest ma simt foarte bine, cu mici probleme de somn. Amortesc in toate pozitiile si nu prea ma odihnesc, dar ziua vad ca am totusi energie suficienta :)

 

O zi minunata mamici si burtici!



#44
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 09:54

Shmily - cred ca tu pierzi dopul gelatinos, eu l-am pierdut exact in momentul cand mi s-a rupt apa, tot asa cu pete maronii

 

kmy - merci de info :) in mare pozitia lui vad ca e corecta, doar ca mamelonul nu e bine format inca si il mai scapa, atucni trage aer... :(

 

din cate am vazut mytzyus a nascut aseara la ora 20:10, o printesica de 3000 grame

FELICITARI! Sa fiti sanatoase, papacioase si fara colici! Va asteptam cu drag!!! [il] [artif] [artif] [artif]

:))))



#45
oanacrina

oanacrina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 10:09

Salut fetelor, Felicitari proaspetelor mamicute! Aveti niste bebei superbi!
Si noi suntem tot 2 in 1, Dpn 30.10. Dar cu risc de nastere prematura. Am scapat de perioada critica, avem deja 37 sapt si 4 zile si azi urmeaza mult asteptatul control. Contractiile BH sunt tot mai dese si incep sa cred Ca sunt de fapt altceva pt ca aseara de exemplu erau destul de dureroase, la intervale ciudate de timp, 10-12 min. Ati avut careva asa? Au oare ceva efect? Adica ajuta la dilatare sau stergerea colului, sau sunt numai "de frumusete"? Oricum probabil o sa-mi zica azi Dr dar nu prea mai am rabdare..
felicitari inca o data mamicutelor
Va pup!

#46
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 11:14

eu sunt tot acasa, am fost la control, dr a zis ca da, e vb de dopul gelatinos si colul a inceput sa se si scurteze... cica sa stau linistita azi, ca poate-poate rezist pana maine, atunci e ea de tura din nou, si maine dimineata sa revin la spital cu bagajel cu tot, sa ma internez si s-o sun! iar in continuare, sa iau no-spa si scobutil, dimineata si seara... am intrebat-o daca are idee cam cat va dura, toata ziua?, pana noaptea?... sa stiu cam la ce fel de travaliu sa ma astept... si mi-a spus "ei, stai linistita ca nu te las eu atat, asta inseamna sa ai medicul tau!", deci m-am mai linistit, oricum ma bazez si pe faptul ca sunt la a 2-a nastere si chiar daca va fi sa nu fie mai repede, macar stiu prin ce trec si nu voi fi la fel de "in ceata" ca data trecuta...



#47
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 11:27

eu sunt tot acasa, am fost la control, dr a zis ca da, e vb de dopul gelatinos si colul a inceput sa se si scurteze... cica sa stau linistita azi, ca poate-poate rezist pana maine, atunci e ea de tura din nou, si maine dimineata sa revin la spital cu bagajel cu tot, sa ma internez si s-o sun! iar in continuare, sa iau no-spa si scobutil, dimineata si seara... am intrebat-o daca are idee cam cat va dura, toata ziua?, pana noaptea?... sa stiu cam la ce fel de travaliu sa ma astept... si mi-a spus "ei, stai linistita ca nu te las eu atat, asta inseamna sa ai medicul tau!", deci m-am mai linistit, oricum ma bazez si pe faptul ca sunt la a 2-a nastere si chiar daca va fi sa nu fie mai repede, macar stiu prin ce trec si nu voi fi la fel de "in ceata" ca data trecuta...

tine-ne la curent - poate rezisti pana maine! :)) Trebuie!



#48
miky_mamica

miky_mamica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 11:28

Salutare......
Si noi tot 2 in 1 suntem, dar nu pt mult timp pt ca s-a mai inmuiat colul si s-a deschis usor, asa k sapt asta probabil ca se va intampla si marele eveniment.
In weekend am avut program de plimbari, ba la cumparaturi de ultim moment, ba prin parc totul ca sa fac mai mult efort decat in mod obisnuit!
Si sunt tare nerabdatoare sa imi vad printesa!!! Mai ales ca vad ca incep sa apara bebeii!!! Si sunt asa frumosiiiiiiiiii ..... imi pare rau ca nu pot nominaliza dar scriu de pe tel k sunt in parc cu baietelul meu mai mare .... ne bucuram si el si eu de ultimele zile cu vreme buna!!!
Va pup dragi mamici si burtici!!!

#49
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 13:41

Cati bobocei au aparut!!! Felicitari Alysolita, Mytzyus, Marylungu si Ana_26 Sa va fie puii sanatosi, papaciosi si necolicosi, iar voi sa va refaceti repede si sa va bucurati din plin de minunile ce tocmai au aparut in viata voastra!

 

Aseara am reusit sa intru se va citesc de pe telefon, pt ca eram in masina, dar nu stiu de ce nu puteam sa postez. Mi-era o ciuda! Vedeam ca au nascut fete, ca Mytzy era in travaliu si nu puteam sa scriu nimic.. Am ajuns si noi la Bucuresti, gata, ne-am instalat acasica si ne este asa de bine! Bebelina nu pare deranjata de schimbare, mananca si doarme normal. noi inca suntem cu despachetat de bagaje, pt ca am venit cu masina plina ochi.

 

Geo, multumesc pt grija pe care mi-ai purtat-o cu crema Lansinoh! Am gasit pana la urma dar din pacate la mine nu functioneaza.  [sad]  Ma dau si cu garmastan, si cu lanolina, si cu bepanthen si tot ma dor si ma ustura de mor. Am incercat si varianta sa nu ma mai dau cu nimic. Singura solutie gasita a fost sa mai iau pauza de pus bebelina la san si in schimb sa ma mulg si sa-i dau cu biberonul. O masa doua o pun la san, una, doua ma mulg.. Din pacate nu scot mai mult de 30, 40 de ml, uneori de-abia scot 25, curge asa cu picatura. Se pare ca nici ceaiurile nici suplimentele nu ajuta. cred ca o sa comand alte suplimente pe net de care am auzit ca sunt bune. Incerc toate variantele, numai sa-i pot da cat mai mult laptic de la mine Ingridutei!

 

Andreutza, este superba bebelina ta! Este dulce, dulce foc!  [pup]

 

Ellennas, asa era si a mea la spital, destul de lenesa, manca dormind. Dar asta era si de la icter, acum s-a mai inviorat. Desi inca la san inchide ochii cum o pun, dar de tras trage.

 

Mary, mi se pare extraordinar ca fetita s-a nascut chiar de ziua ta! Un cadou mai frumos nici ca se putea! Esti o mamica norocoasa!

 

Deeutza, felicitari pentru printesa de noata 10! Imi pare rau ca a fost asa grea recuperarea.. Dar lasa ca ce a fost greu a trecut! Important este ca sunteti amandoua bine si ca ea e cuminitica si papa!

 

Shmily, eu preseimt ca vei rezista pana maine! Daca nu, sa ne anunti sa te sustinem!

 

Miky, te cred ca esti nerabdatoare! Hai ca mai ai putin, putin!

 

Mamici, burtici si bebici va pup! Astept de cate ori intru sa citesc numai de bine!



#50
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 17:32

Felicitari proaspetelor mamici! Bebelusii sa va aduca numai zile senine, iar voi sa va recuperati repede.

Anda, pt colici la noifunctioneaza foehn-ul indreptat spre burtica. Am inteles ca exista in farmacii si pernute speciale de puspe burtica. O sa incerc si varianta asta.





Etichetat si cu mamici, gravida, sarcina, nastere, octombrie, bobocei, bebelusi

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -