Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Oct. 2014 (Bobocei de Octombrie 2014) - 14

mamici gravida sarcina nastere octombrie bobocei bebelusi

200 raspunsuri la acest subiect

#191
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 16:55

bobocelu, i-am dat si eu sa suga cat de des a vrut dar degeaba...acum cum scapa uzeta se trezeste...nu stiu ce ma asteapta la noapte



#192
Andreea11Matei

Andreea11Matei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 17:24

Salutare mamici!

 

In sfarsit am si eu un pic de timp sa intru sa vad ce mai faceti. Piscoata mea a racit. Am tusit eu intr-o zi si am avut nasul infundat si cred ca de la mine a luat, desi la ea se manifesta cu tuse productiva. Am fost la medic, a zis ca are rosu in gat, diagnosticul fiiind rino-faringita acuta. Suntem pe Panadol baby, ser fiziologic in nasuc si albastru de metil in gurita. Ce sa va zic, sunt trista. Cand o vad atat de mica, cum tuseste saracuta si o chinui si cand ii pun albastrul de metil, ma termina psihic.Respira si greut si fornait din cauza mucoaselor pe care le are... :(. Laptele a venit greu, si la spital nu am acceptat completare cu lapte praf ca am zis sa traga de la mine, sa imi vina mie lapticul. Asa ca de la 3.460 gr, am plecat din spital cu 3.160 gr saptamana trecuta. La o saptamana dupa ce ne-am externat (Lunea asta), aveam abia 3.250 gr, deci nu am recuperat nici macar greutatea de la nastere, asa ca pediatra m-a bagat pe lapte praf la fiecare masa. Ii dau san prima data si apoi cate 60 ml de laptic Humana. Greutatea mica + raceala m-a ingrijorat maxim si mi-e teama sa nu intru in vreo stare din aceea, stiti voi care.. Deja cand ma uit pe net la simtome, ma ia cu lesin. Nu va mai povestesc chinul cu furia laptelui. Ce nastere, ce travaliu?? Alaptat si muls! Asta da aventura dureroasa! Am zis ca nu mai fac copii doar din motivul asta (bine, vorba vine). Au fost niste seri groaznice dar pana la urma au trecut. Nu-mi doresc acum decat sa o pot alapta cat mai mult timp, chiar daca am putin laptic, si sa se faca bine. nici pofta de mancare nu am, nici somn, nici nimic... 

 

Sper ca voi sunteti bine! Va doresc tutror sa aveti bebelusi sanatosi si puternici!!!! E cel mai important lucru!!!



#193
Ellennas

Ellennas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 17:31

Buna ziua mamici! Am ajuns si noi la puseul de crestere, abia am apucat sa dorm azi intre 4 si 6,azi noapte printre picaturi vreo ora! Vrea sa manance intr-una, adoarme 5-10 min si apoi plange ca vrea din nou la titi! Azi am facut si mancare, m-am apucat la 10 si am terminat la 3 pt ca am facut mereu ture la alaptat. Sa vedem cum mai stam si la noapte, presimt ca o sa fie o noapte grea...
Va pup si nervi de fier va doresc! :)))

#194
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 17:32

Anda, sper sa il ajute suzeta! E posibil ca in primele zile sa o scuipe des, sau sa o scape. Ingrid uneori nici nu voia sa o ia, dar insistam putin si pana la urma o lua. Oricum e mult mai usor cu ea!

 

Imi pare rau ca tot aud ca multe sunteti cu probleme cu coliceii, cu somn putin.. Stiu ca e grea perioada asta! Important este sa avem mereu in minte faptul ca va trece si ca vor veni zile mai usoare! Intr-adevar cand sunt pusee de crestere bebeii papa des si nu prea se satura. Din ce am citit un puseu de-asta tine 2, 3 zile.

 

Mytzy, si a mea initial a plans la baita, asta pt ca ii era foarte foame. acum desi in mod normal nu se face asa, ii dau sa pape inainte de baie si in felul asta baita a devenit un moment foarte placut! Foarte important este ca pe copil sa nu-l sperie ceva, sa nu-i vina apa pe fata ca poate nu-i place, sa nu fie bruscat, miscarile trebuie sa fie line, usoare, temperatura apei 37 de grade. Desi cred ca stiti si voi toate astea, dar ziceam asa sa va mai spun si eu din ce am experimentat cu Amalia. Pe vremuri stiti ca se spalau copiii cu apa mai fierbinte si se trageau. O chestie cam barbara dupa parerea mea. Chiar azi vorbeam cu mama mea ca ea nu stia sa ma spele pe mine, chema o verisoara pt ca spalatul bebelusilor era o mare "arta". Daca nu venea verisoara ramaneam nespalata. [:D]



#195
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 17:54

Off, Andreea, tocmai concluzionasem eu zilele trecute ca bebeii in prima luna nu racesc, acum aud de la tine ca a ta a racit  [sad] Nu intra in depresie ca nu e nimic grav! Are rosu in gat, stiu ca e mica, dar e ceva ce se rezolva usor! In privinta lapticului, stiu ca e f greu inceputul, dar daca deja ai scapat de furia laptelui, iti spun ca a trecut partea cea mai grea. Tu incearca sa o faci sa pape cat mai mult de la tine, pt ca lapticul tau se formeaza numai daca papa ea mult! Cat despre faptul ca a scazut in greutate la spital, asa era normal sa se intample! Toti copiii scad in primele zile. Tot 300 de grame a scazut si Ingrid



#196
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 18:02

andreea, multa sanatate la bebelina si multa putere, o sa treceti si peste asta!

 

si al meu la primele 2 baite a plans, acum plange cand il scot :)

 

i-am dat sa pape, a papat si a adormit, ...dar l-a trezit sughitul...iar nu doarme... Asa e Silvia, scapa suzeta si daca e satul nu vrea sa o ia, la noapte o sa insist daca nu si nu...Si totusi a dormit atat de putin azi, ma mir ca nu doarme...dar se vede ca e obosit...



#197
adriuta

adriuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.368 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 20:43

  Buna mamici,

 

  Iertare dar n-am avit timp de forumit saptamana aceasta. 

  Am nascut pe 15 Octombrie, o fetita perfecta si sanatoasa.

  3,640 kg, 51 cm. Am nascut cu epidurala. Mi-a pus anestezista gresit epidurala si a trebuit sa refaca totul. Dupa nastere m-am umflat ca un butoi de ma speriasem sa nu fac preeclamsia post natal. Acum mi-am mai revenit. Am lapte din belsug, suge, e cumintica dar cam frichinita noaptea. Ziua e un ingeras si noaptea gafaie de zici ca munceste din greu. Nu plange dar ma supara cand o vad asa, as vrea sa doarma lin cum doarme si ziua. 

  Nu ne-a picat inca buricutul si facem baie cu buretelul umed. Sughite dupa masa oricat as pune-o sa ragaie. Ragaie, dar tot sughite. 

  

  Felicitari noilor mamici si bebei sanatosi, cuminti si papacosi ! :)



#198
adriuta

adriuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.368 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 21:02

Eu mi-am invatat lectia, si cred in ea. Daca nu dormi, nu te hidratezi, nu esti calma si mancata nici laptele nu vine. 

 

Pentru iritatii la fund NU FOLOSITI SERVETELE. Orice ar scrie pe ele si oricat de fara nimic ar fi, sunt o mare pacoste. Spala grasimile protectoare ale pielii si fac rana. Sapun bio, moale  pe baza de ulei de masline si cocos, si APA. Eu nu folosesc deloc servetelele alea, le urasc, am patit-o cu copilul mare si de cand am trecut la apa nu am avut nici o problema.

  Nu folositi crema aia cu oxid de zinc, este o mare porcarie. Sunt cremele organice, bio pe baza de ulei de cocos sau seu. Eu tot ce va zic este din experienta mea cu cel mare si dupa ce am renuntat la ce vi-am zis, n-am avut probleme.

 

Whatever- timpul le va lamuri pe toate, nu te alerta cu analizele mai mult decat este necesar. Laptele vine in timp, si important este punerea la san, indiferent cat suge. Stomacul unui bebe de 1 saptamana are 60 ml capacitate. 



#199
Bobocelu

Bobocelu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 23:23

Adriuta, daca nu folosesti deloc servetele, noaptea ce faci? Duci bb de fiecare data si noaptea la chiuveta sa-l speli?
Eu am folosit servetele noaptea, e frig in baie inca nu au dat astia drumul la caldura, plus ca nu stiu cum ar reactiona bb la lumina din baie noaptea...
Nu stiu cun sa fac, si eu as renunta la servetele.

#200
adriuta

adriuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.368 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 03:29

  Da, o duc la baie si o spal in chiuveta de fiecare data. Intind un prosop pe pat, dau drumul si reglez temperatura la apa si o dezbrac si o duc si o limpezesc, apoi o sapunesc cu un sapunel  moale, special, si iarasi o limpezesc. Apoi repede o pun pe prosop, o sterg si o ung cu o crema bio  si pun pampersul. Nu o dezbrac decat in partea de jos, ca sa nu ii fie rece. 

  La copilul mare am ajuns la medic printr-a 3-a saptamana de viata cu funduletul rosu si ii daduse  si sangele. Eram disperata si plangeam in hohote cand il vedeam cum sufera.  Mi-a zis medicul lui sa nu mai folosesc servetele sau creme, si de atunci nu am mai avut probleme cu el. Niciodata, dar efectiv niciodata nu s-a mai iritat. 





Etichetat si cu mamici, gravida, sarcina, nastere, octombrie, bobocei, bebelusi

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -