Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap. 7


245 raspunsuri la acest subiect

#21
abbey

abbey

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 10 octombrie 2014 - 10:31

Neata!! in sfarsit pot sa postez.

Raluk,bine ai venit! sapt.32 stiu ca e inceputul lunii a 8,dupa cum spun doctorii.

Beatric,ce bebe frumos!!! eu am facut testul de toleranta la glucoza in sapt 28.dr a zis ca se face maxim in sapt.29.Bebe meu a fost cuminte de la inceput,desi sunt in sapt.31 rar de tot pot sa spun ca experimentez chestia;se baga sub coaste; as vrea,sincer sa fie mai activ dar seamana cu mami a lui,mai linistit:)):))Sapt.viitoare fac vaccinul anti-raceala si aici se mai face un vaccin numit; whopping cough( ceva de genul tuse convulsiva) pe care il fac tot sapt. viitoae dar ptr.bebe.se face in Ro asa ceva? ati auzit? maine avem programre la ecografie, sa-l vedem pe puiut! am niste emotii,nu l-am mai vazut din sapt.20.

pupici burtici



#22
Raluka6

Raluka6

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 10 octombrie 2014 - 11:17

Buna fetele si multumesc pentru primire.

 

In sfarsit cred ca pot posta si eu fara sa mai astept aprobare.

 

Eu va spun sincer ca nu mai dorm asa bine, in a doua parte a noptii incep durerile de solduri si oricat m-as intoarce de pe o parte pe alta nu pot sta mai mutl de jumate ora/parte. Nu mai spun de maini amortite in fiecare noapte. In rest dupa o zi de mers la cumpartauri sau stat in picioare cu treaba am si dureri de spate noaptea.

As prefera sa nu pot dormi din cauza lui bebe dar el este f cuminte noaptea ( chair si ziua)  nu ma deranjeaza decat putin cand ma mai intorc si nu ii convine pozitia.

Aveti si voi aceleasi probleme cudurerile di solduri si spate?

 

In ceea ce priveste cumparaturile eu o sa mai merg maine la Bebe Tei Militari sa-mi iau cate ceva, nici eu nu stiu exact ce sa iau cu atatea liste care circula pe net. Apoi o sa intru si la Auchan si poate la C&A dc ma mai tin picioarele. Va povestesc maine ce am reusit sa cumpar.

 

Abbey nu am auzit de vaccinul asta whopping cough in Ro.

 

Legat de testul asta de toleranta la glucoza care m-a stresat teribil in ultima saptamana astept sa vad ce zice si diabetologul la care o sa merg miercurea viitoare.

 

Pup si eu burticile!



#23
babymelon

babymelon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 10 octombrie 2014 - 11:27

Raluka,  si eu am dureri de solduri, spate...dar cel mai rau ma deranjeaza o durere nasoala din zona inghinala care ma impiedica sa ma intorc de pe o parte pe alta fara sa depun efort de parca as face cine stie ce...

 

Am observat ca durerile sunt mai puternice cand trebuie sa merg mai mult (la lucru, cumparaturi etc), decat in cele pe care le petrec mai mult in casa.  Asadar, ele sunt clar legate de efortul fizic.

 

Din ce mi-au povestit alte mamici, durerile dispar atunci cand vin bebeii.. :) Asa ca avem si vesti bune!



#24
tinuta78

tinuta78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 10 octombrie 2014 - 11:28

Buna burtici!

La prima sarcina am facut si eu testul de toleranta la 28 saptamani. Atunci m-am documentat pentru ca eram mai stresata. Sora-mea-mi spusese ca ei nu i-a recomandat medicul, si ca sa n-o fac ca daca declansez ceva... prapastioasa cum e ea. L-am facut si n-am avut nimic. In strainatate era o analiza uzuala, la noi se recomanda  doar gravidelor care au luat multe kg in greutate sau la care bebeii par mai dolofani pentru varsta lor. Acum vad ca se recomanda din ce in ce mai des. De data asta eu nu l-am mai facut, dar nici n-am abuzat cu dulciurile, iar pana acum toate analizele de glicemie au iestit aproape de limita inferioara. Eu grasimea o am de la fainoase nu de la zahar [batcap] .



#25
Betty_1185

Betty_1185

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 10 octombrie 2014 - 11:53

Va pup fetelor,

 

Beatrice e dulce tare pitica ta.

Artistica ma uit la cercelusi si-mi pare tare rau al meu se incapataneaza sa ramana baiat :). La-m tot intrebat de Dr, de fiecare data, dl dr tot baiat e ? Si el e fericit ca e baiat de parca ar fi al lui :))

 

Fatelor testul cu glucoza nici eu nu l-am facut si dl dr. n-a zis nimic ca ar trebui. In schimb m-a pus sa repet analizele de sange, le-am mai facut o data primul tr si mi-a dat si un EKG, ca sunt cam sub tensiune.



#26
Andra_Andu

Andra_Andu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 10 octombrie 2014 - 12:34

Ce faceti mamici frumoase?

Am facut si noi 27 de sapt, si incepem sa ne miscam din ce in ce mai greu. 

Si eu am dimineata dureri in zona inghinala in partea dreapta care se lasa si pe picior. Iar daca stau pe partea dreapta sau merg mult ma inteapa in dreapta sub coaste. Voi patiti la fel?

 

Eu inca n-am facut testul de glucoza si nici dr nu mi-a zis nimic.

 

Legat d carnetul ala de gravida, voua vi l-a dat medicul de fam? Ca mie nu mi-a dat nimic.. trebuie sa-l cer eu?

 

Am inceput si eu sa cumpar cateva ceva pt bagajul de spital si cateva produse pt bebe.

 

Pupici!



#27
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 10 octombrie 2014 - 13:29

merci burtici, ma bucur ca va plac (chiar daca poza e cam blurata). Am dat 180 lei pe cercelusi, dintr-un magazin banal de bijuterii, dar sunt exact ce mi-am dorit.

Eu am dureri normale cand se intoarce pitica, cand isi vara picioarele pe la rinichii, plamanii si ce alte organe mai gaseste pe la mine, dar cu apasarea pe col stau inca bine.

Sa stiti ca in momentul in care bebe e cu capul in jos, veti simti o presiune pe col (ca si cand ar vrea sa iasa) si e bine sa va intindeti, sa ridicati usor bazinul, picioarele - sa va faceti cat mai comode.

 

astazi am facut o reteta noua, care a iesit dementiala (am dublat cantitatile). poate vreti ceva bun pe weekend

budinca



#28
LoredanaM26

LoredanaM26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 10 octombrie 2014 - 13:57

   Aristica ce cercelusi frumosi, exact asa am vazut si eu pt gaza mea, numai ca aveau pietricica alba!

   Am reusit sa ma programez pt analize gratuite: ca sa vedeti ca se poate si sunt locuri, daca tot am insistat la clinica asta pana la urma azi m-au sunat si imi zic "cu mari eforturi am reusit sa  va programez pt luni", cu mari eforturi pe naiba, a trebuit sa sun de 100 de ori sa imi cer drepturile......parca imi faceau mie o favoare...in fine..

  Am constat ca nu mai pot face curat,  mi-e greu sa ma aplec (la fel si cu incaltatul si imbracatul), nu mai pot sta mult in picioare, desi am activitate zilnic si merg la servici chiar si pe jos....dureri de sold si spate la ordinea zilei! Apropo de retete mie imi place f mult "prajitura turnata cu mere"  da-ti pe google si gasiti reteta, cu putine ingredinete, f usor de facut si delicioasa, eu tot o fac de 2 ani!

   Oana esti bine?? nu ai mai scris nimic!



#29
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 10 octombrie 2014 - 14:24

Aristica iubesc acei cercelusi, exact la fel i-am cumparat finutei cand am botezat'o si ii poarta si acum la 6 anisori, sunt foarte frumosi si practici.

Loredana eu chiar daca nu scriu sa stiti ca va citesc zilnic si stiu fiecare ce faceti :). Noi suntem bine, nu pot sa stau in picioare mai deloc din cauza intepaturilor inghinale pe care aud ca si unele dintre voi le aveti dar m-am si saturat de atat stat in pat ca ma dor umerii si soldurile. Ieri am facut si noi 32 saptamani, mai avem 2 saptamani si ma duc sa fac morfologia aia la Filantropia ca nimeni nu a vrut-o.

Testul de toleranta la glucoza nu l-am facut nici eu ca ultima oara cand am facut analizele glicemia mea era sub limita si am considerat ca l-as cam face degeaba. Sper ca nu am gresit.

Beatrice esti o norocoasa ca ai poza cu fatzuca lui bebe care apropo este o frumoasa, eu nu am avut norocul tau sa stii :).

#30
LoredanaM26

LoredanaM26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 10 octombrie 2014 - 16:32

        Ma bucur Oana ca sunteti bine! Mai avem putin! Aveti grija de voi :*

        Maine vreau sa ajung in Bucuresti sa fac cumparaturi pentru bebe, pt ca deja ma ingreunez si nu mai pot sta mult prin magazine. In afara de Bebetei imi puteti recomanda si alte magazine care au de toate pt bebe?? Acolo am vazut doare cateva lucruri accesibile la pret, in rest trebuie sa caut in alta parte! Apropo de cumparaturi, imi trebuie biberoane sau tetine?? eu as vrea sa evit lucrurile astea pt ca deformeaza gurita bebelusului. Ceiutul nu se poate da cu lingurita??  [:)]

        Eu am facut o lista din ce ati scris voi aici, sper sa fie si corecta, am sa incerc sa o atasez!


Editat de LoredanaM26, 10 octombrie 2014 - 16:35 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -