Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Au copiii nostri nevoie de matematica si limba si literatura romana ? De ce? - concurs

matematica 123edu platforma educationala

10 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 06 octombrie 2014 - 11:12

123edu-1.jpg

 

dragi parinti cu prichindei va invitam la o dezbatere interesanta. Va invit sa raspundeti la intrebarea:

 

Au copiii nostri nevoie de matematica si limba si literatura romana ? De ce?

 

Asadar, spuneti-va parerea iar din cei care vor raspunde la intrebare - vom alege 3 castigatori pentru cate un abonament ( de cate o luna) pe platforma educationala 123edu.ro (http://www.123edu.ro/)

 

-----------------------------------------------------------------------

 

despre 123edu.ro

 

Avantajele majore ale platformei educationale 123edu.ro sunt acelea ca ofera exercitii si probleme de matematica conforme cu programa in vigoare din invatamantul romanesc.

Matematica si gramatica sunt materii greu digerabile de unii copii. Ajutati cu diverse materiale copiilor nu li se va mai parea o sperietoare aceasta materie. Exercitiile de matematica pentru clasele primare incepand cu clasa pregatitoare si mai apoi cele de gramatica din clasa 2 sunt create pentru a consolida notiunile de baza fara de care nu vor putea intelege exercitiile de la gimnaziu.

Este de preferat ca timpul petrecut in fata noilor gadget-uri pe care copiii le folosesc in exces, sa fie unul util si care are ca scop dezvoltarea abilitatilor copiilor si cresterea performantelor scolare.

Matematica online si mai nou, limba romana online sunt metodele moderne de intelegere a materiei predate la scoala.

123edu.ro ii ajuta pe copii sa inteleaga matematica pentru a putea face fata provocarile intalnite in viata de scolar.

Convinge-te singur navigand si jucandu-te cu 123edu.ro, acceseaza testele demo ale fiecarei clase care arata o mica parte din ceea ce poate face aplicatia si alatura-te unei comunitati mari de parinti care isi doreste sa le ofere copiilor lor sansa de a-si creste increderea in fortele lor si de a parcurge fara stres materia predata la scoala si de a ajuta la cresterea performantelor scolare.

Astfel, matematica, mai bine zis matematica online cu exercitii si probleme pe care copiii le intalnesc la scoala va deveni o joaca.

Noi nu predam nimic! Ii ajutam pe copii sa invete bine!



#2
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 06 octombrie 2014 - 13:54

E o intrebare grea. Nu prima parte. Cea cu "De ce?".

As raspunde cu: "Da, au."

De ce au nevoie de mate? Pai pentru ca e cea care deschide portile cunoasterii. Fizica e 90% matematica. Natura e 90% matematica. Biologia, genetica, astronomia, chimia... Toate. Matematica este cheia fermecata care deschide mii de posibilitati de a intelege, si de a te minuna. Mai in gluma, mai in serios, eu cred ca pana si Dumnezeu e cel putin 50% matematica. Prea e totul perfect facut in jur.

Iar limba romana? Pai are nevoie de ea ca sa vorbeasca matematica, nu? [:D] Glumesc, evident!

Nu neaparat limba romana, dar e nevoie de o limba vorbita corect. Limba iti ofera o identitate, iti creaza sentimentul de apartenenta, poate naste in tine un pic de patriotism si devotament... E necesara! Iti ofera posibilitatea de a te expune si de a-i cunoaste pe ceilalti.

Zic si eu...



#3
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 06 octombrie 2014 - 14:48

Cand "aud" intrebari de genul asta, fara suparare, dar am senzatia ca o luam cu totii razna.

 

Stim deja ca n-au copiii nevoie de educatie, de 7 ani de-acasa, ca n-avem voie sa-i certam, nici macar sa ne uitam urat la ei...

 

Peste cat timp o sa se puna intrebarea: oare au copiii nostri nevoie sa scrie, sa citeasca? Si daca da, justificati! [batcap]



#4
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 06 octombrie 2014 - 15:01

Cand "aud" intrebari de genul asta, fara suparare, dar am senzatia ca o luam cu totii razna.

 

Stim deja ca n-au copiii nevoie de educatie, de 7 ani de-acasa, ca n-avem voie sa-i certam, nici macar sa ne uitam urat la ei...

 

Peste cat timp o sa se puna intrebarea: oare au copiii nostri nevoie sa scrie, sa citeasca? Si daca da, justificati! [batcap]

Pai sa scrie nu cred va mai fi nevoie multa vreme, in douaj' de ani o sa invete sa tasteze!  [:D]

Cat despre citit... Sunt sigura ca exista deja app(licatii) care citesc in locul tau si reproduc verbal textul in limba utilizatorului!

[flo2]



#5
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 06 octombrie 2014 - 15:15

Pai sa scrie nu cred va mai fi nevoie multa vreme, in douaj' de ani o sa invete sa tasteze!  [:D]

Cat despre citit... Sunt sigura ca exista deja app(licatii) care citesc in locul tau si reproduc verbal textul in limba utilizatorului!

[flo2]

asa e, uitasem sa specific: sa scrie "de mana" :))))



#6
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 06 octombrie 2014 - 18:23

black a spus f bine matematica e importanta. si eu cred ca matematicca sigur iti deschide multe usi. de fapt aici daca esti bun la matematica ai mai multe sanse de success si f multe optiuni.

 

 

imi place ca, acum cu internetul poti ccu usurinta sa inveti online ce nu ai prins de la professor. khan academy e un site excellent...aici mai avem si tenmarks si multe alte situri doar sa vvrei sa invveti.



#7
geniest

geniest

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.561 mesaje

Postat 07 octombrie 2014 - 10:02

Ca au nevoie este o evidenta. Asa cum spunea si BlackCat matematica este in tot. Pana si muzica este, la baza, tot matematica. Problema in Romania, dupa parerea mea, este ca se exagereaza cu, cantitatea de informatie matematica transmisa. Fim'iu in clasele I-IV a facut matematica si romana in loc de muzica, in loc de optional, in loc de desen, in loc de religie si tot asa. Acum, in clasa a V-a temele la matematica sunt cu toptanul. Cate 20 de exercitii si probleme de pe o zi pe alta. Oricat de bun ar fi copilul la matematica, cu asemenea cantitati de informatii de asimiliat i se ia.

 

Referitor la celelalte materii, nu pot sa nu-mi exprim consternarea cand vad ca in anul 2014 inca se dicteaza definitii si profesorii au pretentia sa reciti ca acum 30 de ani  [batcap]



#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 octombrie 2014 - 11:09

Intr-adevar, orice parinte stie ca e nevoie de matematica si limba si literatura in procesul educatiei. Uneori e insa bine sa ne gandim mai atent insa la niste intrebari simple.

 

Am intalnit multi parinti care isi consoleaza copilul cu aceste cuvinte: ei lasa ca doar nu te faci profesori de matematica

Sau ei lasa ... ca doar cine mai citeste in zilele astea ...

 

Pana la urma, aceti parinti ar trebui sa realizeze ca matematica nu se face pentru a rezolva ecuatii la maturitate ci pentru a-l face pe copil sa gandeasca structurat. [flo2]



#9
vrajitoarea

vrajitoarea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 158 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 23:37

Da sigur ca au,si noi am avut nevoie mai demult.IMportant e sa le si placa ,sa nu fie un chin invatarea lor.

#10
vrajitoarea

vrajitoarea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 158 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 23:37

Da sigur ca au,si noi am avut nevoie mai demult.IMportant e sa le si placa ,sa nu fie un chin invatarea lor.



Etichetat si cu matematica, 123edu, platforma educationala

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -