Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sunt obosita

oboseala nesom incapacitate lucru

28 raspunsuri la acest subiect

#21
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 03 octombrie 2014 - 10:56

deea, nu am temeri care sa-mi dea stare de neliniste, adica nu am probleme, ale mele sau ale familiei, care sa imi perturbe somnul. Nu ma framant excesiv legat de ceva anume.

 

szy, probleme cu tensiunea nu am avut niciodata.

 

marius, ai dreptate, lipsa de somn imi da si o stare de nervozitate, o vad ca este acolo si incerc sa ma controlez, dar am si scapari. Psihiatru, zici? Nu suna prea reconfortant. Cand sunt in starea aia de semi-somn/semi-trezie, mi se umple mintea cu ganduri, ba recitesc, mental, pasaje din proiectele la care lucrez, ba mi se inlantuie dintr-unul intr-altul ganduri despre ce am mai citit sau despre ce am de facut maine sau in zilele urmatoare. Cu stresul am o problema, nu colaborez deloc bine cu el. Cand apare stresul, e si mai rau.

Am avut si eu starile astea in perioade de stres maxim. Ma trezeam pe la 4 si incepeam sa ma gindesc la servici si la ce am de facut dimineata. Absolut ingrozitor. Eram fiarta de oboseala, nu eram buna de nimic a doua zi. Dupa vreo 2 saptamini n-am mai rezistat si m-am dus la doctorul de familie si i-am pus ca sint la capatul puterilor ca nu pot sa dorm. Mi-a dat niste pastile pentru anxietate, luam seara 2 si ma relaxam, nu ma mai gindeam la nimic. Somnul mi s-a imbunatatit dupa 2 zile de medicatie, dar a trebuit sa iau vreo 2 saptamini. Deci sfatuieste-te cu medicul de familie. Nu e nevoie sa mergi la psihiatru pentru atita lucru.

 

Apoi am mai avut o perioada lunga in care oricit dormeam, ma sculam obosita. Eram obosita toata ziua, nu puteam sa ma duc intr-o vizita sau la vre=un spectacol, nu ma puteam uita la TV seara, ca dupa 8 nu mai puteam vorbi de oboseala. Barbata-meu spunea ca-s lenesa de dorm atita si tot ma pling ca nu pot face nimic. Mi-am facut analize si am iesit cu o anemie mare de tot. Cum am inceput sa iau fier, parca am devenit alt om. Efectiv viata mi s-a schimbat in bine. Stiu multi pe aici care fac vitamina B12 injectabil, tot pentru stari de oboseala cronice. Dar iarasi, trebuie sa-ti faci analize la singe, nu poti lua dupa ureche nimic, nici macar vitamine nu ti-as recomanda.



#22
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 03 octombrie 2014 - 11:35

lipsa de somn si mai ales decalarea orelor de somn dupa ora 2-3 inseamna dereglarea functiilor cognitive. si mai ales o dereglare metabolica intrinseca. in loc sa dormi si in timpul asta organismul sa isi faca functiile de mentenanta (pe care nu le poate realiza in starile de veghe), el are alte lucruri de facut. asta inseamna hipoglicemie (de aici ai ameteli si senzatii de vertij), si chiar stari de lipotimie.

daca nu poti lucra ziua ca sa ai un program de somn relativ normal (macar sa te culci la 12 noaptea, in loc de 2-3), poti face urmatoarele:

- te trezesti la 7, sau cat e, sa o duci pe Daria la scoala.

- te întorci si incerci sa mananci consistent - inclusiv glucide bune (sistemului nervos ii trebuie combustibil rapid)

- ori incerci sa te culci, macar o ora - o jumatate de ora - asta ar fi ideal, ori iesi la aer curat, tot minim 30 de minute.

- ia magneziu, nu seara, dar si zinc, seleniu. sunt la DM diverse variante (la sectiunea de suplimente.

- incearca sa bei o cafea pe zi - mica, dulce, cum iti place sau cum poti.



#23
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 09 octombrie 2014 - 22:25

Si eu dormeam mult si bine si ma trezeam moarta de oboseala. Efectiv nu-mi venea decat sa ma culc toata ziua. In plus, aveam si palpitatii si ameteli. Si, ca si Letitia, aveam o anemie grava. Am rezolvat-o si s-a rezolvat si oboseala. 

 

Du-te la medic!



#24
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 02 noiembrie 2014 - 12:20

 

 

szy, probleme cu tensiunea nu am avut niciodata.

 

de cate ori ti-ai luat tensiunea in momentele in care aveai ameteli?



#25
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 05 noiembrie 2014 - 14:51

De doua ori. Era normala (cea mare nu era peste 12, cea mica nu era sub 6).



#26
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 05 noiembrie 2014 - 14:58

ametelile pot fi si de la spondiloza. sau circulatie deficitara la nivelul capului.



#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 noiembrie 2014 - 15:56

.... sau circulatie deficitara la nivelul capului.

[:-)))] [:-)))] [:-)))]



#28
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 05 noiembrie 2014 - 16:08

[:-)))] [:-)))] [:-)))]

scuze, m-am exprimat gresit.

nu mai stiu care e expresia corecta dpdv medical. dar cred ca se intelege ce am vrut sa scriu, chiar daca a iesit aiurea.



#29
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 noiembrie 2014 - 16:09

circulatie sangvina





Etichetat si cu oboseala, nesom, incapacitate lucru

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -