Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sunt obosita

oboseala nesom incapacitate lucru

28 raspunsuri la acest subiect

#1
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 02 octombrie 2014 - 20:28

De vreo doua luni nu reusesc sa ma odihnesc cum trebuie. Adorm foarte greu noaptea, am stari de semi-somn/semi-trezie, ma trezesc peste noapte de mai multe ori. Nu stiu cauza.

 

Prin vara, reuseam sa lucrez si noaptea, in intervalul orar 23-02, si, cu toate ca ma trezeam la 8 a doua zi, nu aveam starile de ameteala, de confuzie, de "ceata pe ochi" pe care le am acum.

 

Acum nu mai pot lucra in acest interval din alte motive de sanatate, vreau, dar nu ma mai lasa propriul corp, ma expediaza in pat. Aseara am zis ca ma culc mai devreme, la 22.15 eram in pat, la 23.40 inca nu adormisem, peste o ora m-a trezit copilul, sa-l duc la baie.

 

Cel mai tare ma deranjeaza ca imi afecteaza timpul si randamentul pentru lucru, am proiecte importante si nu ma mai pot dedica lor asa cum o faceam. Ma frustreaza si enerveaza, ca sa nu zic panicheaza, lucrul asta.

 

N-am timp/chef de facut analize si nu am siguranta ca m-ar ajuta cu ceva, n-am schimbat alimentatia, ca sa zic ca am acumulat carente de ceva.

 

Daca v-ati mai confruntat cu asa ceva si le-ati rezolvat cumva, astept idei. Multumesc.



#2
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 02 octombrie 2014 - 21:41

Ești obosita ăsta e clar!
Nu știu ce ai putea face decât sa mergem un pic la medic.
Sunt simptome deloc de neglijat.
Tu Cum crezi ca au rezolva problema , fără medic?

#3
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 02 octombrie 2014 - 22:52

E oboseala cronica.

Nu stiu sa-ti dau sfaturi medicale.

Si eu ma confrunt cu asta, s-a mai ameliorat ascultandu-mi ritmurile propriului corp. Ma culc in secunda cand imi e somn, daca aman s-a dus somnul. Chiar daca adorm f. devreme, gen 8-9 seara si ma trezesc tot devreme, 5-6, e ok, stiu ca am 8 ore de somn bun.

Tu te cunosti cel mai bine, stii daca esti o persoana cu randament maxim dimineata, ziua sau seara/noapte.

Eu de ex. sunt "ciocarlie", dau randament dimineata, in gen, in prima parte a zilei. Asa ca seara niciodata nu am invatat ca nu retin mare lucru, nici gand sa lucrez la proiecte (in cazul mau planificari, lucrari de corectat). Am mai facut-o obligata de imprejurari dar rar.

 

Incearca sa iti faci, impreuna cu fetita, un program constant si echilibrat de munca-odihna-somn, respectandu-ti semnalele date de organism. Poate intelege si fata ca nu e bine sa o trezeasca pe mami noptile, mai putine lichide inainte de culcare, etc.

 

Bei multa cafea/cola in timpul zilei?



#4
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 02 octombrie 2014 - 23:50

Fleur, cafea nu beau deloc, ultima data cand am baut a fost prin decembrie anul trecut, mi-a facut soacra-mea pentru ca, tot asa, aveam de predat o parte de proiect si am vrut sa pot sta noaptea, in liniste, mai mult. Cola, iar, aproape deloc, ieri am baut o sticla de 500 de ml, si asta dupa ce nu mai bausem de cel putin jumatate de an. Am baut pentru ca, uneori, mai functioneaza cand sunt ametita tare, ieri m-am suit pe un scaun sa urc o lada cu jucarii pe dulap, am ametit si era sa cad cu tot cu lada pe biroul copilului. Aveam comisioane de facut si m-a ajutat sa dispara ameteala aia.



#5
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 03 octombrie 2014 - 06:20

ce functioneaza la mine;

dimineata cafea ca sa functionez , e mai buna si sanataosa decat cola,

seara iau un magneziu inainte de somn cu 30 minute, sa nu imi piara somnul ca am probleme, ma spal inainte cu vreo 40 minute inainte, iau somifere ma ajuta enorm sa am un somn mai bun nu le recomand eu iau ambien 5 mg,

 

zic sa nu neglijezi sa vezi un doctor mai ales ca ametesti, nu neglija sanatatea si nu amana doctorul [flo2]



#6
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 03 octombrie 2014 - 06:21

Ai un program haotic si te-a ajuns oboseala. Fara un program mai normal si sa dormi noaptea si sa lucrezi ziua si putina miscare constant nu vad ce te-ar putea ajuta. Nici mama analizelor si vitaminelor nu pot suplini lipsa de somn si de rutina.

#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 octombrie 2014 - 07:54

Am avut aceasta problema si am rezolvat-o cu un medic psihiatru. Mi-a prescris Z...5mg seara inainte cu 30 minute de culcare si sunt necesare 7 ore libere pt somn. Sufeream atat de crunt incat din lipsa de somn devenisem nervos. Eram rupt de oboseala dar nu reuseam sa adorm sau dormeam 1 ora, doua si apoi iar ma trezeam in mijlocul noptii si nu puteam sa adorm la loc. E crunt.... te poate dezechilibra rau de tot. Consulta un medic psihiatru se rezolva usor elegant si corect. Dupa ce-ti revii si iti reechilibrezi starea ... revine totul la normal. Dar fara orele de odihna sau cu ore defectuoase de somn te distrugi. Mare grija la odihna... e mai sensibila decat credem lipsa ei.



#8
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 03 octombrie 2014 - 08:00

Si eu am aceeasi problema. Inca nu i-am gasit vreo rezolvare. Reusesc sa adorm in prima faza, pe la 10, dar ma trezesc pe la 2, 3, si nu mai pot adormi pana dimineata. Suna ceasul la 6, ma ridic mai ceva ca un somnambul si-mi incep ziua. Cafea beau vreo doua pe zi, cola deloc...

 

Selene, eu mai luam Magne b6 sau Memo Plus si ma simteam mai bine. Fac pauze, nu iau mereu. Acum as lua niste vitamine, dar tare mi-e frica sa nu-mi dea pofta de mancare. Inca ma mai gandesc. Macar la medicul de familie mergi. Eu am sa merg cat de curand. N-as lua vitamine dupa ureche, sa vad ce-mi recomanda doctorul.



#9
delicat

delicat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 03 octombrie 2014 - 08:19

Si eu am trecut prin asta.La mine a functionat magneb6,comprimatele alea ovale...nu stiu ce firma...doua dimineata luam.Si miscare.Si se pare ca s-a rezolvat ceva,ceva.Nu mai sunt obosita decat in masura in care sunt solicitata extrem de tare in timpul zilei.

#10
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 03 octombrie 2014 - 08:36

Eu abia acum imi revin (la mine problema e alergia care nu ma lasa sa dorm in august/septembrie). Este cumplita privarea de somn.

Trebuie sa gasesti o solutie. Eu recomand plimbarea, chiar si de 20 de minute, seara, indiferent de vreme. E la indemana oricui si nu costa nimic [flo] trebuie doar un pic de vointa. Iti pui un mp3 sau pur si simplu te plimbi prin zona ta.

 

(nu ar strica, din ce descrii, sa vezi cum stai cu tensiunea, daca ai asa ameteli !!!)





Etichetat si cu oboseala, nesom, incapacitate lucru

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -