Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tiroidectomie totala - cine a trecut prin asta?


27 raspunsuri la acest subiect

#1
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 08:45

Am deschis subiectul pentru ca am programare la operatie pentru indepartarea in totalitate a tiroidei, peste 2 saptamani, si imi este cam teama. Am trecut eu prin 2 cezariene, dar taietura asta la gat imi cam da fiori pe sira spinarii.

As dori tare mult sa-mi scrieti cei, cele care ati trecut prin asta despre cum a fost operatia si apoi recuperarea, inclusiv din punct de vedere hormonal.Nu numai pentru hormonii produsi de tiroida pentru ca acestia sunt inlocuiti de euthyrox pe care il iau de ceva vreme. 

Multumesc tare mult!



#2
Nimeni_Alta

Nimeni_Alta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 09:57

Eu m -am operat la Parhon acum 6 ani la doctorita Ionescu aveam (basedow graves) si dupa am avut operatia de cezariana care mi s-a parut mult mai usoara .Aveam dureri de gat cum ai cand esti racit si nu poti inghiti nimic si gatul nu l-am simtit efectiv 6 luni cred .Dupa operatie am avut voie sa mananc pesmeti si ceai .Nu ai voie sa ridici mai mult de 2 kg asa mi- a zis da ...nu stiu daca se poate.Taietura este la baza gatului ca u si cum ai avea un lant dar operatia este mai sus (a fost prinsa cu clame metalice care si alea au fost cam dureroase ,poate de 6 ani s-a mai schimbat ceva).Acum sunt pe euthyrox 100 zilnic dar niciodata nu nimereste nimeni doza (cand incep sa ma simt rau stiu ca iau prea mult sau prea putin ).



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 10:05

iarina, in cazul tau, varianta de distrugere a tiroidei cu iod radioactiv nu poate fi folosita ? adica operatia e singura si ultima varianta ?

intreb pentru ca mama a ales varianta "radioactiva", i-a fost teama de operatie, desi la ea era vorba despre niste noduli nebunatici, care o luau razna cand si cand.



#4
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 10:14

Nu stiu daca poate fi folosit iodul radioactiv. Nu mi-a zis niciun doctor din cei la care am fost.

La mine e o dubla problema. Un lob e afectat de tiroidita hashimoto, deci distructie, iar celalalt lob are un nodul de 3,6 cm care dupa a doua sarcina a crescut destul de mult.

Am facut 3 punctii(biopsie) si rezultatul e de nodul benign, dar sunt mai multe tipuri de cancer tiroidian, cel folicular papilar sau ceva de genul, se poate depista dupa inalturarea tirodei, partial sau total si examenul histopatologic...

La mine a fost recomandarea de indepartare in integralitate din cauza distructiei de pe celalalt lob precum si posibilitatea aparitiei unui nodul si acolo...



#5
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 10:17

Legat de clame acum am inteles ca se fac suturi intradermice si ca taietura ar trebui sa fie undeva intre 5 si 7 cm si ca e la baza gatului si dupa vindecare ar trebui sa arate ca un rid... dar tocmai ca mi-e teama de durerile astea de gat si de starea de dupa...

 

De ridicat greutati si mie dr mi-a spus ca nu mai mult de 2 kg. Eu avand bebe mic, mi-a zis ca macar o luna sa nu-l ridic, dar pot sa-l iau in brate stand in pat...

 

Ma operez la dr. Stanescu Bogdan, dar nu la Parhon, o sa merg la Medlife, el doar acolo mai e, a plecat de la Parhon de prin 2012 sau ceva de genul.



#6
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 10:19

Nimeni_Alta dar cu greutatea cum e? Sunt fluctuatii, reusesti sa te mentii la aceleasi kg?



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 10:20

ar trebui sa intrebi medicul daca in situatia ta poate fi folosita varianta cu iod radioactiv.

e posibil sa nu, poate de aceea nici nu ti-a fost mentionata, dar nu strica sa intrebi, zic eu.

poate nici nu ti-au spus de iod radioactiv pentru ca ai bb mic, nu stiu daca il si alaptezi.

in terapia asta, devii radioactiv o perioada si trebuie sa stai cat mai izolat, sa respecti cu strictete anumite reguli, sa nu-i contaminezi si pe altii.



#8
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 10:23

O sa o intreb pe doctorita care ma urmareste daca se poate folosi in cazul meu.

Da stiu de iodul radioactiv... Nu-l mai alaptez, deci nu asta ar fi o problema, insa apropierea de el da...



#9
Nimeni_Alta

Nimeni_Alta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 11:05

Da cu greutatea nu am probleme dar cred ca e si genetic .Am 66 de kg acum la 1.78 si cand am descoperit ca am probleme cu  glanda am slabit rau aveam 53 de kg  abia ma mai tineau picioarele.



#10
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 11:45

Iodul radioactiv, care se foloseşte de peste 60 de ani în tratamentul hipertiroidiilor, este un radionuclid beta-emiţător, cu un timp de înjumătăţire fizic de 8 zile şi cu emisie gamma de circa 364 KeV, emisie beta medie de circa 0.192 MeV şi un parcurs tisular de circa 0.4 mm. Administrarea lui se face, cel mai frecvent, oral, În cazurile de guşă cu hipertiroidie (guşa toxică difuză - b. Basedow-Graves, nodul hiperfuncţional tiroidian, guşa toxică polinodulară) şi la pacienţi cu guşă de mari dimensiuni (guşă simplă) netoxică, ce prezintă eutiroidie, dar la care, prin astfel de tratament, se poate reduce semnificativ volumul tiroidian.

 

Din pacate nu e recomandat hipotiroidiei, cum e cazul meu...




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -