Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Mai 2015 (Ciresele de Mai 2015)

sarcina gravida mai 2015

308 raspunsuri la acest subiect

#31
alinush84

alinush84

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 10:03

Neataaaaa......fetelor sper ca sunteti bine. Acum ma sunat si pe mine de la spital, pe 14 oct am programare la gine, sper sa fie bine pana atunci.Mony eu nu am dat la bobocei,inca, greturi am dimineata numai cand ma duc la munca :)
Va puuuuup

#32
alinush84

alinush84

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 13:02

monyyyyyy da.ne vesti  [:)] , ce face ciresica ta?  [flo2]

restul fetelor nu mai ziceti nimic? unde sunteti? [biz]

o zi buna va doresc  [flo2]



#33
Oana_azzaylee

Oana_azzaylee
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 13:14

Va multumesc mult pentru suport si incurajari! E foarte dezamagitor pentru mine dar cum spuneati si voi, important e sa scap fara operatie. Maine merg iar la spital, sper ca nivelul hcg sa fi scazut si sarcina sa fie in remisiune. Alinush daca nu te simti bine, megi la urgente. Si la mine a inceput cu o usoara durere in partea dreapta si mici scurgeri roz-portocaliu. Nu vreau sa te sperii dar cu cat ajungi mai repede la doctor, cu atat e mai bine pentru tine si pentru ciresica. Fetelor, aveti grija de voi! Multumesc inca o data pentru incurajari!
Va pup!

#34
Mony1

Mony1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 14:21

Am si sosit si de la control[pk] [balcon]
Bebe mic este un scump. [il] Am vazut si auzit inimioara. [m-a] Bum bum bum....vai ce emotii [ruga] . E minunat totul [il]
Avem 7 sapt si 1zi, avem 150 batai pe minut si 10 mm. Suntem in grafic si ffff fericiti. [olala] [balcon]
Ni s-au dat analizele de prim trimestru. O parte din ele le facusem. Se gandea daca sa-mi dea si profilul de trombofilie sa-l fac preventiv, dar asistenta i-a zis ca nu e cazul ca e prima sarcina si e sigura ca totul este fff bn.
Azi nu am fost taxati deloc. Am mers a cabinetul din spital. Ca medicul e sef de sesctie si ea asistenta sefa. Cat de bine am fost tratata. [pk]
Suntem fericiti si mai mergem la dublu test...pe la 11 sapt o sa sun sa vedem.

 

Alinush nu se ia paracetamol. Ala doar daca cumva esti racita si deabia se da. La dureri se ia no spa 3 maxim /zi. Ai grija de tine si sa aduci vesti frumoase pe 14 oct.

Si eu am mai avut dureri pe care le-am tratat cu no spa, dar atata timp cat nu sunt scurgeri nu ai de ce sa te ingrijorezi aiurea.  

Noi dam zilnic la boboci, dar mami nu se supara pe puiutul ei.

O zi minunata!

 



#35
alinush84

alinush84

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 18:38

Ma bucur mony ca totul e ok cu ciresica ta.....cs emotii mi.ai dat cand am citit.....aici in c....asta de spanie asa e.....numai paracetamol se da.....no.spa nici nu au auzit :) cica nu se da asa ceva aici....in fine sper sa fis bine......cumnata mea tot aici a nascut si numai paracetamol lua......asa mia zis si mie cand am dureri sa iau paracetamol.. am intrebat de tratament de mentinere daca se da in caz ca e risc si mia zis ca nu exista asa ceva .....is cu capul cei de aici......sincer au aparatura dar is prosti....in schimb la noi e invers...
Va puuuuup pe toate
Oana ,mony puuuup

#36
Mony1

Mony1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 20:07

Off,Alinush! Sa incerci totusi sa nu iei prea mult.
Restul fetelor pe unde or umbla????

#37
ale1212xa

ale1212xa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.797 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 20:15

Buna seara,

 

Oana tare rau imi pare, sper sa fie totul ok la control...sanatate multa si o noua sarcina cat mai curand [flo2]
Mony frumos sentiment, de abia astept si eu [il]
Alinush si eu zic ca si Mony, paracetamol doar in caz de raceala, imi pare rau ca nu gasesti acolo doctori cu care sa rezonezi [flo2]
 

Eu de duminica sunt intr-o greata continua. Plus o groaznica durere in capul pieptului/stomac(de la fiere presupun). Inca nu am vomitat dar am fost de cateva ori cat pe ce...

Vineri ajungem iar la dr sa vedem ce si cum.

 

O seara frumoasa va doresc!



#38
Mony1

Mony1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 02 octombrie 2014 - 08:28

Ale cam de o saptamana au inceput greturile la mine si aproape zilnic am vomitat. Dar nu ma intereseaza atata timp cat bebe se dezvolta bine. Mami il iubeste mult de tot!

Va doresc o zi superba! [pk]



#39
AlinaFlorea

AlinaFlorea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 02 octombrie 2014 - 08:46

buna dimineata burtici!

eu sunt racita de cateva zile, am nasul in pioneze.Rares vrea sa ia si el raceala ca sa nu mai mearga la gradi, nu stiu ce are anul asta dar nu mai vrea sa astea acolo deloc.

stari de greata am experimentat si eu cateva dar nu s-au finalizat cu nimic, de cateva zile nu mai am,mai bn ca nu  stiu cum m-as fii descurcat si racita si cu greturi

abia peste 1-2 saptamani ar trb sa mai merg la dr. dar nu mai am deloc rabdare

eu ma caut de burta in fiecare zi,am zis ca la a doua sarcina trb sa se vada mai devreme, exagerez eu ?

la voi se vede ceva ?



#40
Andrezea

Andrezea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 02 octombrie 2014 - 10:23

Buna dragelor!

 

Ma alatur si eu grupului minunatelor mamici de viitoare ciresele. :)

Termenul meu ar fi pe 12 mai (8 saptamani si 2 zile de la ultimul CM), dar deoarece am un CM neregulat si mai mare de 41 zile, ciresica mea este posibil sa apara pe 18 mai. Eu o astept cu drag oricand doreste ea sa vina.

Marti am avut parte de prima ecografie, unde mi s-a comunicat ca am o inimioara de 7 saptamani si o zi, cu o dimensiune de 0.98cm.  [majoreta]

 

Din pacate, sarcina mea va fi monitorizata pe langa dna dr. ginecolog si de o alta dna dr. endocrinolog. Acum jumatate de an, am aflat ca sunt nefericita purtatoare de tiroidita cronica Hashimoto cu markeri tiroidieni in parametri normali (TSH, FT4 erau Ok - ceea ce inseamna ca tiroidita mea era tinuta sub control de catre organism).

In cazul meu,

Sarcina + Hashimoto = Hipotiroidism subclinic (TSH marit cu 50%, FT4 parametri normali). Din pacate, acest hipotiroidism (daca nu se trateaza) reprezinta un risc crescut obstretical (placenta este distrusa si fatul se desprinde) sau poate da cretinism bebelului. Am inceput deci un tratament cu Euthyrox si sper sa reusesc sa o tin in control si sa am parte de o ciresica minunata si sanatoasa.

 

Va pup cu mare drag!





Etichetat si cu sarcina, gravida, mai, 2015

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -