Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

MONTIGNAC (207)..STIL DE VIATA NU DIETA

dieta montignac monti

491 raspunsuri la acest subiect

#471
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 12:32

girls am mai gasit ceva..."lista de inspiratie"..sunt convinsa ca stiati multe de aici dar macar is toate stranse la un loc [flo2]

 

cge mama mea ,apropo de gatit, o facut o ciorba de vitelus...dar o facut-o exact ca ciorba de burta (dar fara burta)..o iesit extrem de buna si la aspect si la gust..

azi face ceva sos cu carne de vita si separat niste pilaf vegetarian

 

 

ieri am facut crema de zahar ars (adik de fructoza arsa)..excelent...dar o iesit cam prea dulce...ca am pus cantitati ca pentru cea cu zahar (desi un pic mai putine)..si o iesit cam dulce pentru gustul meu..

 

carmen..gata nu mai scrii nik? te-am speriat cu bataita? [fri]


Editat de brindusik, 27 ianuarie 2015 - 12:38 .


#472
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 12:44

Buna!

Ieri am mincat mai mult fructe ,niste alune si la cina niste urechi de lemn ,care ramasesera din mincarea chinezeasca ,mincata partial de minunat.

Ieri ,doar 10 min de sport ,fara prea mare chef.

Azi ,deocamdata fructe si cred ca trec sa cumpar niste salate ,rosii ,castraveti. Nu prea ma simt grozav!

Ninha ,sa stii ca a trebuit sa verific pe net ce inseamna  abs&bootie,ca habar n-aveam. Sper, ca le-au trecut bolile!

Brindu ,mincatul putin nu-I bun daca-I restrictionat,dar nici sa maninci mult nu-I bine . Asta stiu din propria experienta. Era pe net un paharcu o dunga/ masura mica pt lady ,dublu pt gentleman si o masura superioara pt pig,ca sa-i spun elegant. Cineva  a comentat ,ca e valabil si la mincat ,nu numai  la baut. M-a cam atins comentariul si imaginea.

Pup!



#473
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 13:07

dulce da e true ce spui ...conteaza si calitatea dar si cantitatea...daca vb de primul articol a lu margarit despre calorii..omul se referea k numeratul caloriilor e o tampenie neconstructiva, si ca e mai bine sa fii constient de ce  si cum mananci in general e reteta de succes 

 

chiar vb cu adina fix de chestia asta...ca am vazut un documentar pe BBC knowledge si era fix despre asta...despre comportamentul culinar al oamenilor...si s-o facut research ...or descoperit ca atunci cand oamenii cred ca mananca sanatos mananca mai mult decat atunci cand is constienti ca mananca junk food (or dat un exemplu funny cu bomboane M&M...un borcan erau cele  mai "sanatoase" si in celalalt cele nesanatose) si concluzia cercetatorilor era ca in psihicul nostru mancatul de produse "sanatoase" este egal si cu mancatul in orice cantitate...dar la final fie ca mananci putin dar prost sau mult dar sanatos ai cam acelasi rezultat...

 

si apropo de alimentatie  am mai vazut niste documentare...ca cik in general pe alimenetele care scrie "low fat"...([barfa] gasesc o tona din astea in UK)...producatorii au scos grasimea..dar de obicei au adaugat zahar sau alte chestii nocive [help]

 

i love BBC knowledge! [il]  [il]


Editat de brindusik, 27 ianuarie 2015 - 13:45 .


#474
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 13:40

Mancatul pe calorii nu e o prostie, interpretarea pe net e.

Sa iti numeri caloriile e o metoda extrem de buna care e indicata si de catre nutritionisti.



La produsele low fat trebuie sa citesti eticheta. La iaurtul low fat e o tona de zahar adaugat. La telemea si cascaval nu e nimic adaugat.

Si e o diferenta mare intre a manca mult si sanatos cum mananca sportivii vs putin si prost.
E de preferat sa mananci sanatos pt ca e mai bine pt organism.
Pe cand beam doar cola zero cand tineam regimul pe calorii am vazut pe fb o poza cu un pahar de cola langa unul de smoothie si scria ca mai bine 250 cal decat zero :)))))) mi-a ramas in cap chestia asta desi atunci am continuat cu cola.

Editat de XIO, 27 ianuarie 2015 - 13:52 .


#475
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 14:27

 La iaurtul low fat e o tona de zahar adaugat. La telemea si cascaval nu e nimic adaugat.

 

Acum spuneti? Mie nu mi-a venit in minte sa citesc eticheta la iaurt 0%.,,,



#476
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 14:36

La alea dulci de obicei, dar sunt si naturale cu adaos de zahar. Scrie la carbohidtati si de zaharuti, dar se refera la ce rezulta din lactoza. Daca e adaougat zahar pur trebuie sa scrie la ingrediente.
Eu caut acum fructe uscate pt iepurul nostru si nu gasesc neindulcite....

#477
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 14:50

Hai mai dulcetica, eu tin minte ca s-a discutat pe aici despre iaurturile cu 0% ca-s pline de altele gen amidon, zaharuri. Oricum, eu de la o vreme nu ma mai feresc de iaurturile normale, chit ca au 3.5 % grasime o consider grasime buna si gata. Nu mi s-a parut ca ma afecteaza un pahar de iaurt baut ca atare la o masa.



#478
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 15:05

otilia sa stii ca nu toate iaurturile 0% au adaugate prostii... in uk alea organice nu au. [barfa] fie vorba intre noi si astea cu grasimi au adaugate ...ca ii place tare mult lu mama un lapte batut la punga din kaufland...si s-o uitat pe spate(abea acu) si are lapte pasteorizat ..si proteina de lapte (care eu o traduc ca fiind lapte praf)..

eu cand vb de produse low fat in UK...vb de mancaruri pre-gatite...sau prajituri sau chestii din astea care au creme/sosuri

 

si mai luam eu unu din carrefour o data de demult...care la fel era free de alte prostii da nu mai tin minte de la ce firma era

 

 

cat despre grasimea din lapte...mai nou.(adik de vreo 5 ani)..pe site la intrebari si raspunsuri..toate lactatele fie ele cu grasimi sau fara is trecute la aceeasi categorie , aparent au vazut ei ca nu e nici o diferenta la nivelul pancreasului daca e cu sau fara grasimi si in continuare lactatele is trecute cu asterix ca fiind glucido-lipidice si de evitat daca nu is maturate (gen cascavalul)


Editat de brindusik, 27 ianuarie 2015 - 15:27 .


#479
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 19:29

laptele praf nu e proteina din lapte.

proteina e caseina, s efac suplimente proteice si proteinele astea extrase sunt folosit si la branzeturi, la batoanele proteice, la formulele pt bebelusi samd.

 

daca vrea lapte neprocesat cel mai bine e sa cumpere de la tarani direct.

 

procentajul de grasime la lapte e important pt cei care tin diete si nu numai. Pe ce site ai gasit informatia asta cu efectul asupra pancreasului? e vreun link anume sau ai gasit pe google?



#480
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 19:42

M-am pacalit rau cu rosiile. Am nimerit unele oribile.





Etichetat si cu dieta, montignac, monti

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -