Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre adoptie si drumul sangelui

adoptie

19 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 13:50

Tocmai am citit un reportaj care mi-a dat emotii mixte ... despre o fetita adoptata din Romania si care acum, la 20 de ani, a intrerupt legaturile cu cei care au adoptat-o si vrea sa se intoarca in Romania - la cei care au abadonat-o.

 

Povestea ei mi se pare bizara ... demna de un reportaj tv.

Pe de o parte - prin ceea ce face acum,  fata uita de iubirea (pe care o presupun) a parintilor adoptivi si isi urmareste calea sangelui ...

 

Am simpatie pentru familia care a adoptat-o si nu am simpatie pentru cei care au abandonat-o. A sunat-o pa maica-sa naturala si aia i-a inchis telefonul in nas.

 

aici articolul Adoptată de americani, vrea înapoi în România, la cei care au abandonat-o în orfelinat

 

E naivitate, e nerecunostinta, e mai puternic sangele decat iubirea? voi ce spuneti?



#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 14:06

E dreptul ei sa-si cunoasca familia naturala.

  E aiurea ca nu intelege ca aia nu au vrut-o si nu o vor. Desi cica are 20 de ani ...

 

 

Edit: probabil e si naivitate si multa prostie si teribilism tineresc; nu, nu cred ca sangele / genetica are vreo legatura.

Dar as vrea sa o fotografieze cineva cand ajunge acolo la ei [:-)))]  probabil acum i se pare romantic tot demersul asta el ei si cine stie ce vise isi face ... ma repet, dar la 20 de ani, parca ai pretentii si de la tineret.


Editat de szivarvany, 18 septembrie 2014 - 14:13 .


#3
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 15:02

Pai scrie acolo ca familia adoptiva a incercat s-o impiedice sa ia legatura cu parintii biologici. Poate asta a mobilizat-o sa faca exact impotriva...Cu mama se pare ca nu mai vrea nici ea sa aiba de-a face, iar cu restul, ok, o sa-i cunoasca. Poate o sa-i treaca, poate nu.

Faptul ca a rupt legaturile cu familia adoptiva... ma face sa maintreb cam cat de fericita a fost, totusi, cu adevarat...



#4
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 15:38

Si mie mi se pare ciudata ruperea legaturii cu familia adoptiva.

Ceva e clar ca a facut-o sa procedeze asa, desi nu-mi explic ce. Totusi, nici cei biologici n-au aratat ca le pasa...ciudata aceasta indarjire a fetei. Nu dorinta...ci indarjirea.

Dar...fata mea cea mare are cu un an mai mult si vrea (cel putin teoretic) sa-si cunoasca mama naturala. Eu nu ma opun, insa am sfatuit-o sa se gandeasca bine, dorinta ei fireasca poate fi un cutremur major in viata femeii si a familiei aceleia. Femeia aia se poate bucura, pot stabili chiar o relatie frumoasa, dar tot atat de bine ii poate produce mult rau, daca femeia a ascuns fata de familia actuala adevarul din tinerete.

Oricum, fata este majora si poate face absolut orice vrea, iar consecintele si le asuma, ca vrea sau nu.

Cred ca mai intai as cerceta de la distanta familia vizata si as cumpani foarte bine orice amanunt, nu i-as suna direct la usa sau trimite un mail sau suna la telefon. Asta e clar.

 

Ca o coincidenta, am vazut la tv cred ca alaltaieri o fata din America, adoptata de un cuplu american,  o fata dintr-o familie de tigani care vandusera in total 5 copii, venise sa-si vada familia, insotita de parintii adoptivi. Tot vreo 20 de ani avea parca. N-am prins de la inceput, nu stiu motivul pentru care au venit, fata era mai retinuta, neamurile o rugau sa le ia in America...nu stie daca va mai reveni, a zis ca s-ar putea.

Nici vorba sa vrea sa se intoarca sa traiasca aici. [:)]



#5
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 15:45

Mai e interesant si faptul ca i-a spus bunicului "Te iubesc!" atunci cand au vorbit prima oara la telefon... Spune multe chestia asta.



#6
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 15:46

Da, spune multe.

Dar sincer nu stiu ce.



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 15:56

Mai e interesant si faptul ca i-a spus bunicului "Te iubesc!" atunci cand au vorbit prima oara la telefon... Spune multe chestia asta.

da intr-adevar, insa ceva parca nu e OK. De ce conteaza doar sangele si nu faptul ca nu au dat doua cepe degerate pe viata ei pana acum?



#8
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 09:44

Mie sa te-apuci sa spui "te iubesc" unui om complet necunoscut mi se pare ca denota mari carente afective. Asta coroborata cu faptul ca fata a rupt legatura cu familia adoptiva imi ridica semne de intrebare mari de tot.

Nu stiu daca e neaparat vorba de glasul sangelui aici... Exista mai multe glasuri in urechile cuiva, al inimii, al ratiunii, al experientei de viata acumulate pana intr-un anumit moment, al constiintei. Cel al sangelui e doar un glas dintr-un cor... 



#9
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 22 aprilie 2015 - 21:06

eu sunt de parere ca, legaturile de SUFLET sunt legaturi reale. faptul ca unii copii adoptati manifesta o oarecare disperare fata de cei naturali, care i-au abandonat, imi arata faptul ca, nu au avut o viata tocmai frumoasa si implinita din punct de vedere afectiv. sunt de acord sa-i cunoasca pe cei naturali......dar sa lase toata viata de pana atunci pentru niste straini....practic....mi se pare.....cumplit.



#10
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 aprilie 2015 - 10:35

Toti vor la un moment dat sa stie. de aceea si parintii ce primesc copilul cu acte sunt sfatuiti acum la consilierile post adoptie sa fie primii ce ii vorbesc copilului despre parintii naturali si da, daca vrea sa-i intalneasca sunt sfatuiti adoptatorii sa nu se opuna.

Dar de la sfaturi pana la decizii e cale lunga.

Copiii astia nu ar trebui sa bajbaie cand vor sa caute pentru ca 50 de ani de la adoptie obligatoriu e pastrat dosarul .





Etichetat si cu adoptie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -