Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Oct. 2014 - FELICITARI schumpi! (Bobocei de Octombrie 2014) - 11

sarcina gravida nastere bobocei septembrie octombrie 2014

192 raspunsuri la acest subiect

#31
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 10:20

Mai citeam acum ca in sala de operatiitrebuie sa te dezbraci complet in fata a 5-6 cadre medicale. Un alt punct de cotitura pt mine. :))


Editat de GeoM80, 15 septembrie 2014 - 10:26 .


#32
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 10:33

Silvia, iti tin pumnii ca de data asta sa te refaci mult mai rapid fata de prima nastere. 

Interesanta varianta de supozitor cu glicerina. O sa-mi intreb si eu maine medicul, cand merg la control, daca o pot pune in practica pt a scapa de clisma.



#33
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 11:02

Mai citeam acum ca in sala de operatiitrebuie sa te dezbraci complet in fata a 5-6 cadre medicale. Un alt punct de cotitura pt mine. :))

poate nu...oricum in sala vor fi doi medici obstetricieni, medic anestezist, medic pediatru, personal mediu si auxiliar...destui oameni, dar numai ptr binele bebelului si al mamei. In momentul ala nu cred ca ne mai pasa de nimic, decat sa fie totul bine pana la final!

 

Andreea, nu te mai gandi la asta, stai linistita, bebica nu are cum sa se sufoce chiar daca are cordonul in jurul gatului; sunt bebici care il au de doua ori infasurat si totul e ok! Eu evit sa ma uit la stiri sau sa citesc lucruri care m-ar face numai sa stau pe ganduri, si asa ma gandesc la destule...:|



#34
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 11:25

Shmily si celalalte mamici cu copilasi de scoala, va urez si eu succes in noul an scolar.
Ziceati ca va e teama de clisma ori jena sa va lasati in costumul Evei? Vai de capul meu! Eu de fel si la plaja cand merg ma simt usor ciudatel cand tre sa ma las in costum de baie. La ce emotii o sa ne napadesca nu cred ca o sa mai tinem cont ca x,y si z ne vad in fundul gol ori vad sanii lasati ori celulita de pe fund. Probabil o sa vrem noi sa ne dezbracam mai repede si sa ne vedem odrasla in brate. Emotiile acestea nu cred ca ocolesc pe careva dintre noi, dar eu cand vad ca deja sunt prea departe cu gandul, incerc sa ma linistesc ptr ca bebe sa stea in marsupiu pana la termen.
Azi am fost la medicul de familie si mi-a dat sa iau natalvit,un complex de vitamine care cica ma va ajuta sa trec mai usor peste nastere si oboseala de dupa si sa nu fac vreo depresie postnatala. Voi luati asa ceva? Cat despre crema de san, mi-a zis sa stau linistita ptr ca am cojite de laptic si reprezinta un semn ca lapticul e si el pe drum. Mi-a zis ca impotriva ceaiurilor ptr stimularea lactatiei nu are nimic impotriva si ma lasa pe mine sa decid daca le iau sau nu. Ea crede totusi ca imi fac griji degeaba si ca ar trebui sa o iau usor ptr ca starea psihica e cea mai importanta cand e vb de laptic.
GeoM80, supozitoare de glicerina am cumparat si eu ptr ca cica sunt de ajutor cand e vb de iesit. Multe prietene mi-au zis ca dupa operatie e f important sa iesi altfel nu te lasa acasa si e de preferat sa mananci usor, sa bei multe lichide ca sa fie usor si ptr procesul acela...
fara sa ajungi la temuta clisma.

#35
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 11:46

emysa, eu am luat natalvit in prima jumatate a sarcinii, apoi am schimbat cu elevit, mai iau calciu cu D3 si la ultimul control mi-a prescris Altrifer LDS



#36
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 12:19

Multumesc Anda si Geo pt incurajari! Eu chiar incerc sa cred cu tarie ca de data asta nu va mai fi la fel!

 

Vitamine eu iau elevit si o sa iau in continuare si dupa nastere. In cazul in care ne simtim foarte slabite, un complex de b-uri, poate chiar injectabil ne-ar ajuta, chiar daca sunt si in vitaminele prenatale. Pentru starea psihica magneziul este bun, la fel, chiar daca este si in vitamine, nu este in cantiate mare.

 

Supozitoare cu glicerina am folosit si eu la spital. Era important sa merg la toaleta, altfel nu se relua tranzitul si ar fi trebuit sa-mi faca clisma. sa stiti ca sunt eficiente!

 

In legatura cu rusinea, va spun fetelor ca acolo nu mai exista! Eu sunt atat de pudica incat nu ma pot schimba de haine decat in fata sotului sau a fetitei. Nu m-am schimbat vreodata in fata unei prietene si nici macar a mamei mele, dar acolo toata pudoarea disparuse. Si spun asta si din experienta mea, si din cea a prietenelor si cunostintelor mele. Eu la cezariana am fost in camasa de noapte, bineinteles ca au ridicat-o ca sa ma opereze dar eu nu vedeam nimic de paravan. Asa ca nu ma simteam expusa  [:D]

 

Andreea, stiu cum e cu grijile, asa sunt mamicile pe ultima suta.. Oricum de sufocat cu cordonul in burtica chiar am vazut intr-un documentar ca nu se poate. Iar de dormit pe burta, cred ca nici nu ai putea ca te-ar durea..

 

Anda, tie cum iti mai e cu durerile de oase, ligamente? De ieri m-au cam apucat si pe mine dar e suportabil deocamdata, doar ca merg ca o baba si ma vaiet la fiecare miscare



#37
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 12:26

Anda, acum am vazut ca iei calciu. Stiai ca da contractii si poate grabi nasterea? Cel putin mie asa mi s-a spus. Ma gandeam acum la faptul ca ai vrea sa mai rezisti pana pe 25. Probabil ca mai conteaza si cantitatea, poate nu iei mult. Il contine si elevitul, dar nu in cantitate mare. am vazut ca sunt si produse pt gravide care nu contin calciu. Injectiile cu calciu erau acum ceva timp o metoda de declansare a travaliului. Asta stiu de la mama prietenei mele care lucreaza la spitalul la care voi naste, chiar in sala de operatii. 



#38
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 12:38

am deschis bagajul si, da pe langa Alinan milk plus mi-am luat si pastilute Mami - stimularea lactiatiei

 

Silvia, calciu iau dar o data la doua zile, nu zilnic, am intrebat si dr, a zis ca e ok, sa le iau in continuare.

 

Cu durerile de oase e la fel, nu au trecut evident, dar sunt suportabile, nu ma plang. Acum daca stau mai mult pe scaun sau in picioare ma dor mai tare, dar e ok. Si medicul de familie si dr. gin. mi-au spus ca pot lua un paracetamol simplu daca durerile nu mai sunt suportabile, insa l-am evitat :) sper sa nu fie nevoie sa il iau pana vine bb... Astfel de dureri sunt normale inca din saptamana 28...noroc ca nu le-am avut pana acum!

 

Burtica parca e tot mai maricica si mai grea, mai jos, buricul deja dispare dupa "orizont" :))))

 

Si ca tot vorbeam de jene, sonde si clisme...cica e necesar epilatul, si uite asa mi-am adunat fortele si am zis sa incerc si eu, ca in orasul asta miititel, te uiti stramb si imediat afla toti, asa ca nu indraznesc sa merg la un salon. Si m-am pus pe treaba si am reusit spre marea mea uimire, dar cu greu si cu ajutorul oglinzilor :))) nu mai zic ca mi-a luaaaaat ceva timp! Dar cel putin ma simt mai bine! Sper sa nu mai aiba asistentele ce face cand voi ajunge la clinica :))))



#39
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 13:11

Anda, eu din cate stiu, epilatul cu ceara nu mai este recomandat din luna a 7-a in zona inghinala. Si eu am trecut prin operatiunea asta saptamana trecuta ca am fost la controlul ginecologic si a fost foarte amuzant :)) din fericire am o cada foarte lata si am unde sa ma desfasor. La mare cand am fost abia reuseam sa ma spal de ingusta ce era cada, la picioare abia ajungeam :)) si nici pe marginea cazii nu puteam sta pt ca geamul era foarte jos iar blocul de vis a vis mult prea aproape.. 

In sala de nasteri, costumul evei cred ca va fi ultima problema..la penultimul control gineco era si invatacelul medicului meu in cabinet si eu stateam cuminte in fund pe masa si nu ma  asezam pentru examinare pt ca asteptam sa plece pustiul. Medicul se uita la mine amuzat..si imi spune ca oricum va fi si el in sala de nastere..asa ca mai bine ma obisnuiesc cu el de pe acum :)) a fost ciudat cu 2 perechi de ochi straini pe mine..

Silvia, iti tin pumnii sa te refaci cat mai repede sa te poti bucura de buburuza ta! Poate acum fiind a doua nastere iti va fi mai usor.



#40
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 13:18

da mytzy, si de aia am apelat la indemanoasa lama, nu la ceara de frica... si nu am nici cada, deci iti dai seama ce distractie a fost in baie... :)))

si la mine la ultimul control a venit si asistenta, de obicei era doar dr, dar n-am zis nimic, m-am conformat rapid gandindu-ma ca na,,,la nastere ce Dumenzeu o sa fac? astept sa plece toti? ar fi ceva :)





Etichetat si cu sarcina, gravida, nastere, bobocei, septembrie, octombrie, 2014

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -