Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Mamici de Martie 2015 (Ghiocei de Martie 2015)- cap3


459 raspunsuri la acest subiect

#421
moni05

moni05

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 225 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 14:42

Buna fetelor!

 

Fetele care au raspuns despre procesul alaptatului, multumim mult! Foarte detaliat si concis!. O sa imi fac un document cu ceea ce ati scris, sa nu uit ceva. :p

 

Mica, eu aseara am pus in aplicare toate leacurile babesti pt sinuzita, am facut ceai de musetel in care am pus sare, am stat la aburi si am respirat cum am putut, pana nu au mai fost aburi.

Si cand s-a racit, mi-a rupt sotul acul la seringa de Clexane pe care am facut-o aseara, a clatit-o si am folosit-o ca sa imi pun in nas ceaiul.

Un pic, un pic, s-au mai eliberat sinusurile. Am taiat si ceapa si am pus-o la capul patului.

 

Desi mi se mai desfundase un pic nasul tot a trebuit sa pun si picaturi ca ma trezeam sufocandu-ma, dar macar mi-am pus doar o data picaturi si am ramas cu nasul si sinusurile curate pana astazi la pranz.

 

Deci ceva efect au si remediile astea babesti, doar sa ne tinem de ele.

 

Olimp apropo de sex, eu am chef intruna, si vise erotice, dr nu ne-a mai zis nici da nici ba. Dar sotul are dureri de coaste si diverse si i-ar fi fost greu, plus ca acum colac peste pupaza, zice ca nu mai vrea sa facem nimic pt ca traumatizam copilul. Imagine my happiness. :(



#422
moni05

moni05

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 225 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 14:50

Bubulina, multa sanatate! Ar fi bine sa vb cu dr despre starea asta pe care ai avut-o aseara.

 

Poate ca totusi in situatia de fata te oboseste prea mult serviciul, si de aia ai avut acea cadere de tensiune aseara.

 

Fetelor, pare se ca si eu ma simt putin ciudat, aseara m-a durut mijlocul, niste junghiuri si un pic in burtica, si de dimineata iara. Dupa care m-au lasat.

Insa am observat ca iar ma doare coapsa dreapta un pic mai mult.

 

Incep sa imi fac griji sa nu se fi facut iar cheaguri pe vena femurala, si Doamne fereste sa nu ajunga la Bebe ceva...

 

Eu fac Clexane de 0.4, Olimp am vazut ca tie ti-a crescut dr doza la 0.6 impartit in doua ture pe zi, ti-a iesit ceva la analize?

 

O sa imi sun dr in dupa-amiaza asta sa vad ce o sa imi spuna. Sper sa nu fie nimic grav.

Asa tare ma sperie trombofilia asta..... 



#423
ana3adnana

ana3adnana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 15:09

Buna fetele! Si eu am tot incercat sa intru, abia acum am reusit. problemele astea tehnice iti fac sa piara cheful de scris...

Sanz - bine ai venit, sarcina usoara in continuare!
Denil - felicitari, super veste!

Multumim pentru informatiile despre alaptare. Recunosc si eu am cautat destul de mult despre acest subiect. Primele informatii le-am gasit in cartea "Mama si copilul" a sotilor Capraru (a fost reeditata de curand). Un alt site care a oferit informatii despre alaptare, pozitie corecta si altele:
http://www.emigranti...este-de-iubire/

Eu am ajuns pana la urma la ORL. Nasul meu este infundat mai mereu la serviciu, noaptea. Daca nu pun picaturi in nas nu pot respira, ma doare capul... medicul a spus ca nu pot folosi acum decat apa de mare hipertona sau Olinth 0.01%. Am facut si exudate (nas, gat) si asteptam rezultatul.

Ce stiu de la medicul meu ginecolor referitor la TT, asa cum zicea si Bubu, este ca nu prea are sens sa fie facut tinand cont ca DT are o siguranta mai mare. Daca DT da o probabilitate mare de boala atunci se recomanda amniocenteza. Care din pacate este cu risc de avort fiind metoda invaziva.

Eu ma simt tare ciudat... burta nu ma supara cu nimic, nu simt nimic acolo, e doar mai mica dimineata si mai mare seara, nu prea mai am gust amar in gura, daca respir bine chiar am energie, merg mult pe jos... Daca nu ar fi burtica putin mai mare, lipsa menstrei si ceva oboseala mai des nici nu as zice ca sunt insarcinata... Abia astept sa il simt pe bebe, sa stiu ca e totul ok. Uneori am impresia ca il simt, dar apoi imi zic ca e prea devreme, sau prea puternic ce am simtit, ca ori sunt ceva gaze ori nasturele de la blugi care ma atinge in partea inferioara a burtii si imi da diverse senzatii... crazy me :D

Editat de ana3adnana, 01 octombrie 2014 - 15:20 .


#424
ana3adnana

ana3adnana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 15:12

A, da, si pe mine ma deranjeaza mijlocul si ma dor calcaiele daca merg prea mult.

#425
ana3adnana

ana3adnana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 15:15

Am uitat. Se mai pote folosi in sarcina, recomandare de la medic, picaturi Rhinoil de la Tis. maxim 10 zile/luna, timp de 3 luni. Contine mentol, eucalipt, camfor si foarte putina vit A pentru prevenirea uscarii mucoasei.

#426
olimp

olimp

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.273 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 16:06

moni clexane voi face de maine 0,3 dimineata si o,3 seara..in doua reprize , in mod normal clexanele are efect cam 12 h de accea cand creste sarcina se impune si cresterea dozei , la mine analizele sunt ok nu impunea cresterea dozei dar greutatea mea impune..sunt mare si doza se recomanda si in functie de kg/corp

 

legat de vise erotice zici ca-s la pubertate..toata nopatea ma chinuie [:-)))]

 

ana , sper sa se rezolve si la tine congestia nazala , dar sa sti ca este si un efect secundar al sarcinii , multe gravide se confrunta cu ea fara sa aiba alta patologie..



#427
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 16:11

Olimp din curiozitate te-am vazut ca ai scris aici (te stiu de la trombofilie si odiseea unde era si MeAlex) si ce surpriza! (ce curajoasa vroiam sa spun)

 

Sarcina usoara in continuare, nastere usoara si bebe sanatos tun!


Editat de iarina_r, 01 octombrie 2014 - 16:12 .


#428
bubulina1

bubulina1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 885 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 16:14

Ce bine ca avem mamicute printre noi. [flor]
Bubule , Garmastand e o crema cu care ne dam pe sani sau doar pe sfarc?? ?? De cate ori/ zi Sunt ultra incepatoare. [batcap]
Olimp tot de crema asta vorbeai acum cateva zile ?? Parca era tot cu G
Incep sa conspectez :-)

 

Garmastan se da numai pe sfarcuri, dar asa cum zicea si Olimp, nu e momentul, poate da Doamne fereste contractii! E super buna, pe prospect scrie ca se poate folosi si in timpul alaptarii, este ok pt bb



#429
bubulina1

bubulina1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 885 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 16:16


Bubulina, nu stiu daca bei cafea.. eu am tensiunea 10 cu 6 dupa o cana mare.. o am 8 cu 5 sau cu 6 altfel.. si mai scade.. eu cad din picioare daca nu beau macar o cana de cafea pe zi.. si mananc si ff sarat.. la ceza pana aa termine de facut rahia mi-au crescut tensiunea de trei ori ca sa nu lesin.. pe sarcina trecuta chiar am leșinat la metrou..

 

 

Beau minim o cafea pe zi (asta inseamna cana cu 2 lingurite cafea). Nu imi creste tensiunea nici cu politia. :)



#430
bubulina1

bubulina1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 885 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 16:20

Hello, am ajuns de la servici. De cand sunt pe 6 ore, nu mai am timp sa intru pe net, asa ca intru doar de acasa. Se pare ca ameteala de luni era inceputul unei raceli, de marti am inceput sa ma simt din ce in ce mai rau, azi noapte nu prea am dormit din cauza ca ma sufocam. Iau Paracetamol simplu, vitamina C1000 si mi-am cumparat si picaturi de la farmacie. Stiu ca o sa dati cu rosii, dar sunt Olinth pt adulti si chiar nu mi-e frica sa le folosesc. Eu am o rinita mai veche cu senzatii de sufocare noaptea si am incercat tot ce era omeneste. Nu ma pot odihni daca ma sufoc si risc altele. Asa ca momentan, o sa le folosesc pana imi trece raceala asta nesuferita.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -