Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Mamici de Martie 2015 (Ghiocei de Martie 2015)- cap3


459 raspunsuri la acest subiect

#411
Madd11ee

Madd11ee

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.792 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 08:14

Aa.. ce mai voiam sa zic.. cat se poate mulge nu e relevant. . Eu nu am reușit decat o singura data sa mulg 90 ml.. in rest.. doar 10 -20.. insa copilul manca ff bine.. nicio pompa nu poate scoate la fel de bine ca un bebe pus corect la san :)

#412
lorelei78

lorelei78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.424 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 08:48

Legat de pus lămâie în nas,NU!Se irită mucoasa nazala ,este foarte nasol.A încercat o prietenă. şi abia a scăpat de usturimi .

#413
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 09:14

Fetele mi-am conspectat, multumesc mult [pup]
Ieri am umblat iar mult, m-au durut talpile si calcaiele iar raceala mi-a revenit cu usturime in gat. Mi-a fost gandul numai la col sa nu se scurteze :-( Azi-noapte am pus o ceapa taiata felii langa mine, nu a avut efect. Oare pt ca era ceapa alba?? Sau poate eram mai rau fara ea pusa [batcap]

Nici eu nu am putut intra aseara, am incercat de multe ori.

#414
olimp

olimp

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.273 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 09:17

legat de muls..eu am fost norocoasa , am avut extrem de mult lapte , am alaptata-o pe ilinca pana la 1 an si 1 luni cand s-a intarcat singura , manca doar dintr-un san , pe celalat il mulgeam  caci imi exploda asa era de plin de lapte , la 3 ore mulgeam cate 250 ml de lapte ..Milca vacuta imi zicea sotul...asa am fost pana pe la 10 luni apoi mi-i s-a reglat lactatia si pe la 11 luni am reusit sa scap de tampoanele de san...

 

eu nu am avut nici o problema in a alapta , am avut dintotdeauna sfarcuri formate , primele 2-3 saptamani pana m-am obijnuit cu suptul ma mai usturau cateodata dar niciodata nu am facut rana , si atunci foloseam crema garmastan..se da doar pe sfarcuri , ea nu trebuie spalata inainte de alpatare eventual daca e strat prea gros se sterge cu servetel fin , nu dauneaza bebelususlui ....

 

foarte imporatant , daca sunteti cu ragade ele se accentueaza daca va spalati pe sani dupa fiecare alaptare , eu ma spalam dimineata si seara , e drept ca miroseam a lapte ca o capra dar mi-am slavat sfarcurile , degrsate de fiecare data se pot crapa mai usor..

 

copilul e ff important cum se pune la san , nu neapara pozitia , eu initial am tinut-o in brate , nu am avut perna apoi in pal langa mine , o data ce creste e tot mei greu de tinut si va doare spatele , mai ales ca la incept sug cate 30-45 de minute la san , trebuie stimulati ca altfel adorm..si nu papa si se trezesc repede si vai si de capul nostru noaptea..

 

cat suge daca da sa adoarma gadilati-l la ureche , la barbiuta , pe obraz sa se trezeasca..si sa suga , la inceput trag de cateva ori apoi se odihnesc dar odihna sa nu fi prea prelungita ca adorm , e un efort pt ei ..ilinca de la inceput dormea 2-3 ore intre alptari

 

daca nu sunte-ti sigure daca suge sau nu puteti face porba suptului..

 

cand invatati bb sa suga la inceput prinde-ti toata aureola si bagati-o in gurita , o sa vi se para ca se ineaca , nici pe departe ,atunci trage corect , doar sfarcul pus in gurita duce la rani si bb nu suge cum trebuie..

 

pe you tube gasiti tutoriale explicative cum sa introduce-ti sfarcul corect

 

nu va speriati bb-ii au puseuri de crestre cand sug mai putin , apoi te mananca cu totul..nu renuntati , si mai apare si :greva suptului - ilinca cred ca a fost grevista grevistelor , 3 greve a suptului mi-a facut pe la 4 luni , apoi la 6 si apoi le la 9 luni..sunt concidente si cu puseele..

 ea nu a papat niciodata lapte praf nu a fost necesar , pana la 6 luni doar san apoi am inceput diversificarea..

 

dupa ce se obijnuiesc cu suptul si cresc se scurteaza si perioada de stat la san si supt

 

e important sa pune-ti bb-ii la san cat mai repede dupa ce nasteti , ei au in reflex supul. pusul la san stimuleaza productia de lapte , eu am nascut prin cezariana a doua zi mi-a venit laptele dar am ajutat cu aparatul de muls fiind la terapie intensiva nu am avut-o pe ilinca primele 3 zile langa mine dar coboram la orele de masa si o alaptam

 

secretul sta si in bautul cat mai multe lichide , apa , ceaiuri de stimulare a lactatiei de la fares, pe mine m-au ajutat si beam si ceaiul pt colicii la bebelusi , il beam eu sa o linisteasca pe pitica in colici..

 

legat de regurgitate , toti bb-ii ragurgiteaza , important este sa nu fie cu jet , daca doar curge langa gurita lapticul e ok si normal , dupa fiecare supt trebuie ridicat la verticala si ajutat sa scoata aerul care il au altfel daca ii puneti jos scot aerul cu lapte cu tot , dupa ce ragaie bine il puteti pune la orizontala...dupa 4-5 luni nu a mai fost nevoie sa o ridic scotea aerul singurica fara ajutor..

 

e important cat suge sa stiti ca laptele din san are 3 fractiuni..1. e partea lichida apoasa o sa vedeti daca va mulgeti ca e apoasa , aceasta fractiune tine se sete , copii alptati la san nu au nevoie de apa doar cei alimentati cu lapte praf

2. fractiune e lapte curat , e hranitor si dulce e masa propriuzusa

3, fractiune cand e pe terminate si laptele din san ...e o fractiune mai gorasa smantanaoasa , este secretata exact pt ca ajuta bblusul sa nu regurgiteze ce a supt pana atunci

 

daca ii hraniti dintr-un san lasati-l sa-l goleasca nu il tot purtati de un san la altul caci vor suge doar sectiunile apoase si mai putin lapte si vor regurgita mai des plus vor fi lamanzi , dupa ce termina un san il pueti pune la celalat..

 

al urmatoarea alaptare ii dati sanul ne golit si tot asa..

 

maulta bafta..



#415
olimp

olimp

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.273 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 09:18

mama ce roman am scris [batcap] [batcap] [batcap] [:-)))] ..oricum va stam la dipozitie cu ce stim..



#416
Georgia22

Georgia22

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 09:27

Lorelei, eu am pus lamaie in nas aseara, nu stiam ce sa mai fac ca de abia respiram. A usturat pe moment, intr-adevar, dar mi-a curatat narile si sinusurile intr-un mare fel!! Am reusit si eu sa dorm bine azi noapte si nu m-am mai trezit de dimineatza cu senzatia ca imi crapa capul de la sinusuri. O sa am grija sa nu exagerez cu lamaia totusi, daca zici ca irita. 

Olimp, multumesc pentru lectia de alaptare, salvez si pun deopate pt cand vin bebeii, o sa fie tare buna!



#417
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 09:29

Wow!! Mi se pare f complicat, sper sa ma descurc . Multumesc pt sfaturi, mi-am conspectat ☺

#418
olimp

olimp

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.273 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 09:59

micha nu este asa de complicat cu alpatatul, vei vedea ca totul va decurge normal...

 

georgia ..bine ca ai reusit sa dormi si sa respiri azi noapte [pk]



#419
olimp

olimp

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.273 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 13:38

fetelor am o intrebare indiscreta ? cum stati ci apetiul sexual..eu imi revin si am chef si din pacate am interzis.. [alcool]



#420
cristi_2003

cristi_2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.298 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 14:32

Eu am interzis. Dar mai greu mi se pare ca nu am voie sa fac baie. Doar dus


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -