Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Studenti fara bac-ul luat?

bacalaureat

19 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 15:20

[batcap] [batcap] [batcap]

Valul de populism atinge culmile ridicolului ...

Sa admiti ca studenti elevi fara bacalaureatul luat inseamna o bataie de jos la adresa BACALAUREATULUI.

 

Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca "isi exprima dezacordul deplin" cu privire la metodologia care lasa universitatile sa primeasca absolventi fara bacalaureat. "Nu credem ca orientarile europene sunt in acest sens. (...) Atentionam ca, in anumite universitati, sub cupola colegiilor, urmeaza a se inmatricula 'cursanti' fara bacalaureat care vor detine mediat, prin mecanismul recunoasterii de credite, un statut de veritabil student", se arata in raspunsul Universitatii, la solicitarea HotNews.ro. Avertismentul vine dupa ce unele universitati private au anuntat deja ca, daca un cursant ia bacalaureatul dupa primul an de colegiu, il trec direct in anul II de Facultate.

Avertismentul UBB face referire la un articol din legea educatiei care, in urma modificarilor aduse legii prin OUG 49/2014, poate fi folosit pentru a echivala studiile obtinute de un tanar fara diploma de BAC:

    Art. 44 - (10) Creditele pentru educatie si formare profesionala obtinute in invatamantul postliceal pot fi recunoscute pentru absolventii cu diploma de bacalaureat de catre universitati, in baza deciziilor senatului universitar, ca unitati de credite de studii transferabile pentru nivelul licenta.

Amintim ca Guvernul Ponta a adoptat in iunie o Ordonanta de urgenta care aduce 97 de modificari la Legea Educatiei Nationale. OUG prevede, printre altele, organizarea unei a treia sesiuni de BAC si pregatirea elevilor fara Bacalaureat la universitate, in colegii. Ordonanta spune ca organizarea acestor colegii care ii vor primi pe tinerii fara Bacalaureat se face conform unei metodologii aprobate prin ordin al ministrului educatiei nationale. Metodologia - practic ultimul act necesar pentru infiintarea acestor colegii pentru tinerii fara BAC - a fost publicata in Monitorul Oficial in urma cu doua zile.

HotNews.ro a cerut punctul de vedere al Universitatii Babes-Bolyai din Cluj-Napoca referitor la ordinul prin care ministerul Educatiei a deschis calea tinerilor fara bacalaureat spre universitati.

 

de aici.

 

SUNT SOCATA SA AUD ASA CEVA.

RIP INVATAMANTUL ROMANESC.



#2
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 16:42

oooooooooooffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff

 

Incredibil!



#3
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 17:26

Cei care au dat bacul au peste 18 ani? Au!

Si pot vota? Pot!

Daca n-au luat bacul inseamna ca sunt cam tolomaci? Sunt!

Si sunt multi tolomaci dintr'astia? Multi tare, aproape o suta de mii!

Cu cine va vota un tolomac? Cu un pontac, tolomac si el.

 

Echipa doctorilor fără teză salută galeria studenţilor fără bac!


Editat de capcaunul, 11 septembrie 2014 - 17:26 .


#4
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 20:57

Adica nici licenta nu se mai da la medicina? Poate nu inteleg eu bine...    [help]



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 21:07

de acest dezastru in învățământ, va răspunde cineva oare ?
Da, dar nu acești politicieni mincinosi, plagiatori, populisti ci viitorul acestei tari.

#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 22:00

De fapt nu e vorba de facultati ci de colegii nonuniversitare care vezi doamne vor functiona si in incinta facultatilor - un fel de postliceala cu denumirea pompoasa de colegiu.

 

Dar indiferent ca e colegiu nonuniversitar sau postliceala nu e admisibil sa  le frecventezi fara examenul de bacalaureat.

 

Una peste alta nu va speriati ca nu merge nimeni la medicina, la ASE sau la geologie fara bac.

Dar nici nu e corect, cinstit ca unu' fara bac, care vine intr-un colegiu din asta sa se joace de-a studentul si sa aiba aceeasi profesori cu cel care si-a vazut de treaba si a invatat.

 

Oricum ai da-o e o mare porcarie.



#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 septembrie 2014 - 08:29

Dupa terminarea acestuui colegiu nonuniversitar, tanarul care are calitatea de elev si nu de student va primi o diploma de certificare profesionala.

 

Ce au facut parte din facultatile particulare dar si de stat  mi se pare o mitocanie fara margini si ilegala.

 

Au lansat oferte care stipuleza ca daca pe parcursul primului an de colegiu nonuniversitar elevul ia bacalaureatul, va primi calitatea de student si va fi inscris automat in anul II la nivelul Licenta al Universitatilor respective obtinand diploma de abslovire a unei facultati.



#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 12 septembrie 2014 - 08:33

De fapt nu e vorba de facultati ci de colegii nonuniversitare care vezi doamne vor functiona si in incinta facultatilor - un fel de postliceala cu denumirea pompoasa de colegiu.

 

Dar indiferent ca e colegiu nonuniversitar sau postliceala nu e admisibil sa  le frecventezi fara examenul de bacalaureat.

 

Una peste alta nu va speriati ca nu merge nimeni la medicina, la ASE sau la geologie fara bac.

Dar nici nu e corect, cinstit ca unu' fara bac, care vine intr-un colegiu din asta sa se joace de-a studentul si sa aiba aceeasi profesori cu cel care si-a vazut de treaba si a invatat.

 

Oricum ai da-o e o mare porcarie.

Chiar daca sunt doar colegii - nu inteleg de ce trebuie sa fie numite asa si nu SCOLI PROFESIONALE sau orice altceva ... si de ce trebuie sa fie pe langa universitati. Este o lipsa de respect pentru universitati si o bataie de joc generala la adresa sistemului de invatamant de pana acum. O ciorba populista, asta e singurul lucru pe care il poate face cu succes Ponta si acest PSD.



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 12 septembrie 2014 - 08:38

Eu am citit pe forum si acum un an sau doi,despre "studentii fara bac"!

 

Deci nu-i chiar asa noua ideea.Nu stiu cit tine de an elcetoral sau ceva asemanator.

 

Chiar am intrebat la momentul ala cum e posbil asa ceva.

 

Oricum si asa Romania este "o tara de intelectuali"raportat la numarul studentilor actuali,probabil li s-a parut ca nu e destul...



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 septembrie 2014 - 08:55

Ideea a fost lansata de Ecaterina Adronescu, aceasta muza a educatiei, acum 2 anni de zile, lasata intr-un sertar sa cloceascaalte  idei si legi - pentru a fi lansata la apa in prag de alegeri.

 

 

La alegerile Europarlamentare din 2014, m-am bucurat nespus cand am vazut-o pe listele PSD.  O secunda mi-a lipsit sa  o votez si m-am rugat sa castige pentru a scapa de ea din peisajul romanesc. Mi-am zis du-te din Romania si lasa-ne-n pace cu ideile tale de 2 bani...

 

Nici nu stiti ce m-am bucurat cand a fost aleasa! 

Bucurie de scurta durata, caci Ponta a convins-o ca e prea buna intern si a renuntat la locul ei din PE - si uite asa a ramas pe capul nostru, al copiilor nostri si al educcatiei lor.





Etichetat si cu bacalaureat

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -